PDA

Tüm Versiyonu Göster : 17/12/2006 sığacık-gerence raporu

giritli
18-12-2006, 09:18
Pazar sabahı ben,Güven ve Taygun saat 5.30-6.00 sularında yola çıktık.Kullanıcağımız yemleri cumartesi akşamından balık halinden aldığım için vakit kaybetmeden av mevkiimize doğru yola çıktık.Aldığım yemler 1 kg sardalya ve 10 paket boru kurdu(Sardalyalar akşamdan tuzlanmıştır).İlk durağımız olan sığacık limanına vardığımızda suların 1 mt den fazla çekildiğini gördük.Haldun'dan aldığımız tiyolar doğrultusunda sur dibinden olta atmaya niyetliydik ama suların bu kadar çekilmesi nedeniyle ordan olta atamadık.Biz de mezat yerinin hemen yanından limanın giriş tarafına ve biraz dışına doğru oltalarımızı atmaya karar verdik.Denemelerimiz sonuç vermeyince,Taygun kardeşimizin kafayı takmış olduğu mıngri ve müreni yakalamak için amansız bir mücadeleye başladık.Taygun mıngriyi 2 kere tutmasına rağmen savaşı mıngri kazandı ve pimaş borusundan kendisine inşaa ettiği sıcak yuvasında mutlu meshut hayatını devam ettirdi.Müren kardeşimize gelince...Birkaç takımımızı(ki bu takımların içinde 2-3 tane dipkıbrısı var 8-10 iğneli) afiyetle midesine indirdikten sonra,imkan ve şeraitler dahilinde elektrik kablosundan yapmış olduğumuz bedeni de koparınca anladık ki bu muhterem arkadaşımızın metal ve plastik öğütebilme özelliği var...Müren arkadaşa "o yediklerini bir de çıkarması var" öğüdünde bulunduktan sonra 9.00-10.00 civarıydı sanırım ordan ayrıldık ve ıldırı tarafını denemeye karar verdik.Yolda çok sağlam(hatta 2 gün tok tutacak kadar sağlam)bir kahvaltı yaptıktan sonra karaburun tarafından ıldıra yöneldik...Tam ıldır-gerence sapağına geldiğimizde Taygun kardeşimizi dürten bir hisle gerence tarafına gitmeye karar verdik.Oltalarımızı çıkardık,mancınığımı kurdum(bilmeyen arkadaşlar için yazıyorum...Mancınık=3,90 mt lik yeni aldığım ve bazı kesimlere makara konusu olmuş kamışım).Gerçekten de orda kamış kullananlardan 2 kat uzak mesafeye çok rahat attığını söyleyebilirim.Şayet balık çiftliklerinin önünde mevzilenmiş olsaydık,çiftlikleri bile aşacağını iddia ediyorum.Neyse sadede gelmek gerekirse;mancınık daha ilk atışta sanırım 300 gr.civarıydı çuprayı tutmayı başardı ve benim gözümde kendisini fazlasıyla amorti etti diyebilirim:D .Akşama doğru mancınığı 30 mt kadar yan tarafımızda balık tutmaya çalışan arkadaşların önüne doğru ama onların olta attığı mesafenin 2 katı uzağa attım yanlışlıkla:( Akşam olduğu için de kamışı bırakmayıp yavaş yavaş boşluğunu alırken takoz gibi bir kaya barbunu gelmez mi...Önlerine doğru attığım arkadaşlar epeybi sinirlenmişlerdir:hıııı: ;) sanırım ama kısmet bu işte...Bu arada sanırım basiretimiz bağlandı ya da yolda yaptığımız kahvaltıya güvenerek yanımıza yiyecek ve içecek namına hiçbirşey almadığımızı farkettiğimizde artık çok geçti...:oha: Güven'in topladığı midyeleri Taygun'un bir yiyişi vardı ki sormayın...Çok bereketli olmasa da pazar günkü maceramız benim mancınığı denemem açısından oldukça verimli geçti diyebilirim.Bu arada dipkıbrıslı sardalyalı takımım akşam suyunda birden şangırdamazmı...Tamam dedim bir de levrek gelse tam süper olucaktı ki.....Bir de ne görelim oltalarımızın olmazsa olmazlarından kokar çupisiiiiiiii...Gelmesen şaşardık zaten dedik ama yine de geldi namıssız....Bu siteye yazdığım ilk kıyı avı maceram olduğu için sürçilisan ettiysem affola...Saygılarımla...:dans:

