PDA

Tüm Versiyonu Göster : SURF balık avcılığı hakkında ne bilyoruz


MAVİ FENER
24-03-2016, 14:59
[Only Registered Users Can See Links]Surf balık avcılığı hakkında ne biliyoruz...

Surf balık avcılığı demek; kıyıdan denize yapılan ve mümkün olduğunca kurşunun, oltanın uzağa atılabildiği önemli bir avcılık metodudur.

Bu avcılıkta kullanılacak kamışlar çok sağlam olmalıdır. Bunun için alacağınız kamış mutlaka yüksek karbon bileşimleri ihtiva eden kamış olmalıdır. Zaten kamışların üzerinde bu bileşim yazılıdır. Aksi halde ucuz ve kalitesiz kamışlar kırılır ve o günkü balık avcılığı zevkinizde güme gitmiş olur.

Bu nedenle mutlaka kamış satın alırken Surf adı verdiğimiz kamışı ve karbon esaslı kamış diye istemeniz gerekmektedir.

Bu kamışlar gerçekten de fevkalade esnek , uzun boylu, atma mesafesi de yüksek kamışlardır.

Bu av tipinde oltanızın ucundaki yemi mümkün olan en uzak mesafelere atabilmeniz için ağır uzun balık tipinde kurşunlar kullanılmalıdır. Kurşunun ağırlığı minimum 120 gram ise alacağınız kamışın aksiyon yani atma mesafesi 70/ 140gr.aksiyon değerinde olmalı ve satın alırken bu noktaya çok dikkat etmelisiniz.

Denizde avlanma yaparken mutlaka oltanızı kırılan deniz dalgasının köpüklü kısmın uzağına atmalısınız. Çünkü balıklar buralarda çok daha iyi avlamakta ve seyahat etmektedirler. İşte bu sebeple, dalga arkasına oltayı düşürebilmek ve bu balıkları avlamak için Surf kamışlardan minimum 380 cm ve üzeri uzunlukta olanları tercih etmelisiniz.

İlk kullanımlarda zorluk çekilebilirsiniz ancak alıştığınızda oltanızla arkadaş gibi olacağınızdan çok eminim. Haydi rast gelsin..

Kaynak: Nuri Deniz

hus213
24-03-2016, 16:59
Kaptanım kasnak veya bir küçük tüp benim için yeterli oluyor 60veta 75 gr kurşun en az 50 metre ileriye ayarım gerisi elime gelecek titreşimdim rasgele

MAVİ FENER
25-03-2016, 14:38
Helal olsun sevgili dostum.. sen işini bilirsin...

hus213
25-05-2016, 06:48
her zaman yeni alınan amacına ulaşacak diye bir konu yoktur bu iş içinde gösterişe gerek yok diye düşünürüm amaç balık yakalamak ve bu spordan gerektiği şekilde yararlanmaksa işte insanın en iyi bir şekilde ne ile avlanabiliyorsa o malzeme değerlidir diye düşünürüm sağlıcakla kal ama vermiş olduğunuz bilgilerde çok değerli ellerinize sağlık paylaşım için teşekkürler