PDA

Tüm Versiyonu Göster : Nasip olursa,yarın yolcuyuz...

Uzm.Dr.Rastgele
06-10-2006, 10:22
Arkadaşlar nasip olursa yarın 07.06.2006 tarihinde Çeşme/mercan koy civarında tekne ile yine 45 metre derinlikte şansımızı deneyeceğiz.Bir gurup arkadaşım da zeytineli tarafında kıyıdan şansını deneyecek.Hem Meterolojinin Piri Reis sitesinden,hemde poseıdon yunan sitesiden baktım.Cuma-cumartesi ve pazar için havayı çok güzel veriyorlar.Bu hafta sonu gerek kıyıdan,gerekse
tekneden olta atacak arkadaşlarıma bol şans diliyorum.Herkeze rastgelsin...

aganta borina borinata
06-10-2006, 14:16
ishak bey bol şans...umarım verimli geçer...

rastgelsin...

Güven ÖZYELDAN
06-10-2006, 14:40
bol şans ishak abi ...rastgelsin..

katiti
06-10-2006, 20:31
Şimdiden rastgelsin...

kturkol
06-10-2006, 21:31
Rastgelsin arkadaşlar avınız bol olsun.

aserkansatı
07-10-2006, 15:49
Rastgele İshak Bey...

Uzm.Dr.Rastgele
07-10-2006, 23:12
Sevgili Arkadaşlar birkez daha öğrendim ki, hayatta tecrübe-bilgi-deneyim kadar önemli bir şey yok.(Umarım gençliklerinin ve enerjilerinin zirvesinde olan genç arkadaşlarda bunun ne anlama geldiğini bir gün anlarlar.)

Neyse,gelelim bu haftaki maceramıza.Siteyi takip eden arkadaşların hatırlayacağı üzere 2 hafta önce çeşme civarında balığa gittiğimi ve yaşadıklarımı sizlerle paylaşmışdım.(Hamlık kaldı diyen yalan söyler....av anı yazısında)Bu hafta sonu yine aynı mekanda tekne ile avlanmak nasip oldu.Havanın güzel olduğunu teyit ettikden sonra,bu organizasyonu planlamıştık.Yemler alınıp,tekne başına vardığımızda geçen sefer bizi götüren Ertaç abi (Hocam)'yi biz bu defa Rota marka 5,60 mt civarı teknemize alarak saat:06 gibi çeşme/mercan koydan tekneye yol verdik.Hava daha yarı karanlık-yarı aydınlık.Ay henüz tabak gibi gökgüzünde asılı duruyor.Deniz yeni ütülenen çarşaf gibi dümdüz.Velhasıl herşey o kadar güzel ki, ertaç abi hadi bu defa başka bir şeyler yapalım ve farklı bir yere gidelim dedi.Tekneye tam yol verdik ve egenin mavilikleri ile kucaklaşa kucaklaşa açığa sakız'a doğru gidiyoruz.Giderken de hocamız anlatıyor.Burası sırf sadece karagöz yapar,adı karagöz taşlığı; burası hem karagöz,hemde mercam yapar,bilmem ne merası diye bize bilgiler vere vere ilerleyip gdiyoruz.Neyse bir süre daha gittikden sonra tamam deyip,tekne sahibi olan Hakan abimize boşa al dedi ve akmaya aşladık.Lanet olsun manyak bir sis var.Ertaç hoca kerteriz alacak.Fakat sisden kara parçaları net gözükmüyor.Azıcık ileri,azıckı geri derken,bizi bir yere otutturdu ki,allahım akıllara durgunluk bir şey.Arkadaşlar aşağısı 60-70 gibi bir derinlikte ve sadece mercan yapıyor.Ne izmarit-ne gopez-ne isparoz.Tek bir kırıntı balık yok.Her çekilen balık 150-200 gr mercan.Geçen hafta urla açıklarında mum olduğum 100 gr'lık mercanlara baktığım yok.Aynen ağzına ziyan vermeden suya geri salıyorum.Velhasıl biz ham gelip ham gidenlere saat:10.30 gibi hocamızdan bir uyarı geldi.Yeter arkadaşlar artık.Azıcık da başka hafta alırsınız diye.Bizde ona saygı gösterip,takımları toplayıp.Öğle gibi tekrar karaya ayak bastık.İzmir'e geri dönmeden akşam suyunu denemek için saat:16.30 gibi bu defa hoca olmadan aşağı yukarı aynı mekanlara vardıysak da bir türlü yeri tam otutturamadığımızdan olsa gerek ; bir -iki orta boy mercan ve 3-5 manda göz/kırma mercan ile hava kararırken geri döndük.
Tuttuğum mercanlardan bir tanesi hani '' okkalı '' derler ya;işte o cinsden 300 gr üstü bir balık.Eminim benim gibi urla ve karşısındaki adalar civarında tekneyle avlanan arkadaşlar yakın zamanlarda böyle güzel mercana denk gelmemişlerdir.Bugünün tek eksikliği hepimizinde yanında sırtı çekecek rapalamızın olmamasıydı.Eğer olsaydı,güzel palamut alabilirdik.çünkü kaynıyordu.

Uzm.Dr.Rastgele
07-10-2006, 23:21
Bu da epeyden beri boyuna ve posuna hasret kaldığım Mercan ve yanında orta boy saz arkadaşları.:D (Öğle gibi karaya döndükten sonra diğer arkadaşlar ,akşam suyuna gidip geldikten sonra ;tekneye yeni yapılan brandanın nasıl takılacağı hususunda uğraşırlarken, bende evde vakit kaybı olmasın diye balıkların bir kısmını orada temizleme fırsatı buldum.Balığın temizlendikten sonra '' orjinal formu '' bozulmuşsa afola...):)

aserkansatı
07-10-2006, 23:40
Tebrikler gerçekten güzel bir av olmuş,gıpta ettim doğrusu...

Taygun KOCABIYIK
08-10-2006, 07:51
Pembe pembe 10 ytl lik banknot gibi dizmişsin İshak abicim bereketli olsun :D

selimiye sazancısı
08-10-2006, 19:08
,bereketli olsun ishak abicim gerçekten güzel av.inşallah ramazan sonra ben yine destan yazmaya gideceğim...haydi rastgele en kötü avın böyle olsun.

kturkol
08-10-2006, 19:30
İshak bey, kıskanmadım dersem yalan olur. Herkese böyle avlar dilerim.:)

levrek
08-10-2006, 22:25
Abi maşallah,zannedersem saz heyeti asıl ramazandan sonra tam donanımlı fasıl geçecek,sevgilerimle

Uzm.Dr.Rastgele
09-10-2006, 07:38
Övgü dolu sözlerininiz için teşekkür ederim.Ama bu anımın ana fikri , ''kerteriz alma'' veya ''yer bulma konusu'' na dikkat çekmek idi.Bize klavuzluk eden bizlerden yaşca bayağı büyük olan ertaç abiye bir kez daha hayran kaldım.Oltaları atacacağımız yere geldiğimizde abartmıyorum 5 dakika kadar olduğumuz yerde daireler çizdirdi bize.Adeta gözüyle samanlıkta iğne arar gibi etrafı defalarca kontrol etti ve en sonunda tamam burası dedi.Etrafımızda yaklaşık 100 metre ara ile 2 tekne daha vardı.arkadaşlar burası sadece iri mercan yapar dedi ve hakikaten mercan dışında da bir şey çıkmadı.Öğle gibi geriye dönerken de bir burunu göstererek burasıda sinağrit yapar dedi.Dediği yere gelip yaklaşık 15 dakikada burada hani laf olsun diye bir iki olta attık ve bir arkadaşımızda bir tane sinağrit palazı aldı.Ve döndük.Döndüğümüzde arkadaşlar teknenin yeni dikdirdikleri brandasını nasıl takacakları ile uğraşırken bende başladık mercanları temizlemeye.Bir süre sonra bizim yakınımızda avlanan diğer teknelerden bir döndü ve karaya bağlandıktan sonra kıyıdan yanımdan geçerken mercanları görünce durup bakma gereği duydular.Çünkü onların kovasında mandagöz ağırlıklı olmak üzere tek tük mercan vardı.İçlerinden genç olan birisi baba neden bizde iri mercan yok diye babasına sorduğunda ise; babası oğlum bizde oradaydık ya, şans filan gibi lafı geveledi.Burada dikkat çektiğim bizim iyi avcı olduğumuz veya takımlarımızın güzel olduğu filan değil.Koca denizin ortasında kerterizin iyi alınması ve avlanacak yerin iyi bulunmasdır.O yörede yaklaşık 40 yıldır avlanan Ertaç hocam koca merayı avcunun içi gibi ezberlemiş.Ne solar nede gprs'e ihtiyacı var.Lütfen bizce yaş olarak büyük olanlara saygı duyalım ve onlardan bir şeyler öğrenmeye çalışalım derim...Çünkü,hayatta en değerli şey bilgi-tecrübe ve deneyim.O da biz gençlerde yok....:D

Güven ÖZYELDAN
09-10-2006, 09:47
harika tebrikler abicim size ve saz heyetine ...:)

Taygun KOCABIYIK
09-10-2006, 18:17
İshak abi herşeyi özetlemişsin işte asıl mesele tecrübe.

aganta borina borinata
10-10-2006, 06:49
ishak bey ellerinize sağlık. iştah açıcı bi av olmuş...

kerteriz meselesine gelince...tamamen haklısınız...öyleki ben orta su dip su deyip sürekli yakalarken 15 metre ilerimizdeki bi teknenin 4 saat boyunca sadece iki tane domuz ( tavuk balığı - çütre ) balığı yakaladığına şahit oldum... şunu söylemek istiyorum ki iyi alınmış bi kerterizle bi dahaki sefere 3-5 metre yanılma payıyla aynı noktaya gelmek mümkün... tabiki bunları akılda tutmak biraz zor olabilir...ben resimli notlar tutarak arşivlemeye çalışıyordum bi aralar ve oldukça faydalı oluyordu...

rastgelsin...

erhan
17-10-2006, 11:27
İshak abi tebrikler,
Harika bir av yapmışsınız.