PDA

Tüm Versiyonu Göster : Universal Downrigger

levrek
01-05-2006, 19:47
Selam Arkadaşlar,
ikinci nesil olan bu Downrigger in en önemli özelliği,seyyar oluşu ve her türlü tekneye takılabilmesidir.Askılıklarda bulunan vida lar değişik küpeşte en ve kalınlıklara göre sıkılıp gevşetilebilir.Toplam ağırlığı 9,3 Kg.ma denk gelebilecek şekilde tasarladım,nedenine gelince trol için kullanılacak olan 8-10 Kg.lıklar askıda kalınca,yük küpeşteye binmesin,karşı bir ağırlık oluştursun diye ( yani bir nevi tahtaravalli ) bu ağırlık kullanıldı.
Diskin solundaki çırçır dişlisinin amaçı, ağırlığı çeker iken yanlışlıkla sarma kolu elden kayıp da boşalırsa,diski kilitleyip durmasını sağlıyor.
Diskin sağ tarafındaki kelebek vidalı düzeneğin görevi de,ağırlığı aşağıya doğru bırakırken istenilen ölçüde frenleme yapabilmesidir,böylece kontrollü bir salma hareketi olur.
Makaraya 120 lik misinadan 100 metre ,üstüne de 15 kg. çekeri olan silikon kaplı 100 metre çelik tel sardım.Makara, yataklardaki rulmanlar sayesinde oldukça rahat dönüyor.
Diskin solunda yer alan kamışlık yuvası ise değişik derecelere göre ayarlanabiliniyor.
Makarayı çeviren kolu ise portatif olsun diye çıkarılıp takılabilecek şekilde yaptım.
Her şey bitince de gümüş yaldız renkli kutu sprey ile boyadım,hepsi bu kadar,sevgilerimle

sbasaran
01-05-2006, 20:57
süper olmuş. eline sağlık. denemesini benim tekne ile yapabilirmiyiz.
maliyeti nedir ?

levrek
01-05-2006, 22:24
Ne demek abi tabiki deneriz,sen o civarda kaç tane sinarit olduğunu söyle yeter, :D maliyet i henüz hesaplamadım,sevgilerimle

Taygun KOCABIYIK
01-05-2006, 22:36
Süper süper süper
yakında evde tekne yapıcak erol abi daha sonra içten yanmalı 4 zamanlı motor işte o zaman tamam :D

Anıl ÜNALAN
02-05-2006, 01:41
Süpersin erol abi yaa!

balıkcı
13-05-2006, 03:25
Süper süper süper
yakında evde tekne yapıcak erol abi daha sonra içten yanmalı 4 zamanlı motor işte o zaman tamam :D
Erol böyle bir niyetin varsa bende tekne yapımını anlatan bir video ve iki tane kitap var sana yardımları dokunur düşüncesindeyim ama ilk tekneyi bana yapacaksın ha ona göre.

xnode
13-07-2008, 17:24
bundan iyisi can sağlığı tebrikler.

ozkanmaden33
24-02-2010, 14:26
gerçekten harika olmuş elinize sağlık bende düşünüyorum böyle birşey yapmayı ama maliyet nasıl olur birde kalama sistemini nasıl yapacağız onu düşünüyorum. ama harika maaşalha nazar değmesin

Mehmet BODUROĞLU
24-02-2010, 20:52
Tebrikler Erol abi.
Güzel bir iş çıkarmışsın.
Umarım trofeleride görürüz burada.