PDA

Tüm Versiyonu Göster : denize düşmanlarla savaş

igmsva
07-12-2006, 17:24
arkadaşlar balığa veya eğlenme amaçlı olarak denize/deniz kıyısına gittiğimizde gayrı ihtiyari denize atacağımız;
*otobüs biletinin 2 haftada
*bez parçasının 1-5 ayda
*ip'in 1 yılda
*boyalı tahtanın 13 yılda
*tenekenin 100 yılda
*aliminyum kutunun 200-250 yılda
*plastik şişenin 450 yılda
* cam şişe bilinmeyen sürede
*sigara izmariti bilinmeyen sürede
kaybolacağını biliyormuydunuz.
lütfen bu konuda biz denizi sevenler duyarlı olalım ve üzerimize düşen görevleri yapalım.uymayanları uyaralım. temiz denizlerde bol avlar dileği ile:deli:

turna
07-12-2006, 17:50
İlker ellerine,klavyene sağlık,Aslında bunlar tüm kıyılara tabela olarak konulsa belki insanlıkdan nasibini almamış kişiler belki biraz yola gelirler.aslında yazdıkların o kadar değil daha çok var.

katiti
07-12-2006, 19:47
Kesinlikle katılıyorum. Özellikle dalışlarda denizde nelerle karşılaşıyorum şaşırırsınız. Bazen elimden geldiğince toplayıp çıkarıyorum denizde olmaması gereken şeyleri ama o da bir yere kadar ne yazık ki...

Taygun KOCABIYIK
07-12-2006, 21:11
Bundan sanırım 1.5 ay kadar önce mordoğan limanında zıpkıncı.com üyeleri ile birlikte toplanıp temizlik yapmıştık. Masa-akü-boya kutuları-ilaç kutuları-çakmak doldurmakta kullanılan gaz-lastik (oto ve traktör)-muhtelif içecek şişeleri ve kutuları çıkan çöpler arasından bazıları unuttuğum es geçtiğim olabilir. Bu temizlikte 2 römork çöp topladık görenler şaşkına döndü herhalde artık o bölgede denize bişey atmazlar. Genel olarak duyarsız bir toplumuz malesef :(

ramazanuçar
11-12-2006, 07:50
işte denizleriizin hali maalesef:( :hıııı:

igmsva
11-12-2006, 08:56
işte acı gerçekkkkkkkkkkkkk

aganta borina borinata
11-12-2006, 10:02
göllerin, akarsuların, piknik alanlarının, sehirler arası yolların, şehir içi yolların ne biliiim aklınıza neresi geliyorsa...hatta bırakın bunları; gıda maddesi üreten yerlerin, hastanelerin ve aklınıza neresi geliyorsa pislik içinde yaşıyoruz vallahi... sulara ve toprağa gömülen atıklar görünmüyor ama etrafınıza bi bakın...ne toplum olarak temizlik konusunda duyarlıyız ne de devlet olarak...

aslan yatağından belliyse işte aslanın yatağı bu...

ne olacak bu memleketin hali...

katiti
11-12-2006, 19:53
...ne toplum olarak temizlik konusunda duyarlıyız ne de devlet olarak...
...ne olacak bu memleketin hali...

Doğan ben bunun sadece bizim ülkemize özgü birşey olmadığını düşünüyorum. Avrupa'da birkaç yer gezme fırsatım oldu, orası da bizim abarttığımız gibi bal dök yala durumunda değil bence. Ama genel kullanıma açık alanlarda temizlik karnemizin iyi durumda olmadığını kabul ediyorum...

aganta borina borinata
12-12-2006, 06:29
sevgili mert... genel kullanıma açık olmayan alanların temizliği kişilerin temizlik alışkanlıklarıyla alakalıdır...üstelik ben herkangi bi kıyaslamada bulumadım... komşun pis diye sen de pis olmak zorunda değilsin...

bi ülkenin gelişmişliği yollarıyla, temizliğiyle, bireye verdiği değerle doğru orantılıdır...

bi gün halıyı kaldırdığımızda ne kadar temiz olduğumuzu daha net göreceğiz...

rastgelsin...

ramazanuçar
13-12-2006, 08:05
aman doğan halıları karıştırma işe.nemelazım hanımların kulağına falan gider.

varior
23-12-2006, 12:01
Denizlerimiz ve çevresinde oluşan kötü görüntülere halk olarak tümümüz suçluyuz, kirletenler bireysel olarak, kirleteni görüp uyarmayanlar yada banane deyip yanından geçenler olarak da toplum suçlu ne yazık ki..!! Devlette suçlu tabiki, caydırıcı cezalar olmadığından insanların rahat davranmasına sebeb verdiğinden.. :( Herşeyden çok eğitim önemli..
Umarım halk olarak bilinçleniriz ve geleceğe bırakılacak bu eşssiz ve değerli Vatanımızı, bizden sonra gelecek kuşaklar daha temiz ve bilinçli tutarlar..
[Only Registered Users Can See Links]