PDA

Tüm Versiyonu Göster : 08-15/07/2006 Bodrum - Bitez

mozdil
16-07-2006, 09:24
Yıllık iznimizi geçirmeye geldiğimiz Bodrum- Bites'de ilk gün ve gecesi keşif yaparak geçirdik. Balık tutan bir arkadaş ile konuşarak hangi yemler ile hengi balıkları tuttuğunu öğrendik. Bodrum'a giderek mamun aldık. 09/07/2006 gecesi avlanmaya çalıştık ancak sonuç tam bir hüsran oldu. Öncelikli olarak mamun tanıdığımız kullandığımız bir yem olmadığı için takarken başarısızlığa uğradık. Devamında ise takımlar sürekli bir yerlere takılıyordu. Baktık olmayacak avlanmayı bıraktık ve otele döndük.

Ertesi gün avlandığımız merayı gözlük ve palet takarak gezdim. Yer yer 70 santime varan çayırlar olduğunu ve yemi atsak bile bunların arasında ya takıldığını ya da kaybolup gittiğini fark ettim. Bunun üzerine mamun kullanarak avalnma yönteminden vazgeçtim. Gece sahilden yapay balık kullanarak avalnmaya başladım. Saat 22:00 gibi başladığımız avda ilk olarak bir iskorbit konuk oldu. Devamında saat 23:20 gibi ilk vuruşu aldım ve 30 cm civarı bir levrek konuk oldu. Levreği çekerken arkasından gelen diğer balıkları görünce oyalanmadan hemen suya geri döndüm ve atar atmaz (makinenin kalamasını açmış idim) bir vuruş ve kullaklara ninni gibi gelen bir cayırtı ile misina boşalmaya başladı. Hafif hafif kalama vererek kıyıya kadar 40 cm bir levrek daha aldım. Levreği çıkarır çıkarmaz tekrar yapay balığı atınca son olarak 25 cm civrarında bir levrek daha aldım. O gece bir daha vuruş alma imkanı olmadı.
Makine: Shimano Sienna 2500
Kamış: Spro 270 (10-20 atarlı)
Misina: Asso Double Strengt 018
Yapay balık: Cabela's Fisherman Series Renk Kodu:003 Boy: 2,5"
[Only Registered Users Can See Links]

Devam eden günlerde sahilden denemelerde bir sonuç alamadık. Tekne ile çıktığımız Bodrum koylarında da bol bol trakonya yakaladım. Dün akşam Bitez sahilinde yaptığım denemelerde bir ahtapot ve bir adet iskorbit yakaladım.

Tekne turunda elimde bulunan tüm yapayları deneme ve yüzüş şekillerini izleme imkanım oldu.

İlginç olan yaklaşık 15 cm'lik Lucky Craft ([Only Registered Users Can See Links]) a 7~8 cm'lik bir trakonya'nın musallat olmasıydı.

Fotoğraflar eve dönünce.

Rastgelsin.

Taygun KOCABIYIK
16-07-2006, 09:36
Murat abi umarım istediğin gibi güzel bir tatil geçirirsin. Balıklar gayet güzel geliyor kulağa :)
Mamunla kumsal bir yer bulursanız çupra ve mırmır alma şansınız yüksek olur. Ama açıklar yine dediğiniz çayırlıktan olucaktır av bölgesini gündüzden gözlükle gezerseniz en azından çayırlık nerde başlıyor onu görüp ona göre bir mesafe belirleyip (örneğin karadan 15 kulaç ilersi gibi) zaten gece iyice kıyılayan çupra ve mırmır avlama şansınız artar diye düşünüyorum.
Mamunu takma yöntemide şudur Murat abi kuyruğunun altından iğneye takmaya başla iğne zaten boşluğu takip edip kafaya kadar ilerliycektir kafadan hafif çıkartırsanız iğnenin ucunu düşme olayıda engellenmiş olur.
Rastgelsin
İyi tatiller :)

Taygun KOCABIYIK
16-07-2006, 09:42
Sürekli aklıma birşeyler geldiği için mesaja eklemeler yaptım ama bu önemli konuyu yeni bir mesajda yazmak istedim :)

