PDA

Tüm Versiyonu Göster : Bana Cevabı Söyle

Bir Dost
23-10-2005, 05:20
:soru: sevgili arkadaşlar ben zeka problemleri konusunda çok başarılı değilimdir açıkçası.hele hele kimya konusunda.ama düşündüm de bu sitede geçmişinde fen puanıyla üniversiteye gitmiş insanlar vardır.ben de onlara bir soru sorayım:
Ünlü İtalyan fizikçi Enrico Fermi,yaptığı bir sınavda öğrencisine şu soruyu sormuştu:''zeytinyağının kaynama noktası;kalayın erime noktasından yüksektir.öyleyse kalaydan yapılmış bir tava içinde,zeytinyağında kızrtma yapmanın nasıl mümkün olduğunu açıkla.''(İtalyan tavaları kalaylanmış bakırdan yapılır) bu size vereceğim bir dip not
sizce bu nasıl oluyor cevabını bilen varmı???? :soru: :deli:

Gündelik Bilmeceler kitabından bir alıntıdır.

aserkansatı
23-10-2005, 08:43
Kızartma yaparken yağ kaynamaz... :D

Taygun KOCABIYIK
24-10-2005, 02:19
helal olsun abi düşündüm düşündüm aklıma gelmedi
ee öğretmenin hali başka :)

Bir Dost
24-10-2005, 03:26
Aaaaaa şimdi bunun doğru olduğunumu zannediyorsun adamım!!!

aserkansatı
24-10-2005, 03:43
Bilemedik öyle Mi... :(

aserkansatı
25-10-2005, 06:24
Can sakın cevabı söyleme az kaldı bulucam.İz üzerindeyim.Kalaylama sırasında,kalaya katılan maddelerin peşindeyim. :deli:

Bir Dost
30-10-2005, 01:04
Alooooooooo sekodan başka baba yiğit yokmu burdaaa bu soruyu bilecek!!!!!!

VOLKAN
31-10-2005, 18:12
can abi bu sorunun cevabı ne yaaa özelden atsana yada burada acıkla :'(

mustfer
31-10-2005, 21:26
Arkadaşlar bu kalayı fena kalaylamışlar herhalde o nedenle erimiyor bence. Yüzü yok çünkü...

muhabbetci
01-11-2005, 01:48
Tava kalaydan değilki Bakırdan yapılır.Kalay kaplanır. :D :D
Bildimmi bildimmi????

Bir Dost
01-11-2005, 10:34
Tava kalaydan değilki Bakırdan yapılır.Kalay kaplanır. :D :D
Bildimmi bildimmi????
İtalyan tavaları kalaylanmış bakırdan yapılır) bu size vereceğim bir dip not
soruyu tekrar oku istersen abi eee cevabı yarın gece açıklayacağım uğraşın abiler

mustfer
01-11-2005, 19:51
Sevgili Can, bu soruyu sorduğun gün fizikçi bir arkadaşa sordum, halen cevap gelmedi. Ben de denemeye başladım. O günden beri evde kızartma yapılırken izliyorum, yağ bir türlü kaynamıyor, en fazla yanıyor yinede kaynamıyor. Bence Serkan'nın dediği doğru. Kızartma yaparken yağ kaynamaz.

VOLKAN
02-11-2005, 02:48
can abi kızartma yaparken ıtalyan tava kullanmam cem tava kullanırım kızartırım bee abi :deli: :deli: :deli:

CAN ABİ SÖLE DAA ŞUNUn CEVABINI :'( inşllah sacma bişey değildir :hıııı: :D :D :D

muhabbetci
02-11-2005, 02:53
Can kardeş; İtalyan tavalarında problem çıkmıyorsa, İtalyan tavasımı alıcaz. :deli:

Bir Dost
02-11-2005, 08:21
Kızartma yaparken yağ kaynamaz... :D :helal: :teşekkkür :teşekkkür
evet arkadaşlar seko cevabı erken bulduğu için uzatmaya karar vermiştim hiç bir tavada yağ kaynamaz kaynayan tavaya attığınız gıda yada sudur yağın kaynama derecesi 1050 c.yani bizlerin ocaklarında bu ısıyı bulmamız mümkün değil seko yu tebrik ediyorum
şimdi sizin bildiğiniz bir soruyuda siz sorun bakalım :soru: :soru: bilebilecekmiyiz :dans: :dans: :dans: