PDA

Tüm Versiyonu Göster : Sazan'a Kokulu Çilek..

varior
15-12-2006, 12:38
Türkiden bir tv kanalında (yörelerimizle ilgili bir programda) seyretmiştim, sazlık bir gölde balık avlayan bir balıkçı sazanlar için iğneye kokulu çilek takıp atıyordu ve sazan hemen çileğe vuruyordu.. (öyle bir-iki saat beklemeden) ben denemedim ama sürekli sazan avlayan arkadaşların denemesini tavsiye ederim, hatta çilek kokulu meyve özü alıp hamur yapmalarını..:artist: denemekte fayda var; baktınız olmuyor, çileği afiyetle yersiniz.. Olursada haber verirse sevinirim.. :)

necobey
15-12-2006, 12:44
hehehehe güzel bilgi deniyeceyim bunu

aganta borina borinata
15-12-2006, 13:32
enteresan...
ama ayçiçeği küspesi ve hamur benim için sazanda vazgeçilmez bi ikili...

rastgelsin...

Güven ÖZYELDAN
15-12-2006, 13:49
sazanda kullanmaktansa çileği yeme fikri bana daha hoş geldi açıkçası:P :D :D anladığım kadarıyla sazan avında çok fazla yem seçeneği var bu yüzden tatlı sucular birazdaha şanslı bize göre bir alternatif olarakta çilek çıktı umarım iş yapar yapmassa avda bize av olacak orda işe yarayacak....saygılar

katiti
15-12-2006, 15:43
Sazanda çilek kullanımıyla ilgili daha önce Sami Abi ya da Serkan Abi de benzer bir bilgi vermişti, böylece bir kez daha doğruluğu belli oldu. Teşekkürler...

igmsva
15-12-2006, 20:22
çok ilginç ilk defa duyuyorum. yaaa bu çilekleri biz yesekte sazanda durduğu yerde dursa... neyse sazan konusunu açmayayım yine.. afiyetle, rastgele

yilmaz
16-12-2006, 19:57
Türkiden bir tv kanalında (yörelerimizle ilgili bir programda) seyretmiştim, sazlık bir gölde balık avlayan bir balıkçı sazanlar için iğneye kokulu çilek takıp atıyordu ve sazan hemen çileğe vuruyordu.. (öyle bir-iki saat beklemeden) ben denemedim ama sürekli sazan avlayan arkadaşların denemesini tavsiye ederim, hatta çilek kokulu meyve özü alıp hamur yapmalarını..:artist: denemekte fayda var; baktınız olmuyor, çileği afiyetle yersiniz.. Olursada haber verirse sevinirim.. :)

arkadaşlar, bende discovride çilekle sazan tutulduğunu izlemiştim. ama hiç denemedim, ama yinede balığın uzun süre yeme alıştırılması gerekir diye düşünüyorum.

mufi
17-12-2006, 16:31
Arkadaşlar şimdi AB üyesi ülkelerde malum refah düzeyi açısından sazanlar çilege alışıktır.. vişne+şeftali+avakado+kivi.. vs...
bizimde bu yolda olmamız açısından bazı istisnai durumlarda sazanlar çilek yiyebilir..
ama Türkiye için bir genelleme olamaz..zira biz kriterleri tamamlıyamadık..ki daha askıdayız..
hele bir AB üyesi olalım..o zaman otomatikman zaten sazanların yüksek kaliteli beslenme ihtiyacı olacaktır....
teşekkür ederim.

katiti
17-12-2006, 20:23
Arkadaşlar şimdi AB üyesi ülkelerde malum refah düzeyi açısından sazanlar çilege alışıktır.. vişne+şeftali+avakado+kivi.. vs...
bizimde bu yolda olmamız açısından bazı istisnai durumlarda sazanlar çilek yiyebilir..
ama Türkiye için bir genelleme olamaz..zira biz kriterleri tamamlıyamadık..ki daha askıdayız..
hele bir AB üyesi olalım..o zaman otomatikman zaten sazanların yüksek kaliteli beslenme ihtiyacı olacaktır....
teşekkür ederim.

Abi süpersin ya :D :D :D :D ...

varior
17-12-2006, 20:27
teşekkür ederim.

