PDA

Tüm Versiyonu Göster : Gümüldür Raporu (5 Ağustos 2006)

Taygun KOCABIYIK
07-08-2006, 11:01
[Only Registered Users Can See Links]
3 saatte avladığım kefaller.
Takım olarak kıbrıs kullandım kullanmaz olaydım 1 dakikada balığı avlıyorum 15 dakika iğneleri ayıklıyorum gözlerim şaşı oldu :D
Pazar günü avladığım balıkları yanımda balık tutamayan bi çocuk vardı ona verdim onun için resim yok :)

HALDUN YALIMLI
07-08-2006, 11:28
Taygun kefaller cillop gibi tebrikler. Bu resimler Muvaffak abiye bir meydan okuma mı?

Güven ÖZYELDAN
07-08-2006, 12:47
sezonu yavaştan açmaya başlamışın bravo tago harika iş çıkarmışsın...afiyet olsun yarasın kardeşime...:)

Egeli
07-08-2006, 15:51
Kefaller çok güzel....
İmrendim vallahi...
Kıbrıs kullanmak da çok zevkli iş...
Rastgelsin...

levrek
07-08-2006, 22:02
Bravo Taygun,en çok neye seviniyorum biliyor musun? tabiki körfezdeki sübyelere,nihayet rahat bir nefes alabildiler,sevgilerimle

aserkansatı
07-08-2006, 22:31
Tebrikler Taygun... İmrendim doğrusu, bravo...

Taygun KOCABIYIK
08-08-2006, 07:10
Herkese teşekkürler
Erol abicim henüz sübyenin mevsimi olmadığı için kefalle idare ettim 1 ay kadar daha rahat sübyeler :D
Şimdi Muvaffak abi niye kefal kefal diye dolanıp duruyor anladım gerçekten çok keyifli bir av oldu misinayı gezdire gezdire gelmeleri insana çok güzel keyif veriyor. Daha fazla balıkta tutabilirdim derede balık avlamak yasaktır diye tabela koymuşlar fakat belediyenin böyle bir yetkisi olmadığını bildiğimden dolayı rahat rahat avlandım kimsede bişey söylemedi zaten. Enişte 3 aydır orda çoluk çocuk harici balık tutan olmadığını söylemişti. Derede en aşağı 30 tane ördek olduğundan millet ördeklere ekmek şunu bunu atıyor kefaller ördeklerle birlikte ekmek yiyormuş. Bu sözleri duyduktan sonra kaptım oltamı atladım derenin kenarına. İnanın ekmek suya düşer düşmez saldırdılar dediğim gibi kıbrıs olmasa aynı süre içinde çok daha fazla avlayabilirdim ama tüm takımlar yanımda olmadığı için tek iğneli bişey yapamadım :( Akşamüstü saat 4 gibi başladığım avı 7 de bitirip denize gittim :)
pazar günüde yine aynı yerdeydim ama ihtiyaçtan fazla balık yakalamamak için avlanmamaya karar vermiştim. Akşama doğru saat 8 gibi bi çocuk derede balık avlamaya çalışıyordu gidip 1-2 şey öğreteyim bari dedim ama çocuk ukala çıktı ben biliyorum falan dedi yakaladıklarına baktım sadece 3 tane ufak gamit. Bende dersini vermek için yarım ekmek aldım oltayı ilk atışta 500 gram üstü bi kefal komple takımı aldı gitti. Hemen sinek iğnesinden 4 iğneli kıbrıs yaptım baktım yakalanan olmadı 1 iğne daha ekledim yine ilk atışta balığı aldım balık kokmamak için balığı çocuğa çıkarttım al senin olsun dedim diğerlerindede aynı olay oldu son atışta bi ayağından ördek yakaladım :( takım koptu tabiki bende çok üzüldüm sonra ekmek falan atarak yakalamaya çalıştım ama o sırada ayağından iğneyi kendisinin çıkarttığını görünce çok mutlu oldum ve ufak bir çocuğuda mutlu etmenin verdiği huzurla ordan ayrıldım :)

Egeli
08-08-2006, 09:30
Sevgili Taygun Dediğin olaya benzer birşey benim de başıma geldi.
Aslında pek fazla kefal avına gitmem. Bir keresinde seferihisar Azmak'ta derede tek iğne ile kefal avlıyordum. Şamandıra aniden acayip kuvvetli battı. Bende adrenalin 3000 tabi...:) oltayı çekerken bir de baktım oltayı kapan büyük bir kaplumbağa.. Beni görünce aniden dibe dalıp oltayı kopardı..Ben de üzüldüm. hayvanın ağzında iğne kaldı:'(
Bu senin avlandığın dere Gümüldür koca çınarın yakınındaki dere mi acaba?

