PDA

Tüm Versiyonu Göster : Usturmaça Nedir ?

MAVİ FENER
17-03-2012, 00:51
[Only Registered Users Can See Links]

Yan yana yanaşmış gemi veya teknelerin, sandalların yan taraflarına bağlanan veya rıhtıma yanaşan teknelerin, gemilerin bordalarının, yan taraflarının göçmemesi, kırılmaması veya boyalarının bozulmaması için araya koyduğumuz ağaç, lastik,kamyon lastiği, uçak tekerleri, plastik veya halatlardan yapılmış olan, balon, silindir biçimindeki yastıklara usturmaça diyoruz.
Bu usturmaçalar bazende İskelelerde sabitlenmiş olarakta bulunurlar. Bilhassa İdo iskelelerinde, limanlarda vede yük indirme bindirme yerlerinde bulunurlar...Buralarda kullanılanların çoğunluğunu uçak ve tır kamyonlarının lastikleri oluşturmaktadır...Bizim gemide kullandıklarımız 10 veya 15 tonluk kamyonların lastikleridir. Bu lastiklere naylon halat geçirebilmemiz için matkapla 2 adet delik açarız..İskelede olan lastiklere çelik halat geçirilir ve iskelelere somunlar ile monte edilirler..Bazende ufak yolcu teknelerinin baş ( gaga ) tarafında 3-4 adet otomobil lastiği monte edilir..Amaç baştan yanaşırken teknenin iskeleye sert vurmasını önlemek ve hasarın önüne geçmektir....kyn:nuri deniz..

c*.türkiyem.c*
17-03-2012, 13:34
üsadım bu bilgi dolu paylaşımlarınızı okumak bana zevk veriyor tşkler

turna
18-03-2012, 14:19
Tamam bundan sonra arabanın eski lastiklerini saklarım, gününbirinde lazım olabilir.
Paylaşım için teşekkürler.

MAVİ FENER
19-03-2012, 00:34
üsadım bu bilgi dolu paylaşımlarınızı okumak bana zevk veriyor tşkler

Değerli arkadaşım...Güzel yorumunuz için bende sana teşekkür ederim....

kont56
19-03-2012, 13:43
nezamandır bu usturmaca nedir diye düşünürdüm sayenizde ögrendik teşekkürler.

Anıl ÜNALAN
19-03-2012, 18:21
Paylaşım için teşekkürler Nuri kaptanım. İçerisinde hava bulunan ilk resimdeki gibi usturmacalar darbe sonrasında havasını kaçırıp özelliğini yitirebiliyor lastiklerde ise bu durum söz konusu değildir ;)
Saygılarımla :)

MAVİ FENER
20-03-2012, 02:04
Paylaşım için teşekkürler Nuri kaptanım. İçerisinde hava bulunan ilk resimdeki gibi usturmacalar darbe sonrasında havasını kaçırıp özelliğini yitirebiliyor lastiklerde ise bu durum söz konusu değildir ;)
Saygılarımla :)

Doğru, Patlıyorlar....şimdilerde küçük teknelerde kalın ipten Örğülü olanlarıda yapılmaktadır...