PDA

Tüm Versiyonu Göster : Zıpkın alsam mı???

ykmk
13-07-2006, 10:42
Merhabalar.Benim gözüme bazen iri balıklar çarpıyor denizde açıldığımda.FAkat bu balıkları tuttamıyorum.Zıpkın alsam mı diyorum kendi kendime fakat çok korkuyorum zıpkından.Allah korusun bi tarafına saplansa insanın o anda gider kan kaybından.Daha 15 yaşındayım sizce zıpkın alsam mı almasam mı???

Taygun KOCABIYIK
13-07-2006, 11:19
Yunuscan bu konuda sana bilgilerimi büyük bir keyifle aktarabilirim.
Öncelikle şunu söylemeliyim ki bu işin yaşı yok.
Dikkatli ve bilinçli olunduğu sürece bu işte en ufak bir tekhlike olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim.
İnsanın kendi kendisini vurması çok zayıf bir ihtimal sen başkalarını vurmamaya bak :)

Bu işe başlarken ilk önce malzeme alman gerekicek.
Kendine bir bütçe belirlemen gerekicek bence bu işin olmazsa olmazı elbisedir.
Mert abide elbisesiz daldığı zamanlardan edindiği tecrübeleri aktarıcaktır.
Sırtın yanıcak üşüyceksin taşlara oralara buralara sürtünüp uyuz olucaksın :)
Tabi elbiseden önce bir maske (gözlük değil maske), şnorkel,palet ve olmazsa olmaz zıpkın alman gerekicek. İyi düşün yunuscan bu iş gerçekten baya masraflı başladın mı da bırakması gerçekten zor :) sen merak ettiğin her türlü soruyu sorabilirsin elimden geldiğince burdan yanıtları veririm ;)

Anıl ÜNALAN
13-07-2006, 11:21
Yunuscan denizde balıkları görmek çok zevkli oluyo bide onları yakalamak çok daha keyif verici o yüzden bende tavsiye ederim sana.

ykmk
13-07-2006, 13:11
Bende bunu istiyorum zaten.Adamlar çok fazla açılmadan 2-3 kilo balık vuruyor.Ben is orada atmış oltamı balığın vurmasını bekliyorum.Gerçi oltanın zevki hiç birşeye değişilmez.Bu arada zıpkını attığımda su içinde tekrar kurması zor oluyor mu?BAlıkları çıkartmak zor oluyor mu şişten?vsvsvs...Bide toplam tutar ne kadardır??

Taygun KOCABIYIK
13-07-2006, 13:38
Yunuscan
kural 1 : Asla suyun dışında zıpkını kurma

Bunu asla unutma bu öldürücü bir silah oyuncak değil herşeyden önce tedbir ve dikkat gerekli.

Şimdi suyun içinde zıpkını kurmak gerçekten kolay hele ayakların yere değmediği yerde çok çok daha kolay. Teknikleri var hepsini öğreticem sana çekirgem :)

Balığı şişte çıkarmak kolay oluyor tabiki ama balık vurmak maharet :D

Şimdi ilk önce şöyle bi düşünelim yeni başlıycaksın çok profösyönel malzemelere ihtiyacın olmayacak.

Ama malzeme alırken dikkat etmen gereken şeyleri yazayım.
Maske
Bu en önemli konu denebilir. Alırken yüzüne oturmasına dikkat ediceksin milyarlık çok aşırı kaliteli bir maske alsanda yüzüne oturmadığında 5 para etmez senin için. Alırken maskenin lastiklerini takmadan yüzüne yapıştırıcaksın burnundan hava almaya çalışıcaksın eğer hava gelmiyorsa tamamdır o maske senin için biçilmiş kaftan.
Palet
Şimdilik çok uzun palalı (paletin uzun kısmına pala deniyor) ve sert palet alma ayağını yorar ve kramp girmesine sebep olur rahat edemezsin. Orta uzunlukta ve orta sertlikte bir palası olan palet işini görür. Seçenek çok var parasına göre kalite değişiyor. Bütçene göre ben sana alabileceğin en iyi paleti araştırıp bulurum ;)
Şnorkel
Siyah olsa yeterlidir migroslarda falan 1-2 milyona bile oluyor onlar işini görür fazlasıyla ;)
Zıpkın
Şimdi bu konu önemli benim gibi dandik bir zıpkınla dalarsan sinir krizi geçirmen muhakkaktır. yeni başlıycağın için 90lık uzun gelir 75lik işini görür kefal mırmır falan vurursun ;) bundada belirliyceğin bütçeye göre yerli zıpkın almanı tavsiye ederim yerli malı yurdun malı ;)

