PDA

Tüm Versiyonu Göster : Balik Avi Günlüğü Tutmak

aserkansatı
22-09-2005, 04:57
10 Mart 1991de , tuttuğum balıkları,gittiğim yerleri ve hatta kimlerle gittiğimi ilerde hatırlayabilmek için onları bir yerlere kaydetmeyi düşündüm.İlk zamanlar çok mantıklı gelmese de bulduğum bir ajandaya notlar düşmeye başladım.Bunu gidilen seferlerin fotoğraflarını ekleyerek daha ilginç bir hale getirdim.Değişik rekorlar , değişik cins balıklar , farklı av yerlerinin resimleri derken , aradan 14 yıl geçti.O zaman 22 yaşında bir gençtim şimdi 36 yaşındayım ve tuttuğum bu günlüğün sayfalarını karıştırmak bana müthiş haz veriyor.Bazen hüzünleniyorum , 'bazen ne cahilmişim' diye gülüyorum.Şimdilerde kirlilik yüzünden av yapılamayan Gediz gibi sularda ne yayınlar ne yılan balıkları aldığımızı görüp acı acı gülümsüyorum.Bazen se İzmir körfezi kirliyken tuttuğumuz isparozların yanına temizlenmesiyle beraber gelen lidakilerin avlarını okuyup keyifle gülümsüyorum.

aserkansatı
22-09-2005, 05:11
İlk yıllarda bana gülerler diye kimseye sözünü etmediğim günlüğüm artık pek çok arkadaş için kaynak oldu.'Bak bakalım geçen yıllarda mayıs ayı sazan vermiş mi?' , ' Turkuazda avlanırken lidakiye ne takıyormuşuz?' türünden merak edilen ne varsa 14 yıllık günlüğün süzgecinden geçiyor ve yanıtlar hep doğru oluyor.Ben böyle bir işe giriştiğim için mutluyum.Rahmetli ALİ PASİNER'in Balık ve Olta adlı kitabını okurken buna benzer bir günlüğün tarifini yaptığını görünce anladım ki tek uyanık ben değilmişim.Demek ki insanlar geçmiş avlarını ilerde okumak için kaydediyorlarmış.Size mantıklı gelirmi bilmem ama ben yararını görüyorum.Çünkü ayrıntılar unutuluyor.Kimle nereye gittim,o gün neler hissettim,neler tuttum,hava nasıldı,yemim neydi,vs vs vs...Tavsiye ederim :)

VOLKAN
22-09-2005, 06:49
evet cok guzel bır calışma hangı yemdı hangı balıktı bunlar o kadar onelı değilde bana gore en önelısı okurken o anı yaşamak o gunlere gerı donebılmek o duyguyu hıssetmek :'(

aserkansatı
22-09-2005, 07:00
evet bazen üzücü de olabiliyor.

Bir Dost
22-09-2005, 08:00
bazen gerçekten geçmişe dönmek inana mükemmel bir haz veriyor bir faydasıda şimdiki avların değerini bilmek adına güzel bence o defter bir hazine hüznü ve mutluluğu taşıyan bir hazine iyi sakla adamım

ilhan
22-09-2005, 20:48
Av Günlüğü tutmak kesinlikle harikaolur.
Ben Günlük değilde havanın durumuna göre kendimi ayarlarım (sazan avı için)
özellikle baharın gelmesiyle meyve ağaçların çiçek açmasıyla sazana giderim daha doğrusu giderdim artık sazana hasret kaldığımdan pek gitmiyorum.

Taygun KOCABIYIK
23-09-2005, 01:42
Bizim Dizzy ile güzel mercan mevsimi hep aklımızdadır. İyi balık aldığımız mevsim (tekne ile) hep mandalin zamanındadır. Giderken mandalin ağaçlarından koparır koparır yeriz.

Karadan olta avına başlama zamanı 15 mayıstır izmirde 15 mayıstan önce balık 1000 de bir görülür tutan çok şanslıdır. ama 15 mayıstan sonra balık yavaş yavaş kıyıya inmeye başlar. Lidaki mevsimi eylül başı başlar kasım sonuna kadar karadan devam eder. vs.vs. gibi özel tarihleri hafızamda tutuyorum.

aserkansatı
23-09-2005, 23:58
Balık takvimi gibi kullanmıyorum aslında.Daha çok nostalji yapmaya yarıyor

aserkansatı
24-09-2005, 00:09
Av Günlüğü tutmak kesinlikle harikaolur.
Ben Günlük değilde havanın durumuna göre kendimi ayarlarım (sazan avı için)
özellikle baharın gelmesiyle meyve ağaçların çiçek açmasıyla sazana giderim daha doğrusu giderdim artık sazana hasret kaldığımdan pek gitmiyorum.
Sazana niye hasret kaldın İlhan?Azaldı mı yoksa deniz avına mı başladın?

samitasdemir
24-09-2005, 06:14
seko neredesin oğlum

ilhan
24-09-2005, 18:43
Sazana niye hasret kaldın İlhan?Azaldı mı yoksa deniz avına mı başladın?

İstanbulda denizimiz olduğu için şanslıyız aslında. yazın sazan avı kışın ise deniz avı. balık tutmaya ara vermek yok :)

Benim sazan avladığım yerler
1. Ömerli barajı sürekli olarak buraya giderim (sadece israil sazanı geliyor gece balık vurmuyor bile.)
2. Elmalı barajı (çocukkan gidiyordum 15 sene olmuştur en son gidişim)

3. Muğla mumcular barajı (askerliğimi milasta yaptığım için buraya takılıyordum Şuan baraj kurumuş olta ile enbüyük balığımı orda tutmuştum 7 kg gelmişti)

4. Kırklareli barajı (Dereköy tarafı dayımla gittim 2005 temmuz ayında karika av veriyor bir gecede 80 tane

başkada yok

Ömerli barajında israil sazanı çıktığı için sinir oluyorum. vede başka balık yok diye bilirim. Olsa güzel bir avlak ver gidecem tabiki..

aserkansatı
24-09-2005, 18:50
Biz ne yazık ki kışın evde oturuyoruz.İşte o zaman balık günlüğü devreye giriyor.Onu okuyup of çekerek baharı bekliyorum.Eşim Samsunlu olduğu için oraya sık gidiyoruz.Kasım ayına dek kıraça istavrit ve çinekopla avunuyorum.Bu yıl zarganayla da uğraşmaya niyetliyim.Ama bizde kış boş geçiyor,İstanbulun kıymetini bil.

mustfer
26-09-2005, 21:12
Serkanla 1998 yılından beri tanışıyoruz. O günden bu güne defalarca beraber balık avına gittik. Çok şey paylaştık. Bir gün baktım elinde bir defter. Bakmam için uzattığında çok şaşırdım, çünkü yıllardır gittiği her av macerasını kaleme almıştı. İlk sayfalardan itibaren hepsini heyecanla okudum. Hele kendiminde o günlükte yer aldığımı görmek beni çok keyiflendirmişti. Ben bu avları unutabilirdim ancak unutmayacak bir günlükte yer almak ise apayrı bir olay...Teşekkürler Serkan... :)

aserkansatı
27-09-2005, 06:35
Sağol dostum Mustafa dilerim uzun yıllar boyu bu defter birlikte gittiğimiz avları anlatır :)

Bir Dost
01-10-2005, 08:11
özeline girmek istemem ama şu senin günlüğünü merek ediyorum pc de tarayıp bizlerle paylaşmak istermisin valla oladar sevindirirsinki bizi
:dans: :dans:

Taygun KOCABIYIK
01-10-2005, 14:41
Evet karar verdim bende şöyle kalın siyah kaplı bir defter alıcam ve her avı ayrıntılarıyla yazıcam 2-3 sene sonra geri dönüp okumak süper olur.

Bir Dost
02-10-2005, 02:48
bende yazacam ama ne yazayım istavritle mezgiti nasıl tuttuğumumu başka icraat yok ki

aserkansatı
02-10-2005, 06:22
ezeline girmek istemem ama şu senin günlüğünü merek ediyorum pc de tarayıp bizlerle paylaşmak istermisin valla oladar sevindirirsinki bizi
:dans: :dans:
Bir tarayıcı alayım söz...Sizlerle paylaşırım elbet kara kaplıyı

Bir Dost
13-10-2005, 09:20
:polis: Bir tarayıcı alayım söz...Sizlerle paylaşırım elbet kara kaplıyı
unuttuk sanma sakın bekliyoz heee adamım bizi merakta bırakma

aserkansatı
14-10-2005, 04:29
Sözüm söz Can ben de çok isterim sizlerle defteri paylaşmayı.Özellikle de fotoğrafları...

levrek
31-10-2005, 18:24
Selam arkadaşlar,
bende excelde yapmış olduğum tabloda almanaklarımı tutuyorum,inanın her yönden faydası çok,ama ben uğraşmak istemiyorum diyenlere

[Only Registered Users Can See Links]

linke girsin,burada ATP adında sürümü serbest olan güzel bir Almanak Programı var,sayfanın en alttında download kısmından indirebilirler,her türlü fotoğraflarınızı ekleyebilir ve html olarakta çok güzel bir çıktı almanız mümkün,tek kötü yanı Almanca olması,ama üzülmeyin isteyen arkadaşlara tercümesini de yaparım,sevgilerimle