PDA

Tüm Versiyonu Göster : benden başka yapana rastlamadım...

aganta borina borinata
13-09-2006, 14:21
arkadaşlar...balığın yanında vazgeçemediğim, hazırlanması oldukça kolay bi soğan ( okuduktan sonra söğüşmü yoksa salatamı dersiniz bilmem )...

muhtelif miktarda kurusoğan...
limon...
tuz...
zeytin yağı...

kabuğunu soyduktan sonra soğanları dikine kesiniz...daha sonra soğanları enine ince ince (2 milimetre kalınlığında) dilimleyiniz... çukur bi kabın içerisinde soğanlaı 10 dakika kadar tuzlu suda bekletiniz...ardında elinizle, dilimlenmiş olan
soğanları bir süre ( biraz yumuşayana kadar ) sıkıca ovunuz...ardından suyunu 1 dakika kadar süzdürünüz...içerisine ağız tadınıza göre tuz, limon ve zeytin yağı ekleyiniz...

ben başka hiçbirşey eklemiyorum...

eğer arzu ederseniz bu tarife uygun bi isim bulabilirsiniz...

afiyet olsun...

murataslan
27-12-2006, 21:50
aga bunun içine ince kıyılmış maydonoz ve sumak atarsan tadına doyulmuyor... Bizim o tarafın adamı olduğun belli zevkler uyuşuyor hani....

aganta borina borinata
28-12-2006, 06:32
sevgili murat...bahsettiğin soğan salatası mangalın yanında olmazsa olmazların en başında olandır...senin de dediğin gibi bizim buraların muhteşem tatlarından biridir...ancak yukarıda benim bahsettiğimi sadece balığın yanında denemeni tavsiye ederim...içerisine başka bi şey koymadan ama...

afiyet olsun...

katiti
28-12-2006, 09:08
Doğan bu olay mangalın, balığın, etin vs. yanında çok güzel olur gerçekten. Eline sağlık :)...

eşref sürek
29-12-2006, 22:18
balık ve soğan bunların yanına birde rakıyı ekledinmi bak dahada lezzetli olur şimdiden bayramı ve yeni yılını kutlarım rastgele

MEHTERAN
30-12-2006, 07:34
Soğan bir antibiyotiktir, biliyormuydunuz. soğanın birçok hastalığa iyi geldiğini bilirim. insanları hastalıklardan çok güzel koruması vardır. gerçi bazı arkadaşlarımız, genelde bayanlar ((ayyyy soğon yemiş kokuyor. ))derler ama valla soğanın tadı bambaşka bunu harkezler bilir.Allah verdim derse iki çocuk var bende. biri lise 1 nci sınıf erkek. diğeri şimdi ilkokul 2 nci sınıf. niye bunları yazıyorum diye sorarsanız. benim küçük kız 2 yaşından sonra yemeklere başlamıştı. sofrada bir bir cayırtı ne verdiysek susmuyor. abisi mutfaktan soğan getirdi kendi yiyecek. bizim ufaklık önünden aldı soğanı, başladı kütür kütür yemeye. ağzımız açık onu seyrediyoruz. ses seda kesildi bizimkinden. meğer vatandaş soğan istiyormuş. o gündür bu gündür sofradan soğan eksik olmaz. buna kahvaltı dahil. şimdi 8 yaşında yaz aylarında üst kattaki komşumuz, tarasta kasalarda yeşil soğan yetiştirir.benim ufaklıkta onları çalar komşuyla bi cayırtı. ne ettiysek soğan çalmaktan vazgeçiremedik. Saygılarımla.:D :D :D :D

Taygun KOCABIYIK
30-12-2006, 10:01
Gürkan abi allah bağışlasın kızın maşşallahı varmış :)

varior
03-01-2007, 12:25
beyler bu bayram en fazla yediğim şey bu soğan salatası oldu.. :D etin yanında vazgeçilmez bir tat..