PDA

Tüm Versiyonu Göster : sazan hakkında bi çok şey...

aganta borina borinata
01-12-2006, 10:54
enteresan derecede ayrıntılı bi site...

[Only Registered Users Can See Links]

rastgelsin...

katiti
01-12-2006, 11:43
eline sağlık Doğan, tatlı sucuların işine yarayacaktır...

Uzm.Dr.Rastgele
02-12-2006, 15:10
Tatlı su'da avlanan avkadaşlarım.Epeyden beri sesiniz soluğunuz çıkmıyor.Balık mı yok,yok sa soğuklara yenik mi düşdünüz........

Güven ÖZYELDAN
02-12-2006, 15:17
arkadaş yazıyorsunuz tatlı suyla ilgili yazıları gidemedik bu güne kadar hiç kaşındıryorsunuz her tarafımızı bizimde, yazacağınıza alın götürün bizide bir gün ava tadalım şu tatlı su avınıda :):)....saol doğan ellerine sağlık...

igmsva
02-12-2006, 18:55
ya arkadaşlar sevemedim şu sazan etini. avı hoş da..........

balıkçısofi
03-12-2006, 18:25
haklısın ilker abi.sazanın avı çok zevkli ama tadı için aynı şeyi söyleyemem.
bide abi bu sazanların bulundukları suyun temizliğine göre lezzetleri değişiyor.
ben birsefer bataklıklı bir suda sazan yakaladım.vallahi tadı tıpkı o çamur gibiydi.ama daha temiz dibi kum ve çakıl olan ve etrafı çamlık olan gölerdeki sazanlar gerçekten farklı.bana çok lezzetli geldi.hele hele aynalı sazanın eti diğerlerine göre daha lezzetli.

kırımlı
04-12-2006, 06:46
dogan abi eline saglık mükemmel bi paylaşim ve ne desen haklısın ilker abi sazan sıcagı seviyor o yüzden kendini gölün çamurlu kısmına gömüyor ne kadarda dip oltası ile ugraşsan sogukdanmıdır nedir hayvan tenezül bile etmiyor yeme,,hatta geçtiğimiz hafta iki gölete gittik en güzel yemleri hazırladık ama havamızı aldık :),,neyse artık yaza işallah ...ama siteyi hergün takip ediyorum merak etmeyin ....bi nevi sahne arkasındayım:D ...rastgele abiler...

aganta borina borinata
04-12-2006, 09:01
arkadaşlar...memleketimde bulunan balıklar adına konuşmak bence daha doğru olur...buralarda kış dedinmiydi tatlı su balıkları bite...az da olsa av verirler ama yayın balığı dışında pek bi şey yakalanmaz...yayın balığıda malum zaman alan bi balık...biz burada akşamdan bırakma yaparak avlıyoruz genelde...arasıra yayına gidiyorum avı da oldukça güzeldir...ama sudak, sazan biter...

sazanın yenmesine gelince...malum ağırbaşlı ve tembel bi balıktır o yüzden durgun suları seçer yaşam alanı olarak...ve yaşadığı alanın kokusunu taşır...küçük olanları daha az kokar ama irileri ki bunlar herkes için tercih sebebidir gerçekten rahatsız edici olabilir...

yakaladığınız sazanların derisini yüzün ve pişirmeden önce en az yarım saat kadar tuzlamış bi durumda bekletin...eğer unlarsanız artık kokudan pek bi şey kalmaz...ama unlamam derseniz belki çok az da olsa halen bi miktar koku alabilirsiniz...

zaten sazan çok lezzetli bi balık değildir...tatlı su balıklarının da çoğu deniz balıklarına nazaran daha lezzetsiz olabilir kişilere göre...ama kışın yakalanan sazan yayın yazın yakalananlara göre daha lezzetlidir...

daha önceki yazılarımda söylediğim gibi avı da çok zevkli değildir bence...cüsseli ama cüssesi kadar güçlü bi balık değil...ama balığı iğneye taktıktan sonra maharet ister çekmek zira ağzı hassastır...

rastgelsin...

mufi
04-12-2006, 16:59
ya arkadaşlar sevemedim şu sazan etini. avı hoş da..........

