PDA

Tüm Versiyonu Göster : Kiyidan At-Çek

HALDUN YALIMLI
21-09-2006, 10:13
Kıyıdan sahte balık(LURE) yada silikon ile balık avlama şekillerinden bir tanesidir. Bu avcılık türü çok fazla sabır ve sakinlik ister, saatlerce at-çek yapıp hiç bir şey yakalayamama durumu söz konusu olabilir, bu sebeple SABIR kelimesi çok fala anlam kazanr.

Kıyıdan AT-ÇEK için ilk önce kullanacağımız takımın bir birine uyumu çok önemlidir.

1- Kamış: 2 parçadan oluşan hafif, esnek ve çekeri güçlü kamışlar tercih edilmelidir.
2- Makine: Kamış ile uyumluluk gösterebilecek devri yüksek ve hareket kolaylığı sağlaması açısından da hafif modeller seçilmelidir.
3- Misina: Bu madde tercihe açıktır. Esas olan sağlam, ince ve çekeri yüksek olmasıdır. Dolayısıyla örgü ip(dakron), örgü misina ve çekeri yüksek misina tercih edilebilir.
4- Yem seçimi: Sahte balık(lure) yüzen(floating), silikon, kaşık.

Arkadaşlar yapay yem seçerken fotoğraftan yada rengini beğenerek yapılan seçimlerde başarılı sonuç elde etmek çok düşük oranda olur.
Nedeni; Yapay yemi kullanacağımız ortam ( Kıyıdan At-Çek yada Tekneden Sırtı)

Kıyıdan At-Çek şeklinde avlanılacaksa lure,silikon ve kaşık tarzında yapay yemler kullanılabilir. At-çek şeklinde avlanacaksak ele alınması gereken konular.

- Avlanılacak bölge
- At-çek yapacağımız bölgede yaşayan balıkar.
- Çıkan balıklara göre Yapay yem seçimi.
- Avlanılacak saatler.
- En önemli husus SABIR

Avlanacağımız bölgenin seçimi yapılırken çıkan balıklar ve bu balıkların besin kaynağı olan balıklar avımızın vermini yarıyarıya etkileyen bir konudur. Örneğin; At-Çek yaptığımız bölgede Levrek popülasyonu yüksek ise, bu durumda hemen kullanacağımız yapay yemi Levreğin beslendiği balıklara benzerlerden seçmeliyiz, bunlar saradalya, gümüşbalığı, gelinbalığı hatta kaya balığı benzerleri olabilir ve bu balıkların renkleri ve boyları gözönüne alındığında renk seçimi seçilen mekandaki av olacak balıkların benzeri olması yetereli gelecektir. Bu bağlamda geriye sadece yapay yemin boyunun sabit kalması gerekiyor, boy olarak 5-7 ve 9 cm yapay yemler kullanılmalıdır .
Avlanacağımız saatler iki ayrı zaman diliminden oluşturursak kullanacağımız yapay yemlerdede başarı oranı o derece artacaktır. Bunu şöyle açıklayabiliriz; Alaca karanlıktan gün doğumu zamanında kullanmamız gereken yemler açık renkten koyu renge kullanmalıyız, yani sardalya ile başlayıp avı kaya balığı ile noktalayabiliriz. Akşam suyunda yapacağımız avda da tam tersi olarak uygulanmalıdır. Bütün bunları yaparken en önemli husus kesinlikle SABIR ile yapılmalıdır. RASTGELSİN.

master
21-09-2006, 11:02
kıyıdan at-çek yöntemiyle balık avlarken uzağa atma sorunu ile karşı karşıya oluyoruz maalesef..rapala türü suni yemlerin önüne kıstırma kurşun konulması maalesef önerilmiyor..bu işin kolay yolu nedir acaba..
şöyle örnek vereyim,mesela hedef avımız levrek yada ispendek(ki bu balıklar kıyıya en fazla yaklaşan yırtıcılardandır).dalgaların kırıldığı yerlerde dalgayla neredeyse sörf yaparak av yapıyorlar..denizin sığ olduğu yerlerde dalga kıyıdan çok ilerde kırılıyor..bu sebeple rapalayı bu bölgeye düşürmek mümkün olmuyor..
bunun için önerileriniz varmıdır..?
saygılarımla,