şimdi birde elbise konusu var bu önemli
ama türk malı deep hunter var istanbulda üretiliyor 100 euro şimdilik elbisesiz sadece yaz aylarındada dalabilirsin imkan varsa almanı şiddetle tavsiye ederim ama olmasada olur ;)

Şimdilik aktarabileceklerim bu kadar sorularına göre aklıma gelen bilgileri aktarıcam ;)

ykmk
13-07-2006, 15:52
Abi ben zaten 15 günlük bir süre için alıyorum zıpkını.YAz tatilinde vakit geçsin diye.Onun için kıyafete gerek yok kanaatindeyim.Zaten çok büyük balıklar vurmayacağım...BU arada kramp meselesinin en iyi yöntemi iğne batırmak mı???

balıkcı
13-07-2006, 17:57
Bence alma yunuscan zıpkınla balıkavlamak balıkcılıkla fazla bir ilgisi yok başka bir katogoriye giriyor,balık yem yemek istemiyor suda öyle duruyor sen gidip vuruyorsun,bence bu ,,kimse kırılmasın balıkavı değil,,balıkavı bir spordur balıkcıda bu sporun bir parçasıdır ve centilmen olması gerek karşısındaki canlıyada şans vermesi gerek yapan arkadaşlarıda kınamıyorum ama zıpkınla balıkavınıda tavsip etmiyorum.

katiti
13-07-2006, 22:07
Selim Abi fikirlerine saygılıyım ama sana katılmıyorum.

Birincisi zipkinla balık avı hem serbest dalış sporunu içinde barındırması (ki bunun için aslında ciddi bir disiplin ve çalışma gerekli) hem de balık vurabilmek için teknik beceri gerektirmesi ile bir spor dalıdır.

İkinci noktasa centilmenlik ve balığa şans verme açısından oldukça centilmen bir spordur. Nedenine gelince: Av yapılan ortam balığın kendi ortamı, avcı sadece nefes tutma süresinde orada. Elindeki silah ise sadece belli bir menzile kadar etkili ki o da çok uzun değil. Yani balığın kaçma olasılığı çok çok yüksek. ayrıca zıpkınla avcılıkta balığı görüp seçerek avlanacağımızdan küçük balıklar rahat olacak ki bu da bu sporun centilmenliğinin bir parçası.

Tabii burada söylediklerim tüple ve gece dalan avcıları -ki her ikisi de yasaktır ve etik değildir- kapsamıyor. Ama zıpkınla balık avı bir balık avlama yöntemidir ve de spordur. Yöntemi beğenip beğenmemek tabii ki kişilerin değerlendirmelerine kalmıştır.

Yunuscan eğer sadece 15 gün kullanacağım falan diyorsan sen bu zıpkın sevdasından vazgeç bence. Çünkü bunun tadını alırsan o iş 15 günle kalmaz. Bu işe başlayacaksan biraz daha ayrıntılı araştırma yap, sadece zıpkınla balık avı üzerine uzmanlaşmış forumlar var, onları ayrıntılı bir incele derim.

ykmk
14-07-2006, 07:25
Selim ve Mert abi ikinizin fikirlerine de katılıyorum fakat Mert abi 15 günlük süre için başlamaya değmez gibi geliyor.BAşlarsan bırakamazsın diyorlar...

atomik07
28-08-2006, 09:49
başla yiğen başla korkma. ben 12-13 senedir dalarım ama 3-4 senedir zıpkıncıyım. keşke şu zıpkın olayını daha önce başlasaydım diyorum

aganta borina borinata
12-09-2006, 14:38
Bende bunu istiyorum zaten.Adamlar çok fazla açılmadan 2-3 kilo balık vuruyor.Ben is orada atmış oltamı balığın vurmasını bekliyorum.Gerçi oltanın zevki hiç birşeye değişilmez.Bu arada zıpkını attığımda su içinde tekrar kurması zor oluyor mu?BAlıkları çıkartmak zor oluyor mu şişten?vsvsvs...Bide toplam tutar ne kadardır??

kardeş zıpkınla balık avlamak sandığın kadar kolay değil...daldığın anda onların dünyasındasın...balık önüne çıkıp beklemiyor...balığı nerede bulabileceğini bilmelisin...konusunda uzman birinden yardım almalısın...

rastgelsin...

ykmk
12-09-2006, 16:26
kardeş zıpkınla balık avlamak sandığın kadar kolay değil...daldığın anda onların dünyasındasın...balık önüne çıkıp beklemiyor...balığı nerede bulabileceğini bilmelisin...konusunda uzman birinden yardım almalısın...

rastgelsin...
Abi merak etme.Ben balıkların dünyasına çok önceden girdim.Onları nerede bulabileceğimi biliyorum ve buluyorumda fakat zıpkın olmadığından kullanamıyorum.Ne çupralar ne levrekler ne kefaller gördüm ama nafile tabi ki.Çünkü zıpkınım yok.
:(

Taygun KOCABIYIK
12-09-2006, 16:30
Abi merak etme.Ben balıkların dünyasına çok önceden girdim.Onları nerede bulabileceğimi biliyorum ve buluyorumda fakat zıpkın olmadığından kullanamıyorum.Ne çupralar ne levrekler ne kefaller gördüm ama nafile tabi ki.Çünkü zıpkınım yok.
:(
o balıklar emin ol elinde zıpkın olduğunda kaçıyor çok uzaklardan :D
ısparozlar bile normalde ayaklarımın dibinde dolaşırken zıpkın varken toz oluyorlar

ykmk
12-09-2006, 16:31
o balıklar emin ol elinde zıpkın olduğunda kaçıyor çok uzaklardan :D
ısparozlar bile normalde ayaklarımın dibinde dolaşırken zıpkın varken toz oluyorlar
Abi iyice soğuttunuz beni zıpkından yaw.

Taygun KOCABIYIK
12-09-2006, 16:32
Soğuma gerçekler acıdır inan o sarpaların ısparozların kaçışını görsen gülmekten ölürsün suda :D 5. vitese takıp uzaklaşıyorlar

ykmk
12-09-2006, 16:34
Soğuma gerçekler acıdır inan o sarpaların ısparozların kaçışını görsen gülmekten ölürsün suda :D 5. vitese takıp uzaklaşıyorlar
Hıhıhı.5. vites ha.
HAkikaten öyle.Ama vuran nasıl vuruyor?

Taygun KOCABIYIK
12-09-2006, 16:56
Herşeyin bir tekniği var yunuscan ;)

atomik07
14-09-2006, 10:01
hiç bi şeyi kafaya takma yunuscan bu işe başla. bi kaç sefer boş çıkacaksın ama ondan sonra hafiften başlayacaksın vurmaya.

ykmk
14-09-2006, 10:04
hiç bi şeyi kafaya takma yunuscan bu işe başla. bi kaç sefer boş çıkacaksın ama ondan sonra hafiften başlayacaksın vurmaya.
Sağol abi bende iyice soğumuştum ama başlayacağım.Önce küçük zıpkınlarla sonra büyür belki.Ama kendişmi vurmaktan çok korkuyorum:'( :'( :'(

Taygun KOCABIYIK
14-09-2006, 10:40
Kendini vurmazsın hiç korkma yeterki başkalarını vurma ;)

ykmk
14-09-2006, 10:49
Kendini vurmazsın hiç korkma yeterki başkalarını vurma ;)
Abi zaten kimse yokken erkenden girerim suya merak etme.
Bi de en küçük zıpkın kaçlık oluyor 30 luk mu?

