PDA

Tüm Versiyonu Göster : Boru Kurdunun Bütün olarak oltaya takılması

giritli
18-12-2006, 12:05
Benim yabancı balık avı kanallarında ve balık avı cd lerinde görmüş olduğum bir aparattan bahsetmek istiyorum.Bu aparat sayesinde boru kurdu hiç bozulmadan bütün olarak oltaya takılabiliyor ve en önemlisi bütün olarak takıldığından boru kurdu iğnenin düğüm kısmından bozulmadan geçerek kösteğin bir kısmını da kaplıyor.Bunun ne önemi var ya da ben zaten boru kurdunun tamamını iğneye takabiliyorum diyebilirsiniz.Burdaki işin espirisi,bu aparat sayesinde kurt ölmeden iğneye ve devamındaki misinaya bir bütün olarak geçiyor ve belki de en önemlisi iğneden sonraki misinayı balığın görmesini ve huylanmasını engelliyor.Ayrıca küçük balıklar yemi tırtıklasalar bile yemi çok kolay bozamıyorlar ve etraftaki büyük balığı yakalama şansınız artıyor.Birde boru kurdu iğneye takıldıktan sonra genelde aşağıya doğru kayarak(şayet kurt iğnesi kullanmıyorsanız) iğnenin üst kısmının açığa çıkmasına neden olur ancak bu şekilde takılan kurt iğnenin düğümünden aşağıya kayamayacağı için bu sorun da ortadan kalkmaktadır.ilk resimde bu aparatı ; İkinci resimde ise bu aparatla kurdun iğneye takılmış halini görmektesiniz(resimdeki buncukların konumuzla bir alakası yoktur).Şimdi bunun kullanılışını anlatayım kısaca...Öncelikle kurt bütün olarak aparata geçirilir.Sonra yanında görülen ufak beyaz parça aparatın sivri tarafına takılır(bu parça kulak çubuklarından kesilen içi boş bir parçadır).Daha sonra iğnenin ucu aparatın ucuna taktığımız küçük parçanın diğer tarafına geçirilir.Burdaki en önemli şey iğneyi geçirdikten sonra iğnenin düğümden itibaren misinanın çok gergin tutulmasıdır,yoksa ufak plastik parça kurdu iğneye doğru iterken yerinden çıkmaktadır.Anlatırken uygulaması çok zahmetliymiş gibi gelebilir ama inanın bir kere yaptıktan sonra hiçbir zorluğu yok arkadaşlar.Ben bu hafta sonu (17/12/2006) gerencede tuttuğum çupra ve kaya barbununu bu şekilde yakaladım...Alıştıktan sonra yemi takmak çok kısa sürüyor ve en önemlisi içimde acaba yemi bozmuşlarmıdır korkusu olmuyor.Tabi herşeyden önemlisi insanda kısmet olucak bir de balığın yakalanasının gelmesi lazım:D
NOT:Bu aparat benim kendi icadım değildir.DAM markadır.Ucuna takılan ufak plastik parça yerine aparatın arka tarafına aynı görevi görecek bir parça kaynaklattırabilirsem yemi iğneye aktarırken plastiğin çıkması durumu da ortadan kalkıcaktır diye düşünüyorum.

16604230

Taygun KOCABIYIK
18-12-2006, 12:32
10 paket borukurdunun nereye ve nasıl gittiğini öğrenmiş olduk :D
Aparat güzel kış ve bahar aylarında ufak balıkların olmadığı yerlerde borukurdunu bütün takıp güzel balık avlanabilir. (bu hafta olduğu gibi)

Güven ÖZYELDAN
18-12-2006, 13:31
Aparat güzel kış ve bahar aylarında ufak balıkların olmadığı yerlerde borukurdunu bütün takıp güzel balık avlanabilir. (bu hafta olduğu gibi)

büyüksün tago bende diyorum bu yem nasıl bu kadar çabuk tükendi adam bütün takıyormuş kurtları... sen boru kurdu aparatını bulmuşken sardalya takma aparatıylada ilgilen bence onur sardalyayı yedirmeden takacaz diye sardalya heykel traşçısı olduk...bir sonraki avda 50 paket kurt alacaz anlaşılan kardeşim..:P :D :D :D

giritli
18-12-2006, 14:03
Fazla yem harcama konusuna katılıyorum Tagocum ama ufak balıkların olduğu yerde de yemi daha fazla takımda tutması nedeniyle diğer şekilde takmaya nazaran büyük balığa karşı bu sistemin şansı daha fazla olur diye düşünüyorum;) ...Kıskananlar çatlasın demi ama Tagocum...:D :D :D Güven iyiki arada uyumuş yoksa yem hiç yetmezdi valla...:)

Güven ÖZYELDAN
18-12-2006, 14:10
benim hakkımıda kullandınız ha :D o yüzden balık tutamadınız şimdi anladım :P
hahahaha

giritli
18-12-2006, 14:40
benim hakkımıda kullandınız ha :D o yüzden balık tutamadınız şimdi anladım :P
hahahaha
güvencim tutamadınız demişsin ama ben üstüme alınmıyorum:D :D :D Tuttuklarım neydi hocam(borumu)...!;)

mozdil
18-12-2006, 14:58
Belki ileride canlı olarak boru kurdu kullanma imkanımız olur, soralım;
Boili iğnesi bu iş için kullanılabilir mi?
[Only Registered Users Can See Links]

giritli
18-12-2006, 15:55
Murat abi,boili iğnesini de inceledim ama bu iş için uygun değildi...İğnenin uç yapısı kurdu bozmadan oltaya aktarmaya müsait değil...Bu aparat üzerinde çalışmalarım devam ediyor...Sanırım bu hafta içinde çok daha kullanışlı bir hale getiricem...Bilgisini ve yeni resimlerini eklerim...

igmsva
18-12-2006, 20:22
onur bunu biz yapamayızmı ( yada yaptıramazmıyız ) sanırım olur ha... ama tagonun dediği gibi biraz israflı heralde

giritli
19-12-2006, 06:43
İlkercim önce ben de yaptırmaya çalıştım(dayım tornacıdır ve elinden her iş gelir);ama sonra aparatın fiyatını öğrenince vazgeçtim(2 ytl).Yem israfına gelince;eğer tek iğne gezer kurşunlu takım kullanıyorsan(ki zaten büyük balık için makbulu budur bence) sarfiyat pek önemli olmuyor.Bizim haftasonu avlandığımız alan ve benim atış mesafem otluk olduğu için normal 3 lü takım kullanmak zorunda kaldığım için sarfiyat biraz arttı tabiyki...Saygılar...

igmsva
19-12-2006, 21:43
çok iyi yaaaaa........... çok sağol

levrek
20-12-2006, 21:22
Onurcum,elinizdekiler genelde boli ya da sardalyeyi bütün olarak kullanmak isteyenler içindir.Benimde halen edinemediğim bu parça ise,içi boş 0,5 kalem ucunun metal kısmı gibi 20 cm. uzunluğunda çelik bir borucuktur.Kurt bu borudan geçirildikten sonra borunun delik olan kısmını iğnenin ağzına geçirip dayadıktan sonra boruyu yay gibi gerip solucanı geçiriyorsun.

giritli
21-12-2006, 08:01
Erol abi,bu aparat üzerinde hafta içinde bazı değişiklikler yaparak istenilen kıvama getirmeyi başardım en sonunda...Aparatın arka tarafında görülen kıvrık kısmı kestirdim ve oraya yaklaşık 1 cm uzunluğunda içi boş bir parçayı gümüş kaynağı ile tutturdum.Yani aparatın sivri kısmından kurdu taktıktan sonra arka tarafına monte ettirdiğim parçaya iğneyi takıp kurdu misinaya çok rahat bir şekilde aktarabiliyorum artık.Siz konuyu anlamışsınız ama anlamamış olan arkadaşlar için bir videosunu çekmeyi düşünüyorum.Sanırım bu sayede anlamayan arkadaşlar ya da aparatın gereksiz olduğunu düşünenler açısından konu daha aydınlatıcı bir hale gelicektir.Saygılar...

