PDA

Tüm Versiyonu Göster : 07 Eylül Cumartesi, Çeşmealtı açıkları

Çağatay
08-10-2006, 16:13
Nihayet bu hafta sonu havanın müsait olması ile tekne ile balığa çıkmaya karar verdik.Sabah saat, 05.00 de bizim ekiple buluştuk (toplam 3 kişiydik), oyalanmadan yem olarak sülünez (benim bir gün önceden hazırladığım sardalyeye ilaveten) günlük ihtiyaçlar (sigara, su, vs..) alındı ve 05.45 gibi tekneye varıldı. Vakit geçirmeden limandan ayrıldık (Güzelbahçe 1.Liman). Rotamızı doğru Yassıcı adaya (Alman adası) çevirdik, adanın hemen kuzey kısmındaki körtaş feneri ışığını hedef alarak ilerledik, körtaş fenerine vardığımızda hava henüz aydınlanmamış sayılırdı. Fenere yakın bir mevkiye demir attık. Oltalarımızı suya salladık. Derinlik yaklaşık 36m. Hayrettir, aslında orta su balığı olan kopezle başladık, dipten kopez yeme atlıyordu.(Sanırım havalar soğudukça bu balık yavaş yavaş dibe çekiliyor). Daha sonra kırma mercan ve mandagözler de bir iki çıkmaya başladı. Şükür ki ortalıkta ısparoz ve izmarit yoktu. Arada tek tük istavrit (boyları yaklaşık kopez büyüklüğünde öyle irisinden değil ama hiç yoktan iyidir) ve bir iki karagöz de aldık. Bu arada bir arkadaşımıza gelen kabul edilir boyda 3 mercan da sabahın hoş sürprizi oldu. Saat, 08.30 a kadar aşağı yukarı böyle devam etti. O saatten sonra, tahmin ettiğimiz gibi ısparoz ve izmaritler rahat vermemeye başladı. Arkadaşlar ava devam ettiler, ısparozlardan yemi kurtabilirlerse, kırma ve mandagöz mercan tek tük de olsa alıyorlardı. Benim canım ısparozlara sıkıldı ve oltayı topladım. Takım çantamdan kalamar oltamı çıkardım. Aklıma kırma mercan'ın olduğu yerde kalamar olacağı fikri gelmişti, gerçi kalamar'ın ideal av saati geçmişti ama yine de şansımı denemeye karar verdim. Üstelik teknenin demirli olup, gezmemesi de artı bir handikaptı. Arkadaşların biraz tebessümlü bakışları altında kalamar oltamı dibe salladım. Hafif hafif oltaya aşağı yukarı hareket veriyor, sonra biraz duruyor, sonra yine oltayı hareketlendiriyordum. Çok geçmedi, oltada bir şey hissettim, hafif yukarı çekmemle ucunda kalamar olduğu ağırlığından belli oldu, usul usul çekip (hızlı çekerseniz hayvan genelde bir iki bıyığı ile iğneye tutunduğundan kopup, kurtulabiliyor, bir tane öyle kaçırdım, tecrübe dediğiniz şey zaten yediğiniz kazıkların bileşkesidir) ilk kalamarımı aldım. Herhalde şans dönmüştü ki kalamarlar arka arkaya gelmeye başladı. Benden başka kimsenin yanında kalamar oltası olmadığı için, arkadaşlardaki önceki tebessüm, yerini iç geçirmeye çevirdi. Zira ısparozdan yılmış durumda idiler.(Bu arada tam teçhizatlı kameraman gibi çantamda kalamar oltasından, çapariye, çapariden, türlü zokalı takımlara, bir sürü ıvır zıvırı sığdırmayı alışkanlık edinmenin meyvesini alıyordum). Yaklaşık öğlen saat 13.00 e kadar irili ufaklı tam 21 adet kalamar çektim. (Arkadaşın biri de tesadüfen iğnesinin ucuna takılanı da alınca toplamda 22 adet etti) Eh hiç fena sayılmazdı. Balık ve kalamar iyice kesince takımları denizden toplayıp dinlenmeye çekildik. Saat 15.30 gibi, bu kez mevki değiştirip alman adasının biraz daha doğu ucuna demirledik. Burada da demir aldığımız saat, 18.30 a kadar, sabaha benzer biçimde kırma ve mandagöz mercan, kopez, az biraz istavrit ve oltalarımıza atlayan izmarit ve ısparozları (maalesef :'( ) tekneye aldık. Sabah mercan tutan arkadaş yine şanslı idi, bu kez daha irice bir mercan daha aldı. Dediğim gibi saat 18.30 gibi avı bitirip, hemencecik tuttuklarımızı tür ve sayıca (yalnız ısparozları sadece bir arkadaş kabul ediyor, onları paylaşım dışı tutuyor ve hepsini ayrıca ona veriyoruz) ayırıp eşit olarak paylaştık, kişi başına şöyle kabaca en az 2-2,5 kilo gelecek şekilde av yapmışız. (Kalamarlar hariç). Eh hiç bir şey tutamadığımız günleri düşündüğümüzde, hiç de bu duruma içerlemedik. Bugün kısmet böyleymiş, darısı daha bereketli, (bol çipuralı, iri mercanlı) günlere dedik.

Benim için bu günün anlam ve önemi tuttuğum 21 adet kalamar oldu, zira daha önce (özel olarak kalamar avlama gibi bir deneyimim olmadığı için) hiç bu kadar kalamar tutmamıştım.:D

Uzm.Dr.Rastgele
08-10-2006, 16:47
Çağatay kardeşim öncelikle sade,anlaşılır ve güzel ifadelerin ile donatılmış ''anını'' bizlerle paylaştığın için sağol.İşte bu sitenin de güzelliği de bu olsa gerek.Bu siteyi takip eden tatlı su ve tuzlu su avcılığı yapan tüm arkadaşlar ile bizi birbirimize bağlayan ortak noktamız doğa-tabiat tutkunluğu ve balık avlama merakımız.Daha iyisinin ve irisinin de denk gelmesi dileğiyle rastgelsin diyorum.:D

Taygun KOCABIYIK
08-10-2006, 18:24
Kalamarlarda çıtır çıtır nasıl güzel olur :)
Bu güzel anıyı bizimle paylaştığınız için teşekkürler

can incili
16-10-2006, 20:48
Her işin bir uzmanı olduğu gibi bu uzmanlarda günün birinde acemiydi unutma bereketli avlar kardeşim

erhan
17-10-2006, 12:18
Çağatay Allah cezanı verecek.
Utanmadan anlatmışsın özene bezene. Arkadaş dediğin böyle mi olur? Şişirdin bi taraflarımı yine canım kardeşim.