PDA

Tüm Versiyonu Göster : Balıklar Hakkında Çarpıcı Bilgiler

Bir Dost
15-10-2005, 10:24
En büyük deniz balığı
Bir balinanın uzunluğu yaklaşık olarak 15 m.'dir. Büyük beyaz köpekbalığının uzunluğu ise 12 m.'dir. :dans:
En büyük nehir balığı
Güney Amerika nehir sularında görülen Arapaima balığı, 2 m. uzunluğunda ve 111 kg. ağırlığındadır. :dans:

En küçük balık
Filipinler'de yaşayan bir kaya balığı 1 cm. boyundadır. :oha:

En uzun yaşayan balık
Karadeniz'de yaşayan Mersinmorina'ların 120 yıl kadar yaşadığı görülmüştür. Bu balıkların ağırlıkları bir tondan fazladır. :dans:

En az yaşayan balık
Afrika ve Güney Amerika nehirlerinde en fazla bir yıl yaşayan 26 cins balık vardır. Yağmurlu mevsim sonunda nehirler kuruduğu zaman ölürler. Ölmeden önce, kuraklığa dayanıklı yumurtalarını yumurtlarlar. Yağmurlu mevsim başladığı zaman yumurtalardan yavrular çıkar. Bu balıklar bir yıldan daha az yaşarlar.

En hızlı balık
Yelken balığının saatte 68 mil (109 km.) hızla yüzdüğü bilinmektedir. :ninja:

En zehirli balık
Hint Okyanusu'nda ve Büyük Okyanus'ta yaşayan taşbalıkları en zehirli balıklardır. Son derece acı veren zehirleri altı saat içinde ölüme sebep olur. Fakat bütün sokmalar öldürücü değildir. :öldüm:

Elektrikli yılanbalığında kaç volt elektrik vardır?
Elektrikli yılanbalığında 550 voltluk elektrik vardır.

En yükseğe sıçrayan balık
Bir Tarpo'nun 5 m. yükseğe sıçradığı ve 9 m.'lik yay yaptığı bilinmektedir.

En süslü balık
En süslü balık hindi balığıdır.

En çirkin balık
En çirkin balığın taşbalığı olduğu söylenir.

En büyük balık sürüsü
Ringa balığı sürüsünde 300 milyon balık bulunur.

En uzun isimli balığın adı nedir?
Çütre balığı Hawai'de
humuhumunukunuku-apuaa adıyla tanınır.

Balık yağmuru nedir?
Kasırga ve hortumlarla denizden taşınan balıklar, gökyüzünden yağmur gibi yağarlar. Bu duruma, balık yağmuru denir. 1806'da Almanya'nın Essen kentinde büyük bir dolu tanesi bulundu. Dolunun içinde 4 cm. uzunluğunda bir sazan vardı. 2.7 kg. ağırlığında bir başka balık gökten, Hindistan'daki Jelapur'a düştü.

Kılıçbalığını tanıyor musunuz?
Bir kılıçbalığı kılıcının; bakır zırhı 10 cm.'lik levhayı, 30 cm.'lik beyaz meşe kerestesini, 65 cm.'lik sert meşeyi delip geçtiği bilinmektedir.

Oltayla tutulan en büyük balık
1959'da Güney Avustralya açıklarında 1.208 kg. ağırlığında bir büyük beyaz köpekbalığı yakalandı.

Köpekbalıklarında kaç tane solungaç bulunur?
Her ne kadar köpekbalıklarında beş tane solungaç yarığı varsa da bazılarında altı solungaç yarığı bulunur. Yedi solungaç yarıklı köpekbalıkları da vardır.

Solungaç nedir?
Balıkların solunum organıdır. Solungaçlardaki ince deri tabakasının altında kan damarları bulunur. Kan çevresindeki sudan oksijen alır, artık olan karbondioksiti dışarı verir.

Balıklar suda nasıl haraket eder?
Sandıkbalığı ve denizaltıların dışında bütün balıklar vücutlarını ve kuyruklarını sallayarak yüzerler. Balığın bu haraketi, yılanın karadaki haraketine benzer. Onun için buna yılankavi haraket denir. Yılan, yerde haraket ederken vücudunun farklı kısımlarını yer üzerindeki ufak çıkıntılara bastırarak vücudunu öne iter. Balıklar da vücudunu kıvırırken suyu bastırır ve böylece kendini öne götürür.

:dans: :dans: :dans:

Taygun KOCABIYIK
15-10-2005, 16:01
abi ufkumuzu genişlettin vallaha teşekkürler

aserkansatı
21-10-2005, 01:31
Sevgili Can eminim bu bilgileri güvenilir bir kaynaktan alıyorsun ama benim En Büyük Nehir Balığı konusunda şüphelerim var.2 metrenin üzerinde yayın balıklarını Türkiyede yakalıyorlar.Hatta Deniz veBalıkçılık dergisinde Meriç Nehrinde yakalanan bir yayının resmini gördüm 3 metrenin üzerindeydi.Yayın balığında dünya rekoru da 4,5 metre.Volga nehrinde tutulmuş.Yani bence bizim yayınlar,G.Amerikanın arapaymasını döver abi... :P

Bir Dost
22-10-2005, 01:35
Sevgili Can eminim bu bilgileri güvenilir bir kaynaktan alıyorsun ama benim En Büyük Nehir Balığı konusunda şüphelerim var.2 metrenin üzerinde yayın balıklarını Türkiyede yakalıyorlar.Hatta Deniz veBalıkçılık dergisinde Meriç Nehrinde yakalanan bir yayının resmini gördüm 3 metrenin üzerindeydi.Yayın balığında dünya rekoru da 4,5 metre.Volga nehrinde tutulmuş.Yani bence bizim yayınlar,G.Amerikanın arapaymasını döver abi... :P
seko adamım dediklerinde haklı olabilirsin şu an araştırıyorum bilgileri kısa zamanda buraya yazacağım

levrek
31-10-2005, 17:52
Sevgili Can arkadaşım,
bilgiler için teşekkür ederim,ama bir alman linkinde En hızlı balık Yelken balığının saatte 68 mil (109 km.) yerine Deniz turnası-Baraccuda nın 150 km.ye ulaştığı yazılıydı,tabiki ölçme şansımız yok,hehe

HALDUN YALIMLI
31-10-2005, 18:17
CAN BABA (sana CAN BABA demek hoşuma gidiyor ve rahmetli gerçek CAN BABA CAN YÜCEL geliyor aklıma) aktardığın bilgiler çok güzel keşke alıntı yaptığın kaynak isminide yazsaydın onların hatalarını ve bizim yayınlara karşı yaptıkları haksızlıkları onlara iletme fırsatımız olurdu.Ama yinede sitemizi bu tip bilgilerle zenginleştirmen konusunda çok teşekkürler :) CAN BABA :)

muhabbetci
01-11-2005, 01:19
Bu tip bilgiler her zaman dikkatimi çekmiştir.Belki duymuşunuzdur,Salihli demirköprü barajında; sebebini bilmediğim bir durum için yurtdışından dalgıçlar getirilmiş.Bu arkadaşlar zıpkınlarıyla suya girmişler.İçlerinden birtanesi can havliyle sudan çıkıp şoka girmiş,şoktan çıkıp apar topar ülkesine geri dönmüş.300-500kilo luk yayınların normal karşılandığını düşünürsek adam ne görmüştür acaba?Kilosunu,hızını şeklini siz düşünün artık.Ben duyduğumu yazdım sadece. :oha:

Bir Dost
01-11-2005, 09:53
vallahi merak ettim şu demirköprüde olanları abi bir araştır yaa adamı bu kadar panik duruma sokan neymiş????

ilhan
01-11-2005, 10:59
Bu tip bilgiler her zaman dikkatimi çekmiştir.Belki duymuşunuzdur,Salihli demirköprü barajında; sebebini bilmediğim bir durum için yurtdışından dalgıçlar getirilmiş.Bu arkadaşlar zıpkınlarıyla suya girmişler.İçlerinden birtanesi can havliyle sudan çıkıp şoka girmiş,şoktan çıkıp apar topar ülkesine geri dönmüş.300-500kilo luk yayınların normal karşılandığını düşünürsek adam ne görmüştür acaba?Kilosunu,hızını şeklini siz düşünün artık.Ben duyduğumu yazdım sadece. :oha:

Aynı haber istanbul ömerli içinde söyleniyor ömerli barajına 25 sene kadar önce bir helikopter düşüyor dalgıçlar geliyor çıkartmaya birdaha ben bu suya girmem canavarlar var diyerek geri kaçıyorlar.
Ömerlide çok büyük balık olduğunu duydum hatta bir arkadaşım ömerli köylerinden babasının olta takımlarına bakıyorduk one öyle demircide yaptırdığı bir iğne 20 cm var iğnenin uzunluğu bunla ne tutuyor dedim baban burda canavar balıkvarmış birzamanlar . babamda onun peşine düşmüş haftalarca barajda yatmış diye cevap verdi.

