PDA

Tüm Versiyonu Göster : Dalışta burnumdan kan geldi.. :(

ilhan
25-04-2006, 23:53
Arkadaşlar hafta sonu (pazar günü) dalış denemelerimi arttırmak için tekrar harekete geçtim.
Sabah 5 te kalkıp şile yolunu tuttum dalacağımız bölgeye geldik. neyse uzatmayayım. dalışa başladım yine balık yok. :) dibe yatma denemeleri ne başladım sanırım biraz derine indim kulak eşitlememe rağmen bir baş ağrısı ve kulak ağrısı başladı hemen yukarı çıktım baktımki maskemin içi kan olmuş maskeyi çıkarttım ve hemen temizledim. neyse devam edeyim dedim. bir kaç deneme daha yapıp karaya attım kendimi.
Yakşalık 1 saat sonra daldığım yeri değiştirmek için harekete geçtim. ve tekrar dalmaya başladım bu sefer 2 saat sudan çıkmadım baş ağrısı gitmişti ama burnumdan hafif kan geliyordu.
Busabah yataktan kalktım genzim biraz yanıyor baktımki genzimden yine kan geliyor... Çok ciddi bişey olduğunu sanmıyoum ama acaba diyorum bir sorun olabilirmi....

HALDUN YALIMLI
26-04-2006, 01:07
İlhan aman dikkat bunu sakın tekrarlama kardeşim daha vahim sonuçlarla karşılaşabilirsin. Muhtemelen damar çatlamıştır fazla zorlamasaydın keşke oluşan yaranın kapanmasını geciktirirsin zaten sabah kalktığında yine kan olduğunu yazmışsın. İlhan'cım bu işler şakaya yada zorlamaya gelmez allah korusun burnun kanamış daha kötüsüde olabilirdi, kulak zarın yırtılabilirdi, orta kulağın zarar görebilirdi vs, vs örnekleri çoğaltmak mümkün. Sana engüzel şöyle örnekliyeyim ya amuda kalk yada ayaklarınla yüksek bir yere tutun ve baş aşşağı sallan ve gözlemle baş aşşağı sallanınca kafanda oluşan basıncı ilk neredn hisstemey başladın bu sana yardımcı olur ve sırasıyla zarar görme olasılığı yüksek organlarınıda hissetmiş olursun. Kardeşim tekrar ediyorum lütfen dalış esnasında riske girmeyelim kendimizi tehlikeye atmayalı sağlığımızı gözden geçirelim yoksa telafisi olmayan sonuçlarla karşılaşabiliriz.SAYGILARIMLA

mufi
26-04-2006, 03:54
Arkadaşlar hafta sonu (pazar günü) dalış denemelerimi arttırmak için tekrar harekete geçtim.
Sabah 5 te kalkıp şile yolunu tuttum dalacağımız bölgeye geldik. neyse uzatmayayım. dalışa başladım yine balık yok. :) dibe yatma denemeleri ne başladım sanırım biraz derine indim kulak eşitlememe rağmen bir baş ağrısı ve kulak ağrısı başladı hemen yukarı çıktım baktımki maskemin içi kan olmuş maskeyi çıkarttım ve hemen temizledim. neyse devam edeyim dedim. bir kaç deneme daha yapıp karaya attım kendimi.
Yakşalık 1 saat sonra daldığım yeri değiştirmek için harekete geçtim. ve tekrar dalmaya başladım bu sefer 2 saat sudan çıkmadım baş ağrısı gitmişti ama burnumdan hafif kan geliyordu.
Busabah yataktan kalktım genzim biraz yanıyor baktımki genzimden yine kan geliyor... Çok ciddi bişey olduğunu sanmıyoum ama acaba diyorum bir sorun olabilirmi....

İlhan kardeş.. aman dikkat deniz şakaya gelmez.. hele birde yanlız isen..vede saglık kurumlarından uzak isen...
bu işler zevk için yapılır hayatı risk etmeyelim..
geçmiş olsun

Taygun KOCABIYIK
26-04-2006, 03:56
İlhan abi geçmiş olsun.
haldun abinin tavsiyelerini dikkate alman senin için iyi olur.
Bir daha ki dalışlarında daha dikkatli ve kazasız geçirmen dileğiyle.

katiti
26-04-2006, 04:26
İlhan öncelikle geçmiş olsun.

Haldun'un söylediklerine aynen katılıyorum, dalışta en önemli şey hırs yapmadan, sınırlarını bilerek dalmaktır. Kanama ve baş ağrısı konusunda da eklemek istediğim bir iki şey var.