Özgür Türe
İzmir 1973

Taygun KOCABIYIK
21-09-2006, 11:14
Haldun abi bu işin tam anlamıyla can alıcı noktalarına değinmiştin teşekkürler.

mozdil
21-09-2006, 11:40
kıyıdan at-çek yöntemiyle balık avlarken uzağa atma sorunu ile karşı karşıya oluyoruz maalesef..rapala türü suni yemlerin önüne kıstırma kurşun konulması maalesef önerilmiyor..bu işin kolay yolu nedir acaba..
şöyle örnek vereyim,mesela hedef avımız levrek yada ispendek(ki bu balıklar kıyıya en fazla yaklaşan yırtıcılardandır).dalgaların kırıldığı yerlerde dalgayla neredeyse sörf yaparak av yapıyorlar..denizin sığ olduğu yerlerde dalga kıyıdan çok ilerde kırılıyor..bu sebeple rapalayı bu bölgeye düşürmek mümkün olmuyor..
saygılarımla,

Kaç metre ileriye, kaç gramlık maket balık atmaya çalışıyorsunuz?

master
21-09-2006, 11:59
Merhaba Murat Bey,
Kullandıım yemler en fazla 18 gr..attığım mesafe en fazla 25-30 m dir..fakat atmak istediğim yer dalgaların kırıldığı yerler..buralar en az 50-60 m ileride..
Saygılarımla,
Özgür Türe
1973 İzmir

sbasaran
21-09-2006, 12:02
ben kıyıdan at çeki hiç yapmadım. ama şunu görüyorum hep;
burada kıyıdan at-çek yapanlar, takımlarını daha ilerilere atabilmek için genelde tavuk yumurtası büyüklüğünde şeffaf ve içine su dolabilen şamandıraları kullanıyorlar. şamadıra ile suni balık arası 1,5-2 m.

master
21-09-2006, 12:09
Merhaba Süleyman Bey,dediğiniz su doldurulan şamandıralardan bende aldım..Fakat bunlar daha çok ragot türü yemlerle kullanılıyor..ve gerçekten ben verimi düşüreceğini düşünüyorum..ragot ile denedim ama balık yakalayamadım..Belki bana rastgelmedi..
benim merak ettiğim rapala veya muadillerini nasıl uzağa atabileceğim..uygun kamış ve makara diyeceğinizi biliyorum..bir çok kişi bunu tavsiye edebilir.fakat en uygun kamış ve makina bile olsa ne kadar uzağa atılabilirler..
Saygılarımla,
Özgür Türe

levrek
21-09-2006, 12:25
Selam Özgür,
Süleyman abinin bahsettiği şamandıra tipi zannedersem aşağıdaki gibidir,doğrudur da.At-çek de kullanılan bu şamandıraların piyasada iki tipi bulunmaktadır.Birincisi Albanın getirtip sattığı seffaflar,ki bunlar batan cinsdendir,ikincisi ise sadece Hisar Av da gördüğüm ve de alıp denediğim Filstar markasının seffaf veya renkli modelleri olan çeşitleri,ki bunlarında yüzen ile batan tipleri mevcuttur.Sizin işinize yarayacak olanlar da bunlardır.Çeşitli gram ağırlıklı modelleri vardır.Takımın nasıl kullanılacağına dair de altta bir çizimini sunuyorum,sevgilerimle