:D :D :D :D :D :D :D :D

aganta borina borinata
18-12-2006, 07:04
vallahi muvaffak abi yaklaşımın süper...

arkadaşlar ya aslında bilmiyorum belki bizim buralarda öyledir...ama sazanın avı öyle çok ciddiye alınacak bi olay değil...avcı konusunda belli başlı yöntemler oldukça yeterli kalıyor...tabi ki avı konusunda denemeler yapmakta fayda var ama bu konuda acemi arkadaşların kalkıpta çilekle sazan avlaması taraftarı değilim... sazanın avı çok zor değildir..."sazan gibi atlama" değimi de buradan gelmektedir... mevsiminde bu balığın vurduğu yemlerin çeşitliliğine hayret edersiniz...

ki sazan avı konusunda boili oldukça etkili bi yen olarak verilirken sazanın bu yeme ülkemizde çok rağbet ettiği söylenemez...

bulunduğunuz yerde sazan az ise zaten yapacak çok bişey yok..hatta sazan az ise avlamayın o balığı hatta avlatmayın...ama balık çoksa ayakkabı köselesine taksanız oltaya bu balık atlar oltaya yahu:D ...

rastgelsin...

aserkansatı
17-04-2007, 09:16
Sazanda çilek kullanımıyla ilgili daha önce Sami Abi ya da Serkan Abi de benzer bir bilgi vermişti, böylece bir kez daha doğruluğu belli oldu. Teşekkürler...

Tatlı su kefaline kiraz takmıştım da Sami de dalga geçmişti...:D Allahtan Selimcim olaya müdahil olmuştu ve beni haklı çıkarmıştı...:helal:
Sazana gelince boili ve yavru balığın üstüne başka yemle uğraşmaya gerek yok.Tabi ki 1-2 kilonun üzerindekiler için konuşuyorum...Yoksa Doğanın dediği gibi sazan oralardaysa ve biraz ufaksa her şeye atlar...

giritli
17-04-2007, 09:51
valla tatlı sucular hakketen şanlıymış kardeşim...biz burda boru kurduydu,sülünesiydi bilmem nesiydi pis pis uğraşalım....oh ne ala...
* bizde yemler arttımı genellikle denize mazmoz yapılır yada en fazla orda kalan balıkçılara verilir hayır duası alınır...tatlısuda artan yemler afiyetle yenilir yada eve götürülür krem şantili göçertilir...
* bizde balıktan dönüldüğünde hanımlar kokudan iğrenir,yanına yaklaşmaz,bide üstüne bi ton fırça yersin...tatlısıda balıktan döndüğünde misler gibi çilek kokarsın,hanımlar üstüne atlar,bide artanları yemeyip eve getirirsen "bak gördünmü pazar alışverişinide yaptım bu arada deyip" aferin alırsın...
* denizde muhteremlere yem beyendiremezsin...tatlısuda köseleye yapışır...halk deyimi bile var "sazan gibi atlamak"...
* denizde hele bide ölü dalgaya geldinmi "benim diyen adamın midesi ağzına gelir"...tatlısuda çarşaf gibi suda istersen mışıl mışıl uyu...
* deniz coştumu kaçacak delik ararsın...tatlısuda en fazla en yakın kıyıya vurursun(tabi çok büyük göl veya nehirden bahsetmiyorum)

yok yok benim nasılsa farkında olmadan edindiğim tatlısu kamışım falanda var...ben ufak ufak tatlıya dönüyorum...:D

cevat2
17-04-2007, 09:56
gel onurcum,hiç olmazsa mera, tecrübe konuşturursan günü illaki kurtarıyorsun,birde yakalanan en az 35-40 cm,kiloda var e daha ne olsun?denizler bizi bu sene daha keyiflendiremedi.

cevat2
17-04-2007, 09:59
unuttum,birde oyuncak çok, at-çek,o olmadı başkası derken vakit geçiyor.sazan gibi balıklarada tek gitmeyeceksin ekip işi at oltaları,tak zilleri,bak muhabbetine,geceleme her türlü atraksiyon var

giritli
17-04-2007, 10:01
Dağılııııın leeeeeyn....deli Gadiir geliyooooo.....:D

aserkansatı
17-04-2007, 10:08
Onurcum danaburnu,solucan,leş kurdu taktığımız da oluyor bazen.Boru kurduna mamuna kurban olurum ben.En azından deniz mahsulü:D abicim...

Emre
17-04-2007, 10:14
valla tatlı sucular hakketen şanlıymış kardeşim...biz burda boru kurduydu,sülünesiydi bilmem nesiydi pis pis uğraşalım....oh ne ala...
* bizde yemler arttımı genellikle denize mazmoz yapılır yada en fazla orda kalan balıkçılara verilir hayır duası alınır...tatlısuda artan yemler afiyetle yenilir yada eve götürülür krem şantili göçertilir...
* bizde balıktan dönüldüğünde hanımlar kokudan iğrenir,yanına yaklaşmaz,bide üstüne bi ton fırça yersin...tatlısıda balıktan döndüğünde misler gibi çilek kokarsın,hanımlar üstüne atlar,bide artanları yemeyip eve getirirsen "bak gördünmü pazar alışverişinide yaptım bu arada deyip" aferin alırsın...
* denizde muhteremlere yem beyendiremezsin...tatlısuda köseleye yapışır...halk deyimi bile var "sazan gibi atlamak"...
* denizde hele bide ölü dalgaya geldinmi "benim diyen adamın midesi ağzına gelir"...tatlısuda çarşaf gibi suda istersen mışıl mışıl uyu...
* deniz coştumu kaçacak delik ararsın...tatlısuda en fazla en yakın kıyıya vurursun(tabi çok büyük göl veya nehirden bahsetmiyorum)

yok yok benim nasılsa farkında olmadan edindiğim tatlısu kamışım falanda var...ben ufak ufak tatlıya dönüyorum...:D
Onur Abi Süper Bi acıklama Yapmışsın :D
Serkan abicim Allah sana Sabır ve bitane güzel içine hiç koku almayan maske versin:D

giritli
17-04-2007, 10:22
Onurcum danaburnu,solucan,leş kurdu taktığımız da oluyor bazen.Boru kurduna mamuna kurban olurum ben.En azından deniz mahsulü:D abicim...
Hocam aslında koşullar ve de giritlilik sayesinde aslında bazı yemler problem olmuyor benim için...mesela giritliler sülünesli pilav yaparlar(hala yapan varmıdır bilemem)...ama hali hazırda giritli arkadaşlarımdan bazıları yem olarak aldığımız sülüseslerin birkısmını mideye indiregandi yapıyorlar hala:oha: ...o yüzden onlarla balığa giderken yemi biraz fazla alıyoruz mecburen...:D

aserkansatı
17-04-2007, 10:27
:D İnanmıyorum yaaaa olamaz...:D Bizim de sülalemizde giritlilik var ama, daha çok makedonyalılık dominant( ne demekse)...Sülinez olayı beni dumura uğrattı ama ...Her çeşit otu yeriz ama ...İlginç...Şaka değil demi???:oha: :oha: :oha:

giritli
17-04-2007, 10:36
:D İnanmıyorum yaaaa olamaz...:D Bizim de sülalemizde giritlilik var ama, daha çok makedonyalılık dominant( ne demekse)...Sülinez olayı beni dumura uğrattı ama ...Her çeşit otu yeriz ama ...İlginç...Şaka değil demi???:oha: :oha: :oha:
yok abicim çok ciddiyim...hani o kafa kısımları vardır ya...lop et işte orası...bence midyeden falan çok daha güzel...midyeyi yiyen buna bayılır... hani midyenin içine pirinç vs.konulduğunda tadı süper oluyor ya...bide bunu sülünesli pilav şeklinde yesen tam süper olur...ot konusunda haklısın "bağcıya sormuşlar "keçi mi giritli mi" diye hiç düşünmeden KEÇİ demiş...bizimkiler giritten ilk geldikleri zamanlarda dağdan salyangoz da toplarlarmış ama sonraları mecburen vazgeçmişler...malum o devirlerde pek hoş bakmıyorlarmış...hatta salyongozu pişirecekleri zaman evin bütün perdelerini vs.lerini sıkı sıkı kapatırlarmış..."müslüman mahallesinde salyongaz satılmazmış" diye bir tabir vardır ya...işte o dönemlerden geliyor sanırım...

mufi
17-04-2007, 10:37
,tak zilleri,bak muhabbetine,geceleme her türlü atraksiyon var:deli: :deli: :deli:

cevatım mesajın sadece bu kısmını ele alırsak.. enteresan:D

Emre
17-04-2007, 11:12
yok abicim çok ciddiyim...hani o kafa kısımları vardır ya...lop et işte orası...bence midyeden falan çok daha güzel...midyeyi yiyen buna bayılır... hani midyenin içine pirinç vs.konulduğunda tadı süper oluyor ya...bide bunu sülünesli pilav şeklinde yesen tam süper olur...ot konusunda haklısın "bağcıya sormuşlar "keçi mi giritli mi" diye hiç düşünmeden KEÇİ demiş...bizimkiler giritten ilk geldikleri zamanlarda dağdan salyangoz da toplarlarmış ama sonraları mecburen vazgeçmişler...malum o devirlerde pek hoş bakmıyorlarmış...hatta salyongozu pişirecekleri zaman evin bütün perdelerini vs.lerini sıkı sıkı kapatırlarmış..."müslüman mahallesinde salyongaz satılmazmış" diye bir tabir vardır ya...işte o dönemlerden geliyor sanırım...
Onur abicim ve serkan abicim bende sülünezin yendiğini duymuştum ama pilav ile yenildiğini hatta yemek yapıldığını ilk defa duyuyorum :D ama midyeden daha güzelse tatmak isterim gibime geliyo ama aklıma o kokusu gelince hiç tatmamak daha ii :D:D:D:D:D

giritli
17-04-2007, 11:34
Emrecim yanlışın olmasın sülünes tazeyken kokmaz...bayatlayıncada kokmayan bişey bilmiyorum ben...

Emre
17-04-2007, 11:47
Emrecim yanlışın olmasın sülünes tazeyken kokmaz...bayatlayıncada kokmayan bişey bilmiyorum ben...
Abicim haklısın :):):):):):):):):)

katiti
17-04-2007, 12:13

Ah be kardeşim baştan söylesene, şimdi acıdım attığımız o kadar sülünese :D :D :D...

giritli
17-04-2007, 12:16
Ah be kardeşim baştan söylesene, şimdi acıdım attığımız o kadar sülünese :D :D :D...
valla Mertikom dediğim gibi ben artık tatlıya dönücem:D ...
tercihimi çilekten yana kullanıyorum;) ...

Taygun KOCABIYIK
17-04-2007, 14:04
valla Mertikom dediğim gibi ben artık tatlıya dönücem:D ...
tercihimi çilekten yana kullanıyorum;) ...
Sazan takımları nasıl olsa hazır değil mi ama :D
Bu arada bize birilerinin sazan avı sözü vardı ama unutuldu sanırım.

mufi
17-04-2007, 17:16
abisi ben çilek kullanamam değil elime alamam.....yıllar öncesinden çilek allerjisi başladı... yıllardır çilek ve patlıcan yemem tadını unuttum...
o bakımdan çilek kullanamam..beni geçin...

gıracemi
17-04-2007, 22:29
Bizim yatla balık turuna çıktığımız bi gün ( deprem sonrası diye tahmin ettik ) oltalara ufak balık bile vurmamıştı.. haliyle yemler olduğu gibi duruyodu.. sadece bende en az 400 gr iç sülines vardı.. müşterilerden biri '' sıkılma yumurtalı kavurma yaparsın akşama demişti '' biz makara yapıyo sanıp gülmüştük.. demek adam ciddiymiş :( :( güzelim sülinesler yabana gitti :P :P

giritli
18-04-2007, 07:40
abisi ben çilek kullanamam değil elime alamam.....yıllar öncesinden çilek allerjisi başladı... yıllardır çilek ve patlıcan yemem tadını unuttum...
o bakımdan çilek kullanamam..beni geçin...
ne diyebilirim ki abicim...üzüldüm senin adına...şimdi şöyle bir çilek şanti ya da rakı sofrasında közde pişmiş topan patlıcan olucaktı kiiiiii:P valla allerji mallarji takmazdım abi:D