Gündüzleri ve geceleri kıbrıs dediğimiz ekmekle yemlenen oltayla kefal, sarpa, lidaki,mımır yakalayabilirsin murat abi. Gün batmadan 30 dakika önce ava başlarsan gerçekten iri kefaller yakalayabilirsin. Geceleride levrek için at çek yaparken kıbrısı at bir kenarda beklesin bizararı olmaz faydası bile olabilir :)

ykmk
16-07-2006, 13:47
Resimleri bekliyoruz Murat abi.Güzel bir tatil geçirmen dileğiyle...

Anıl ÜNALAN
16-07-2006, 20:35
Murat abi anlattıkların çok hoş geliyor kulağa bu balıkların ve devamının resmini görmek istiyoruz.

İyi tatiller geçirmen dileğiyle.

SAYGILAR
Rastgelsin.

mozdil
18-07-2006, 21:06
Eve döner dönmez sıcağı sıcağına fotoğraflar.

katiti
19-07-2006, 12:46
Balıklar da yakışıklıymış gerçekten, tekrar tebrikler...

mozdil
19-07-2006, 13:17
Tekrar teşekkür ederim.

Taygun, senin mesajını okuduğumda artık son gecemdi ve hiç bir hazırlığım yoktu. Deneme imkanı bulamadım. Bir başka sefere inşallah diyorum.

Artık raporlar İstanbul'dan gelecek.

Taygun KOCABIYIK
19-07-2006, 13:53
Levrekler gayet güzel umarım afiyet olmuştur :)

Anıl ÜNALAN
19-07-2006, 14:32
Hay maşallah o en üsteki baya güzelmiş.Tebrikler güzel bir av olmuş.İstanbuldadanda olsa fotoların devamını istiyoruz ;)

ykmk
10-08-2006, 08:53
Way be süper levrekler abi.Harika av...

ilhanmania
13-12-2006, 15:19
super av tebrikler...bısey sorucam yalnız sızce bu sahte yem egedede kıyıdan ıs yaparmı??? yada levrek ıcın onerecegınız baska bı sahte yem varmı kıyı ıcın??

mozdil
13-12-2006, 16:18
Öncelikle bu yapay ile levrek yanında çinekop ve istavrit te aldığımı belirtmek isterim.

Levrekte kullanılacak yapay balık ile ilgili olarak elimde iki bilgi var. Fakat ikisini de deneyip doğrulayamadım. Birinci bilgi bir Japon arkadaştan (şaka değil mail ile yazıştığım bir kişi) ve İstanbul'lu bir balıkçı amcadan rivayet. İkinci bilgi ise seyrettiğim çeşitli filmlerden izlenimlerim.

1. Levrekte kullanılacak olan yapay balıkta gaga kısmının köşeli olması gerektiği, bunun yapay balığa aksiyon kazandırdığı ve daha çok cezp ettiği
2. Yapaylarda hiç gaga yok. Renkler, açık veya fosforlu renkler (beyaz, açık sarı, açık yeşil gibi). Ancak bu kullanımda hava durumu faktörünü de dikkate almak lazım. Zira hep bulutlu havalarda çekilmiş filmlerdi.

Birinci durum için tedarik ettiğim birkaç yapay elimde mevcut. Levrek bulduğum zaman deneyeceğim. İkinci durumda kullanılacak yapay siparişini de verdim. O da geldikten sonra denemeyi bekleyecek. Bu duruma uygun olarak Luck Craft’ın Sammy modelinden edinmeye çalışıyorum.

katiti
14-12-2006, 08:13
Murat Abi ilk durumdaki tespit ilginç, denemek gerek. İkinci durum ise mantıklı, çünkü özellikle kapalı havalarda ve bulanık sularda açık ve fosforlu renkteki sahte yemler daha görülebilir olduğundan cezbedici oluyor. Tersine açık havalar ve berrak sularda ise doğala daha yakın sahte yem kullanmak gerek...

aganta borina borinata
14-12-2006, 09:07
levrek avında slikon zargana benim favori yemim... hemen hemen her renkte ihtiyacı karşılayacak her boyda olanları var..ve oldukça hesaplı yemler...

rastgelsin...

ilhanmania
20-12-2006, 19:21
bu silikonları ben denedım hiç sonuc alamadım be dostum...takım olarak ve renk boy olarak tavsiye edebilecegin bir cesit varmı??

katiti
20-12-2006, 20:44
Çağdaş takım olarak bunlar genellikle zargana topunun arkasına 2 m civarı bir bedenle bağlanıp kullanılır. Renk ve boy ise tamamen yere, mevsime ve günün saatine göre değişkenlik gösterir. Deneyerek ve çevrendeki diğer balıkçılara bakarak bulman gerek ne yazık ki...

varior
20-12-2006, 22:42
levrek avında slikon zargana benim favori yemim... hemen hemen her renkte ihtiyacı karşılayacak her boyda olanları var..ve oldukça hesaplı yemler...

rastgelsin...

Doğan, gece at-çek yapabileceğim yukarıdaki resimlerden tavsiye edebileceğin bir zargana var mı?? Ben daha gece (olta hariç) hiç at-çekle levrek yakalayamadım..

aganta borina borinata
21-12-2006, 06:41
Çağdaş takım olarak bunlar genellikle zargana topunun arkasına 2 m civarı bir bedenle bağlanıp kullanılır. Renk ve boy ise tamamen yere, mevsime ve günün saatine göre değişkenlik gösterir. Deneyerek ve çevrendeki diğer balıkçılara bakarak bulman gerek ne yazık ki...

teşekkür ederim mert...gereken bilgiyi eklemişsin...

rastgelsin...

aganta borina borinata
21-12-2006, 07:41
Doğan, gece at-çek yapabileceğim yukarıdaki resimlerden tavsiye edebileceğin bir zargana var mı?? Ben daha gece (olta hariç) hiç at-çekle levrek yakalayamadım..

savaş gece at-çek yaparak avlanmak için ben bayağı zahmetli işlere girişiyorum...seyhan nehrinin döküldüğü (tabaklar köyünün içerisinden geçerek gidiyorsun...ama ben bile hala arasıra yolu karıştırıyorum...zaten bi yolda yok oraya tarlaların kıyısından köşesinden geçerek ulaşıyorsun...)yerde acı suyu bi boruya asılmış lüxle ki bu sistem suyun içerisine yerleşecek ve 1 metre kadar üstten tek noktayı aydınlatarak yapıyorum...ya da aydınlatması olan bi iskelenin etrafında gezdirme yapıyorum...bunun dışında geçe levrek avında at-çek kullanmam...

bu ortamlarda ikinci resimdeki 2 no lu zarganayı kullanıyorum...5-10 cm. arasında olanları bence gayet uygun bi boy olacak...

eğer imkanın varsa bi akü ile araba farını kullanarak kıyıdan uzun mesafeli aydınlatma yapabilirsin...

eğer aydınlatma şansın yoksa ya kendini karanlıkta gösterecek yemler kullan...aslında gece yukarıda yazdığım ortamı oluşturamıyorsan at-çek yöntemiyle gece avlanmanı tavsiye etmem...

benim at-çek yaparak levrek avladığım yer ve her zaman balık almışımdır buradan...genelde ispendek denen boylarda çıkar ama bu aylarda eğer dayanabilirsen (dayanabilirsen diyorum çünkü barada sadece suyun içerisinden avlanabilirsin ...yani tulum giyerek bel hizasına kadar suya girmelisin...burada av havanın kararmasıyla başlar ve havanın aydınlanmasına kadar sürekli devam eder) gece 24.00 ve 02.00 arasında iri levrek alabilirsin bu aylarda...bölgede en fazla üç kişiyle av yapılmalı...av yapılabilecek alanın darlığı ve orada sürekli levrek avlayan hatta orada klübeleri olan balıkçıları da hesaba katman gerekir...eğer buraya yazın gitmeyi planlarsan mutlaka bi dolu şişe sinek kovucu sprey götür...sivrisinekler bölgenin yapısından dolayı akıl almayacak kadar çok ve saldırganlar...

rastgelsin...

varior
21-12-2006, 10:00
savaş gece at-çek yaparak avlanmak için ben bayağı zahmetli işlere girişiyorum...seyhan nehrinin döküldüğü (tabaklar köyünün içerisinden geçerek gidiyorsun...ama ben bile hala arasıra yolu karıştırıyorum...zaten bi yolda yok oraya tarlaların kıyısından köşesinden geçerek ulaşıyorsun...)yerde acı suyu bi boruya asılmış lüxle ki bu sistem suyun içerisine yerleşecek ve 1 metre kadar üstten tek noktayı aydınlatarak yapıyorum...ya da aydınlatması olan bi iskelenin etrafında gezdirme yapıyorum...bunun dışında geçe levrek avında at-çek kullanmam...

bu ortamlarda ikinci resimdeki 2 no lu zarganayı kullanıyorum...5-10 cm. arasında olanları bence gayet uygun bi boy olacak...

eğer imkanın varsa bi akü ile araba farını kullanarak kıyıdan uzun mesafeli aydınlatma yapabilirsin...

eğer aydınlatma şansın yoksa ya kendini karanlıkta gösterecek yemler kullan...aslında gece yukarıda yazdığım ortamı oluşturamıyorsan at-çek yöntemiyle gece avlanmanı tavsiye etmem...

benim at-çek yaparak levrek avladığım yer ve her zaman balık almışımdır buradan...genelde ispendek denen boylarda çıkar ama bu aylarda eğer dayanabilirsen (dayanabilirsen diyorum çünkü barada sadece suyun içerisinden avlanabilirsin ...yani tulum giyerek bel hizasına kadar suya girmelisin...burada av havanın kararmasıyla başlar ve havanın aydınlanmasına kadar sürekli devam eder) gece 24.00 ve 02.00 arasında iri levrek alabilirsin bu aylarda...bölgede en fazla üç kişiyle av yapılmalı...av yapılabilecek alanın darlığı ve orada sürekli levrek avlayan hatta orada klübeleri olan balıkçıları da hesaba katman gerekir...eğer buraya yazın gitmeyi planlarsan mutlaka bi dolu şişe sinek kovucu sprey götür...sivrisinekler bölgenin yapısından dolayı akıl almayacak kadar çok ve saldırganlar...

rastgelsin...

saol Doğan, ben herzaman gittiğim yerde düşünüyordum ama dediğin gibi kışın aydınlatma şansım yok, yazın elektrik direkleri var.. Yukarda söylediğin yerleri birçok arkadaştan duydum çok balık var diye ama şu "sinek" konusunu duyunca vazgeçtim :D sen bayağı meşakketli şekilde uğraşıyorsun walla, tabii balığı alınca insan herşeyi unutuyordur.. :)
zargana için daha detaylı bilgi verecek olursam; gittiğim yerler zifiri karanlık kayalık, yer yer kumluk, küçük dere ağızları olan bir bölge.. merak ettiğim birşey var (cahilce bir soru olacak ama gülmeyin) ışıklı yada lıkıt zargana varmıdır acaba..?? yada balık buna gelir mi??

mozdil
21-12-2006, 10:08
Zifiri karanlık ise niçin silikon yem ile uğraşıyorsunuz? Uygun yapay balık ve takımlarla çok daha zevkli avcılık yapabilir siniz.

aganta borina borinata
21-12-2006, 10:14
savaş cahilce diye bişey yok kardeş...balık konusunda bilmediğin ve merak ettiğin herşeyi soracaksın ki öğreneceksin...

"ışıklı" zargana var mı demişsin...fosforlu var...fenerin ışığını tutuyorsun ve o da bi süre fosfor olarak ışımaya devam ediyor...

ancak "lıkıt" işte bunun ne olduğunu anlayamadım...

ama tavsiyem at-çek yapmaman...al sardalyayı ya da kalamarı şansını öyle dene bence...gezer kurşunlu takım kullan...

rastgelsin...

mozdil
21-12-2006, 10:17
fosforlu var...fenerin ışığını tutuyorsun ve o da bi süre fosfor olarak ışımaya devam ediyor...

Düz fener ışığı yerine bulabilirseniz mor ötesi ışık veren lamba kullanın. Mor ötesi fosforu aktive eder. Mor ötesi lmbaları ise en kolay kırtasiyecilerde bulursunuz. Görünmez mürekkepli kalemler ile birlikte lambası da olur. :artist:

varior
21-12-2006, 11:28
ancak "lıkıt" işte bunun ne olduğunu anlayamadım...

ama tavsiyem at-çek yapmaman...al sardalyayı ya da kalamarı şansını öyle dene bence...gezer kurşunlu takım kullan...

rastgelsin...

normalde geceleri zaten 15-20 kadar kurşunlu olta takımı var hepsini sırayla atıyorum ve bir taneside elimde bekliyorum, ancak gece at-çekle Levrek yakalayarak hem olta başında beklemeyip fırsat değerlendirmek hem at-çekle gece yakalamanın zevkini tatmak istiyorum.. birde o Levrek için attığım oltalara genelde çupra, melanury, sargoz gibi balıklar vuruyor.. Ama at-çekle %80 Levrek, %20 kaya lagosu çıkıyor.. yani at-çekle levrek yakalama şansım daha fazla.. :) ayrıca birşey dikkatimi çekti gündüz kulladığım şamandıralı kaz tüyü takımı levrek kovalıyor ve bunu izleyebiliyorsun, eğer gizlenmezsen (ki bu orda çok zor) levrek görüyor ve almaktan vazgeçiyor, gece bu olayının tekrarlanmayacağını düşünüyorum.. :soru:
yukarda bahsettiğim "likit" sadece hayal ürünüm, yani klima kumadalarında yada tv-muziksetleri kumandalarında açma-kapama düğmesi geceleri karanlıkta az bi ışık verir ya, içinde likit vardır, onun gibi birşey..:D

varior
21-12-2006, 11:34
Düz fener ışığı yerine bulabilirseniz mor ötesi ışık veren lamba kullanın. Mor ötesi fosforu aktive eder. Mor ötesi lmbaları ise en kolay kırtasiyecilerde bulursunuz. Görünmez mürekkepli kalemler ile birlikte lambası da olur. :artist:

bir elimde mor ötesi lamba yada fener bir elimde rat, at-çekle makinayı sarmaya çalışacağım, nasıl yapacağım bilmiyorum.. en iyisi geceleri makinaya iyi geceler diyip yatağına yatırmak.. :D el oltaları ile devam etmek.. kusura bakmayın geceleri ratla pek deneyimim yok o yüzden çok soru soruyorum?

aganta borina borinata
21-12-2006, 11:38
savaş o likit dediğin fosfor işte kardeş...illaki at-çek yapacam diyorsan sen bilirsin bari sabah ve akşam gün batarken yap...bi de bu işin yüzdesi yok...çatalkuyruk zargana ne bileyim başka balıklarda var...

cevabı aynı anda yazmışız herhelde...iyi tercih...

rastgelsin...

varior
21-12-2006, 11:43
savaş o likit dediğin fosfor işte kardeş
rastgelsin...

cahiliz işte yaaa... :D :D :D

Taygun KOCABIYIK
21-12-2006, 16:31
Savaş abi kalamar takımlarında senin istediğin gibi bir şey var (zarganada vardır herhalde) ışığı tutuyorsun ışıl ışıl oluyor ama sarı ışıkla pek verimli olmuyor evde beyaz ışıkla denedim daha iyi oluyor Murat abinin dediği mor ötesi ışığı denemedim ama eminim daha iyi verim alınır.

Reşit
15-12-2007, 16:47
Mozdil Kardeşim

Ben Mart- Aralık arası Bodrum Bağla körfezinde oturmakdayım.Bir dahaki sefere Bodrum Bitez'e gelirseniz beni arayın.Arzu ederseniz teknemle balık avına gideriz.Saygı ve sevgilerle
Reşit

erkepli
24-12-2007, 08:26
Güzel balıklar tebrikler.