master
21-09-2006, 12:31
Selam Özgür,
Süleyman abinin bahsettiği şamandıra tipi zannedersem aşağıdaki gibidir,doğrudur da.At-çek de kullanılan bu şamandıraların piyasada iki tipi bulunmaktadır.Birincisi Albanın getirtip sattığı seffaflar,ki bunlar batan cinsdendir,ikincisi ise sadece Hisar Av da gördüğüm ve de alıp denediğim Filstar markasının seffaf veya renkli modelleri olan çeşitleri,ki bunlarında yüzen ile batan tipleri mevcuttur.Sizin işinize yarayacak olanlar da bunlardır.Çeşitli gram ağırlıklı modelleri vardır.Takımın nasıl kullanılacağına dair de altta bir çizimini sunuyorum,sevgilerimle
Selam Erol Abi,
Bir de senin tavsiye ettiğin şamandıralardan edinelim bakalım..ben de albanınkilerden mevcut.
Bu arada verdiğin resimdeki yem favori yemim....:)
benim kastettiğim sahil Selçuk Pamucak sahiliydi..sen biliyorsundur bu sahili..dalgalar kıyıda çok ilerde kırılmaya başlıyor..
Saygılarımla
Özgür Türe
İzmir 1973

levrek
21-09-2006, 12:31
Bu arada dediğiniz gibi makine,misina ve kamış da önemli bir faktördür.Düşük atarlı 5-15 grlık 270-320 lik bir kamışa dengeyi bozmayacak bir spin makine ve 0,10-0,15 lik kaliteli bir misina ile atış verimi arttıracaktır,sevgilerimle

mozdil
21-09-2006, 12:46
Benim genellikle kullandığım maket balıklar 2-7 gr aralığında. Çoğunluğu da 5 gr civarında. Bunun için 270 cm boyunda 10-20 gr atarlı spin kamış kullanıyorum. (5-15, 1-10, 5-20 gibi 10 gr altında bir atarı olan kamış arayışım devam ediyor. Bir yerden bilgi bekliyorum, sonuç alamaz isem yurtdışına gözlerimi çevireceğim.)

Daha önce de ifade etmiştim. Ben çok profosyonel, yıllardır balık peşinde koşan biri değilim. Sadece 1.5 yıldır bu hobi ile yakinen ilgileniyorum. Yapay balık ile avcılığa başladığımda 15 mt mesafelerini geçemiyordum. Ama bugün 40 mt'lere kadar (ters esen rüzgar olmaması kaydı ile) atabiliyorum. Arkadan esen bir rüsgar olması kaydıyla uygun açı yakaladığınızda bu mesafe daha da uzayabiliyor.

Burada kullanacağınız kamışın sadece atarı değil aynı zamanda aksiyonu da çok önemli, kullanacağınız aşağıdaki şekilde de görüldüğü gibi extra fast aksiyonlu olmalı. Piyasada düşük atarlı ama aksiyonu fast veya moderate olan kamışlar mevcut. Bunlarla aynı verimi almak mümkün değil.

Diğer taraftan kullanacağız misina da çok önemli. Çoğunlukla 018 Asso D.Streght kullanıyorum. Ama 012 veya 014 ile değiştirmeyi de düşünmüyor değilim. Büyük balık hedefleniyorsa ayrı bir kafada 030 aynı misinadan sarılı.

Kullanacağınız makine çok hafif ve hızlı olmalı. 5:1 üzerinde bir makine öneririm. Makinenin kalama ayarıda mutlaka verilmeli ve kontrol edilmeli. Geçen sene yapay balıkla çok çinekop ve sarıkanat aldım. Bu yaz da Bodrum'da levrek almıştım.

