PDA

Tüm Versiyonu Göster : Gökkuşağı Alabalığı_???

bytt
12-01-2012, 18:07
Gökkuşağı alabalığının bu kış aylarında avlanması serbest olduğunu biliyorum fakat sizlere de danışmak istedim. Arkadaşlar ava gitmemin herhangi bir sakıncası var mıdır? Ayrıca yem olarak bazı sitelerde okudum; pellet yemin hamur haline getirilmesi işe yarar mı ve yasal mı?? Bazıları küspe gibi kullanıldığı için yasak diyor. Cevaplayan arkadaşlara teşekkürlerimi sunarım. Hepimize rastgelsin....

TUĞYAN
13-01-2012, 07:26
Taner kardeşim tatlı su avcılığından hiç anlamam ama geçenlerde tv de seyretmiştim sazan yakalıyorlardı sana rasgelsin

ustam18
13-01-2012, 08:45
Taner kardeş Gökkuşağı alabalığın yasak olduğu dönem (sirküler-çizelge 6) yok.yalnızca orman içi sularda öbür türlerle birlikte yasak kapsamına girer diyor.yani orman içi sularda avlanacaksanız orada da başka balık türleri varsa onlara uygulanan yasak gökkuşağı alabalık içinde geçerlidir.alabalığı meps/kaşıkla yakalamak daha zevkli olduğu için palet yem veya küsbe denemedim.
Avlarınız bereketli olsun Rastgele.

bytt
13-01-2012, 09:40
Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkürler. Bulunduğum yerde sadece gökkuşağı alabalığı var. Malesef diğer türleri yok etmiş. Çay balığı dahi yok. Haftasonu gezmek için gideyim. Gözlemlerimi sizlere fotoğraflarla bildiririm. Teşekkürler

SoNRoBiN
13-01-2012, 14:39
Selamlar...Gökkuşağı alabalığı Oncornhychus mykiss Ülkemiz iç sularının doğal türü değildir. Kültürü yapılan bu balık kendi kendine üreyemez. Doğal balık türlerinin yumurta ve yavrularını yok eder. Hastalıklara karşı son derece dayanıklı olup, özellikle hassas olan doğal alabalık türlerine hastalık bulaştırma riski taşır ve doğal türlere karşı yem rekabetini lehine geliştirir. (Gıda tarım ve h. bakanlığından alıntı) Avlanacağınız alan akarsu değilse av yasağı yok Yanlış anımsamıyorsam yem kullanımında bazı doğal yemleri kullanma yasağı var.(veya vardı.) Pellet yem kullanımına gelince iş yapacağını sanmam, biliyorsunuz hareketli veya kıpırdayan nesnelere atlıyorlar. Hoşçakalın.

SoNRoBiN'den : Rastgele...

bytt
13-01-2012, 15:49
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. rastgele.....

Tuncay GÜNAY
13-01-2012, 19:42
taner istediğin bilgiyi aldın sanırım. :) ben sana bir soru sorayım gökkuşağı alabalığı denizlinin hangi bölgesinde beni bilgilendirirmisin bu nasıl hemşerilik :)))

bytt
14-01-2012, 17:05
Abi denizlide değil yakın Gölhisar Yapraklı Barajında ...

akinyildiz81
18-01-2012, 11:13
Gökkuşağı alabalığının bu kış aylarında avlanması serbest olduğunu biliyorum fakat sizlere de danışmak istedim. Arkadaşlar ava gitmemin herhangi bir sakıncası var mıdır? Ayrıca yem olarak bazı sitelerde okudum; pellet yemin hamur haline getirilmesi işe yarar mı ve yasal mı?? Bazıları küspe gibi kullanıldığı için yasak diyor. Cevaplayan arkadaşlara teşekkürlerimi sunarım. Hepimize rastgelsin....

gökkuşağında mevsim sınırlaması yok ancak alabalık avlaının tamamı için canlı yemle av yasak yani solucan,taş altı yem,çekirge vs yasak zaten benim tavsiyem meppsle alabalık yakalama yönünde.

ben ve deniz
06-05-2012, 15:45
sakın meps ile deneme abi , ben yalovada tutuyorum dere fazla büyük değil ama balıklar büyük , mepps ile denedim su hızlı aktığı için mepps su üstünden zıplayarak gelio ve dere büyük olmadığı için mepps lede tutulmuoyor , balık mepps i görüyor atlamıyor , en iyisi canlı yem , çekirge , solucan vs ama kışın çekirge yok solucan buluursan iyi olur , bulamassan ekmek ile tut ben olmadığında öyle yapıorum , balığın oltaya nasıl atladığını seyrediorum ,