Taygun KOCABIYIK
08-08-2006, 09:35
Sevgili Taygun Dediğin olaya benzer birşey benim de başıma geldi.
Aslında pek fazla kefal avına gitmem. Bir keresinde seferihisar Azmak'ta derede tek iğne ile kefal avlıyordum. Şamandıra aniden acayip kuvvetli battı. Bende adrenalin 3000 tabi...:) oltayı çekerken bir de baktım oltayı kapan büyük bir kaplumbağa.. Beni görünce aniden dibe dalıp oltayı kopardı..Ben de üzüldüm. hayvanın ağzında iğne kaldı:'(
Bu senin avlandığın dere Gümüldür koca çınarın yakınındaki dere mi acaba?
Seferihisar tarafından ürkemeze giderken karakoç deresi var onu geçtiğinizde gördüğünüz ilk dere oluyor. Arası anca 1 km falan belki daha bile az.

mufi
08-08-2006, 13:03
Tago afferim sana ....bahsettiğin dere nin bir kısmında hemen caddenin altından itibaren denize doğru...her iki kenarda egimli beton duvar var karakoçta oldugu gibi...değilmi..???. saglı sollu yazlıkların içinde ve üst kenarda bir toprak yolu var sahile kadar .....

orası olsa gerek...
ayrıca karakoc un yoldan kara tarafıda sakin ve balık yapar...

Taygun KOCABIYIK
08-08-2006, 13:08
Evet muvaffak abi aynen tarif ettiğin yer :)

mufi
08-08-2006, 13:10
hayret.. yani meltemtur dan bize doğru az bir mesafe önceki dere ama orası hakkında geçen sene verimsiz demişlerdi de ben de hiç o tarafa gitmedim..bu sene..

mufi
08-08-2006, 17:26
Tago o derede... ana caddenin alt tarafındamıydın yoksa üst tarafındamı.. daha dogrusu tam olarak noktan neresi idi..??????

Taygun KOCABIYIK
08-08-2006, 17:34
Muvaffak abi seferihisardan geldiğini düşünürsek karakoç deresinden sonraki dere deniz tarafında avlan yolun hemen altında seferihisar tarafında yazlıklar var gümüldür tarafında 3 katlı bi pansiyon onun yanından itibaren site başlıyor yazlık tarafında bi ağaç var okaliptüs ağacı ufak bişey onun orda avlanabilirsin akşamüstü gölgede yapıyor miss :)

mufi
08-08-2006, 19:11
ok tago..şu anda motor serviste bitince bir sefer yaparım.. ama o suyun temiz oldugundan eminmisin????????

Taygun KOCABIYIK
08-08-2006, 19:13
Valla çevrede evden başka bişey yok abi temiz olması gerekiyor
balıklar lezzetliydi :)

ykmk
10-08-2006, 08:06
Bende biraz ara vermiştim siteyle ilgilenemedim kusura bakmayın.TAygun abi balıklar çok güzel.Eminim ki yaptığın bu güzel davranıştan dolayı o çocuğun hayır duasını almışsındır.Bu arada bişey sormak istiyorum.Bu kefallerin kulakçıklarındaki kan mı yoksa türünden dolayı mı böyle???

Taygun KOCABIYIK
10-08-2006, 08:44
Kan değil Yunuscan derede avlanan kefaller genelde böyle oluyor muvaffak abimizin resimlerindede bunun örneklerini görebilirsin :)

ykmk
10-08-2006, 08:47
Çok ilginç.Neden acaba merak ettim ve araştıracağım...

Taygun KOCABIYIK
10-08-2006, 08:56
bizimlede paylaşırsan sevinirim Yunuscan ;)

ykmk
10-08-2006, 09:41
Abi paylaşmaz olur muyum hiç?TAbiki paylaşacağım ,fakat hiçbir bilgi yok.

palukcu
10-08-2006, 09:54
Senin o yakaladıklarını tatlı suda diz boyuna gelen bir nehirde elle 2 saatte yakalarım.
Abi balık tutmak demek elle yakalamak demektir.
Başka zevk tanımam.
Merak edenler bu olta kullanmazmı diyewnler bir ipucu.
Turna ya yaptığımız canlı oltada balığı ön solungaçlarından çıkmayacak şekilde ve boğmadan bağlarsanız balığınız çok uzun süre ölmez.
Not:Tabiiki turna vurana kadar:):)

ykmk
10-08-2006, 10:06
PAlukçu bence burnu havadalık hiç iyi birşey değil.İnsan önce bir tebrik eder de sonra kendi fikrini söyler...