levrek
01-11-2005, 17:37
Muhabbetçi arkadaşıma katılıyorum,aynı haberi,Salihli de öğretmenlik yapan kızkardeşimden de duymuştum

aserkansatı
01-11-2005, 17:47
Bu konuya katılmadan edemeyeceğim.Manisada oturduğumuz yıllarda bunu ben de duymuştum ama aynı tarz sohbetleri Amasyada da duyuyorum.Başka yerlerde de var bu şoka giren dalgıç efsanesi.Belki kaynak bizim Manisadır,ilk orada olmuştur bilemiyorum ama emin olun aynı heyecanla Amasyada da anlatılıyor bu olay.. :'(

muhabbetci
02-11-2005, 02:23
Arkadaşlar; avcıların abartıları :D bitmez, mutlaka heryer için gerçek-hikaye karışımı söylentiler vardır. Geçen sene bir cumartesi hava karardıktan sonra Demirköprüye vardık. Herzamanki yerimize indik ama bizden önce kapılmış.Selamlaştık oltaları nereye kadar attığını öğrenip bizde kalan yerlere oltaları atıp mangala başladık.Arkadaşıda çağırdık,14-15 adet tanesi 2-3 kilo gelen sazan yakalamış sazanları sevdikten sonra muhabbet koyulaştı,Cumadan gelmiş,balıkları öğleden sonra ve sabaha karşı arasında çekmiş,Sabaha karşı suda gürültü duymuş.Ama öyle-böyle gürültü değilmiş. Sonra araki balık bulasın.Bize sudan uzak durmamızı öğütleyip gitti.Aradan 24 saat geçti ne o nede biz balık yüzü göremedik.Kısacası ben o gölde o tip yayınların olabileceğine inanıyorum.
İkinci olay Ödemiş Bozdağ, gölcük krater gölüne gideniniz varmı?.Barajların yanında damla gibi. İsrail sazanı dolu,Bir damlacık gölde bile bir iki sene önce yayın çektiler, kilosunu tam hatırlamıyorum ama arabanın bagajını dolduruyordu.
Sularımızda iri yayın varrrr. Ben inanıyorum.

Bir Dost
02-11-2005, 07:10
bu şaşırma olayı Türkiyenin her yerine yayıldıysa bence bu bir abartı yada efsaneden ileri olamaz diye düşünüyorum adamlar dışarıdan gelip bizim sularımızda şaşırıyorlar ve arkalarına bakmadan kaçıyorlarsa bunun bir sebebi var oda olsa olsa kaynanalarını görmüşlerdir :P ;) :P ;)

levrek
04-11-2005, 20:42
Arkadaşlar, inşallah bizde bu tip şoklara yakın zamanlarda maruz kalırız

Taygun KOCABIYIK
04-11-2005, 23:03
haldun abiden duymuştum göllerde acaip büyük balıklar oluyormuş yanlış hatırlamıyorsam bir dalışında üstünden o kadar büyük bir yayın geçmiş ki üstlerinden tekne geçiyor sanmışlar :oha:

ilhan
04-11-2005, 23:50
Demirköprüye vardık. Herzamanki yerimize indik ama bizden önce kapılmış.Selamlaştık oltaları nereye kadar attığını öğrenip bizde kalan yerlere oltaları atıp mangala başladık.Arkadaşıda çağırdık,14-15 adet tanesi 2-3 kilo gelen sazan yakalamış sazanları sevdikten sonra muhabbet koyulaştı,

Bu demir köprü nerede oluyor Sazan delisi olarak oraya uğramak isterim..

muhabbetci
07-11-2005, 01:17
Bu demir köprü nerede oluyor Sazan delisi olarak oraya uğramak isterim..
Üstad;
Demirköprü barajı; Manisaya bağlı Salihli ilçesinde.Büyük bir baraj.Sazanı altın renginde lezzetlidir. Bekleriz.

levrek
08-11-2005, 15:07
Muhabbetçi arkadaşım, birde alabalık çiftliği varmış sizin oralarda,acaba bu yerde avladıklarımızın parasını ödeyerek avlanmak mümkün müdür?