İlkercim sana katılıyorum.. tutması iyide yerken hele benim gibi yakın gözlük takanlar için işkence.. çift gözlük lazım. birde ince uçlu cımbız..kılçık ayıklamak için tabiii..onu çok kızartacaksın ki kemikler yansın..o zamnda etin dış yüzeyi sertleşiyor.:( kısacası formalitesi fazla balık....ancak kafa hoşken gidiyor..yine en temizi zargana arkadaşlar..temizliği kolay yemesi kolay...hem göze de iyi gelir.. ışıl ışıl yapar..:)

igmsva
04-12-2006, 17:55
İlkercim sana katılıyorum.. tutması iyide yerken hele benim gibi yakın gözlük takanlar için işkence.. çift gözlük lazım. birde ince uçlu cımbız..kılçık ayıklamak için tabiii..onu çok kızartacaksın ki kemikler yansın..o zamnda etin dış yüzeyi sertleşiyor.:( kısacası formalitesi fazla balık....ancak kafa hoşken gidiyor..yine en temizi zargana arkadaşlar..temizliği kolay yemesi kolay...hem göze de iyi gelir.. ışıl ışıl yapar..:)aman canım abim kendine iyi bak boş ver sazanı mazanı. deniz balığından şaşma.:D

turna
04-12-2006, 18:00
Ya arkadaşlar sazana fazla laf atmayın bozuluyorum.Sizler boklu kebap yememişsiniz de sazanın kıymetini bilmiyorsunuz.Ben çiprayı sevmem varmı itirazı olan.Denizi olmayan yerde onlar birer levrektir.

Taygun KOCABIYIK
04-12-2006, 18:58
Mehmet abicim sinirlenme :) ben yemedim sazan ama dediğinde doğru deniz yoksa ne yapacaksın o sazan insana trança gelir :)

igmsva
05-12-2006, 11:26
Ya arkadaşlar sazana fazla laf atmayın bozuluyorum.Sizler boklu kebap yememişsiniz de sazanın kıymetini bilmiyorsunuz.Ben çiprayı sevmem varmı itirazı olan.Denizi olmayan yerde onlar birer levrektir.
:'( yaaaa mehmet abi kızma. iyiki bir fikrimi beyan ettim.abi ben ezilmiş yağ tenekesi ve direk ateş üstünde boklu kebab yedim bilen bilir cokda lezzetlidir. hatta izmirli oduğumuzdan paramızla .......da (kokoreç) yedik. ama abiiiiii tamam zevk meselesi de ben sevemedim sazanı. abi hürmetler:D

turna
05-12-2006, 16:36
İlker sen niye kızıyorsun,bizimki espiri.

igmsva
06-12-2006, 21:38
İlker sen niye kızıyorsun,bizimki espiri.
canım abim bizimkide.... haddimemi kızabilirmiyim hiç. bizimki saygıdan hani olur ya bi büyüğümüzü kızdırdıysak diye...

yalcinicli
07-12-2006, 14:54

Mehmet agabey, tatli suya ben de laf soyletmem. Kokar mokar tok tutar. Her kosulda buyuk keyifle tuketirim. Tuzlu sudan cok, tatli sucuyumdur aslinda. Malum havalar isirmaya basladi mi, tatli su avlaklarina gitmek eziyet olur. Denize cikmak cok daha kolaydir.

Ehh tatli suyun nimetlerinden cok tatdik. Boylari buyudukce et yavanlasiyor. Ideali orta boylar. Favorim yayindir. :P Ote yandan hic bir baligi aglatmaya kiyamam. Can cekti gene :)

MEHTERAN
14-01-2007, 13:42
Ama beyler sazandan sazana fark vardır. tabiki aynalı sazanada kılçıklı lezzetsiz demezsiniz herhalde. sasanlar malum ceşit çeşittir. kara sazan pullu sazan aynalı sazan, eh tadını bilen bilir. arkadaşın söğlediği gibi,bizde deniz olmayınca onlarla yetiniyoruz. bunada şükür. hani derlerya ( keçinin olmadığı yerde koyuna abduramançelebi derlermiş.) bizimkisi öğle işte. saygılarımla.

aganta borina borinata
15-01-2007, 13:03
walla gürkan abi...sazanın aynalısıda makyajlısıda bir bence:D ...ama tabiki yenmeyecek bi balık değil...hatta bi çok kişi özellikle tercih edebiliyor...

ki sözünde haklısın "koyunun olmadığı yerde keçiye abduraman çelebi derler...:D

rastgelsin...

MEHTERAN
15-01-2007, 19:14
doğan kardeş gerçekten aynalı sazan diğer sazanlara benzemez. aynalıda kılçık yoktur. sadece iskeleti vardır. okadarda olsun, nede olsa balık bu.

alpicani
24-05-2008, 16:42
selam bende sitenin yeni üyelerindendim ve arkadaşlarımşla hemen herhafta yakın çevredeki barajlara gidiyoruz ama bir türlü tutamıyoruz daha yeni başladık bu işe çıok hoşuma giidiyor ama tutamayınca hevesim yavaş yavaş kaçıyor her şeyi denedim ama olmadı bi yardım lütfen..ayrıca kamış oltam ve dip oltalarım var dip poltalarım küspeli genelde küspli oltayla tutmak doğrumudur.civardaki barajlarda genelde alablıkve sazan var ayrıca kamış oltada tek kancamı olmalı? yada nasıl bir hazırlık yapmalıyım? tavsiye edeceğiniz yem varmı? iğneye o yemi nasıl bağlamalıyım?çok acil yardım lazım yoksa bu işten iyiden iyiye soğuyacağım lütfen çok acil yardım şimdiden teşekkür ederim...

turna
24-05-2008, 18:59
Alper kardeş öncelikle, hoşgeldin isabetli bir karar vermişsin,seni kutlarım.Ama sazan avı 1 temmuz da başlıyor,kendini bilen,biliniçli avcı kurallara uyandır.uymayanlar çapulcu takımıdır.Sen 1 temmuz da bir de yaylı + hamurlu takım ile dene mutlaka tutacaksındır.Rastgele.

alpicani
25-05-2008, 14:25
mehmet abi öncelikle ilgine teşekkür ederim...gerçekten haklısın zaten bende mesleğimi yazmadım ama çevre mühendisiyim emin ol kurallara sonuna kadar riayet ederim... abi peki kastamonu ve civarında bol balık olan ve yasak olmayan nereler var? sen biliyorsan yada bilen arkadaşlar varsa yardımcı olurlarsa çok sevineceğim... ayrıca tabi kısaca nası tutacağımıda anlatırlarlrsa çok makbule gecer .... gerçekten bu acemilik insanı çok üzüyor ama olsun ne demişler bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp değilmi şimdidden teşekkür ederim saygılar.....

turna
25-05-2008, 18:30
Sevgili Alper kardeşim.Kastamonu tarafını çok fazla bilmiyorum ama T.C.Tarım ve Köyişleri Bakanlığı nın koruma ve kontrol Genel Müdürlüğünün
[Only Registered Users Can See Links] adresinden 37/2 sirkülerini incelersen aradığın tüm cevapları bulursun şu zamanda tüm Türkiye de sazan kapalı.Rastgele.

alpicani
27-05-2008, 11:41
mehmet abi teşekkür ederim verdiğin bilgiler işeme oldukça yarıyor..abi bana alabalık için tavsiye edebilceğin bi yem varmı ben araştırdım yakın çevrede iyi alabalık çıkan biyer bulduk arkadaşlarla,birde yine acemice olacak kusra bakma ama iğneye nasıl bağlamalıyım bu konuda beni aydınlatırsan sevinirim... sayende ben bu işi öğreneceğim abi saygılar...:)

turna
27-05-2008, 22:42
Alper kardeşim,öyle herşey söylenmez,alabalık için bende geleceğim sana nasıl olduğunu birebir göstereceğim.o zaman daha iyi anlarsın.

h993011
22-06-2008, 20:45
aman canım abim kendine iyi bak boş ver sazanı mazanı. deniz balığından şaşma.:D

e ben atayım oltayı o zaman çöpe :oha: