PDA

Tüm Versiyonu Göster : çeşmealtı,nda sırtı nerlerde yapılmalı?

fresenius
21-11-2013, 17:46
Arkadaşlar 2009 dan beri yavaş ve çoook sesli diesel tekne maceramı bitirip,sessiz/hızlı benzinliye dikey bir geçiş yaptım sonunda.seferihisardan çeşmealtına,da terfi ettim.çölden farksız olan seferihisardan çeşmealtına gelince çok sevinmiştim.Fakat buradada aradığımı pek bulamadım.hekim adası,pırnalı ada,uzun ada derken yine kayda değer bişeyler bulamadım.Dip oltasından sırtı olayına geçiş yapmaya karar verdim.teknede artık bunun için daha müsait kanımca.Sizlerden isteğim sırtı için doğru kamış ve makarayı(yada çıkrığı)nereden temin edebileceğim.kısa bir araştırma sonunda kamışlar ve makralar(çıkrıklar) 80tlden başlayıp 400-500 tl ye kadar gidebiliyor.ortalama 250tl lik bir bütçe ile sırtı için malzemeyi en uygun nereden temiin edebilirim.?
Ayrıca sırtı için birazda bilgi veiriseniz sevinirim.yem seçimi/misinanın boyu/kurşun ağırlığı vs gibi bilgiler!

[Only Registered Users Can See Links] ([Only Registered Users Can See Links])

Erdoğan sızarlar
21-11-2013, 19:28
[Only Registered Users Can See Links]

Sizin için en uygun sırtı yerleri ,resimde görülen Alman adasının sol tarafı ile pınarlının sağ tarafıdır. Sırtıya devamlı buralarda çıkılır. Başka yerlerde var ama size uzak kalır. Sırtı için kamış önemli değil bence 15 tl'lik kamışlar uzun yıllar kullanılır. Ama makine iyi olmalı.

[Only Registered Users Can See Links]

Not: Bu yıl sırtı verimsiz...

Taygun KOCABIYIK
22-11-2013, 13:11
Sırtı için pek uygun bir bölge değil çeşmealtı bölgesi, palamut bu yıl yok denecek kadar azdı. Şuan şansa tek tük denk gelir. Onun haricinde uskumru, kolyoz, zargana falan denk gelebilir. Kıyılarda bu günlerden sonra 2-3 ay kadar levrek denk gelebilir, denemek lazım.. Hekim adası kıyılarında sinarit var denir durur ama ben şahsen yakalayanı görmedim. Açıkçası Seferihisar Çeşmealtı'ndan on kat daha iyidir bana kalırsa. Bu bölgede çok aşırı profesyonel avcılık olduğu için balık yok denecek kadar az. Size bol şanslar avlarınızda.

Kamış Erdoğan abinin dediği gibi sırtıda pek önemli değil çok iri balık avlamayacağınız için, makina iyi olsun yeterli.

fresenius
29-11-2013, 20:05
Bilgiler için teşekkür ederim.50lb lik 50tllik 160cm bir kamış aldım.işmi görecek sanırsam.İyibir shamono bir makaram vardı 45lik misina ile onu taktım.Silikon yemlerden aldım.3-5 tane.birkaç tanede ufak plastik yapma kancalı balıklardan aldım.Yarın sabah kısmetse biraz deneme yaparım.Kurşundan sonra 5mt misina bırakıp ucuna ve 1 er mettre ara ile 2 tanede daha yapma yem takmayı planlıyorum.yani toplam 3 yem olacak tek sırtıda.İnşallah bişeyler çıkar.Oltaya umduğum kadar büyükler gelmiyor.
Ayrıca büyük bir kanacaya Büyük bir parça kalamar takıp atmayıda düşünüyorum.100 lü paragat da var ama onu enson sefer karıştırdım.o birdahaki sefere:)

fresenius
29-11-2013, 20:17
Bilgiler için teşekkür ederim.50lb lik 50tllik 160cm bir kamış aldım.işmi görecek sanırsam.İyibir shamono bir makaram vardı 45lik misina ile onu taktım.Silikon yemlerden aldım.3-5 tane.birkaç tanede ufak plastik yapma kancalı balıklardan aldım.Yarın sabah kısmetse biraz deneme yaparım.Kurşundan sonra 5mt misina bırakıp ucuna ve 1 er mettre ara ile 2 tanede daha yapma yem takmayı planlıyorum.yani toplam 3 yem olacak tek sırtıda.İnşallah bişeyler çıkar.Oltaya umduğum kadar büyükler gelmiyor.
Ayrıca büyük bir kanacaya Büyük bir parça kalamar takıp atmayıda düşünüyorum.100 lü paragat da var ama onu enson sefer karıştırdım.o birdahaki sefere:)

Taygun KOCABIYIK
30-11-2013, 16:38
paragat amatör balıkçılar için yasaktır, bilginiz olsun.
avlarınızda bol şans