PDA

Tüm Versiyonu Göster : Buda Benden Bir Anı(Turna)

h.barutcu
30-08-2006, 12:29
İlk önçe bütün balıkcı dostlardan özür dileyerek başlıyorum cünkü anlatacağım olayın resmi elimde değil bende foruma yeni üye oldum ama fotoyu alabilir isem hemen ekleyeceğim.
Bundan yaklaşık 2-3 yıl önce sazlıbosna barajı muazzam derecede balık veriyordu.Bir günde ortalma 20-30 tane turna tutmadan gelmezdik bilinçsiz avlanmanın sonucunda(ben dahil:'( ) sazlıbosnada bize küstü.Neyse konuya giriyorum aile dostumuz olan Ercan abiler bir akşam bize misafirliğe gelmişlerde gerçekten balık konusunda uzman yasamı boyunca çok sayıda ve ceşitli balık tutmus saygıdeğer bir insan.Bana dedi hüseyin yarın sazlıbosnaya balığa gideceğiz neyse kabul ettik.Bana botla gireceğimizi söyledi bende hazırlıklarımı yaptım.Sabah kalktığımızda muhteşem derecede soğuk ve yağmurlu bir hava ile karşılaştık.Hemen yedek elbiseleri ayarladım yagmurluğumu cantama koydum.Yola koyulduk bilenler için hadımköy sapağından aşağıya indik ve köprünün sağ tarafında kalan altınşehire uzana yeri sectik.Neyse eşyalarımızı indirdik botumuzu şişirdik tam suya indiriyorduk oda ne bir adımda suya battı ayağım ve su cizmenin içerne girerek ayaklarımı ısladı.Yapacak birşey yok yola devam.Hava serinliliğini ve yağışlılığı devam ediyordu.Yanımıza iki olta aldık.Sistemimiz şu şekilde idi biri botu cekicek diğeride suya attığımız oltaları sadece tutcak ve yoruldukça değiştireceğiz.Anlattığım gibi oltaları at çek değilde rolantiye bırakarak balığı beklemeye başladık.Oltaların ucunu sırt tarafıma aldım ve makaralı olan kısmını oltuk altımdan sıkıca yapıştım.Fazla zaman geçmeden olan oldu tabiri caizse koyun gibi bir turna yapıştı kaşiğa beni geri sarstı hemen oltayı ercan abiye verdim elime kepçeyi aldım ercan abi ayağa kalktı ama balık bizi resmen gezdirmeye başladı.Turna tutanlar bilirler gerçekten kuvvetli bir balık neyse ercan abi getirdi balığı kepçeye, kepçeyi kafasından soktum balık geri kaydı galiba anladığım kadarı ile kepçe ufak gelmişti balığa ve balık koparıp gitti misinayı.Öyle kooparatif koyunu gibi:( bakıp kaldık arkasından.Neyse olan olmuştu bir kere, bir kere ok yaydan çıkmıstı balığı görmüştük ve içimiz ısınmıştı o havada.Yeniden başladık dolasmaya o kadar rüzgar vardi ki botu kuzeye cekiyorduk kayalıklara yaklastığımızda botu bırakıyorduk bot kendisi ters yönde ilerliyordu.Zaman gectikçe üsümeye başladık zaten benim ayaklarımda cıplaktı baya bir zamandan sonra cıkmaya karar verdik.Gidenler için soyluyorum belki bilirler köprünün şağ tarafında kalan kısmında köye yakın yerde su içinde ağaçlar var botla oradan girmiştik ve tam çıkıyorduk kucagımda olan olta beri geri çekti ve baktımki balık havaya zıplamış nerede ise çıkmıştık karaya.Yani kıyıyıya yakın bir yerde, ben yine elime aldım kepçeyi ve bu sefer başardık hatırladığım kadarı ile yanılmıyor isem 72 cm olması lazım ama öteki balığın büyüklüğünü tasavvur bile edemiyorum.İşte dostlar benimde başımdan buna benzer bazı olaylar geçti zamanla onlarıda aktaracağım.Okuyanlara teşekkür ediyorum ve yazı ve imla kurallarında yanlışlıklardan dolayı özür diliyorum.İnşaallah resmide ayarlayabilir isem burada yayınlayaçağım.Resim su ana elimde değil kısa zamanda elde etmeye çalısacağım.Eeee hayranlar çok olunca paylaşılamıyor tabiki:P

sazancı19
30-08-2006, 12:42
tebrikklerr bu arada allahtan hasta falan olmamıssınızz:P

yinede balı gı almıssınızz

tebrikk ediyoruu güzel ava olmus allah devamını versinn tabi gün geçtikçee balıkta bitiyor ama neyseee

herkese rast geleeeee............................

Uzm.Dr.Rastgele
30-08-2006, 14:27
Hüseyin güzel bir av olmuş.Paylaşımın için sağol.Haa. birde KOPERAATİF KOYUNU GİBİ ARKASINDAN BAKAKALIDIK'' benzetmesini hiç duymamıştım.Çok hoş bir benzetme.....Artık benim sözlük dağarcığıma yeni ifade eklediğin için bir kez daha sağol.:D :D :D