PDA

Tüm Versiyonu Göster : Yapay yemlerde ışık ve renk faktörü

balıkcı
23-11-2006, 23:27
Yapay yemlerle avlanırken havanın ve suyun durumuna göre kulanabileceğimiz yemlerin renklerini ve şekillerini anlatan bir tabela.

sbasaran
24-11-2006, 07:32
selim teşekkür ediyorum. bir çok arkadaşa faydalı olabilecek bir çalışma. ancak bunlar 3 boyutlu olarak görünmediği için buradan anlamak pek mümkün değil. bunların piyasa isimleri veya kodlarıyla burada anlatılırsa daha faydalı olabilir diye düşünüyorum.

aganta borina borinata
24-11-2006, 08:58
[Only Registered Users Can See Links]

selim abi ellerine sağlık...

erol abinin de bu konuyla alakalı paylaşımlarını ekledim...konuya ek olarak çok faydası olacağını düşünüyorum...sanırım selim abi bu yemleri konuya örnek olsun diye verdi...piyasada bunlardan ve daha bi çok çeşidinden bulmak kolay...kullanılan sahte yemler zaman, hava durumu, suyun durumu, avın cinsi ve büyüklüğüne göre değişiklik gösterir...

rastgelsin...

kırımlı
24-11-2006, 09:32
abi mükemmel bir paylaşım çok faydalı bilgiler ....teşekkürler ......:)

balıkcı
24-11-2006, 10:32
Süleyman resimlerdeki yapay balık çeşitleri doğanında dediği gibi sadece bir örnek,herkes kendi yöresine göre bulabildiği yapay yemleri kulanması daha doğru olur bu tabloda bize yapay balık alırken hangi havada hangisini kulanabileceğimiz açısından biraz yardımcı olabilir.

mozdil
24-11-2006, 11:45
Selim Bey

Deniz veya tatlısu için renkler farklılık gösterebilir mi?

balıkcı
24-11-2006, 12:34
Murat denizdeki tuzun bu ışık faktöründe bir önem taşırmı gerçekten bir bilgim yok,bunu en iyi bizim erol yanıtlayabilir benim deniz tecrübelerim gerçekten sadece teori ve birazda izinlerdeki tecrübeler ama bu soruyu yanıtlamaya yeteceğini sanmıyorum.

aganta borina borinata
24-11-2006, 13:00
çok iyi bilmiyorum bu konuyu ben de...ama dikate alınacak kadar etkili olacağını sanmıyorum...zira tatlı sularımız tuzlu sularımızdan daha bulanıklar...renkleri bence çok etkilemez...

rastgelsin...

katiti
24-11-2006, 20:51
Selim Abi eline sağlık, çok güzel bir tablo olmuş.

Denizde renk seçimi konusuna gelince, deniz balıklarına yakın renk ve desenlerde yapay yem seçilmesinin daha çok faydası olur fikrindeyim...

turna
24-11-2006, 20:55
Selim kardeş ellerine sağlık.

levrek
24-11-2006, 23:02
Herkese selam,son zamanlarda ara ara siteye girebildiğim için yanıtlardaki geçikmelerden dolayı kusura bakmayın arkadaşlar.Bende bir balık olsaydım ışığın bu güzel cazibesine hemen kapılırdım,aynı bir kelebeğin gece lambasına kapılması gibi,neyse,evet tuzlu suyun ışığa bir etkisi yoktur.Renklerin emili ister tuzlu ister tatlı olsun fark etmiyor,lakin suyun kirliliği ışık tayfından ziyade lümenini etkiliyor,aynen sisli bir havada araba farlarının etrafını aydınlatmasındaki zayıflığı gibi.Sarı ışık nispeden beyaz ışığa göre daha ilerisini aydınlatıyor,bu durum suda nedir bende bilemiyorum.Dip balıkçılıkta kullanılmak üzre ( yaklaşık 50 metreler için ) bugün bir arkadaşım lambası civalı olan 50 watlık ışık kuvvetine sahip olan bir lamba düzeği satın aldı,zannedersem trolcüler kullanıyormuş.Kısmetse bu akşam denemesi yapılacak,sonuçu sizlere ulaştırmaktan keyif alacağım.Küçük bir dip not olarak lurelerdeki dikey çizgiler avcı balıklarda daha çok olumlu bir tepki uyandırıyor,sevgilerimle

aserkansatı
25-11-2006, 23:15
Burada alabalık avladığımız göletin suyu çok berrak.Döner kaşık kullanıyoruz ve sarı renkli olan her zaman için daha cezbedici oluyor.Gümüş renklilere nadir atlıyor balıklar.

walras
28-03-2008, 12:00

selim abi ellerine sağlık...

erol abinin de bu konuyla alakalı paylaşımlarını ekledim...konuya ek olarak çok faydası olacağını düşünüyorum...sanırım selim abi bu yemleri konuya örnek olsun diye verdi...piyasada bunlardan ve daha bi çok çeşidinden bulmak kolay...kullanılan sahte yemler zaman, hava durumu, suyun durumu, avın cinsi ve büyüklüğüne göre değişiklik gösterir...

rastgelsin...
linklerdeki com uzantıları org olarak giriniz :)

mufi
28-03-2008, 14:21
Alper kardeşim uyarın için teşekkürler ben mesaja girip düzelttim..

murat%
05-08-2008, 19:31
abi yaw bunlar tatlı suda kullanılıyo mu saygılar

levrek
05-08-2008, 19:52
Denemekte fayda var derim Murat,nihayetinde onlarda balık;)