PDA

Tüm Versiyonu Göster : 12/11/2006 İstanbul Boğaz

mozdil
13-11-2006, 13:07
Yaklaşık bir aydır gittiğim her avdan elim boş geliyorum diyebilirim. Tuttuğum balık sayısı av başına bir veya ikiyi geçmiyor. Eğer evde balıkçıdan alınmış balık yoksa çoğunlukla da bunlar suya geri iade ediliyor. Bu nedenle sizlerle ne balık avı ne de fotoğraf paylaşabiliyorum.

Dün (12/11/2006) sabah 3’te kalkıp her zamanki av arkadaşlarımla berber Boğaz’a Hüber Köşkü’nün ön tarafına gittik. Bir gün önce o bölgede bulunanlar çok güzel palamut ve çinekop almışlardı. Gittiğimiz zaman gerekli hazırlıklarımızı yaparak yapay balık (maket balık ~ rapala), Berkley Sandworm, Raglou ve istavrit kullanılarak ince bir takım (mantarsız çinekop takımı gibi düşünebilirsiniz) ile hava aydınlanmaya başlayıncaya kadar çeşitli denemeler yaptık. Ancak, sonuç yine sıfır. Balık yakalamak bir yana tek bir vuruş dahi almak mümkün olmadı. Hava aydınlanmaya başlayınca arkadaşlarım palamut çaparisine döndüler, ben de bu arada yukarıda saydığım takımlara bir de zargana için ipek ekleyerek devam ettim. Çevremizde birkaç kişi ikili tekli palamut aldı ancak genel olarak oradaki kalabalığa göre hasılat çok düşüktü. Zaten balığın olmadığı anlaşılınca saat 9’a doğru sahil iyice boşaldı. Bir ara sahile kadar gelen çinekoplar orada bulunan kıraça sürüsüne dalınca hemen ince çapari ile aldığımız kıraçaları canlı olarak takarak iki tane çinekop aldık.

Bu kısmetsizliği dikkate alarak bu seneki av sezonumu kapatmaya karar verdim. Seneye kısmet diyoruz artık.

Sevgi ile kalın.

katiti
13-11-2006, 13:20
Bence ümidi kesmek için erken davranmışsınız. Daha mevsimin başı, kısmetsilik bir gün bol kısmete dönüşüverir...

mozdil
13-11-2006, 13:41
Bence ümidi kesmek için erken davranmışsınız. Daha mevsimin başı, kısmetsilik bir gün bol kısmete dönüşüverir...

Canım sadece kısmetsizlik değil. İşlerde biraz yoğunlaştı. Onunda etkisi var. Ama av güzel olmayınca zaten yorgun olan vucut iyice yorgun düşüyor. O değil de hanım bir gün gerçekten ava gittiğime inanmamaya başlayacak.:P

sbasaran
13-11-2006, 13:47
sevgili murat. yok öyle pes etmek.
ben sırtıcıyım. bir ara ben de senin gibi düşünerek teknemi satmayı bile düşündüm. ama bu SEVDA BEEE. bırakılamıyor, vazgeçilemiyor.
elbet bir gün ...
RASTGELSİN.

katiti
13-11-2006, 14:20
Canım sadece kısmetsizlik değil. İşlerde biraz yoğunlaştı. Onunda etkisi var. Ama av güzel olmayınca zaten yorgun olan vucut iyice yorgun düşüyor. O değil de hanım bir gün gerçekten ava gittiğime inanmamaya başlayacak.:P

İşin içine hanım karıştıysa o zaman diyecek birşey yok tabii :D. Dikkat sağda komutan! :P :D ...

kırımlı
13-11-2006, 14:26
murat kardeşim bence sen devam et umudunu yitirme ve yine dene nasibinde varsa gelir hind den yemenden nasip degilse ne gelir elden ....selametle .....bekliyoruz kış sezonu fotolarını

Uzm.Dr.Rastgele
13-11-2006, 16:15
Sevgili Murat senin de bildiğin gibi bizim iş kara sevda işi.Yakalanınca hemen hemen dermanı yok gibi birşey.Aslında durup adam gibi bir hesap yapsak onca yapılan masrafa ve emeğe karşılık kasa kasa en ala balıktan alınır.Ama bizim içimize '' o aşk '' düşmüş bir kere,iflah olacağımızı ve olacağını zannetmiyorum.Ben genelde 15 günde bir balığa gidiyorum.İki defa arka arkaya gidipde bir tek düzgün balık tutamadığım çok ama çok olmuştur.Ama hep görmüşümdür ki, 2-3 gün sonra o meşhur kaşıntı yine başlamıştır.İmkan bulup balığa gidemesem bile gidenleri anılarını dinlemek ve okumak bile emin ol aynı hazzı verir bana.Eminim ki makul bir süre sonra tekrar gidip stresini atmak isteyeceksindir.Ben daha şimdiden sana rastgelsin diyorum.:D

Taygun KOCABIYIK
13-11-2006, 16:31
Murat abi gelicek sezonun çok daha iyi geçmesi dileğiyle :)

mozdil
22-01-2007, 14:52
Son mesajımdan bu yana içimize işlemiş ya; duramadık birkaç kez daha İstanbul’un muhtelif yerlerine ava gittik. Bir kısmı yemli bir kısmı ise yapaylarla denendi. Ancak sonuç yine hüsran oldu. Hatta bir seferinde sırf balık yakalamış olmak için gümüş oltası ile avlandım. 5 tane gümüş dışında bir tek balık bile alamadım.
En son bu Cumartesi gece yarısı ile Pazar saat 06:00 arasında Galata köprüsü’nde idik. Yem olarak kurt kullandık. 00:15 civarında suya bırkatığımız kurtlar sabah çektiğimizde halen canlı bir şekilde duruyordu. 4 kamış ile farklı derinlikte av bekledik ama olmadı.
Son olarak artık bu hafta malzemeleri bir kez daha temizlemek ve Haziran ayına kadar kaldırma kararı aldım. Artık balık dolu bir havuz bulana kadar bu kararımdan vaz geçmem diye umuyorum.

katiti
22-01-2007, 16:19
Murat Abi geçmiş olsun, bu zamandan sonra kıyıdan balıkçılık bahara kadar zor artık...

igmsva
22-01-2007, 19:23
murat çok üzüldüm hayal kırıklığın için. ama kısmet be. herşey gönlünce olsun.:artist: :D

Uzm.Dr.Rastgele
23-01-2007, 06:59
Murat'ım,olsun be .....Vallahi bayramdan bu yana bende kaç defa gittim ve hep tef gibi gerilip geldim...Ama, yine dayanamadım ve 21.01.2007 de yine gittim bu defa allah yüzüme güldü de düzgün bir şeyler alabildim...Abisi kıyı için azıcık daha beklemek lazım bence....

aganta borina borinata
23-01-2007, 07:22
umarım baharda umduğunuz avlarla karşılaşmak nasip olur...

rastgelsin...

mozdil
23-01-2007, 10:38
Eyvallah. Hepiniz sağ olun var olun. Artık insan öyle bir hale geliyor ki; balık yakalamış olsam şaşıracak durumdayım. Sadece ben olsam gam yemeyeceğim. Birlikte gittiğim arkadaşlarımda aynı durumda. Bu kişiler artık balık avının duayeni olmuş kişiler. Geçmişte gittiğimiz avlarda hiç kimse balık yakalayamaz iken oltalarını doldurmayı bilen kişiler. İfadesi aynen şu:
- Abi eskinden de kıt günler gördüm ama en azında ufak ta olsa bir kaç balık alırdım.

Artık ciddi bir şekilde balık neslinin sularımızda azaldığını düşünmeye başladım. Yine acı olan olay, son blaık avında Galata Köprüsü'nde neredeyse tüm kamışlarda birer tırıvırı bağlı idi. Sadece bir kişi malzemeciden 7 defa tırıvırı aldı. Bunların hepsi de suda kaldı. Bu halde balık mı olur buralarda.

Neyse malzemeyi yavaş yavaş kaldırmaya başladım. Artık fly hazırlamaya başlar, bahara kadar bu şekilde zaman geçiririz. Fly için eksik malzemelerimi dizmeye başladım.

Rastgele

Güven ÖZYELDAN
23-01-2007, 10:59
Eyvallah. Hepiniz sağ olun var olun. Artık insan öyle bir hale geliyor ki; balık yakalamış olsam şaşıracak durumdayım. Sadece ben olsam gam yemeyeceğim. Birlikte gittiğim arkadaşlarımda aynı durumda. Bu kişiler artık balık avının duayeni olmuş kişiler. Geçmişte gittiğimiz avlarda hiç kimse balık yakalayamaz iken oltalarını doldurmayı bilen kişiler. İfadesi aynen şu:
- Abi eskinden de kıt günler gördüm ama en azında ufak ta olsa bir kaç balık alırdım.

Artık ciddi bir şekilde balık neslinin sularımızda azaldığını düşünmeye başladım. Yine acı olan olay, son blaık avında Galata Köprüsü'nde neredeyse tüm kamışlarda birer tırıvırı bağlı idi. Sadece bir kişi malzemeciden 7 defa tırıvırı aldı. Bunların hepsi de suda kaldı. Bu halde balık mı olur buralarda.

Neyse malzemeyi yavaş yavaş kaldırmaya başladım. Artık fly hazırlamaya başlar, bahara kadar bu şekilde zaman geçiririz. Fly için eksik malzemelerimi dizmeye başladım.

Rastgele

malesef abi eskiden 365 gün av veren yerler artık bir elin parmak sayısı kadar ayda av vermeye basladı diğer zamanlarda incin top atar oldu bunun sebebi malesef kulağının üstüne yatan kendini bilmezler bu günlerini düşünmeden gece gündüz ağ bırakarak her türlü yolu deneyerek bölgeyi kurutan duyarsızlar kıyının durumu malesef böyle tekneyle cıkılsada değişen bir şey olmuyor saolsun troller kıyılarıda taramaya başladı açıklardaki nesli tükettikten sonra oltayı sallalıyoruz saatlerce sudaduruyor bir tık bile olmuyor nerdeyse saatlerce gez balık arar oluyoruz gün geliyor yapacak bir şey yok kaderimize boyun eğmekten başka biz biraz şanslıyızda bizden sonrakiler denizden böyle giderse ne tutar bilemem sayılı ayları bekleyip malzeme hazırlamak ve o dönemide iyi değerlendirmek gerekiyor anlasılan kolay gelsin size yaza kadar fotolara bakıp iç çekeceğiz abicim saygılar...

mufi
23-01-2007, 13:13
Muratcım sen boş ver.. bogaz da balık akmasada damlar misali hiç belli olmaz
benin 30 yıllık istanbul tecrübem derki iki dnizi birleştiren istanbul bogazı her mevsim her yerinde olmasada mutlaka bir taraflarda balık verir.. senin dezavantajın kıyıcı olman...mesela beşiktaşta veya bebekte bir teknen olsa.. 12 ay bir şekilde balık alırsın..inşallah olur

aganta borina borinata
23-01-2007, 13:22
güzel yemler ellerinize sağlık...fly yapımı konusunda paylaşımlarınızın devamını dilerim...

rastgelsin...

balıkcı
23-01-2007, 20:04

Rastgele
Murat çok güzel bir uğraş fly yapımı,zaman ve sabır gerekli,senin yapmış olduğun sahte sineklerde mükemmel herhalde sezon açılana kadar fly arşifini baya büyültürsün.