Taygun KOCABIYIK
10-08-2006, 15:21
Senin o yakaladıklarını tatlı suda diz boyuna gelen bir nehirde elle 2 saatte yakalarım.
Abi balık tutmak demek elle yakalamak demektir.
Başka zevk tanımam.
Merak edenler bu olta kullanmazmı diyewnler bir ipucu.
Turna ya yaptığımız canlı oltada balığı ön solungaçlarından çıkmayacak şekilde ve boğmadan bağlarsanız balığınız çok uzun süre ölmez.
Not:Tabiiki turna vurana kadar:):)
Senin fikrindir saygı duyarım fakat biraz daha kibar dille söylesen daha iyi olurdu. Ayrıca seninde resimlerini görmek isteriz.

palukcu
10-08-2006, 15:56
Sizin palukçu olmadığınız beli oluyor.
PAlukçu işte atıyor daaaa
Sazan gibi atlamayalım.
Ulen der adam amma attın.
Bende senin yakaladığının 5 mislisini yakalarım.
Bu kendini bepğenmişlikten değil yani

ykmk
10-08-2006, 16:19
Bak palukçu kardeş haddini aşma.Doğru konuş yoksa yetkililerden kaydının silinmesini isteyeceğim.Kim balıkçı değilmiş?Argo kelime de kullanamazsın bu forumda.Bilmiyosan anlatayım.

mufi
10-08-2006, 18:44
Bende biraz ara vermiştim siteyle ilgilenemedim kusura bakmayın.TAygun abi balıklar çok güzel.Eminim ki yaptığın bu güzel davranıştan dolayı o çocuğun hayır duasını almışsındır.Bu arada bişey sormak istiyorum.Bu kefallerin kulakçıklarındaki kan mı yoksa türünden dolayı mı böyle???

sevgili yunuscan benim fikrim şu ki . loş ortamda çekilen fotografta ışık yetersiz kalınca mavi ve yeşil renkli cisimlerde bu tip kızıllık oluyor. mesela
bir gösteri esnasında benim diğital mak. ile çektiğim resimlerde flaş yetersiz kaldı ve arkadaşımın renkli gözleri o şekilde kıpkırmızı çıktı...
fotografçıya sorduk... ışık azlıgı dedi...sanırım ondan olabilir yoksa azmaklarda tutulan balık gayet normal görünümdedir..:)
selamlar

ykmk
10-08-2006, 18:50
Ama taygun abi deredekiler kızıl oluyorn dedi Muvaffak abi?

mufi
10-08-2006, 18:58
imkansız ..Taygun un dalgınlıgına gelmiştir.. zaten bunlar bildiğimiz tür mugil cephalus denizlerimizde ve deniz baglantılı derelerimizde yaşayan balıklar.

Taygun KOCABIYIK
10-08-2006, 19:03
Işığın yetersizliğinden olabilir muvaffak abinin dediği gibi
yin Muvaffak abimin dediği gibi onun balıklara kırmızı dememin sebebide dalgınlık :) ama balıkları gümüldürde 1 gün derin dondurucuda beklettim nerdeyse canlı olarak dolaba attım belki ondan olabilir kırmızılık çünkü sudan çıktıklarında böyle bi kırmızılık yoktu daha net resimler ve 1 adet video var fakat henüz yanında kaldığım akrabanın makinada oda hala gümüldürde gelince daha güzel resimler ekliycem bu başlığa

yakaladığım kefallerin bilimsel ismini bilmesemde çoğu topan 2-3 taneside sarıkulak diye tabir ettiğimiz kefallerdendi.

Taygun KOCABIYIK
10-08-2006, 19:07
Ayrıca muvaffak abinin resimlere tekrar baktım bu kadar kırmızı olmasada alt yüzgeçlerinde hafif kırmızılık var ondan aklımda kırmızı gibi kalmış :)

ykmk
10-08-2006, 19:10
Peki TAygun abi.Yaw kefal olsun da kara olsun.Ben tutamadım siz tutuyorsunuz helal olsun size.Ama bende kefalcilerin arasına katılacam ileride.