katiti
14-09-2006, 22:54
Yunuscan illaki bu işi yapacağım diyorsan en az 75'lik bir zıpkın al. Küçük zıpkınlar hiçbir işine yaramaz, sinir olduğunla kalırsın...

atomik07
15-09-2006, 07:51
Yunuscan illaki bu işi yapacağım diyorsan en az 75'lik bir zıpkın al. Küçük zıpkınlar hiçbir işine yaramaz, sinir olduğunla kalırsın...
evet yunuscan bencede 75 likle başla en azından. küçük zıpkınlar genellikle acemiler için değil taşaltı, kayalıkta avlananlar ve yedek zıpkın taşıyanlar için kullanılır. Küçük zıpkınla anca balıklara stend-updan başka bi şey yapmazsın. Bu arada pehlivan yenile yenile pehlivan olur diye bi söz var. bu işe başlar başlar dapiran olacaksın diye bi şey yok. çok canın sıkılacak çok boş çıkacaksın ama en sonunda mutlu sona kavuşacaksın:'( duygulanacaksın:deli:

Taygun KOCABIYIK
15-09-2006, 08:25
Yunuscan 30luk nedir yahu onla karada bile adam vuramazsın :D
Sen Rıdvan abini dinle en az 75 cm olanlardan al uçana kaçana gelir 75lik
hele sabah erken girdin mi bak gör ne güzel ;)

ykmk
15-09-2006, 08:56
Kaçırırsın balığı diyorsunuz yani.75 likten daha ufağı yok mu???Arkadaş aldı taşıması zor oluyor dedi geri verdi.Gerçi arkadaş biraz kıl olduğuna geri verdi.Ama deneyeceğim bende.

Taygun KOCABIYIK
15-09-2006, 09:28
Vallaha yunuscan gülü seven dikenine katlanır 90lık zıpkın var şiş ile birlikte 125 cm ben onu taşıyorum mert abinde 100 cm zıpkın var onunki daha uzun arabaya sığmıyor :D 75lik için basit bir çanta diktirebilirsin annene 1 metre uzunluğunda 40 cm kadar genişlikte bir çantaya tüm malzemelerini sığdırabilirsin rahat rahat taşırsın ben öyle yapıyordum eski zıpkınımla dalarken.

bertugdogan
16-09-2006, 01:21
arkadaslara katılıyorum bu işe başlamak için en az 75 lik gerekir. daha küçükleriyle ancak ahtapot yakalarsın:)palet gözlük şnorkel ve en az 75 lik bir zıpkın.bunlar sana en azından 70-80 milyona patlar. tabı bunlar ekonomik secimler. isteyene 500 milyona sadece zıpkın var:)

atomik07
16-09-2006, 19:44
Kaçırırsın balığı diyorsunuz yani.75 likten daha ufağı yok mu???Arkadaş aldı taşıması zor oluyor dedi geri verdi.Gerçi arkadaş biraz kıl olduğuna geri verdi.Ama deneyeceğim bende.
Kardeş arkadaşın abartıyor. daha küçüğünle ancak fotoğraf makinasını poz vermek için kullanırsın başka işe yaramaz. gülü seven dikenine katlanır. hatta ben bu işi çok çabuk kavrarım ve yakın zamanda zıpkıncılığımı geliştiririm dersen 90 lık yada 100 lük al.

Taygun KOCABIYIK
16-09-2006, 20:04
90lık biraz zor olur ben bile tam alışamadım 75lik uygundur diye tahmin ediyorum.
Alıcağına kesin karar verirsen marka model tavsiyesinde bulunuruz yunuscan.

ykmk
17-09-2006, 07:28
90lık biraz zor olur ben bile tam alışamadım 75lik uygundur diye tahmin ediyorum.
Alıcağına kesin karar verirsen marka model tavsiyesinde bulunuruz yunuscan.
Yazın başında tavsiyelerinizi alacağım.75 likte karar kıldım.İlgilerinizden dolayı hepinize teşekkürler.

anil
11-10-2006, 10:44
:dikkat: :dikkat: :dikkat:almazsan dünyanın en büyük hatasını yaparsın:dikkat: :dikkat: :dikkat: