PDA

Tüm Versiyonu Göster : Kurban Bayramı Namazı Nasıl Kılınır..?

MAVİ FENER
24-10-2012, 09:51
Bayram Namazı Nasıl Kılınır....

1-Niyet ettim Allah rızası için Kurban Bayramı namazını kılmaya, uydum hazır olan imama diye niyet ederiz.

2-İmam ''Allahü Ekber'' deyip ellerini yukarıya kaldırınca, cemaat de ''Allahü Ekber'' diyerek ellerini yukarıya kaldırıpardından göbeğin altına bağlarız.
...
3- Hem imam, hem de cemaat gizlice ''Sübhaneke''yi okur .Bundan sonra üç kere tekbir alırız.

Tekbirlerin alınışı şöyledir:

Birinci Tekbir: İmam yüksek sesle, cemaat da onun peşinden gizlice ''Allahü Ekber'' diyerek ellerini yukarıya kaldırıp sonra aşağıya salıveririz.

ikinci Tekbir: ikinci defa ''Allahü Ekber'' denilerek eller yukarıya kaldırılıp yine aşağıya salıveririz

Üçüncü Tekbir: Sonra yine ''Allahü Ekber'' denilerek ellerimizi yukarıya kaldırır ve aşağıya salıvermeden bağlarız.

4- Bundan sonra imam, gizlice ''Euzü Besmele'', açıktan fatiha ve bir sure okur .(Cemaat bir şey okumaz, imamı dinler)

5 - Rüku ve secdeler yapılarak ayağa (ikinci rek'ata) kalkarız ve ellerimizi bağlarız.

İkinci Rekat:

6- imam gizlice Besmele, açıktan da fatiha ve bir sure okur. Sure bitince imam yüksek sesle, cemaat da içinden

(birinci rek'atta olduğu gibi) üç kere daha tekbir alır . Üçüncü tekbirden sonra eller bağlanmadan, dördüncü tekbir ile rükua varırız.Sonra da secdeler yapılarak otururuz.

7- Oturuşta, imam ve cemaat, Ettehiyyatü, Allahümme salli, Allahümme barik ve Rabbena atina duasını okuyarak önce sağa, sonra sola selam verip namazı bitiririz. Namazdan sonra hutbe okunur.

Hazırlayan: Nuri DENİZ

ustam18
24-10-2012, 22:04
Üstadım değerli bilgi için teşekkürler.
Rabbim kestiğiniz kurbanları kabul etsin.

Rastgele.