PDA

Tüm Versiyonu Göster : Teknenize Kaloma Verilmesi Hakkında.

MAVİ FENER
09-12-2013, 23:24
[Only Registered Users Can See Links]

:deli:Teknenizin tipine boyuna ve de ağırlığına göre seçmiş olduğunuz demirinize ne kadar mesafe ( KALOMA ) bırakmalısınız diye düşünebilirsiniz.
En basitinden demire bağlı halatın veya zincirinin mümkün olduğunca denizin dibinde yatar vaziyette olması en ideal olanıdır. Böylece teknenizin rüzgarlı havada taraması güç olur. Aksi halde kayalara çarpma durumu söz konusudur. Burada basit bir kaide olarak sakin havalarda ( 1/3 ), rüzgarlı havalarda ise( 1/7 ) oranları en ideal oranlar olarak bilinmektedir. Fazlası daha da çok iyidir. Çünkü kendinizi gece daha güvence altında hissetmenize yol açmaktadır. Bu oranı açmak istersek, Şöyle ki: Suyun derinliği 10 metre ise ( rüzgarlı havada )bırakacağınız Kaloma uzunluğu da 70 – 75 metre olmalıdır. Böylece kendinizi daha güvencede hissedebilirsiniz ki doğrusu da budur.
Diğer önemli püf noktası da, zincirinizin her 5 veya 10 metresine bir işaret koymanız veya bir kelepçe bağlamanızdır. Böylece denize ne kadar Kaloma bıraktığınızı bilebilirsiniz.
Kaynak:NuriDeniz

hus213
10-12-2013, 08:22
kaptanım gerçekten çok güzel konulara değiniyorsunda hiç bu konuları incelememiştim fakat tabiki havanın,bulunmuş olduğum yerin şekline ve durumuna göre kaloma ayarını yapmışımdır fakat teknemi sattıktan sonra bunların hepsinide dağarcığımda saklıyorum yinede her on veya kişinin kendi düşüncelerine göre çapa ipine belirli mesafelerde işaret koymalarını önermeniz çok güzel bir şey teşekkürler yalnı bu konulacak işaretlerin ele zarar vermiyecek şekilde olmasına dikkat etmelerinide öneririm

MAVİ FENER
11-12-2013, 11:03
kaptanım gerçekten çok güzel konulara değiniyorsunda hiç bu konuları incelememiştim fakat tabiki havanın,bulunmuş olduğum yerin şekline ve durumuna göre kaloma ayarını yapmışımdır fakat teknemi sattıktan sonra bunların hepsinide dağarcığımda saklıyorum yinede her on veya kişinin kendi düşüncelerine göre çapa ipine belirli mesafelerde işaret koymalarını önermeniz çok güzel bir şey teşekkürler yalnı bu konulacak işaretlerin ele zarar vermiyecek şekilde olmasına dikkat etmelerinide öneririm

:deli:Kaptan;güzel yorumunuz için teşekkürler...İstanbul'dan karlı bir günden selamlar...