PDA

Tüm Versiyonu Göster : Sardalya ve kullanımı hk.

Güven ÖZYELDAN
28-07-2006, 12:14
Sardalya bildiğiniz gibi sularımızda bolca bulunan bir balıktır, eti lezzetli ve ekonomik değeri büyüktür. Sardalya lezzetiyle, parlaklığıyla sualtında yaşan canlılarında en sevdiği beslenme kaynağıdır, çünkü sardalya kokulu ve yağlı olması bir çok balık tarafından çabuçak farkedilmesini sağlıyor. Balık avında kullanılacak sardalyanın günlük olması, taze dipdiri olması çok önemlidir, sardalyayı elinize aldığınızda sertliği ile bunu anlayabilirsiniz, bayat, yumuşamış sardalya ile av yapılmaz. Av kadar sardalyanın hazırlanışıda çok önemli, kullanacağınız sardalyaları öncelikle sualtında elinizle yıkayın, biryandan yıkarken elinizi hafifçe derisine ovuşturarak pullarınında çıkmasını sağlayın, ama en önemli parlak gövdesine zarar vermeyin. Sardalyaları yıkadıktan sonra pisliklerini ayıklamanıza gerek yok, hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Nasıl Kullanılır
Avda kullanılacak sardalya yukarıdaki yazıdada söylediğimiz gibi iyice sualtında yıkanıp, pulları üzerinden dökülmesi sağlanmalıdır. Sardalyayı iki şekilde oltanıza takabilirsiniz;

1) Parçalar halinde lokma olarak takmak

En kullanışlı ve avda verimli olunan şekil parçalar halinde sardalyayı iğneye takmaktır, bir bütün sardalyadan 6-7 parça her iğneye 1 tanesi takılmak üzere elde edilir. Parça halinde iğneye takılacak sardalya ilk önce parçanın köşesinden iğne saplanır, daha sonra iğne arkadan çıkartılıp, parçanın ortasına saplanır ve takma işlemi tamamlanır.

2) Fileto yapılarak iğneye takılması

Sardalya fileto veya yaprak halinde kullanılmasıda avda çok verimlilik sağlar, fileto için özel bıçağımızla sardalyanın ortasındaki kılçıkla eti birbirinden ayırır ve fileto elde etmiş oluruz. Bu filetoları ikiye bölerek her sardalyadan 4 iğneye takılabilecek yem yapabilirken, iğnenin büyüklüğü ve balığın avına göre bir sardalyadan 2 iğneye takılabilecek yem elde edebiliriz. Ayrıyetten filetoları dahada küçük parçalara bölerek yem sayısı arttırabilir ve iğne büyüklüğüne göre ufak parçalar halindede kullanabilirsiniz.

Hangi Sezon Daha Verimli
Sardalyanın yem olarak kullanılması kışın pek verimli değildir, kışın çipura, levrek gibi balıkların derin sulara çekilmesiyle sardalya ile avcılık zorlaşır, herzaman etkili olan bir yem değildir, mayıstan itibaren ekim ayının sonuna kadar en verimli şekilde yem olarak kullanılır ancak onun haricindeki aylar kullanılmaması tavsiye edilir.

Muhafaza Edilişi
aldığınız sardalyayı (kilosu hiç önemli değil), ilk önce pullarını bıçak kullanmadan suyun altında temizleyin, zaten elinizle ovuşturunca hemen pulları dağılıyor.. eğer bıçak kullanırsanız o parlak en önemli gövdesine zarar verirsiniz.. sardalyanın pullarını ayıkladıktan sonra pisliklerini temizlemenize gerek yok..

hemen 2 kat gazete kağıdı açıyoruz ve sardalyaları sıra halinde yan yana diziyoruz vede her dizdiğimiz sıra üzerine güzelce tuzluyoruz, taki tuz sardalyanın üstünü hafifçe kaplayana kadar tuzluyoruz, ardından ikinci sırayıda üzerine diziyoruz ve tekrar o sırayı tuzluyoruz.. bu sıra her gazete kağıdı için 2 sıra yapılmalıdır daha fazla sıra olursa balıklar sağa sola kayıp tuzları dökülür.

tuzladığınız sardalyaları gazeteyle güzelce sardıktan sonra üzerine hafifçe nem olacak şekilde su serpiyoruz mutlaka ıslak olmalı gazete kağıdı. Bu işlemden sonra sardalyayı buz dolabında saklıyoruz ama buzlukta değil sadece buz dolabında.. ben bu yöntemle 2 hafta kadar sardalyayı taze tutabiliyorum vede 20 günlük sardalyayla bile çipura avladığım oldu.. belki daha fazlada saklanabilir bekleyip görmek lazım.

Sardalyanın yem yapılması hakkındaki anlatımlar şimdilik bukadar, hepinize faydalı olması dileğiyle.... rastgelsin...tecrübeli bir abimizin anlatımı..alıntıdır...

Taygun KOCABIYIK
28-07-2006, 13:57
Aynı yöntemi süleyman abi anlatmıştı bana geçen yıl gerçekten faydalı br yöntem ama yazın sardalyanın kilosu 5-6 ytl olduğundan biraz yem yapması zor geliyor insana :)

Güven ÖZYELDAN
28-07-2006, 14:03
bu durumda yapılacak altarnetifler arasında sardalyanın bol oldugu zamanlarda torbalanıp dolapta difrizde saklanabilir (tabii evdekiler bu duruma ne kadar izin verir bilinmez ama) böylece ekonomik sardalya ile avlanmış olursun tago...:) rastgelsin..sahildeki son durum nedir tago hiç bağsetmiyorsun alalımmı oltaları düşelimmi peşlerine...

Taygun KOCABIYIK
28-07-2006, 14:05
Abi haftasonu müsait olursan bi sabah suyuna hayır demem :) Çupra duyduğuma göre açıktaymış tek tük çıkıyormuş ama şimdi tam lidaki zamanı bolca avlarız
mamun,borukurdu iri ve taze takarsak sülünezle bile gelirler ;)

leper
09-01-2007, 16:31
bunu deneyen varmı hiç.
taze sardalya veya buzları geceden çözülmüş sardalya keskin bir bıçak vasıtasıyla elinizi kesmeden fletosu çıkarılırmış.
[Only Registered Users Can See Links]
keskin bıçağı uzak biryere koyup çelik makas yardımıyla fletoları pantolona benzeyecek şekilde kesiyoruz.
bu kimyasal madde ne bilmiyorum ama ondan bulamazsak sarımsak yapabiliriz. bir gece kalacak böyle evde bayılan olmazsa devam ediliyor.
ikinci gece için sardalya yağı ve salça karışımıyla fleto ların amino asit oranını artırıyoruz.
dikiş ipliği yardımıyla boruyu saracak biçimde sardalyayı tapa yapıyoruz.
tapaya dengeli bir şekilde ayarını verip ortalıyoruz
teşkilatlar tamamlanınca buzlayarak kokusunu almasını bekliyecez.
faydalı bir teknikmiş ama gel gelelim som balığı avlamak için bir teknikmiş.

igmsva
09-01-2007, 17:14
güvenim ellerine sağlık verdiğin bilgiler için.
muhammet bu tarz uygulamayı ilk defa görüyorum. teşekkürler.

theimam35
09-01-2007, 17:53
bunu deneyen varmı hiç.
taze sardalya veya buzları geceden çözülmüş sardalya keskin bir bıçak vasıtasıyla elinizi kesmeden fletosu çıkarılırmış.
keskin bıçağı uzak biryere koyup çelik makas yardımıyla fletoları pantolona benzeyecek şekilde kesiyoruz.
bu kimyasal madde ne bilmiyorum ama ondan bulamazsak sarımsak yapabiliriz. bir gece kalacak böyle evde bayılan olmazsa devam ediliyor.
ikinci gece için sardalya yağı ve salça karışımıyla fleto ların amino asit oranını artırıyoruz.
dikiş ipliği yardımıyla boruyu saracak biçimde sardalyayı tapa yapıyoruz.
tapaya dengeli bir şekilde ayarını verip ortalıyoruz
teşkilatlar tamamlanınca buzlayarak kokusunu almasını bekliyecez.
faydalı bir teknikmiş ama gel gelelim som balığı avlamak için bir teknikmiş.
kardeş yönteminiz güzel birşeye benziyor şimdiye kadar bu yöntemle neler aldınız

CaTSiLeNcE
09-01-2007, 17:54
Bazı yerlerde büyük balık için bütün takıldığıda oluyor..

Taygun KOCABIYIK
09-01-2007, 18:21
Bazı yerlerde büyük balık için bütün takıldığıda oluyor..
yakın zamanda bir örnek vermek gerekirse onur abi iri bir çuprayı bütün sardalya ile yakaladı

katiti
09-01-2007, 19:01
İlginç bir teknik gerçekten, denemek gerek aslında...

turna
09-01-2007, 19:12
Güven paylaşımın için teşekkürler,
Muhammet somon değil ama diğer leri için denene bilinir.Malum somon avlanacak yer yok.

levrek
10-01-2007, 06:54
Sağolasın Muhammet,ilk etapta düşük hızda uzun sırtıda Aksiyonu düşük lurelerle denenebilir bir uygulama gibi görünüyor,sevgilerimle

giritli
10-01-2007, 07:25
yakın zamanda bir örnek vermek gerekirse onur abi iri bir çuprayı bütün sardalya ile yakaladı
Ben sardalyayı 2 farklı yöntemle kullanıyorum...
Birincisi kıyıdan avlanıyorsam dip kıbrıslı takımla(çuprayı bu yöntemle almıştım).Yalnız iğneleri açıkta bırakmamak gerekiyor ve mustad 496 serisinin 4 nolu iğnelerinden 8-9 adetli yapıyorum takımı...Normalde 1.iğneyle 2.iğne arasında 1-1,5 cm boşluk bırakılır ama ben bırakmıyorum...çünkü büyük balık gördüğüm kadarıyla yeme kafadan saldırıyor ve ordaki 1 iğne bile çok işe yarıyor...
ikincisi tekneden avlanıyorsam sardalyaları makas yardımıyla baklava şeklinde keserek kullanıyorum...

GevrekLevrek:)
12-08-2007, 16:33
Arkadaşlar, benim bir problemimimde yemin kancaya takılması. Gökçeadada sellüz ve karides kullanırken çok zorluk çektim. Yemler ya kancadan düştü yada küçük balıklar tarafından yendi :) Bu tür yemlerin ve sardalyanın bütün olarak nasıl takılacağını mümkünse ressimlerle gösterebilirmiyiz. Çok teşekkürler arkadaşlar!

Taygun KOCABIYIK
12-08-2007, 17:06
Selamlar Efra abi karides dediğin teke miydi yoksa çimçim denen karidesi parçalara ayırarak mı yem yapıyordun.

Sülünez konusunda ise şunu söyleyim takış şekli hiç önemli değil hatta iğneye japonlasan dahi o küçük balık o sülünezi tertemiz yapar :) Tuzlayıp sertleştirsen her balık yemez, sülünez işi biraz zahmetli anlıycağın. En güzel sülünez teknede kullanılıyor hiçbir balık hayır demez tabi yine ufak balıklardan kurtarmak biraz zor olsuyor ama verimi iyidir :)

12-08-2007, 23:49
Selamlar Efra abi karides dediğin teke miydi yoksa çimçim denen karidesi parçalara ayırarak mı yem yapıyordun.

Sülünez konusunda ise şunu söyleyim takış şekli hiç önemli değil hatta iğneye japonlasan dahi o küçük balık o sülünezi tertemiz yapar :) Tuzlayıp sertleştirsen her balık yemez, sülünez işi biraz zahmetli anlıycağın. En güzel sülünez teknede kullanılıyor hiçbir balık hayır demez tabi yine ufak balıklardan kurtarmak biraz zor olsuyor ama verimi iyidir :)

Evet kardeşim, alelade karides idi...Sanırım daha ufaklarına teke deniyor. O zaman sanırım çimçim karidesi kullandım. Sülünez konusunda haklısın. Benim haricimde bir cok kişi o konuda şikayetçi idi.

Taygun KOCABIYIK
13-08-2007, 00:34
O zaman aynı yazdıklarım karides içinde geçerli bu tip yemleri malesef ufak balıktan kurtarmak imkansız tabi eğer bölgede varsa.

13-08-2007, 00:59
Haklısın, kıyıdan balık avının boyle dezavantajları var, o kadar ufak balık varki...

gonencsenkal
28-06-2010, 10:39
Sardalyayı da küçük balıklardan kurtarmak mümkün değil malesef dip kıbrısıyla attık geçenlerde 15 dk sonra iskelet halinde çektik yemi :-))

slayt76
01-01-2011, 17:18
aynı yöntemi dediğiniz gibi uyguladım buzluğa koydum,sizden farklı olarak saklama kabına hava almayacak şekilde kapatarak koydum ve neredeyse 3 ay oluyor sardelyelerde pek bir değişim olmadı hatta 2 ay önce bir avda bir kısmını kullandım ve tekrar kapattım buzdolabına koydum halen sağlam , ben tuzlarken neredeyse tuzdan görünmüyordu balıklar ve kaya tuzu kullandım..