PDA

Tüm Versiyonu Göster : balığa limon sıkılmalımı yoksa sıkılmamalımı?

igmsva
06-12-2006, 22:36
hadi buyrun erol beyin son macerasında ki fotoğrafa bakarken masanın üzerinde dilimlenmiş limonları görünce aklıma geldi. balığa limon sıkılmalımı sıkılmamalımı diye.
ben kesinlikle sıkmıyorum idda da ediyorum limon balığın dadını öldürür diye ( soslu/ haşlama türleri hariç olabilir). hatta bu konuda tartıştığım arkadaşlara diyorumki 5 ayrı balığı limon sıkılmış olarak ayrı ayrı tabaklara koyalım, gözlerini bağlayalım balıkları tattıralım inanın çok azzzzz insan ayırt edici olabilir çoğu aynı balık etini yediğini idda edecektir. limon sıkılmamış balık öylemi her birinin tadı damağınızın her köşesinden hissedilir.
bence sıkılmamalı.:P :oha:

mozdil
07-12-2006, 06:38
Renkler ve zevkler tartışılmaz derler. Bu çerçevede limon sıkılması biraz tercih, biraz da alışkanlık meselesidir. Balığı limonlu da yedim limonsuz da. Limonluyu her zaman tercih ettim. Aslında limonu biraz fazla tüketen bir insanım. Rahmetlik annem kalbinden rahatsızdı ve tuz tüketmiyordu. Tuzun eksikliğini de limonda arıyordu. Bu bende de alışkanlık haline geli. Ben de tuzu minimum ölçüde tüketiyorum ama tuzun eksikliğini de limonda arıyorum. Bu arada iyi yemek yapar ve iyi yemek yerim.

aganta borina borinata
07-12-2006, 08:47
tabi yaaa...şöyle tuzlu limonlu sarmısaklı maydanozlu...turşulu soğanlı nar ekşili rokalı...şalgam, rakı... abi balık yerken bunlar olamazsa olmaz bence... eğer bunlar yoksa yumurta ekmek yerim daha iyi...

rastgelsin...

katiti
07-12-2006, 09:54
Kesinlikle limonsuz diyorum. Hatta limon sıkılmış balığı yemiyorum ağzımın tadı bozulmasın diye :). Balık bu arkadaşlar, salata mı ki limon sıkalım :D...

igmsva
07-12-2006, 11:37
Kesinlikle limonsuz diyorum. Hatta limon sıkılmış balığı yemiyorum ağzımın tadı bozulmasın diye :). Balık bu arkadaşlar, salata mı ki limon sıkalım :D...
:P mertim; al bendende okadar:dans:

Taygun KOCABIYIK
07-12-2006, 14:13
Sadece ızgara çipura olursa üzerine zeytinyağı ve limon sıkıyorum harika oluyor ama sıkmasakta çupra mis gibi yenir hatta çiğ bile yerim :D

Güven ÖZYELDAN
07-12-2006, 15:19
Zeytinyağına evet derimde one limon abicim ya merte katılıyorum salatamı yiyoruz balık kardeşim bu tadını alacaksın kokusu gelecek burnuna ağzının içinde şöyle yutmadan bir kere gezdireksinki tadı bir anda gitmesin yanınada yapıştırdınmı sarızeybekten 1 duble rakıyı offffff offfffff.....:D :D :dans: ağzımın suyu aktı valla...afiyet olsun...

katiti
07-12-2006, 16:27
Güven ayıptır akşam akşam yaptığın, bizdeki de nefis bir yerde kardeşim :D...

turna
07-12-2006, 17:09
Balığa limon sıkacağına çöpe at daha iyi olur.Benden bukadar.

igmsva
07-12-2006, 17:27
canım abim noktayı koymuşsun daha ne denir.

gokseldbuga
07-12-2006, 17:33
Bütün dişlerimi berbat etmiş olsa da limondan vazgeçemedim, balığa limon sıkmazsam , eksik olur, hemde bolca:deli:

Uzm.Dr.Rastgele
07-12-2006, 18:31
300 gr'lık çupra dahi olsa illa pişirirken nar gibi olması için,kuyruk kısımından başlayarak baş tarafa doğru; bel kemiği bir tarafda olacak şekilde fleto açarım.Kalın bir balığa ne kadar bıçakla çentik-çizik atsan dahi '' bana göre içi hafif sulu kalıyor.''Onun için iri balıkta mutlaka üşenmeyim fleto açıyorum.Balık tavada nar gibi kızarırken, küçük bir kaba 2-3 kaşık kadar zeytinyağı döküp üzerine 1 limon sıkıyorum.Çok azıcıkta tuz ve evde var ise kekik katıyorum.Bu karışımı iyice köpürene kadar karıştırdıktan sonra, tavadan nar gibi kızarıp çıkan çupranın üstüne daha önceden hazırladığımız bu karışımı küçük fırça yardımı ile temas ettiriyorum.(Hani evlerde yapılan börekleri fırına koymadan üstüne hanımlar bu fırça ile yumurta filan sürerler.) Bana göre yeme de yanında yat gibi bir şey oluyor.(Kahretsin anlatırken bile ağzımın suyu aktı.)
:P Yani ben limonsuz yapamam.Hanım ise balık yerken asla limon kullanmaz.Nedeni ise balığın tadını alamıyormuş.Ne demişler herkezin damak zevki ayrı ayrıymış......:D

katiti
07-12-2006, 19:57

:helal: :helal: :helal: :helal: :helal: :helal: :helal: :helal: :helal: :helal:

aganta borina borinata
08-12-2006, 10:23
ya millet ben mevzuyu yanlış anlamışım... limon balığın üstüne sıkılmaz tabi ki... ama limonsuz balık sofrası mı olur yaw...

rastgelsin...

katiti
08-12-2006, 16:55
Kıvırma Doğan kıvırma :D. Salataya sıkarsan limonu tamam, ama balığa zinhar yarım metreden fazla yanaşmaya :D...

igmsva
08-12-2006, 17:06
ya millet ben mevzuyu yanlış anlamışım... limon balığın üstüne sıkılmaz tabi ki... ama limonsuz balık sofrası mı olur yaw...

rastgelsin...
:deli: doğan bencede kıvırma birader:oha: :dikkat: :D

Güven ÖZYELDAN
09-12-2006, 07:04
doğan asena'yla bir akrabalık varmı kardeşim harika kıvırıyon:D :D :D

ykmk
09-12-2006, 07:53
:deli: Sana katılıyorum abi.Tabaktaki balığı en çabukl bitiren biri olduğumdan,bazı zamanlar annemden çalıyorum bir balık.Ama limon sıkmış oluyor ve pişman oluyorum.:dans:

Rauf
09-12-2006, 08:54
tabi yaaa...şöyle tuzlu limonlu sarmısaklı maydanozlu...turşulu soğanlı nar ekşili rokalı...şalgam, rakı... abi balık yerken bunlar olamazsa olmaz bence... eğer bunlar yoksa yumurta ekmek yerim daha iyi...

rastgelsin...--İLKER kardeşim bende maalesef doğanın damak tadına katılıyorum zira hele alanyada iseniz buranın balıkları doğanın saydıkları olmassa tadı olmuyor (alanya) sıcak deniz balığı olduğu icin yağ oranı cok düşük inan bir kilo balık ye hic yediğin belli bile değil.oysa yarım kilo karadeniz hamsisi yesen bile of midem şişti dersin.

aserkansatı
09-12-2006, 13:32
Balığa ben de limon sıkmam.(buğulamalar hariç) Tadını alamıyorum limonlu olunca.Ama sonuçta alışkanlık meselesidir.Limonlu diye çöpe de atmam yani,günah olur.Balık sonuçta...:D :D :D

kturkol
09-12-2006, 16:28
yağlı balığa limon sıkılması bence de tadını bozuyor. ama balığın eti yağsızsa şöyle halis muhlis köy zeytin yağı ile limonu karıştırıp sürmezsem ben zevk alamıyorum.

ayrıca salatasız rokasız ve de enbaşta rakısız balık düşünemiyorum.:D

balıkcı
10-12-2006, 20:24
Benim bildiğim bayat balığa limon sıkılır,ben şahsen balığın yanına bol limonlu kıvırcık yada mağrul salatası yaparım,bol roka kırmızı turp ve her zaman elimle salataya ekmeği bana bana yerim balığı,alkol genelde almam balığın tadını bozar ortamı olursa ısrar üzerine alırım bir iki kadeh.

aganta borina borinata
11-12-2006, 09:06
ne diye kıvıracam yaw...ben yiğidin harman olduğu topraktanım kıvırmak önce bana yakışmaz...:artist: :P

ben limonu sadece balığın üzerine değil içinde et bulunan yemeklerin hiçbirinin içine sıkmam...:artist:

ama bizde balık sofrası et sofrası dedinmiydi olmazsa olmazlar var...hele balık dedinmiydi limonsuz rakısız rokasız hayatta olmaz...dediğim gibi yumurta ekmek yerim daha iyi...buraları limon portakal turunç diyarı...bu yüzden sofralarımızda bunlar her zaman mutlaka bulunur...:P

bu arada bayat balığada limon sıkılmaz çünkü bayat balık yenmez...yağlı balığada yağsız balığada limon sıkılmaz ama istersen yanında limon sıkıp iç...limon mangal etinne de sıkılmaz yağını dondurur...dana etinden yapılan mangala ben mangal demem illaki koç olacak...rakıya önce su sonra buz konur; hatta buz da konmaz rakı ehli keyfte içilir...daha ne diyeyim daha ne diyeyim...

rastgelsin...

Rauf
11-12-2006, 10:30
300 gr'lık çupra dahi olsa illa pişirirken nar gibi olması için,kuyruk kısımından başlayarak baş tarafa doğru; bel kemiği bir tarafda olacak şekilde fleto açarım.Kalın bir balığa ne kadar bıçakla çentik-çizik atsan dahi '' bana göre içi hafif sulu kalıyor.''Onun için iri balıkta mutlaka üşenmeyim fleto açıyorum.Balık tavada nar gibi kızarırken, küçük bir kaba 2-3 kaşık kadar zeytinyağı döküp üzerine 1 limon sıkıyorum.Çok azıcıkta tuz ve evde var ise kekik katıyorum.Bu karışımı iyice köpürene kadar karıştırdıktan sonra, tavadan nar gibi kızarıp çıkan çupranın üstüne daha önceden hazırladığımız bu karışımı küçük fırça yardımı ile temas ettiriyorum.(Hani evlerde yapılan börekleri fırına koymadan üstüne hanımlar bu fırça ile yumurta filan sürerler.) Bana göre yeme de yanında yat gibi bir şey oluyor.(Kahretsin anlatırken bile ağzımın suyu aktı.)
:P Yani ben limonsuz yapamam.Hanım ise balık yerken asla limon kullanmaz.Nedeni ise balığın tadını alamıyormuş.Ne demişler herkezin damak zevki ayrı ayrıymış......:D--yaa ishak kardeşim öyle bi tarif etmişsinki yani balık tutmasak varya bir tarafımız şişti gitti yani yarın sabah erkenden balığa cıkıp kısmetimize düşen olursa bu dediklerini yapmassam eğer.

igmsva
11-12-2006, 14:07
dogan döktürmüşsün valla. tamam tamam kabul ettik ilk önce yanlış anlamışsın.

katiti
11-12-2006, 20:44
Hadi bakalım öyle olsun Doğan :D. Ama rakı konusunda katılmıyorum abicim, ben su da koymam, buz da :artist: . Rakının kendisi soğuk olacak, su ayrı olacak...

aganta borina borinata
12-12-2006, 06:59
Hadi bakalım öyle olsun Doğan :D. Ama rakı konusunda katılmıyorum abicim, ben su da koymam, buz da :artist: . Rakının kendisi soğuk olacak, su ayrı olacak...

olsun bu seferlik yaw...bi daha yanlış anlamam vallahi...bu arada mert eğer bi iki tekle bırakabiliyorsan sek oldukça lezzetli ve keyif verici olabilir... ama niyetin işin tadını biraz kaçırmaksa ben susuz olanını tavsiye etmem...
ama yide o şekilde devam edeceksen sana "ehl-i keyf" tavsiye ederim...hele teknede dadından yenmiyor vallahi...şöyle kenarına bi iki erik bi iki çilek milek neyim de koydun mu...düşman çatlatırsın...:artist:

rastgelsin...

katiti
12-12-2006, 08:51
Ayıptır abicim senin yaptığın, sabah sabah işe başladan mahvettin beni burada :D...

Wetblue
27-02-2007, 05:44
Selam arkadaşlar, Ben bir kaçyıl Akdeniz Mutfağı ve Balık üstüne boğazda restorant işlettim. Limonu balığa sıkan galiba tek Avrupalıyız. İtalyanın biri çok acayip bişi gibi bakmıştı hatırlarım. Bana sorarsanızda yanında "salatada" evet ama sıkmak asla. Her balığın bir aroması var çünki limon bunu siliyor. Tava balıkların ağırlığını almak babıbda başlamış sanırım bizdede ama tercih. İsveçtede balık tatlı pişiyor kimene değilmi :) Sevgilerimle.