Kanamanın (daha büyük bir sorun yoksa, ki umarım yoktur) başlıca iki nedeni olabilir: 1) sinüsler patlamıştır. 2) kılcal damarlar patlamıştır. her iki durum da çok büyük sorunlar yaratmaz ama dalış esnasında daha fazla zorlamamakta yarar vardır. dalış öncesi üst solunum yollarında herhangi bir ufak sorun, tıkanıklık vs. varsa büyük olasılıkla sinüsler olabilir kanamanın nedeni. onun dışında baş ağrısının bir diğer nedeni de maske eşitleme yapmamış olman olabilir. derine indikçe aynı kulak eşitleme gibi bir de maske eşitleme yapmak gerek, yoksa maske insanı fazlaca rahatsız edip başağrısı yapabiliyor. yapması çok kolay: burnundan maskeye hafifçe hava verdin mi tamam. bir de ilk giyişte maske kayışının fazla sıkı olmamasına dikkat et. zaten maske yüze oturuyorsa sıkmaya da gerek kalmıyor.

sağlıklı ve bol balıklı dalışlar...

VOLKAN
26-04-2006, 06:46
ilhan abi gecmışolsun sinuslerin patlamış korkulucak bir şey yok ;) ;) ;)

aserkansatı
26-04-2006, 07:18
ilhan abi gecmışolsun sinuslerin patlamış korkulucak bir şey yok ;) ;) ;)
Sinüsler patlayınca bi şey olmuyomu yani...Duyunca bile ürperdim be Volkan...
Geçmiş olsun İlhan kardeşim...

VOLKAN
26-04-2006, 16:32
yok be serkan abi bişey olmuyor sadece ıltıhabla karışık kan gelıyor burundan bunun denızde patlaması bır avanntajdır. cunki millet bunun ıcın amelıyat oluyor ;) ılhan abı bolelıkle hastane masrafılarından yırtmış olduu ;) :camoka: :P

ilhan
26-04-2006, 16:43
Teker Teker teşekkür ederim.
Sanırım ciddi bişey yok gibi ama Haldununda dediği gibi zorlamaya gelmez. Allah korusun oracıkta yığılabilirim.. denizde yüzerken olsun yada dalarken kesinlikle kendimi zorlamamaya çalışıyorum.
Sinüslerin patlaması olabilir inşallah odur 10 sene öncesine kadar belirgin sinüzitim vardı ama sonraları yavaş yavaş geçti hiçbir ilaç kullanmadım..
Bu kış nezle bile olmadım yani burnum hiç akmadı diye bilirim, zaman gösterecek bakalım neden olduğunu.
Mertin dediği gibi baş ağrasının sebebi maskeden olabilir. ilk dalışımda maske su alıyor demiştim maskeyi elbisenin üstünden takıyormuşum .:):) Mertin uyarısıyla elbisenin içine sokunca sorun kalmıyor ama yinede maskenin ayarını en sona getirerek dalıyorum buda çok rahatsız etti açıkçası maske eşitlemeyide ilkdefa Metten duydum. Sağolasın Mert Kardeş.
Şimdi aklıma geldi. burnumun kanaması maskeden kaynaklanabilir nedeni ise: maske yüzüme oturduğu zaman elmacık kemiklerimden çok burun kemiğime basınç yapıyor ve buda burnumun kanamasına neden olabilir. diye düşünüyorum..

İnşallah ciddi birşey yoktur.
Haldun Kardeş Baş aşağı denemesini yapacağım teşekkürler.
Kesinlikle kendimi zorlamıyacağım.. Hirbir zevk insansağlığına deymez...

levrek
26-04-2006, 17:28
Aman İlhan cım geçmiş olsun,
ne işin var denizin dibinde üstü varken,takıl bize,bol oksijen,manzara,muhabbet vs vs.kaçırılmayacak durumlar,sevgilerimle

ilhan
26-04-2006, 18:57
Aman İlhan cım geçmiş olsun,
ne işin var denizin dibinde üstü varken,takıl bize,bol oksijen,manzara,muhabbet vs vs.kaçırılmayacak durumlar,sevgilerimle

Erol abi denizin üztüne buralarda fazla bişey yok siz şanslısınız. Egede bol çeşidiniz var.
Dalışı küçüklükten beri yapmak istemişimdir. belli olmaz belki anında bırakırım. :) oltaya devam ederim gerçi oltanın yeri bambaşkadar.

ykmk
13-07-2006, 14:17
GEçmiş olsun İlhan abi.KEndimi senin yerine koydum inan başıma ağrı girdi.

koray
01-09-2006, 21:23
kafaya takılacak birşey degil birkac dalış kendini zorlama