giritli
18-12-2006, 09:24
Bu arada küçük bir not : çuprayla kaya barbunu arasında hiç balık tutamamamızın nedenini Güven'in horultularından korkan balıkların daha sessiz sakin koylara kaçmalarına bağlıyorum...:D :D

erhan
18-12-2006, 09:29
Tebrikler hoş vakit geçirmişsiniz. Barbunun maşallahı varmış. Bereketli avlar dilerim.

giritli
18-12-2006, 09:34
Teşekkürler Erhan kardeş...Cemil cümlemize inşallah...

aganta borina borinata
18-12-2006, 09:36
ya ben o çupranın gözlerinde bi şaşılık sezdi ama...ne bileyim...

ellerine sağlık onur güzel balık vallahi...

rastgelsin...

Taygun KOCABIYIK
18-12-2006, 09:41
Evet bence mükemmel bir gün oldu ben ısparozumu tuttum kim ne tutarsa tutsun yahu :D
midyede yedim ohhh mis gibiydi hatta birdahaki sefere tencere tava bile götürmeyi düşünüyorum :D
haaaaaa mıngriyi ilkinde video çekelim diye biraz boş bıraktım o ara iğnelerden sıyırdı kendini ikincisinde ise sudan çıkardım ama gel gelelim karaya almakta gecikince kol gibi balık gitti :( mürene hiç bişey demiyorum yüzsüz hayvan yarım kilo sardalya 1 kutu iğne yuttu hala yeme vuruyordu hatta bakır teli bile kesti uzun lafın kısası güzel bir gündü
Güven ve Onur abime çok teşekkür ediyorum inşallah haftaya hep beraber daha güzel vakit geçiririz

Güven ÖZYELDAN
18-12-2006, 09:42
Bu arada küçük bir not : çuprayla kaya barbunu arasında hiç balık tutamamamızın nedenini Güven'in horultularından korkan balıkların daha sessiz sakin koylara kaçmalarına bağlıyorum...:D :D

vayyyyyyyy koynumuzda yılan besliyormuşuz :D :D demek benim horlamalarımdan balık yakalayamadınız uyuttunuzmu ki mahalle karıları gibi hiç durmadınız dır dır dır horlamaya fırsat bulalım:P :D :D kardeş bu bundan sonra yapacaklarımızın ispatı bunlar kardeşim maşşallah şimdi biraz daha dikkatli baktım cupi kafan kadarmış bea:D şimdiden afiyet olsun yarasın lop lop et olsun kardeşim....

Uzm.Dr.Rastgele
18-12-2006, 09:43
Benim uğurlu yerimi keşfedip,oradan avlanmışsınız.Sizlerin çektiği fotolardan anladığım kadarıyla tam benim yazın avlandığım yer.Zemin fındık-ceviz büyüklüğünde taşlık,velhasıl harika bir yer.En önemlisi kolay kolay takım kopmuyor.Maceranız mubarek ola.....Anlatımın harika......Daha iyisi ve irilerininde denk gelmesi dileğiyle....İnşallah takım olarak buraya bir seyrüsefer düzenlemek dileğiyle...

gokseldbuga
18-12-2006, 09:46
oohhhh , cekmissin ya cipurayi ne guzeliste, o manciniktan bende de var Onurcum :ninja:

Taygun KOCABIYIK
18-12-2006, 09:50
Benim uğurlu yerimi keşfedip,oradan avlanmışsınız.Sizlerin çektiği fotolardan anladığım kadarıyla tam benim yazın avlandığım yer.Zemin fındık-ceviz büyüklüğünde taşlık,velhasıl harika bir yer.En önemlisi kolay kolay takım kopmuyor.Maceranız mubarek ola.....Anlatımın harika......Daha iyisi ve irilerininde denk gelmesi dileğiyle....İnşallah takım olarak buraya bir seyrüsefer düzenlemek dileğiyle...
İshak abi senin yerindir evet doğru hatta ve hatta senin bordrolu çalışan çupilerinden biri bu biz daha fazla para verdik artık bizim çupilerimiz onlar hehehehe :D

aganta borina borinata
18-12-2006, 09:55
İshak abi senin yerindir evet doğru hatta ve hatta senin bordrolu çalışan çupilerinden biri bu biz daha fazla para verdik artık bizim çupilerimiz onlar hehehehe :D

:D :D ne kadar verdinizde ishak abiyi sattı o kendini bilmez çupi:D :D ...ishak abi dikkatli ol...yakında çupisiz kalacaksın yahu...:D

rastgelsin...

giritli
18-12-2006, 09:56
Doğancım ; çupi karaya çıkıpta kendisini çatır çatır yakalayan mancınıkla tanışma şerefine nail olunca şaştı kaldı ve hatta şaşı oldu garibim valla...:D

giritli
18-12-2006, 10:01
Doğanım,çok fazla para yedirmek zorunda kalmadık...Beni bu mancınıkla eküri yapıcaksanız,ben karın tokluğuna da gelirim abi dedi...Hatta sen beni bi sal,diğer arkadaşları da getiririm ben sana(mancınığın yüzü suyu hürmetine),bu mancınık topumuza yeter de artar dediydi ama güven güvenemedi çupiye...:D :D :D

Uzm.Dr.Rastgele
18-12-2006, 10:07
Bahse konu mekana güzel bir havada bir organizasyon yapalım.Balık gelir-gelmez o ayrı bir şey.Çünkü şu an tam mevsimi değil.Ama en azından beraber olmuş oluruz.Esas zamanı iğdeler çiçek açmaya başlayınca başlar....

mufi
18-12-2006, 10:09
beyler şu mancınık dediğiniz nedir bir kere şunu bir izah edelim.. yoksa en son Faruk tan alınan kamışmı???.
birde bu iki balıgı tutugunuz yeri google dan bir resmedelim ..
ok..

giritli
18-12-2006, 10:11
Ben gelirim abi...ama dediğim gibi oranın çupileri artık benim kamışın kadroluları oldu...:D :D :D Nisan-mayıs gibi mi iğdeler oluyordu...

Taygun KOCABIYIK
18-12-2006, 10:21
beyler şu mancınık dediğiniz nedir bir kere şunu bir izah edelim.. yoksa en son Faruk tan alınan kamışmı???.
ok..
abi o tarafın haritası çok kötü yeri bulamadım ama gerence körfezinin her tarafı balık çiftliği dolu herhangi bir yerdende olta atsan şans aynı

giritli
18-12-2006, 10:26
ok..
Muvaffak abicim kamışın markası lineaeffe spring 3,90 mt, 3 lbs atarı var...Kamışı maalesef Faruk abiden almamıştım,o zaman da Faruk abiyi tanıyordum ama onun Faruk Ulutürk olduğunu bilmiyordum...Bilsem onun tavsiyelerine göre bi kamış alırdır...Ama kamışı geçen hf.kendisine gösterdim ve kamışa tam not verdi...İçime sinmesini ve geri iade etmememi söyledi(iyikide iade etmemişim)...Atarı 90 gr.a denk geliyor(ben 75 gr.ı çok rahat attım,sanırım biraz daha ağır gr.da bile zorlanmıcak gibi bir güven verdi bana)...2007 de DAM ın yeni surf makinaları gelicekmiş uygun fiyatlı...Bİr tanede o makinalardan takarsam birazda ince ama kaliteli bir misinayla sanırım atış mesafesinde sınır tanımıcam gibi geliyor bana:oha: ...Google dan resmedebilmeyi bilsem dükkan senin de...Henüz o kadar ilim irfan sahibi olamadım...Tagooooooo...Yardım...

Uzm.Dr.Rastgele
18-12-2006, 10:27
Muaffak abim google earth den yeri buldum.Ama nasıl resmini çekeceğim onu yapamıyorum

aganta borina borinata
18-12-2006, 10:31
ishak abi...klavyede yön tuşlarının üzerinde "print screen" diye bi tuş var...ona bas ve sonra bi grafik programı açarak crtl+v yap...resim yapışacaktır...ör : paint te yapabilirsin...

kolaygelsin...

gokseldbuga
18-12-2006, 11:00
ishak abi aynen Doğanın dediği gibi, printscreen tuşuna bas , paint i ac - start (baslat)-run(calistir ) mspaint yazarak ok e tikladiginda acilir veya başlat-programlar-donatilar-paint. ctrl+v ye ayni anda bas , yapistirir.
Veya google earth de yukaridaki menuden file-save -save image . Resmi save ettikten sonra gene paint ile acarak işaret koyabilirsin

mufi
18-12-2006, 13:15
[Only Registered Users Can See Links]
sitesinde prıntkey diye bir program var onu yükleyin. ekranda görünen herşeyi istediginiz bölümünü kare içine alarak farklı formatlarda ave ediyorsunuz. yani ekranda gördügün herşeyi 1/1 save ediyor. ben bunu kullanıyorum.

katiti
18-12-2006, 17:09
Arkadaşlar süper gün geçirmişsiniz belli, ama ben olmadığımdan balık az olmuş :P :D...

Güven bir gün de uyumadığın bir balık avı görelim kardeşim be :D. Teknede uyur, karada uyur. Dalmaya götürücem, korkuyorum aşağıda da uyuya kalır diye :D :D :D ...

igmsva
18-12-2006, 20:02
ne güzel keşke bende aranızda olabilseydim. işte hayat bu yaaaa

Taygun KOCABIYIK
18-12-2006, 20:13
İlker abicim sık dişini diyorum başkada bişey demiyorum dayan diyorum sadece
bak ne güzel ishak abinin çupralarıda artık bizim oldu gelince sanada tuttururuz :D haa baktın balık tutamadık meze yapıcak bişey yok bir mıngri bir mürenimiz var zulada gerekirse onları tutar yeriz :D

igmsva
18-12-2006, 20:18
İlker abicim sık dişini diyorum başkada bişey demiyorum dayan diyorum sadece
bak ne güzel ishak abinin çupralarıda artık bizim oldu gelince sanada tuttururuz :D haa baktın balık tutamadık meze yapıcak bişey yok bir mıngri bir mürenimiz var zulada gerekirse onları tutar yeriz :D
:deli: taygunum merak etme güneydoğunun meze çeşitlerinide öğrendim. ( içli köfte ve çiğ köfte dahil) aç kalmayız mükellef bi sofra kurarız. ama yinede balık abi yaaa.........:P

Taygun KOCABIYIK
18-12-2006, 20:24
yinede ben mıngriye takmış vaziyetteyim abi onu bi şekilde yemem lazım aklımızın kenarında bulunsun yokluk zamanında çaresiz kalırsak hallederiz :D

igmsva
18-12-2006, 20:28
yinede ben mıngriye takmış vaziyetteyim abi onu bi şekilde yemem lazım aklımızın kenarında bulunsun yokluk zamanında çaresiz kalırsak hallederiz :D
:artist: canım kardeşim benim, seninle ve arkadaşlarla birlikte olmayı iple çekiyorum.

Taygun KOCABIYIK
18-12-2006, 20:31
Abi bizde seni bekliyoruz 4 gözle
haa bu arada aklıma yeni geldi kahvaltı olayı harikaydı Güven abicim kesene bereket :D