CaTSiLeNcE
27-02-2007, 10:52
bir balıktan ısırsak bir limondan nasıl olur :D:D

igmsva
27-02-2007, 19:03
valla tam orta yol olur........:P

aganta borina borinata
28-02-2007, 06:40

"kırtlama balık":D :D ...

rastgelsin...

Eczaci-1
16-03-2007, 21:09
balığın tadını limon getirir ya şöyle limonu başından kuyruğuna doğru sıkacaksın yanınada bir mevsim salata hafiyet olsun

Wetblue
16-03-2007, 21:11
nedenki kuyruktan başlasak sorunmu olur :):D

cevat2
16-03-2007, 21:36
arkadaşlar ben bu limon muhabbetini kaçırmışım bende fırına atmadan limon karabiber tuz karışımını yarım saat evvelden sürüyorum ,lüfer ve kardeşlerine ızgarada muhakkak limon sıkarım buhulamada limonsuz olmaz,yağda kızarmışlara damlatmam.

Rauf
17-03-2007, 05:17
Arkadaşlar bu limon muhabbetine size bir fıkrayla katılayım .Fıkra bu ya öbür dünyada ölenler bir birlerine soruyorlarmış niye öldün diye Lüferede sormuşlar arkadaş nasıl öldün diye oda anlatmaya başlamış.--denizde marur marur yüzerken şahane bir yem gördüm atladım zokaymış yakalandım ama ölmedim,susuz bir livara attılar ölmedim,beni temizlediler ic organlarımı cıkardılar ölmedim,sonra kömürün üstünde ızgara yaptılar yine ölmedim ama tabağa koyupta masaya getirdikten sonra üstüme limon sıkmadılarmı işte o zaman öldüm.demiş kıssadan hisse her balığa limon sıkılmaz.bunu bir yerlerde okumuştum sizlere aktarayım dedim.selamlar.

igmsva
17-03-2007, 17:22
Arkadaşlar bu limon muhabbetine size bir fıkrayla katılayım .Fıkra bu ya öbür dünyada ölenler bir birlerine soruyorlarmış niye öldün diye Lüferede sormuşlar arkadaş nasıl öldün diye oda anlatmaya başlamış.--denizde marur marur yüzerken şahane bir yem gördüm atladım zokaymış yakalandım ama ölmedim,susuz bir livara attılar ölmedim,beni temizlediler ic organlarımı cıkardılar ölmedim,sonra kömürün üstünde ızgara yaptılar yine ölmedim ama tabağa koyupta masaya getirdikten sonra üstüme limon sıkmadılarmı işte o zaman öldüm.demiş kıssadan hisse her balığa limon sıkılmaz.bunu bir yerlerde okumuştum sizlere aktarayım dedim.selamlar.

:D :D BABA BÜYÜKKKKKKKKKSÜNNNNNNNNNNN:D :D

aahmet
17-03-2007, 19:54
arkadaşlar ne diyeyim herkesin damak tadı başka hanım balıga limon sıkılmaz der limon sıkmadan yer ben ise her balıga olmasa bile bazı balıklara sıkarım mesela barbun kefal vs herkesin damak tadına göre afiyet olsun

Rauf
18-03-2007, 04:51
İlker arkadaşım fıkrayı beğendiğine sevindim duygularını bu şekilde dile getirmişsin sende büyüksün selamlar.

katiti
19-03-2007, 12:31

Üstüne başka laf tanımam Rauf Abicim :D
:helal: :helal: :helal: :helal: :helal:

chondrostoma
19-03-2007, 20:14
Walla limon sıkılırmı sıkılmazmı bilmem ama......Rakı kesinlikle yanında içilmeli...:D :D
(şaka bi tarafa yeni bir tartışma daha açmayayım, bencede limon tadı bozar)

Rauf
19-03-2007, 20:40
Bak bu doğru arkadaş arslan sütü balığın yanında bide giderki.eyvallah mertcim.

freediver
10-05-2007, 01:57
Ben sahsen izgara baliklara özellikle cipura levrek ve mercana zeytin yagi ve limon sikarim.

Ama kefal gibi tadi tuzu olmayan baliklarada zeytin yagi ve limon tad katar

Anıl ÜNALAN
11-05-2007, 00:16
Bence hiç bir katkı maddesi kullanılmamalı.Benim annem derdi her zaman yeni gelin pilavı karabiberli yapar çünki tad açığını kapatsın direk karabiber tadını versin diye...

Amatör İstanbullu
24-09-2007, 23:52
Bende balığa limon SIKMAYANLARDANIM
Limon, balığın o kendine has tadını bozuyor.
Kesinlikle bütün balıkları kendi tatlarında yemek taraftarıyım.

ünalmusa
06-10-2007, 15:35
soyleyecek soz yok balıgın basından lımosuzkalkılr ama sogansız kalkmam

turna
08-10-2007, 20:32
soyleyecek soz yok balıgın basından lımosuzkalkılr ama sogansız kalkmam:helal: :helal: :helal:

naladag
08-10-2007, 21:57
Bence balığın yanında mutlaka limon ve roka olmalıdır.

xnode
19-06-2008, 23:40
Bilirsiniz; balıkçılık konusunda Yunanlılar ustadır. İzmir Rum'larının bir sözü vardır söylemeden geçemeyeceğim..

Balığa limon sıkacağına, kurşun sık daha iyi derler.. :)

Yanısıra; balık zeytinyağında kızartılır, farklı bir yağ ile kızartılırsa lezzeti gider. Karabiber ile marine edilir.. Yani biz öyle biliyoruz..

Anıl ÜNALAN
20-06-2008, 01:00
Bilirsiniz; balıkçılık konusunda Yunanlılar ustadır. İzmir Rum'larının bir sözü vardır söylemeden geçemeyeceğim..

Balığa limon sıkacağına, kurşun sık daha iyi derler.. :)

Yanısıra; balık zeytinyağında kızartılır, farklı bir yağ ile kızartılırsa lezzeti gider. Karabiber ile marine edilir.. Yani biz öyle biliyoruz..

Zeytinyağında baLık biraz ağır oLmaz mı yaa ? Bence çok ağır oLur tadı :rolleyes:

xnode
20-06-2008, 02:27
Baba tarafından Rum'uz. Biz balığı zeytinyağında pişiriyoruz. Bu çok güzel bir lezzet katar. İzmir'de usta balık pişiricilerine giderseniz, sızma zeytinyağı kullandıklarını görebilirsiniz.

Yalnız yağı yakmamaya çok dikkat etmek gerekir. O da sizin ocaktaki ustalığınız ile ilgili bir konu. Ortanın bir kademe altındaki bir ocakta, ağır ateş'in bir üstü hararet olacak şekilde pişiriyoruz.

Ben balığı karabiber ve biberiye ile marine ederim. Biberiye yunanistan ve italya'da en çok kullanılan baharatların başında gelir. Balığın karın boşluğunu, tuz karabiber ve biberiye ile ovarım. Yaklaşık yarım saat dinlendiririm. Üzerine ince süzgeçle çok hafif mısır unu atarsanız hem yapışmasını önler hem de balığın daha diri kalmasını sağlarsınız..

Tadından yenmez.
Açıkçası; çiçekyağı ile mecbur kalmadıktan sonra balık pişirmem.. Sadece sardalya, istavrit, hamsi gibi balıklarla kullanılabilir.

aykutkilitcioglu
20-06-2008, 14:17
evet .bravotek kelime mükemmel. kendime daha yakın bulduğumdan söylüyorum.aslen balıkesir edremit kızıl keçili köyündenim.delikanlılığımız döneminde akçayda çupranın.kolyoz,uskumru vede mercanın fiyatı bile yoktu.kaynıyordu resmen.rahmetli babacığım bizim ağaçların yağıyla(zeytin) o balıkları dile getirdi.of. of.anılarda kaldı. şimdi mercanda yok babamda.

emre97
20-06-2008, 16:23
ben çipraya limon sıkarım süper olur:D:D

xnode
21-06-2008, 18:06
ben çipraya limon sıkarım süper olur:D:D

afiyet şeker olsun emre kardeş. ;)

ketensi
05-09-2008, 09:34
gemlikli balık hastası abilerimiz ölü (agırlaşmış)balıga limon sıkılır derler? bide bük balık tavaya yakışır derler bencede cok dogru?

ketensi
05-09-2008, 09:38
gemlikli balık hastası abilerimiz ölü (agırlaşmış)balıga limon sıkılır derler? bide bük balık tavaya yakışır derler bencede cok dogru?

akayuzel
25-11-2008, 09:12
Kesinlikle katılıyorum limonun balıktaki yeri balığı yedikten sonra elimizi onunla yıkamamız. Limonla elinizi iyice yıkarsanız balık kokusu kalmıyor.