giritli
18-04-2007, 07:41
Bizim yatla balık turuna çıktığımız bi gün ( deprem sonrası diye tahmin ettik ) oltalara ufak balık bile vurmamıştı.. haliyle yemler olduğu gibi duruyodu.. sadece bende en az 400 gr iç sülines vardı.. müşterilerden biri '' sıkılma yumurtalı kavurma yaparsın akşama demişti '' biz makara yapıyo sanıp gülmüştük.. demek adam ciddiymiş :( :( güzelim sülinesler yabana gitti :P :P
hııım...yumurtalı sülünesli kavurma...valla tadı hiç fena olmaz zannımca...

cevat2
18-04-2007, 07:45
sülünezin,kokusunu gidermek için bir yol varmı,adamın elinden bile zor çıkıyor,yumurtayı sucuklu yiyelim abicim.

giritli
18-04-2007, 08:02
sülünezin,kokusunu gidermek için bir yol varmı,adamın elinden bile zor çıkıyor,yumurtayı sucuklu yiyelim abicim.
Cevat abicim yanında mutlaka ıslak bir bez parçası taşırsan ve her yem takışından sonra ellerini silersen sanırım problem olmaz...ama tabi senin burun K9 ise onun çaresi yok abicim...bizim hanımında burnu o kadar hassaski anlatamam...öğlen yediğim sandoviçin içinde bi gıdım sucuk olsun akşama alıyor kokusunu vallaha...hele bide balıktan döndüğümde kızcağızın durumunu düşünsenize:oha:

mufi
18-04-2007, 10:25

marketlerde hazır satılan limon suyu var ya onunla elini bir ıslatıp bez veya kagıt peçete ile ovuştur hiç bişi kalmaz yada işibitmiş sıkılmış yarım limonda aynı işi görür..

kırımlı
20-04-2007, 09:27
denyelim bakalım ...bakalım sonuç ne olacak.....selametle.

ünalmusa
19-08-2007, 20:25
arkadaslar denemek lazım ama ömerlıde israil sazanı avlayacksanız 2kg mısır kuspesı 2 kg un 5 adet yumurta 2 paket vanılya yogurun hamuru yem olarakta haşlamıs tohumluk ırı mısır kullanın 3 oltaya sabaha kadar yeter vanılya muthıs koku yapıyor hadı rast gele tarıf benden

ünalmusa
19-08-2007, 20:27
arkadaslar denemek lazım ama ömerlıde israil sazanı avlayacksanız 2kg mısır kuspesı 2 kg un 5 adet yumurta 2 paket vanılya yogurun hamuru yem olarakta haşlamıs tohumluk ırı mısır kullanın 3 oltaya sabaha kadar yeter vanılya muthıs koku yapıyor hadı rast gele tarıf benden

sprinter2005
03-03-2008, 20:50
Kuş üzümü de sazan için etkili bir yedir. ama çileği hiç duymamıştım deneyeceğim...

MEHTERAN
04-03-2008, 03:50
Kuş üzümü de sazan için etkili bir yedir. ama çileği hiç duymamıştım deneyeceğim...

Kuru üzümü biliyordukda, kuş üzümünü yeni duyuyorum. ((imza ayarlarınızı yaparsanız herkes memnun olacaktır.))

balıkcı omer
07-03-2008, 20:11
arkadaşlar israil sazanını keşkeklik buday ile tutabilirsiniz 1.kg buğdayı haşlamaya koyun kaynamaya başladıktan yarım saat sonra kapatın buğday haşlanırken suyunu çeker buna dikkat edin su ilave edin 7.nolu kanca ile üçlü köstek yapın mantarlı olarak tutun kancalara buğdayın orta kısmında sert olan yerinden bir yada iki tane takın ara sırada oltayı attığınız yeri buğday ve bayat ekmekle yemleyin ben samsun çakmak barajında balık tutma hevesimi gidermek için böyle tutuyorum ayrıca solucan kullanıyorum hepinize rastgele selamlar:rolleyes: