PDA

Tüm Versiyonu Göster : Akarsuyun katettiği yol

balıkcı
15-04-2006, 06:28
Balıkcı dostlar bu bölümde akarsuyun doğup denize kadar olan kısımlarında içinde yaşayan balıkları ve canlıları gösteren bir kaç şema hazırladım daha doğrusu kitaplardan çeviri yaptım bu tabiki avrupaya göre olan bir şema ama genelde içinde bulunan balık türleri bölgelerine göre Türkiyedede aynı olması lazım bu 6 resimden oluşacak şemalara,şemalar bitmeden lütfen Serkan arkadaşımızdan başka kimse yorum yapmazsa daha iyi bir açıklama olur düşüncelerinizi isterseniz daha sonra yazabilirsiniz anlayışla karşılamanızı bunun sizlere bu şekilde daha yararlı olmasını anlayacağınızdan hiç kuşkum yok.

Serkan dostum sanada gene bir görev düşecek bu bölümde ben suyun içindeki yaşayan balıkları ve canlıların latince adlarını yazdım (Türkcelerini bilmediğimden) bulabildiğin Türkce adları eklersen daha yararlı bilgiler sunmuş oluruz balıkcı dostlara şimdiden teşekkürler.

Taygun KOCABIYIK
15-04-2006, 06:39
Deniz yazan yerde kefal,levrek,çupra,mırmır bölgesi ;)
bu balıklar akarsu ağızlarını çok severler hatta levrek ve kefaller tatlı sulara girerler

balıkcı
15-04-2006, 06:52
Taygun konu bitmeden yorum yapmamanızı rica etmiştim lütfen konu bitsin yorumlarınızı ondan sonra yapabilirsiniz kardeşim bu böyle olursa daha iyi anlaşılır düşüncesindeyim anlayışla karşılamanızı istiyorum.
Serkanın bu bölge hakındaki yazılarını bekleyip ötekine geçeceğim,bekliyorum Serkan.

Alabalık bölgesi

aserkansatı
15-04-2006, 06:52
Deniz yazan yerde kefal,levrek,çupra,mırmır bölgesi ;)
bu balıklar akarsu ağızlarını çok severler hatta levrek ve kefaller tatlı sulara girerler
Admin böyle yaparsa cemaat ne yapmaz... :D :D :D En iyisi bekleyip görmek ama Selimin yaptığı sayfada 2 gereksiz mesaj oldu bile...
Dostum tümünü kaydedip o şekilde eklemeler yapayım istersen...Çünkü bilmediklerim var ve aratmam gerekebilir.Az zamana ihtiyaç olabilir...

balıkcı
15-04-2006, 18:01
Gölge balığı bölgesi,devam edecek.

balıkcı
15-04-2006, 18:03
Bıyıklı balık bölgesi,devam edecek.

balıkcı
16-04-2006, 06:50
Çapak bölgesi............................

balıkcı
16-04-2006, 06:54
Acısu bölgesi,bu suyun denizle birleştiği yerdir..bundan sonra yorumları Serkan dostuma bırakıyorum.

aserkansatı
16-04-2006, 20:15
Gölge Balığı Bölgesi Balıkları
1-Gölge balığı
2-Tuna somonu
3-Kababurun
4-Tatlı su kefali
5-Gökkuşağı alası
6-Noktalı inci balığı

aserkansatı
16-04-2006, 20:40
Bıyıklı balık bölgesi...
1-Bıyıklı balık
2-Kababurun
3-Turna
4-Kızılgöz
5-Sarı balık
6-Tatlı su kefali
7-Tuna somonu

aserkansatı
16-04-2006, 20:44
Çapak bölgesi...
1-Çapak
2-Turna
3-T.Su Levreği
4-Sudak
5-Sazan
6-Kadife
7-Yayın

aserkansatı
16-04-2006, 20:55
Alabalık bölgesi
1-Alabalık
2-Gökkuşağı alası
3-Kaynak alası
4-Noktalı inci balığı
5-(Türkçesini bulamadım)
6-Dere iskorpiti
7-Bofa balığı

aserkansatı
17-04-2006, 02:15
ACISU BALIKLARI
1-(Türkçesini bulamadım)
2-Pisi
3-Sudak
4-(Türkçesini bulamadım)
5-Mersin balığı
6-Atlantik somonu
7-Dikence balığı
8-Yılan balığı

Not: Sevgili Selim ,bu güzel çalışma için teşekkürler kardeşim...

erol hoca
17-04-2006, 03:35
Acısu bölgesi
1) Levrek
4) Alabalıklarla familya düzeyinde akraba, yani aynı alttakıma bağlı iki familya. Ülkemiz sularında bulunmaz. :soru:

balıkcı
17-04-2006, 03:39
ACISU BALIKLARI
1-(Türkçesini bulamadım)
2-Pisi
3-Sudak
4-(Türkçesini bulamadım)
5-Mersin balığı
6-Atlantik somonu
7-Dikence balığı
8-Yılan balığı

Not: Sevgili Selim ,bu güzel çalışma için teşekkürler kardeşim...
Serkan gene tatlısu balıkcılığı hakkında bu güzel çalışmayı beraberce hazırladığımız için bende sana teşşekür ederim dostum.

balıkcı
17-04-2006, 03:42
Acısu bölgesi
1) Levrek
4) Alabalıklarla familya düzeyinde akraba, yani aynı alttakıma bağlı iki familya. Ülkemiz sularında bulunmaz. :soru:
Çok sağol Erol hoca doğru vermiş olduğunuz bilgiler için.

Not-Şimdi isteyen arkadaşlar istedikleri yorumları yapabilirler herkese yardımlarından dolayı teşekkür ederim kendi adıma.

erol hoca
17-04-2006, 03:51
Selim arkadaşım
Resmin yan tarafında (rar'lı olan) lavrek ve pisi bölgesi yazıyordu. Ordan bir ipucu aldım. Araştırınca levrek olduğunu buldum. Zaten o listede levrek eksik dimi? (Alabalık bölgesinde 5 nolu balığın latincasini alabalirmiyim? Belki bulabilirim.

balıkcı
17-04-2006, 03:59
Selim arkadaşım
Resmin yan tarafında (rar'lı olan) lavrek ve pisi bölgesi yazıyordu. Ordan bir ipucu aldım. Araştırınca levrek olduğunu buldum. Zaten o listede levrek eksik dimi? (Alabalık bölgesinde 5 nolu balığın latincasini alabalirmiyim? Belki bulabilirim.
Hemen yazayım Erol arkadaşım balığın latince adı,Barbatula barbatula.....almanca adı Schmerle...Türkiyeye ait türü,B.brandtii bol şanslar..

erol hoca
17-04-2006, 04:07
Hemen yazayım Erol arkadaşım balığın latince adı,Barbatula barbatula.....almanca adı Schmerle...Türkiyeye ait türü,B.brandtii bol şanslar..
almancasını da vermen iyi olmuş 'Çapra balığı (dikenli yüzgeçligiller)'
Kaynak: Deutsch-türkisches wörterbuch von Karl Steuerwald

aserkansatı
17-04-2006, 04:15
Sağol Erolcum...Varmıymış bizim sularda bu balık?Çaprayı bulamadım ben...

erol hoca
17-04-2006, 04:28
Sağol Erolcum...Varmıymış bizim sularda bu balık?Çaprayı bulamadım ben...
Maalesef yok Serkan kardeşim. Bendeki kaynak Prof Dr Mustafa Kuru'nun Omurgalı Hayvanlar kitabi. Hemen hemen tüm omurgalılar, yurdumuzda bulunanlarda tür isimleri ve özellikleriyle açıklanıyor. Bu balıkta bu kitapta yok, ancak sözlükte bulabildim.

balıkcı
17-04-2006, 04:36
Bendeki kitapda var olduğu yazıyor işte resimleri.

erol hoca
17-04-2006, 04:57
Bulunup bulunmadığı konusunda iddiacı olamayacağım. Sadece bendeki kitap daha çok yurdumuzdaki türleri konu edindiği için öyle bir yorum yaptım.
Kimseyi yanlış bilgilendirmek istemem, doğruyu beraber bulalım.

aserkansatı
17-04-2006, 05:50
Evet bu balığı tanıyorum,Gedizde de rastladım Yeşilırmakta da ...10cmden büyüğünü görmedim...Türkiyede var doğru...

balıkcı
17-04-2006, 06:08
Serkan sizin bulunduğunuz amasya bölgesinden geçen yeşilırmak bu tabelaya göre hangi bölgeye aittir yani siz hangi bölgedesiniz bu tabelaya göre,benim bulunduğum şehirdeki Tuna nehri gölge balığı bölgesi ile bıyıklı balık bölgesinin arası.

aserkansatı
17-04-2006, 06:32
Bıyıklı balık bölgesi ama alabalıklar hariç...

erol hoca
17-04-2006, 13:46
Bıyıklı balık bölgesi ama alabalıklar hariç...
Serkancığım Çapak bölgesine daha çok benzemiyor mu? Hani sazan, yayın buradada onun için. Sadece soruyorum.

HALDUN YALIMLI
17-04-2006, 20:01
Değerli abilerim yapmış olduğunuz çalışmadan dolayı hepinizi ayrı ayrı tebrik ediyorum ve bu emeğin önünde saygı ile eğiliyorum.

Bu ÇAPRA diye tabir edilen balığa bende NİF çayında rastlamıştım, en son geçen yaz yeğenlere minik çay balıklarını yakalarken bunlardanda 2-3 adet yakalamıştım boyu 2-3 cm. idi yeğenler balıkara baktıktan sonra beraberce balıkları yakaladığımız çaya geri saldık. SAYGILARIMLA

Taygun KOCABIYIK
17-04-2006, 23:59
Bu güzel çalışmanızdan dolayı teşekkür ederim. Selim ve Serkan abi (isimler alfabetik sıraya göre yazılmıştır). İlk mesajda okumadan atlamıştım kusura bakmayın hatta isterseniz silebilirim bile.
Şimdi biraz bilgide biz verelim.
5 nolu bölgede levrek ve kefal tutmak mümkün bu balıklar acı diye tabir edilen tatlı ve tuzlu suyun karışık olduğu yerleri seviyorlar.
Dere ağzında mırmır,çupra ve yine levrek- kefal ikilisini avlamak mümkün.

aserkansatı
18-04-2006, 06:07
Serkancığım Çapak bölgesine daha çok benzemiyor mu? Hani sazan, yayın buradada onun için. Sadece soruyorum.
Sevgili Erol Yeşilırmağın bu bölgesinde çapak,turna ,t.su levreği,sudak ve kadife yaşamadığı için yazdım ben böyle.Irmakta bu balıklar yok,göletlerde var...Oysa bıyıklı ,sarı balık ve tatlı su kefali var.O yüzden öyle yazdım...

balıkcı
19-04-2006, 01:33
Bu güzel çalışmanızdan dolayı teşekkür ederim. Selim ve Serkan abi (isimler alfabetik sıraya göre yazılmıştır). İlk mesajda okumadan atlamıştım kusura bakmayın hatta isterseniz silebilirim bile.
Şimdi biraz bilgide biz verelim.
5 nolu bölgede levrek ve kefal tutmak mümkün bu balıklar acı diye tabir edilen tatlı ve tuzlu suyun karışık olduğu yerleri seviyorlar.
Dere ağzında mırmır,çupra ve yine levrek- kefal ikilisini avlamak mümkün.
Taygun bu bahsetmiş olduğun balıklardan hangileri tatlısuya giriyor bunlarıda belirtebilirmisin yani şimdi ben dere ağzından 50 metre tatlısuya içe doğru turna avlarken koca bir levrek alma şansım varmı.

katiti
19-04-2006, 02:39
Selim Abi turnayı bilmem ama dere ağzının o bölümlerinden levrek ve kefal alma olasılığın her zaman var. Hatta ben Bakırçay'ın ağzından 20-30 m içeriden lidaki bile almıştım birkaç kez. Gerçi o bölümü deniz suyu gibi kabul edebiliriz. Fakat acısu kısımlarına kadar levrek ve kefal yapar, akarsuyuna göre yılan balığı yapma olasılığı da vardır.

HALDUN YALIMLI
19-04-2006, 17:25
Mert kardeşime katılıyorum ve ilaveler yapmak istiyorum. Acı su diye tabir edilen akarsuların deniz ile buluştuğu noktalarda bulunması muhtemel balıklar zemin yapısıyla beraber çeşitlilik gösterir. Genellikle akarsuların denize döküldüğü yerlerin zemini, akarsuyun taşımış olduğu kum ve toprak (alüvyon) yığıntısı oluşturduğu için kumluk bölgelerde yaşayan balıklarda buraları kendine yaşamsal ortam seçebilir. Bu sözüne ettiğim konu bölgelere göre değişiklik göstermektedir. İlk önce olması gereken balıkları akarsudan denize doğru sıralıyayım, sıralama yaparken zemin yapısının kumluk olduğunu düşünelim.

1- Sazan
2- Yılan balığı
3- Kefal
4- Levrek
5- Mırmır
6- Barbun
7- İsparoz
8- Lidaki-Çupra
9- Dil balığı
10- Dragonya
11- İskorpit
12- Mıgri
13- Ahtapot
14- Mürekkep balığı (sübye)
15- Yengeç

Zemin yapısı taşlık ve kayalık olan yerlerde ise yukarıda saydığım balıklara ek olarak aşşağıdaki balıkları sıralayabiliriz.

1- Karagöz
2- Sarpa
3- Sargoz
4- Goppez

Yukarıda sıralamış olduğum balıkların tamamı av verdiği dönemlerin sonuna doğru yakalandıklarında şu gözlemleri yapabirsiniz.

1- Olması gereken parlaklıktan ziyade daha mat ve renklerinde koyuluk vardır.
2- Olması gereken boyutlardan farklı olacaktır.
3- Tatlı suya koyduğunuzda tuzlusudaki gibi yaşadığını görülecektir.
4- Tat olarak olması gereken lezzetten farklı olacağı görülecektir.

Bu bilgilerin hepsi bölgeye göre farklılık gösterecektir. Her akarsuyun denize döküldüğü yerde bu saymış olduğumuz balıklar mutlaka olacak diye bir zorunluluk yoktur :dikkat:

Ürkmez Payamlı beldesinde bulunan Karakoç deresinde Çıplak ve Çinekop balıkları akarsuyun 25-30 metre içerlerine kadar girip avlandığı ve burada bir süre kaldığı bilinmektedir.

Taygun KOCABIYIK
20-04-2006, 01:15
Taygun bu bahsetmiş olduğun balıklardan hangileri tatlısuya giriyor bunlarıda belirtebilirmisin yani şimdi ben dere ağzından 50 metre tatlısuya içe doğru turna avlarken koca bir levrek alma şansım varmı.
Levrek ve kefal tatlısuya giriyor selim abi
diğer sorunun cevabı ise evet 50 metre içeride levrek yakalama şansın var.
Yaptığım en güzel avlardan birini bir derenin denize döküldüğü yerden yaklaşık 200 metre içeride yapmıştım 5 kilo civarı kefal yakalamıştım.
Haldun abinin bahsettiği gibi tatları farklı oluyor. benim içime sinmedi bizimkiler mangalda pişirip yediler herkes çok beğendi yada güzel numara yaptılar :)

master
08-09-2006, 20:36
selamlar arkadaşlar,belki geç bir yorum olacak ama,bu balığın türkçe ismi taşısıran balığı..izmir civarında ki çay ve derlerde bulunduğunu biliyorum..boyu 7-8 cm civarı oluyor..literatürde bu isimle ararsanız bulabilirsiniz..
saygılarımla
Özgür Türe
Torbalı/İzmir 1973