PDA

Tüm Versiyonu Göster : Ahmetbeyli/izmir+orjinal icat

mufi
25-09-2006, 17:54
Ahmetbeyli+yoncaköy sahilin de zargana başlamış arkadaşlar geçen gün gittim
sabah erknde hava karadan dı.. 1 saat felan oyalandım çok sık zargana kovalıyor aldım bir miktar ama aniden döndü ve deniz den hava basmaya başladı +sertledi mecbur o kadar yol(45km)geri döndüm sıkıldım doğrusu.....ama ögleden sonrada yine karaya döndü (şansızlık>) keşke bekleseydim..

neyse buralarda zargana başlamış.bilesiniz...
şimdi asıl orjinali...kullandıgım yalancı yemi(benim imalatım)
anlatayım..
efendim. bir ufak tüp şeffaf silikon /+1 ufak tüp beyaz yaldız tozu..(kırtasiyelerde satılıyor..talebelerin iş bilgisi dersleri için)+/sarı fosforlu sıvı yada tüp boya ..fosforlu olması avantaj /+ solucan renginde boya/+eczaneden 1 adet 50 lik yada az daha büyük şırınga ...alırsınız ayrıcan da plastik dikdörtgen yogurt kabının kapagıda lazım..

silikonu ,,sırınganın içine doldurun 2/3 gibi buna miktarı kafi ince toz yaldız ekleyin ve birazda sarı boya/kırmızı boya.. bunları ince bir çöp/şiş/vs ile karıştırın daha sonra pompayı takın yavaşça sıkarak naylon zemin üzerinede istediğiniz şekilleri verin (solucan/düz+kıvrık + ezerek yassılaştırın..vs.
hatta ben iki renk boya kullandım biri fosforlu sarı ..zargana için digeri kırmızı ile kahveyi karıştırıp toprak solucanı rengini buldum ve dereye girmiş deniz levreğini kandırıyor.. tabii sarısınada zargana atlıyor...
1/2 gün kuruduktan sonra naylon zemine yapışmadıgı için el ile kolayca kaldırıp bir ufak kutuya koyun av mahalinde istediğiniz boyda koparıp iğneye takın.
gerisi size kalmış...
iş görüyor banden söylemesi...

Taygun KOCABIYIK
25-09-2006, 18:13
Mükemmelsin muvaffak abi 100 yıl düşünse insanın aklına gelmez ama senn gelmiş :D
Harika icat harikaa

aganta borina borinata
26-09-2006, 06:55
muaffak abi ellerine sağlık...düşünüyorum ki eğer koku da eklersek dadından yenmeyecek valla...zargana enteresan bi balık...göz alıcı renkli herşeyle oynuyor...bi temkinli yaklaşayım demiyor...zargananın ağız ve dişyapısından dolayı iğneyle yakalamak zorlaşabiliyor daha doğrusu kaçan balık miktarı çoğalıyor diyelim...ben zargana avında "zargana ipeği" kullanıyorum...igne yok, atarlı bi şamandıra ve orta halli bi makaralı kamışla kullanıyorum oldukça verimli oluyor...zargana ipekle oynamaya görsün hemen dişlerine dolanıyor...başlıyor suda sıçramaya...daha önce ipek denemediyseniz tavsiye ederim...dadında yenmiyor valla...

bu arada; zargana avına tedariksiz çıkacaksanız...kadın çorabına gözalıcı renkli bi malzemeyi bi miktar saçaklandırıp misinaya bağlarsanız işinizi görecektir...çok dayanıklı değil ama hazırlanması pratik olduğu için çok işe yarayabiliyor...

rastgelsin...

katiti
26-09-2006, 08:02
Muvaffak Abi yine yaratıcılığını konuşturmuşsun valla, eline sağlık...

Uzm.Dr.Rastgele
26-09-2006, 08:49
Yaratıcı abim benim,ellerine sağlık.Ayrıca paylaşımın için de sağol.İşte bizim sitenin de güzelliği bu olsa gerek.:D :D :D

zapatistatr
26-09-2006, 10:02
aga ellerine sağlık yarın taktiği denemeye gidiyorum yoncaköye saygılar sevgiler rasgele!

mufi
26-09-2006, 17:25
dostlar sağolun.. Doğancım ben ipegi yıllar önce (istanbulda yaarken )tekneden rölanti seyirde çok kulandım..tabiiki iş görüyorda. benim o konuda sevmediğim bir olay ipegi zargananın dişlerinden ayıklamak.ters tarafa dogru dahi ugraşsan suda vida hareketi yaptıgı için iyice dolanıyor..avcıyı çok ugraştırıyor. sonra bu tip yenilikler hani derler ya bir işe olan aşırı merak o işte insanı yeni bir şeyler yaratmaya iter.. zaten konu bu...

zapatistatr kardeş yarın + öbürgün. gitmede felaket rüzgar var. hemde güneyli .. sahilde sol tarafından direkt suratına eser. ..zaten aşırı dalga olunca zargana bulamazsın....hani sabahtan belki 1/2 saat su durgundur da sonra başlar güneyden yüklenmeye... insanı sersem yapar...bence deymez...(poseidon öyle diyor)

zapatistatr
26-09-2006, 18:04
eyvallah abi çok sağol tavsiyene uyarım