Daha da uzağa atmak gibi bir gayret söz konusu ise Sbirolino kullanabilirsiniz. Bu konuda [Only Registered Users Can See Links] linkinde yer alan sprio.zip işinizi görecektir.

mozdil
21-09-2006, 12:49
Birincisi Albanın getirtip sattığı seffaflar,ki bunlar batan cinsdendir

Alba bu ürünün üzerinde pek durmadı. Aslında Alba'nın iki cinsi var batan ve yüzen. Ayırmı için ise saydam olanlar batan, aslan sütü gibi beyaz olanlar ise yüzen tipler.

master
21-09-2006, 12:53
Teşekkürler Murat Bey..
sanırım gene dediğimiz gibi,kamış,makina ve misina üçgenine geliyoruz...
Saygılarımla
Özgür Türe
İzmir 1973

Çağatay
27-09-2006, 18:41
Arkadaşlar kıyıdan at-çek için (özellikle levrek avı) elimde olan bulunan şu kombinasyon uygun olur mu? Sormak istedim.

Kamış: Pelican LondonStick Spin
Genel Özellikler
------------------------------------------
Boy (cm) : 270
Atarı (g) : 15 - 40
Parça Sayısı : 2
Sap : Eva
Kapalı Uzunluk (cm) : 135
Ağırlık (g) : 365

Makina :
D.A.M. Quick Finessa 930 RD
Genel Özellikler:
----------------
Bilya sayısı : 9
Anında duruş : var
Metal Kafa + grafit yedek kafa
Devir : 1:5,2
Anti-Titreşim Sistemi : var
Misina Kapasitesi : 0,30/100
Arkadan Kalama sistemi
[Only Registered Users Can See Links]

Elimde bulunan sahte yem:
7 cm lik, Princess M GX marka levrek için satılanlardan, üstü mavi, altı beyaz, tıkırtılı ses verip yüzen model.

Misina olarak da 0,20 örgü misina kullanmayı düşünüyorum. Fiyat bakımından pelican'ın kamuflaj yeşili olanı (Despot markası ile satılan 50m.lik makaralı) cazip geliyor.

Görüşlerinizi bekliyorum.

Düzeltme: 40 yıllık levrek'i levrak yazmışız.

levrek
27-09-2006, 21:23
Sevgili Muratın malzeme seçimi gayet uyumlu,uzağa atabilmek için kamışın boyu başka önemli bir faktör.Surf kamışların imal nedeni uzakta kırılan dalgaların arkasına takımı atabilmek içindir.Bu arada atış stilleri de önemli rol oynamaktadır. Atarına göre kullanılacak olan kamışlarda kendi aralarında yapıldıkları malzemeye göre fiyatlandırılırlar.Örneğin Murat ın aradığı o hassas güzel kamışlardan Shimano da bulmak mümkün elbette,lakin fiyatları da ona göre el yakıyor tabiki.
Kamış ,makine ve misina kompinasyonunu irdelerken hepsinden kendi içindeki en iysini satın almanız yeterli olmuyor bence,yani üç iyi bazen bir doğru etmeyebilir.Bu yüzden bunları birleştirdiğimizde, ağırlık denge gibi unsurlarını da göz önüne getirmek gerekiyor.
Çağatay, Pelican ın Despotunu bende inceledim,piyasaya henüz yeni girdi sayılır.Bu dacronlar yeni nesil diye adlandırabildiklerimden ve gerçekten kaygan bir malzeme ile lamine edilmesinden dolayı spin türü makinelerde oldukça iyi sonuçlar veriyor.Başka iyi bir yanı ise misinalar gibi bobinleri birbirine bağlı bir şekilde olarak satılıyor olması,yani isteyen düğümsüz olarak 500 metreye kadar satın alabilir.
Son olarak atma teknilkeri-stilleri gibi çekme teknikleri de önemlidir,sahte yem tipine göre doğru hareketi ve panik av hızını verebilmek, av veriminizi arttıracaktır,sevgilerimle

Çağatay
28-09-2006, 12:11
Sevgili levrek, özellikle bu çekme stili konusunda bir şeyler anlatabilirseniz çok yardımcı olursunuz.

levrek
28-09-2006, 14:08
Selam Çağatay,
öncelikle kamış su yüzeyine paralel ya da kamış ucu nerediyse değdi değecek konumda olmalıdır.Sahte yemi çekerken tek bir doğrultu gelmemesine dikkat edin,bunun içinde kamışı makine çevirme işine başlayınca birkaç turda bir yönünü diğer tarafa çevirip ( sağdan sola,soldan sağa ) sarmaya devam edin.Toplam atış mesafenizi kafanızda 3 e bölün,şimdi bu üç alana denk gelen yerleri sahte yem ile farklı hızlarla çekmeye çalışın.Sonuç olarak sahte yem bir sağa-bir sola ve buna eş zamanlı bir hızlı-bir yavaş olarak hareketlerini tamamlayacaktır.Böylece bu farklı hareketler balığın daha çok dikkatini çekecektir,sevgilerimle

Thordius
04-12-2006, 18:28
Bilidiğim kadarı ile su sıcaklığına bağlı olarak balıklardaki saldırganlık seviyesi değişim gösteriyor.Sıcak suda bulunan balıklar hızlı hareket eden yemlere(kaşık,rapala,jig vb.) saldırıyor.Soğuk suda ise iş tamamen tersine dönüyor yavaş hareket eden yemlere saldırıyrlar.
Örneğin tatlı su levreği yaralı balık taklidi yaptırdığımız döner kaşığa saldırı oranı artıyor.Aynı tarzda çekilen kaşıkta ise turna saldırganlığı düşüyor.Yani balıktan balığa çekim tarzı ve hızı değişim gösteriyor.

saygılar...

ismail çakır
11-01-2007, 16:13
saygılarımla,

Özgür Türe
İzmir 1973

sahte balıgı ustten ıyne ıle delıp içine şırınga ıle su doldurup kapattıgın zaman istedigin mesafeye atabilirsin.tabi bunun dezavantajı agırlıgı arttıgı için batması ama gagayı kesersen geç dipler. ıstersen ucuz sahte balıklarla bi dene.
selamlar.

HALDUN YALIMLI
12-01-2007, 07:36
İsmail abi içine su doldurduğumuz sahte yemin dengesi, balansı bozulmaz mı abi?

ismail çakır
12-01-2007, 16:49
İsmail abi içine su doldurduğumuz sahte yemin dengesi, balansı bozulmaz mı abi?
haldun bey,
içine su doldurulan sahte balığın dengesı ve balansı elbet biraz bozulur.ama sahte balığın önüne bir ağırlık bağlanmasından çok daha iyi netice verir. benim avlandığım çanakkale bogazında sahte balığı lüfer ve levrek avında kullanıyoruz.lufer avında sahte balığın gagasını kesiyoruz ve duruma göre içine su basıyoruz öyle kullanıyoruz. lüfer avcılığı gündüz yapıldığı ve sahte balık hızlı sarım yapıldığı için balans falan gerekmeden mükemmel av verıyor. gündüz yapılacak levrek avcılığında yine hızlı sarım yapılacağı için çok farkedeceğini sanmıyorum.gece yapılacak levrek avcılığında yavaş sarım yapılacağından balıgın batması dezavantaj olmaktadır.ya sarımın bıraz hızlı yapılması veya sahte balığın ıçine az su ( batmayacak kadar) konulması ile sorun çözülebilir sanıyorum. selamlar.

igmsva
12-01-2007, 23:19
ya ismail abi nebileyim okadar para verdikten sonra gagasını kesmek iğne ile delip su doldurmak...... nebileyim abi sonra yazık etmeyelim. bu işi su doldurulabilen şeffaf şamandra ve 2 kulaç misina ile halledebiliriz gibi geliyo bana.

murtoy
04-02-2007, 08:28
bencede 2 kulaç misina yeterli bende aynısını uyguluyorum

Lethe
03-04-2007, 15:45
merhabalar,
at çek olayına yoğunlaşmak istiyorum.amaç levrek,çinekop .şöyle bir kombinasyon nası olur sizce?
-makine:shimano callisto
devir = 6.2:1
çıkrık tipi, super stoper özelliği felan var.
-kamış: mitchell finess travel spin 3 m.
20-40 g. atar
hafif ve hassas bir kamış(yeni aldım:) )
-misina: asso double strength 0,22
-çeşitli yapay yem(7 cm. kefal gamit,gümüş vs.)
normalde çıkrık makine at-çek için pek uygun değil ama,başka bir güzel spin makine alana kadar idare ederim diye düşünüyorum.usta abilerimin yorumlarını/tavsiyelerini bekliyorum.teşekkürler.

ilhanmania
12-04-2007, 20:52
forumdaki ustalar daha iyi yorumlar yapacaktir ama benim de az da olsa kiyidan sirti konusunda deneyimim var ve bence bomba bir kombınasyon yakalamassın bundan sonrası senin tecrubelerine kalmış...

ilhanmania
12-04-2007, 21:18
benım bır sorum olucak,,,balıgın gagasını kesmek denge bozuyormu?? pahalı bır yeme denıcem o yuzden soruorum...

aganta borina borinata
13-04-2007, 07:05
benım bır sorum olucak,,,balıgın gagasını kesmek denge bozuyormu?? pahalı bır yeme denıcem o yuzden soruorum...

çağdaş... eğer yemin iyi bi yemse bence kesme...gagasız bi yem al... illa ki kesecem dersen sitede ismail abi ile diyaloga geç...o yemlerin gagasını keserek kullanıyorçççen azından nereden ve nasıl keseceğin konusunda bi fikir sahibi olabilirsin...

rastgelsin...

ilhanmania
13-04-2007, 14:22
tamam saolasın abı bende ole dusunuyodum ya kesıpte mındar etmeyelim :)

balıkcı
13-04-2007, 16:12
Arkadaşlar sorun ne burada,woblere(rapala) ağırlık takmakmı,dibe daldırmakmı yoksa yüzdürmekmi,ağırlık takmaksa şayet wobleri delerek kurşun ekleniyor bu zor iş woblerin balansı bozulabilir ama olmaz diye bir şey yok almanyada bazı balıkcılar takıyor kurşun wobleri delerek şöyle,,wobleri elinize alıp kancalar aşağıya doğru woblere yukarıdan kuş bakışı yani orta dengesini buluyorsunuz,buraya makkapla 1 cm delik açıp içine kurşun dökülür yada sıkıştırılır ve üstü iki kompenentli yapıştırıcı ile kapatılır,bu bir ikinci olarak woblerlin önünde sbirolino kullanılır,üçüncü olarak woblerin kancalarının orta kısımlarına kurşun tel sarılır,şayet wobleri dibe daldırmak istiyorsanız wobleri 30 cm bir yan kola bağlayıp uç kısmada kurşun takarsanız kurşun dipte wobler yan kolda dibe yakın yüzer,woblerin yüzmesi için gaga kısmı olmayanlar seçilir yada poper alınır,şayet gagası bulunan bir rapalayı keserseniz bu gagasız olur ve yüzer,bende bir wobler vardı gaga kısmı kırıldı suya attığımda aynı yüzey wobleri gibi yüzüyordu sonradan tekrar gaga kısmını yaptım eskisi gibi dalıyor gene...

cevat2
13-04-2007, 17:36
bence de artık uğraşmaya gerek yok,strike pro ,yozurı ve rapalanın gagasız modelleri mevcut yemin fabrikadan çıktığı gibi kullanılmasından yanayım.

ilhanmania
14-04-2007, 09:53
bencede en verimlisi bu olsa gerek...

aliefe
16-04-2007, 17:10
her zaman orjinal haliyle kullanmak lazım yemi bence

BLACK SHARK
10-05-2007, 07:03
1 x Sportex Spin 3 TC 2800

1 x Shimano Stradic 2500FB:

- Sportex Carat Spin 3 m 2,80mtr / 2 Parca - Atis 50g
- Oltanin agirligi 250g
- SIC Yüssükler

Makina

- Shimano Stradic 2500 FB
- Agirligi 280g
- Rolanti 6,0:1
- Agirligi 280g
- ROLANTI 6,0:1
- BILYA -/ 4+1
- MISINA KAPASITE 0.20/220m 0.25/160m

Misina olarak genelde tercih ettigim

110mtr - 0,15mm Fireline Crystal , yanliz makinanin alt kismi dolu olacak .

Harami balik avinda genelde Rapala ve buna benzer yemler tercihimdir .

1 x Bomber Suspending Pro Long A 9cm
1 x Mann`s 1 Minus
1 x Rapala Long Cast Minnow
1 x Predatek Spoonbill
1 x Jackson Snaps

Ve emegin Karsiligi :-)))
bu Turnayi ben tutmadim ( sadece örnek )

[Only Registered Users Can See Links]

NOT : Erol beyin sunmus oldugu sistem de cok güzel , burada o sisteme ( Spirilino system ) diyoruz , genelde ben bu system ile alabalik - Turna ve levrek Avliyorum , degisik agirlikda bulmak mümkün ... köstek uzunlugu en az 60 cm olmasi uygun olur ve spirilino firdöndü kullanmakda yarar vardir , atislarda dolasmamasi icin , bunlara da üclü firdöndü diyoruz.

batu
03-10-2007, 10:31
bilgiler için teşekkürler çözücem ben bu işi (sayenizde):)

günay07
07-10-2007, 22:33
denemek lazım..............

misina
20-11-2007, 21:27
merhabalar,
at çek olayına yoğunlaşmak istiyorum.amaç levrek,çinekop .şöyle bir kombinasyon nası olur sizce?
20-40 g. atar
normalde çıkrık makine at-çek için pek uygun değil ama,başka bir güzel spin makine alana kadar idare ederim diye düşünüyorum.usta abilerimin yorumlarını/tavsiyelerini bekliyorum.teşekkürler.
üstadım sizde belirtmişsiniz zaten çıkrık makineler at-çek için uygun değil elbette. örneğin [Only Registered Users Can See Links] sizin en solda bulunan gruptan birini seçmeniz lazım. orta ve sağ taraftakiler çıkrık.. size tavsiyem stella

misina
20-11-2007, 21:30
ya ismail abi nebileyim okadar para verdikten sonra gagasını kesmek iğne ile delip su doldurmak...... nebileyim abi sonra yazık etmeyelim. bu işi su doldurulabilen şeffaf şamandra ve 2 kulaç misina ile halledebiliriz gibi geliyo bana.

kendi balığınızı kendiniz yapmayı denediniz mi? ister gagalı ister gagasız yapabilirsiniz.

ssddtt
08-02-2008, 13:32
arladaşlar ben at-çek yapmak istiyorum ama misinam bna ince gbi gelio kopar die korkuorum görüşleniriz nedir lütfen

müzikcibaris
24-06-2008, 17:55
Ben enson beyaz zargana topu ile attım. Rapala mesafesi yaklaşık 1 metre. Shakespeare marka 2 parçalı kamış ve atom marka 40 makina kaliteli misina. >Sardalya rapala(yüzen) Bunu bir arkadaşım önerdi. beyaz top köpükte yapınca daha ilgi çekici oluyor diye, ama ben levrek beklerken kayış yakaladım.

sahinoz
07-09-2008, 19:44
teşekürler.yardımlarınızdan dolayı sağ olun daima var olun selamlar

yaylagone
28-10-2008, 20:26
Arkadaşlar aranıza yeni katıldım.Öncelikle dünyanın tüm güzel insanlarına merhaba demek isterim.Tatlı suda kıyıdan at çek için Cormoran Bull Fighter spinrute 2.70 kamış ve Cormoran Rodeo 3SF makina nasıl olur?Paylaşımlarınız için şimdiden teşekkürler.

labrax
01-04-2011, 14:11
merhabalar,
20-40 g. atar

Amacım konuyu hortlatmak değil ancak yukarıda renklerdirdiğim ksım ilgi çekici.

