PDA

Tüm Versiyonu Göster : Yengeç

Anıl ÜNALAN
11-07-2006, 14:05
Yengeç iri balıkların sevdiği bir yemdir Genelde çupra avında kullanılır.
YENGEÇ

ykmk
11-07-2006, 14:15
Anıl bir sürü yengeç yakaladım fakat her biri elim kadar.Bunların boyutu ne kadar olmalıdır ve büyüklerinin alternatif bir kullanım şekli var mı???

Anıl ÜNALAN
11-07-2006, 14:51
Büyükleri hiç bir işe yaramaz iş yapan boyut baş parmağının tırnağından az büyük olması lazım.

ykmk
11-07-2006, 17:41
SAğol Anıl fakat chasse&peche programında izlerken görmüştüm.Adam yeengeçin içini açıp oltaya takıyor.VE de büyük balıklar yakalıyor...

Anıl ÜNALAN
11-07-2006, 19:25
Chasse&pecce de daha ne yöntemlerle balık tutuyolar yengeç hikaye ama bizim buralarda işlemiyo ;)

ykmk
12-07-2006, 09:12
HAkikaten Anıl neden işlemiyor diyorum kendi kendime bazen.BAna göre balığın bir alışmışlığı olduğundan dolayı o yöntemler bizde işlemiyor...

Anıl ÜNALAN
12-07-2006, 12:06
HAkikaten Anıl neden işlemiyor diyorum kendi kendime bazen.BAna göre balığın bir alışmışlığı olduğundan dolayı o yöntemler bizde işlemiyor...

Ha şunu bileydin.....

aganta borina borinata
26-08-2006, 17:18
sanırım bizim balıklar "Chasse&pecce" seyretmiyorlar...:D

aslında denizdeki biçok canlının eti yem olarak kullanılabilir...ancak en randımanlısını kullanmak her zaman daha akıllıcadır...bunun yanında daha önce kullanıldığını duymadığınız yeni malzemeleride diğer yemleri yanında götürerek denemekte fayda vardır...( tavuk göğsü ve bağısağı buna en güzel örnektir)

eğer yemin yoksa ve elinde büyük bi yengeç varsa onu tuzlayarak güneşte biraz kokmasını sağla... daha sonra kullanabilirsin...aslında bi çok balık buna vurur ancak çok randımanlı bi yem değildir...özel olarak hazırlamanı tavsiye etmem...denenmiştir...sadece yem bulamıyorsan...

rastgelsin...

Lethe
14-12-2006, 14:31
bir de ek olarak,yengecin büyüklüğünden başka yengecin rengi ve iğneye takılış biçimi de önemli diye düşünüyorum.yengeci iğneye takarken,iğneyi en arka bacağının hemen altından sokup,enlemesine diğer en arka bacağın üstünden,yani dış kabuğundan iğnenin ucu hafif çıkacak kadar geçiriyorum.bu şekilde hayvan daha az hırpalanmış oluyor ve daha uzun canlı kalıyor.başka şekilde bir uygulama varsa onları da öğrenmek isterim.saygılar :)

Lethe
14-12-2006, 14:32
renk olarak da muhtelif renkler,av lokasyonuna göre denenip daha uygunu test edilebilir kanımca.

Lethe
14-12-2006, 14:43
sonradan aklıma geldi: bir de yengeçleri aldıktan ya da yakaladıktan sonra canlı tutmak için,yem satıcılarının uyguladığı taktik çok uygun.yani delikli,hava alabilen bir kap içersinde ıslak bir sünger ya da bez ile baya uzun süre yaşıyorlar.12 gün kadar kımıl kımıl kalmalarını sağlamıştım.tabi düzenli olarak serin ortamdasaklamak, nemli süngeri deniz suyuyla tazelemek ve biraz da beslemek suretiyle..:D

Uzm.Dr.Rastgele
14-12-2006, 18:34
Bence kaliteli balık için sabırla beklemeyi bilen/tercih eden kişilerin asla vazgeçemiyecekleri bir yemdir yengeç.Yalnız mevsiminde kullanmakta yarar vardır.Yaz aylarında küçük balıkların harami gibi ortayı sardığı dönemlerde ''En büyüğü'' baş parmak büyüklüğünü geçmeyecek kadar olan yengeçler ,bizi beklediğimiz kaliteli balığa götürecektir.Yengeç pek iş yapmaz diye düşünecek olanlar var ise,Yanılmıyorsam sitenin anılar bölümündeki '' Sadece maşşşşşşşşşşşallah diyebildim diye you tube video'' kaydını izlemelerini tavsiye ederim.O video çekimindeki her bir çupra yengeç ile avlanılmış.

Yengeç'de kişilerin muhtelif şekillerde takdıklarına şahit olmuşsunuzdur.Bence önemli olan yengecin tez ölmeyip azıcık kıpır kıpır kalabilmesi gerekir.Benim tercihim : Mustad 496/01 siyah ince iğneden yana olmuştur.Yengeçi takarken de herhangi bir arka ayağından bedene girip,çaprazı olan ön kolundan çıkıyorum.Bazı arkadaşlarım da yengeçin '' arka kısmından'' takıp.iğneyi ağzından çıkartıyorlar.

murtoy
04-02-2007, 09:30
abi aslında iyi çipura yemi bacakları kırıp beyaz eti fazla ezmeden kullanıyoruz biz genelde barikat yani çok iğneli 300-400 bunlarda kullanıyoruz

cevat2
04-02-2007, 10:38
çupra avında yengeç in ayaklarını kıskaçlarını kırmakmı daha iyi sonuç veriyor normalde hayvan onu doğal haliylede avlayıp yiyor sonuçta daha evvel okumuştum gözlerini körleyip kıskaçlarını kırmakmı lazım

gokseldbuga
04-02-2007, 10:49
çeşitli öneriler mevcut, bacakları kopar ki kuma gömmesin kendini, gözlerini kör et ki kaçmasın vs vs, , nereye kaçacak beden belli,peşindeki belli, çipura,

murtoy
07-02-2007, 09:17
yok abi sadece bacakların içindeki eti kullanıyorum ben beyaz eti

kutluhan
30-04-2007, 12:13
:confused: ya avlanmak güzel balık avlamak iyiy de, ayaklarının hepsini kopar gözlerini kör et, sanırım bu kadarını ben yapamam.

Taygun KOCABIYIK
30-04-2007, 15:15
:confused: ya avlanmak güzel balık avlamak iyiy de, ayaklarının hepsini kopar gözlerini kör et, sanırım bu kadarını ben yapamam.
Biraz insafsızca kutluhan haklısın ama kişinin kendi vicdani meselesi ben sadece öndeki kıskaçlarını koparıyorum ayakları ve gözleri sağlam bırakıyorum zaten bence ne yaparsa yapsın etrafta çupra varsa pek kaçacak bir yeri yok.

ismail2776
09-12-2007, 14:14
Şu yengeçle avlanma olayını çok merak ettim. Yazın ilk işim yengeç yakalayıp iğnenin ucuna takmak olacak, hadi hayırlısı.