PDA

Tüm Versiyonu Göster : Kamış tipleri hakkında

ufuk1990
20-01-2012, 19:42
Değerli forum üyeleri arama yapmama rağmen aradığım konuyla alakalı kaynak bulamadım belkide gözümden kaçtı sizlere bir şey sormak isterim eskiden beridir balık tutmaya meraklı biriyimdir son zamanlarda forumlarda takılırken değişik tiplerd kamış isimleri duymaya başladım bunlar spin, surf,jig,fly vs bunlara özel makinalarda varmış acaba farkları nelerdir.

muratdogan
20-01-2012, 20:43
Değerli forum üyeleri arama yapmama rağmen aradığım konuyla alakalı kaynak bulamadım belkide gözümden kaçtı sizlere bir şey sormak isterim eskiden beridir balık tutmaya meraklı biriyimdir son zamanlarda forumlarda takılırken değişik tiplerd kamış isimleri duymaya başladım bunlar spin, surf,jig,fly vs bunlara özel makinalarda varmış acaba farkları nelerdir.

Selamlar.
Dilimin döndüğü kadar size tarif etmeye çalışayım.
...
SPİN KAMIŞ : At çek avlarında kullanılan tip kamıştır. Genelde dolgu tip ender olarakta teleskopik olan tipi bulunur. Sahte balık (zoka) atıp çekme amaçlı kullanılır.
...
SURF KAMIŞ : Uzak mesafelere atış yapma amacıyla kullanılır. Teleskopiktir (iç-içe geçme) kurşun takılarak uzak mesafedeki balık avı için idealdir.
...
JİG KAMIŞ : Dip balıkları avlamak için özel dizay edilmiş son derece mukavemetli kısa boylu özel kamışlardır. Hedeflenen balık büyük balıktır ve genelde tek parça kamıştan oluşur.
...
FLY KAMIŞ : Bu kamış tipi genelde ülkemizde pek tercih edilmeyen bir tip üründür. İp'le kullanılır ve son derce ince yapıda ve sağlam bir kamış tipidir.
...
İnşallah dilim döndiğince size anlatabilmişimdir.
Selamlar, iyi avlar...