PDA

Tüm Versiyonu Göster : Balık Pompası ( FışhPump )

MAVİ FENER
10-11-2013, 23:20
[Only Registered Users Can See Links]

:deli: Yüksek basınç ve 220 volt ile çalışan hava emiş sistemli vakum pompalardır. Ayrıca hidrolik sistemle çalışan pompalarda mevcuttur. Bizim gemide kullandığımız Hidrolik sistemli pompa idi..
Bu pompanın borulu flanş kısmına 5 -10 metre uzunluğunda kauçuk esaslı ve bez sarmalı 6 atmosfer basınca dayanıklı hortum ve Pompanın Kafes kısımlı çubuklarının tam ortasına ağırlık merkezine uygun gelecek biçimde de naylon halat bağlanır. Halatın diğer ucu Pompayı kaldırmak için kullanılan vinçe bağlıdır.
Pompa ağın içerisinde sıkıştırılmış olan küçük balıkların ( Hamsi,İstavrit ) içerisine salıverilir ve çalıştırılmak suretiyle balıklar pompanın emiş gücü sayesinde pompanın ağız kısmından çekilir ve hortum kısmından teknenin güverte kısmına boşaltılır.
Bu pompalar zamanımızda tamamen Alüminyum döküm olarak üretilmektedirler. Pompanın en rantabıl kullanılış şekli dik yani amudi şeklindedir.Yan şeklinde ağın içerisinde balığı içine çekemez.
Aslında sistem pompanın deniz suyunu çekmesi esnasında su ile birlikte balığında pompanın içerisine çekilmesi sistemidir. Pompa suyu çekemezse balığı da çekemez. Tonlarca Hamsi ve İstavrit bu pompalarla ağın içerisinden çekilmektedir.
kaynak:nurideniz

turna
21-11-2013, 17:11
Paylaşım için Teşekkürler.

MAVİ FENER
22-11-2013, 14:32
Paylaşım için Teşekkürler.
Bende sana teşekkür ederim yakışıklı kardeşim...

turna
29-11-2013, 18:53
Bende sana teşekkür ederim yakışıklı kardeşim...

Yok sayın abim ben size fark atamam.

hus213
30-11-2013, 07:54
eline emeğine sağlık kaptanım bilgilendirmeniz için teşekkürler