PDA

Tüm Versiyonu Göster : Karakupa

Güven ÖZYELDAN
07-10-2006, 09:44
karaburundan bahsedince buraya özgü diyeceğim ben burda tanıştım bu balıkla..Bir taş balığı olup karagöz ve sargoz karışımı andıran bir görüntüsü vardır.parlak gümüşi bir rengi olup üstünde dikkatli bakıldığında görülebilen siyah çizgiler vardır.Balık öldükten sonra bu çizgiler belirginleşir ve renk gümüşten siyaha doğru dönmeye başlar.Kuvvetli bir balık olup avı karagöz ,cupra,sargoz gibi balıkların avıyla aynıdır eti beyaz diğer taş balıklarından cok fazla farklı olmayan bir tadı vardı.umarım irisine denk gelirsiniz...

aganta borina borinata
10-10-2006, 07:09
dostum merak ettim şimdi ...nasıl bi şeymiş irisine denk geimemizi istediğin balık...

rastgelsin...

HALDUN YALIMLI
10-10-2006, 07:37
Doğan'cım Güven'in sözünü ettiği balık gerçekten hem avındaki keyfi hemde sofradaki lezzeti olarak çok güzel bir balık. İlk Karaburun seferinde resimleyip burada yayınlayalım. RASTGELSİN.

aganta borina borinata
10-10-2006, 07:44
sabırsızlıkla bekliyorum...

irisi rastgelsin...

erhan
12-10-2006, 10:49
Karakupa'yı yeni duydum Güven.
Umarım şöyle kiloluk yakalayıp resmini yollarsın. Bu arada yakaladığın balığı bana gönderirsen inceler detaylarını anlatırım. Tavada nasıl durur, ne sürede pişer, neresi en lezzetlidir ve rakıyla uyumu nasıldır gibi bir bilimsel çalışma yapabilirim:)

levrek
12-10-2006, 11:48
Güvencim, zannedersem bu balıktan bahsediyorsun,şayet bu ise Latincesi Sparus cantharus Linnaeus dur,yöre ağzı ile de fırtına diye de alınıyor.Foça da fener burnunda ve Dikili Bademliler bölgesinde avlamışlığım vardır,hareketleri sert bir balık,sevgilerimle

sbasaran
12-10-2006, 12:13
ıstakaroz değilmi bu?. tadı güveninde dediği gibi taş balıklarıyla aynıdır. nisan ve kasım aylarında iyi av verir.

levrek
12-10-2006, 12:40
Evet abi, diğer ve en çok bilinen adı ile ıstakaroz.

Güven ÖZYELDAN
12-10-2006, 12:56
sayın abilerim orjinal ismini bilmiyorum halk ismi ile bu isimde anılıyorlar resimle döneceğim bu sayfaya ve daha detaylı bilgi olacaktır tabi bu resimler yanında yeşil salata beyaz peynir kavun ve masanın üstadlarında rakı ile birlikte ortak bir paylaşım sağlayacağım tabi öncelikle erhan abinin bilimsel ve fiziksel deneylerinden geçirdikten sonra olacaktır...saygılar...

BALCI KAPTAN
12-10-2006, 17:09
2004 yazında bu balıktan eşimle beraber karaburun bodrum açıklarında çok yakaladım.Bizim orda oltacının velinimetiydi.Dİ diyorum yok veya çok ufak.Bu arada bu balıkla alakalı bir sorum var.Aliağada bu balığa ıskataroz diyorlar.Bu mu doğru diğerimi.Bu sene bir iki tane ufağını gördüm.Aliağa Tavşan adası taş diye bilinen bir mevkiye oradaki bir tanıdık 2000 de götürmüştü.Devasa büyüklükte olanlarını aldık.Hemde basit sülünezle.Şu an çıkıyormu bilmiyorum.Ancak Aliağalı oltacılarda bu balığı bayağı yakalamıştır her halde.