Çıkrık makinalar doğası gereği hafif yemlerin uzağa atılmasında en verimli makinalardandır. Zira mi,sina yatağı savurma gücü ile doğru orandılı dönüşe geçer. Diğer bir değişle sipinning makinalar gibi misina salınım şeklinde boşalmaz ve dolayısı ile sürtünme minimumdur. Bait Casting sistemin ülkemizde yeteri kadar yaygınlaşmamasının sebebi atış stili ve zamanlama konusunda sıkıntılar yaşanmasıdır ki buradada makinaların doğru ayarlanmadınığı söylemek mümkündür. Son olarak 7 gr lık bir sahtenin 107 metreye atılması ve sistem olarak baitcasting kullanılması kayıtlara geçmiş en iyi atış olarak tescillenmiştir. Yine surfcastig disiplinindeki en iyi atış çıkrık makinalar ile yapılmıştır.

LuXoR
01-04-2011, 15:07
bence bir kaç yıl içinde multiplier düzeneklerin kullanıcıları bizde de artacak. multi makinalar her ne kadar atış yarışmaları için tasarlanmış olsalarda günümüzde amatör balıkçılıkta da önemli başarılar elde etmişlerdir. Yunanistan da yaşamakta olan Sinan (Surfcaster) arkadaşım sayesinde bu gelişmelerden haberdar olabiliyorum...ben kullandığım ekipmanlarla bugüne kadar atış menzili konusunda sorun yaşamadım. lodosu karşınıza aldıysanız maket balık atamazsınız, ya rüzgar dezavantajını düşürüp konum değiştireceksiniz ya da daha ağır sahte ve hatta kaşık çalışmaları ile mümkün olduğu kadar menzilli atmaya çalışmalısınız...

labrax
01-04-2011, 19:31
turlarken ne demek istediğimi anlatan bu video yu buldum. Misina yatağı misina salınımından daha hızlı dönüyor.

7cr4DSE55Uc&feature=player_embedded

ayrıca bir düzeltme yapmalıyım. Gerçek atış verileri şu imiş. Yanlış hatırlamışım affola...
7.5 gr sahte/0.18mm 82.81 metre Michael Harter

akinyildiz81
08-04-2011, 07:43
Arkadaşlar aranıza yeni katıldım.Öncelikle dünyanın tüm güzel insanlarına merhaba demek isterim.Tatlı suda kıyıdan at çek için Cormoran Bull Fighter spinrute 2.70 kamış ve Cormoran Rodeo 3SF makina nasıl olur?Paylaşımlarınız için şimdiden teşekkürler.
ben aynı takımı denizden at çek yaparken uzun süre kullandım.alabalık için 3-5 grlık kaşığı bu takımla atamazsın ama 15-25 gr ağırlığındaki sahteler için uygun bir takım.avlandığın bölge eğer sık çalılık ve nokta atışı yapman gereken bir avlaksa bu takım gitmez.benim tavsiyem tatlı su için 1.80-2.40m arası 5-25 gr atarlı bir takımın daha iyi olacağı yönünde.avlandığın eğer geniş bir nehirse ve ağır kaşıklar kullanıyorsan bu takım hem ekonomik hemde işini görür.bence cormoran marka kamışlar fiyatı nedeniyle başlangış aşaması için uygun kamışlar.daha sonra kendi ihtiyacından dolayı kamışın esnekliğini ,sertliğini ,atarının kaç gr olacağını ve uzunluğunu sen kendin ihtiyacına göre belirlersin.bu takım tatlı suda turna için iyidir.denizde her türlü gideri var ama :)

ZAAAA
29-10-2011, 18:31
özgür abi bide hayalet dedikleri mikadan olan şamandıralar bide bunu dene