aganta borina borinata
21-12-2006, 08:15
erol abi aradığın parça için enjektör iğnesi uygun olabilir bence...
bu konuyu daha önce onurla konuşmuştuk...
dam marka olarak görülen parça boili içindir...
fikir işler...ancak kurdu iğneye takmak için böyle bi malzemenin gerekliliği konusunda ben farklı bakıyorum...
şimdi kurdu, bahsi geçen aparat aracılığıyla takmakla direk iğneye takmak arasında çok bi fark göremiyorum ben...hatta aparata taktıktan sonra iğneye geçirmek bence aynı işlemi tekraralamaktan öteye gitmez...ama bu konuda acemilik çeken arkadaşlar için bi çözüm olabilir...ama en kısa zamanda bu konuda pratik kazanılmalı bence...

rastgelsin...

katiti
21-12-2006, 11:47
Doğan boru kurdunu parça parça takmak için aparat gerekmez, o konuda haklısın, ama bu aparat boru kurdunu bütün olarak iğneye, hatta kösteğe kadar takmak için kullanılıyor...

levrek
21-12-2006, 13:14
Hatta kösteği de geçip kolçağın bir kısmına kadarda çıkartılıyor,ilaveten ikincisinide yarısına kadar geçirip diğer yarısı iğneden sarkacak şekilde kullananlarda var.Doğan enjektör iğnesi ilk aklanagelen malzeme idi,lakin esnek olmadığından direk elendi.

aganta borina borinata
21-12-2006, 13:29
erol abi sen celik deyince walla bende aklıma ilk geleni yazdım...gerçi seninde aklına ilk o gelmiştir diye düşünmedim de degil hani...

boru kurdu bu kadar hassas mı ya...vallahi sinek kurdunu tesbih gibi diziyorum ben o yüzden bu aparat bana mantıksız gelmişti...ama siz daha iyi bilirsiniz bu hayvanın yapısını...

rastgelsin...

Taygun KOCABIYIK
21-12-2006, 16:36
Abicim bu aparatla bayağı yem gidiyor ayrıca borukurdu o kadar hassas değil heleki bazısı oluyor ki namussuz kendisini kastımı iğneye batmıyor :D ama esprisi tüm iğnenin ötesinde misinaya kadar gitmesi ben denedim düğüm yerinden kolay geçmiyor zaten geçirmiyorum ben ama neyse biraz fantazi bir aparat işte :)

giritli
22-12-2006, 07:45
Arkadaşlar aparata son noktayı koyuyorum...Tıbbi malzeme satan yerde Drenaj iğnesi buldum...İğnenin boyu 15-20 cm arası,çelik ve esnek...Ayrıca çok da sağlam çünkü bununla kemiğin içindeki irinleri çekiyorlarmış yani kırılma gibi ihtimali yok...Ancak doğal olarak ucu çok sivri ve keskin,yaralanmamak adına ucunun mutlaka kesilmesi gerekiyor...Arkadaşıma gösterirken ucu parmağıma sadece dokundu ve inanılmaz kan aktı...Kullanıcak arkadaşların bu konuda dikkatli olmasında fayda var...Aparatın denenmesi anını videoya çekip,daha aydınlatıcı olması açısından en kısa zamanda yayınlayacağım...

NOT:Boru kurdunu iğneye parça parça takmada herhangi bir problem yaşanmıyor.Ancak iğneyi ve misinayı balığa göstermemek,kurdu telef etmemek ve kurdun iğneden kolay alınmasını ve küçük balıklar tarafından çabuk bozulmasını önlemek amacıyla bu aparatın çok kullanışlı olduğunu düşünüyorum.Ya avrupa kurdu takmayı bilmiyor ve bu yüzden bu aparatı kullanıyor ya da adamların bir bildiği var ve biz bu olaya temkinli yaklaşıyoruz...