Taygun KOCABIYIK
10-08-2006, 19:29
Yunuscan kefal tutmak mesele değil kefelin olduğu yeri bulmak mesele sürü olarak gezdiği için bi yerde sürüyü toplayabildikten sonra sürü dağılsada 10 dakkada yine toparlanıyor yine av veriyorlar ;)

Egeli
11-08-2006, 10:53
Beyler kefali toplamak için ya da toplanmış kefali kaçırmamak için kokmuş sardalya ile mazmuzu tavsiye ederim.
Yüzde yüz etkili...
Rastgelsin...

ykmk
11-08-2006, 20:33
Taygun abi İzmire geldiğimde seni mutlaka bulacağım.Müsait bi zamanında bana kefal tutmanın zevkini tattırırsın inşallah.

mufi
13-08-2006, 19:07
Beyler kefali toplamak için ya da toplanmış kefali kaçırmamak için kokmuş sardalya ile mazmuzu tavsiye ederim.
Yüzde yüz etkili...
Rastgelsin...

sevgili Mehmet benim edindiğim bilgi ve deneyimlerde kefal son derece seçici+uyanık+kaprisli+vs. ne ararsan var denilecek bir balık..ve o yüzden de benim bu hayvna karşı özel bir merakım var....
mesela:
[Only Registered Users Can See Links]
şeklinde adamlar klup bile kurmuşlar...

sardalya olayına gelince ....denizde yaşayan kefal genellikle ege ve batı akdenizde kış aylarında sardalye yer.. yani tüm sıcak yaz boyunca ekmek ve hamur ile tuttugun kefali soguk aylarda sardalye ile avlarsın...hatta mazmuz olayı için tekneden aşagıya 1/2 kasa ezilmiş sardalye bile ataman gerekir...
ardından iğneye kesilmiş sardalya takıp kefali tutarsın...
bu konu ile ilgili bu sezon sıcak mevsinde ben özellikle sardalya yagı denedim
olmadı zaten av yerimiz taygun un da bahsettigi gibi denize dökülen ama yaz boyu deniz baglantısı kapalı olan dereler/azmaklar.. bu tip yerlerde mugil cephalus genellikle ekmek içi*undan yapılı cıvık hamur yer ona alışkındır..(ben şu anda onu kullanıyorum) .. yemleme içinde 1 kg un alırsın bir kabın içinde 250 gr tahmini dökersin ve unu su veya süt ile şurup haline getirirsin ve şamandralı oltanı atacagın noktaya dökersin.. bu sana 4 kez aralıklı yemleme demektir.bir müddet sonra etrafta kefal var ise+aç ise+etrafta levrek vs. yok ise+ters akıntılar yok ise+su çok bulanık değil ise+
o gün kefalin keyfi yerinde ise toplanırlar.. ve sen de tutarsın...benim yöntem 6 metre göl sopası +0,5 gr şamandra +ile iğneye sardıgım orta cıvıklıkta hamur...sarma işinde 50 lik şırıngaya koydugum hamuru çok kolay ve düzgün şekilde igne etrafında çevirerek yapıyorum.....:)

Egeli
15-08-2006, 14:42
Muvaffak abi verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.
En kısa zamanda tecrübe etmeye çalışacağım.
Senin de dediğin gibi Kefal çok çok çok akıllı bir balık..
Kefal avı gerçekten akıl ,tecrübe ve itina istiyor. o yüzden çok zevkli..
Bu arada Yakında gümüldür tarafına gelebilirim.
Bildiğim kadarıyla siz o tarafta avlanıyorsunuz.
çipura avlaybileceğim yerler var mı? veya oralarda bu balığın durumu ne avlayan var mı?
Bende de Çipura hastalığı var...:)
ne hastalığı Hatta AŞK...:D
Verdiğiniz bilgiler için tekrar teşekkürler...

Taygun KOCABIYIK
15-08-2006, 14:52
Gümüldür tarafında çupra durumu biraz zayıf diye biliyorum ama bellide olmaz nasip kısmet bu iş bende yarın yada yarından sonra yine gümüldürdeyim derede kefale talim edicez :)

Egeli
16-08-2006, 08:44
Taygun gümüldürde yanılmıyorsam Devlet su işlerinin tesisinin yanında ufak bir balıkçı limanı var. limanın dalgakıranlarından gece çok güzel mırmır ve levrek aldıklarını biliyorum..
İstersen bir de şansını orada dene..
rastgelsin ....:)

Taygun KOCABIYIK
16-08-2006, 10:14
Taygun gümüldürde yanılmıyorsam Devlet su işlerinin tesisinin yanında ufak bir balıkçı limanı var. limanın dalgakıranlarından gece çok güzel mırmır ve levrek aldıklarını biliyorum..
İstersen bir de şansını orada dene..
rastgelsin ....:)
Tavsiye için teşekkürler fakat benim biraz sorunum var genelde ailece gittiğimiz için (o derenin bulunduğu yerde tanıdığın yazlığı var) rahat hareket edemiyorum şimdi gece kalk git sorun değil balık olmadı diyelim sabah millet uyanmadan dönsek ayıp olur falan geceleri avlanamıyorum sabah erken kalksan yine sorun en iyi ihtimal denizden kefal avlayabilirim kumsal olduğu için oralar barbun falanda olabilir aslında dip deneyebilirim bu sefer.

mufi
16-08-2006, 20:16
Taygun özellikler senin için........:) :)

sabah 08 den 14 e kadar... tutulan kefaller......taygun senin bahsettiğin yer adı Tokmak deresi... ....bu gün maalesef balık yönünden iyi ama moral yönünden kötüydü..

Taygun senin dediğin gibi orada Ürkmez belediyesi her ne hikmet ise balık avı yasagı koymuş...oranın sakinleri ha bire milleti kış kış ladılar..olay
benim kafama takıldı doğru belediyeye gittim....ve başkan beyin karşısına çıktım..2 gün önce mesaj çekmeme rağmen halen mesajıma da bakmamış...
(e-mail ne işe yarıyorsa???)
neyse. oradaki yasagın nedenini sordum...
aldıgım cevap.. efendim orada milet çok küçük balık tutuyormuş ta bende neden denizden tutmuyormuşum...
ben de zaten bu günden itibarejn...balık tutmak istersem ürkmez civarına da gidersem belediyeden yer soracam.... işte ..beyler.. neyi neden yaptıgını bilmez bir belediye.....
neyse..
ben mesnet sordukça başkan beyimiz sinirlendi..oraya eleman görevlendirin dedim ve ve ve ...sorgusuz...beni kapı dışarı etti...
oradaki olay aslında konuşulugu kadarı ile yazlıkçıların belediyeyi sıkıştırması sonucu oluşmuş bir olay....yazlıkçılar o derede kimseyi görmek istemiyorlar...
belediyede oraya40/50 tane kaz+ördek salmış... dere şirin görünsün diye..
sözde oradabelediye balık üretiyormuş...

ama ben ben isem bu işin peşini bırakmıyacağım.. öncelikle tar.köy.işl. bakl. danışacam.. eger belediyeler kafalarına göre dere/göl kapatıp burayı kamuya yasak ediyorsa ve hakları varsa amenna ama yoksaaaaaa

hey izmirliler eger ben haklıysam. bu dere olay ını kurçalıyacağım sonuna kadar...
1/izmir valiliği
2/Meclis insan hakları kom.
3/CHP izmir şube ve ankara merkez
4/iç işleri bakanlıgı/yerel yönetimler.
5/izmir tv
6/ege tv
7/star ege
daha aklıma ne gelirse..
aynı anda hepsine birden güzel bir yazı...:hıııı:
neyse...
ekte bu günkü balıklar....yem.. resimde görülen sırınga içinde cıvık hamur...vanilyalı....sistem şamandralı.. ama şamandrayı ben yaptım.. en ufak boy kutu içeceklerinde verilen içme çubugu pipet.. ten 6/7 cm kesip her iki tarafını tıkayıp birer de kürdan ekledim...olsu sana son drece hassas ince hafif iki ucu sivri..bir şamandra..:D :D
en ufak vuruşta... şamandra cup aşağıda...

Taygun KOCABIYIK
16-08-2006, 21:34
Benim gümüldür işi yattı evdeyim :)
seni tebrik ederim muvaffak abi verimli bir av olmuş :)

Belediyenin yasak koyma yetkisi yoktur dereler herkesin malıdır oradaki yazlıklarda oturanları tanıdığım için bana kimse karışmıyor :D