Taygun KOCABIYIK
26-12-2006, 10:29
bu cumartesi onur abimle birlikte size borukurdu aparat yardımı ile iğneye nasıl takılır onu anlatmaya çalıştık buyrunuz

aganta borina borinata
26-12-2006, 10:40
bu cumartesi onur abimle birlikte size borukurdu aparat yardımı ile iğneye nasıl takılır onu anlatmaya çalıştık buyrunuz

ya arkadaşlar şu videoları rapid yerine youtube yada benzeri bi siyte aracılığıyla yaparsanız bizleri bi çok zahmetten kurtarırsınız wallahi...

rastgelsin...

aganta borina borinata
26-12-2006, 11:03
videoyu izledim...ama samimiyetimle söylüyorum...kurdu iğneye takmakta zorlanan arkadaşlar için çok kullanışlı...ama diğerleri için bence gereksiz bi aparat...videoyu izledikten sonra kesinlikle emin oldum...

onura bu mükemmel paylaşımdan dolayı teşekkür ederim...bi çok kişiye faydası olacaktır...

rastgelsin...

giritli
26-12-2006, 12:18
Doğanım,acemiyiz daha abisi:) ,büyüyünce aparatsız tutucam çupileri inşallah;)

igmsva
26-12-2006, 20:51
Doğanım,acemiyiz daha abisi:) ,büyüyünce aparatsız tutucam çupileri inşallah;)
onur sende acemiyim diyosan pes yani........ yıktın ortalığı be kardeşim bu nasıl acemilik.....

cekocumcum
02-02-2007, 09:36
abi senin verdiğin resimlere baktım 2. resimde bişii farkettim bi kaç kişi bana iğnelere yakın kırmızı veya yeşil boncuk takmamı söylemişti ama aldırış etmedim ama 2.resimde farkettimki öyle bi gerçek varmış bende bunu paylaşmak istedim belkide bilen vardır...heee bu arada kırmızıyı balıklar daha çok severmiş...sırtılar için kullandığımız yapma balıklara bakarsak zaten genelde yeşil ve kırmızı oluyo demekki buda bana kırmızı boncuğu söyleyenlerin tezlerini doğru çıkarıyor.bu konuda daha çok bilgisi olan varsa paylaşsın lütfen...

giritli
02-02-2007, 09:50
abi senin verdiğin resimlere baktım 2. resimde bişii farkettim bi kaç kişi bana iğnelere yakın kırmızı veya yeşil boncuk takmamı söylemişti ama aldırış etmedim ama 2.resimde farkettimki öyle bi gerçek varmış bende bunu paylaşmak istedim belkide bilen vardır...heee bu arada kırmızıyı balıklar daha çok severmiş...sırtılar için kullandığımız yapma balıklara bakarsak zaten genelde yeşil ve kırmızı oluyo demekki buda bana kırmızı boncuğu söyleyenlerin tezlerini doğru çıkarıyor.bu konuda daha çok bilgisi olan varsa paylaşsın lütfen...
cenkocum takılan boncuk balıkların ilgisini çekiyor doğrudur ama benim boncuk kullanmamım asıl nedeni balığın ilgisini çekmesinden çok gezer kurşunun iğne düşümünü ezmemesidir...
eğer takımı elde tutarak kullanıcaksan sorun olmaz hatta faydası bile olabilir ama takımı bırakıp balığın kendiliğinden yakalanmasını bekliceksen o zaman problem şu... iğnenin üstündeki çok sayıdaki boncuklar ilk başta balığın dikkatini çekerken yemi ağızlayan balık buncuklarıda ağızlar ise ürküp yemi kusabilir diye düşünüyorum...bu arada sırtılar için kullanılar sahteler genellikle kırmızı yada yeşil oluyor diyemeyiz...avlamayı düşündüğün balığın o merada yemekten hoşlandığı balık cinsi ne ise ona uygun sahte yem kullanman en doğrusu olur diye düşünüyorum...bunu sadece kalamar için söyleyebiliriz belki...çünkü erkek mercanın olduğu yerde genellikle kalamar da olur ve o kırmızı tonları daha iyi iş yapar diyebiliriz...ama sahte balıklarda o kadar çok alternatif varki sadece kırmızı ve yeşille sınırlı kalmak pek akıl karı değil gibi geliyor bana...

freediver
20-05-2007, 04:33
Arkadaslar o bahsettiginiz aparatlardan burada var.Ve cok ucuz 2 € en fazla 2,50

Ben agustosta Izmirdeyim insallah isterseniz size getirebilirim...Ama öyle 100 tane falan degil....

giritli
25-05-2007, 20:58
Cumhurcum sana tavsiyem 100 tane değil 1000 tane getirmen...parsayı toparlarsın gibime geliyor...

freediver
03-06-2007, 22:20
Onur Abi
gelmeden önce zaten belirli internet adresleri vererek size genel bir mesaj atacagim istekleriniz icin...Belirli bir yük ve bütce dahilinde getirebildigimi getirecegim...Türkiyede fiyatlar gercekten cok pahali ben bunun nedeninin ithal mal olduguna inamiyorum...Cünki 1999 a kadar biz Antalya da DAM ve BALZER firmasinin Türkiye distribütörlügünü yaptik.Mallarin gelis fiyatlarini ben biliyorum...Saticilar ragbet cok oldugu icin fiyatlari yüksek tutuyorlar....
Ama ayni sey burasi icinde gecerli... saticilar en az % 300 kar la satiyorlar...

Nediyelim

KAHROLSUN KAPITALIZM

:)

giritli
05-06-2007, 21:28
ne diyorsuuuuuun....% 300 mü...???:oha:
aboooov....o zaman burda kazığı hamuduyla sokuyorlar kanımca:(

freediver
05-06-2007, 21:41
ne diyorsuuuuuun....% 300 mü...???:oha:
aboooov....o zaman burda kazığı hamuduyla sokuyorlar kanımca:(

HEHEHEHEHEHEHHEEHHEHEHEHEHEHE :D

Evet.AHklisin abi...Birde söyle birsey var ithalat ve ihracatta mallar genelde dis pazara daha ucuza verilir..

naladag
13-09-2007, 22:45
Ben bu aparatı Youtube da gördüm ve bu yaz denedim.
Aparatı yapmak çok basit. 0,60mm çapında 20 santim yay teli alın, bu malzeme çok esnek ve paslanmazdır. Sanayi sitelerinde yay malzemesi satan yerlerde metresini 50 kuruşa alabilirsiniz. Bulabileceğiniz en büyük enjektörü alın. İğnesini ısıtarak sökün. Telin ucunu kaliteli bir japon yapıştırıcısı ile ıslatın, iğneyi sivri ucunu taşladıktan sonra veya taşlayamıyorsanız sivri ucu içe gelecek şekilde tel üzerine geçirin yapişsın. (İğnenin 3/4 ünü geçireceksiniz, ucu biraz kalacak)
Kurdu aktarırken misinanın ucunu bu iğne deliğine oturtacaksınız.
Ben yaptım kullandım gerçekten kurdu hasarsız iğne ve misina üzerine aktarabiliyor.

ünalmusa
14-09-2007, 21:36
sızlerden ogrenecek daha cok sey var hepınıze tesekkurlr

giritli
02-03-2008, 19:26

blackwolf12
15-05-2008, 22:47
Bu aparat plastik tükenmez kalem borusu gibi borularla olmaz mı.Veya içi boş sert kablo borusuyla.
İsfendiyar:helal:

Tanrıdağı
11-11-2009, 11:51
arkadaşlar boru kurdunu iğnede daha fazla canlı tutmayı amaçlıyorsanız ki bu yöntemle küçük balıklarda yemi kolay kolay bozamıyor kurdu iğneye saplamayıp yem ipiyle bağlayın. unutmayın yem ipi suda görünmez.

Taygun KOCABIYIK
12-11-2009, 09:39
arkadaşlar boru kurdunu iğnede daha fazla canlı tutmayı amaçlıyorsanız ki bu yöntemle küçük balıklarda yemi kolay kolay bozamıyor kurdu iğneye saplamayıp yem ipiyle bağlayın. unutmayın yem ipi suda görünmez.
Yem ipiyle ilgili geçenlerde sohbet esnasında birşey duydum doğrumu teyit etmek isterim.
Bu ipler suda bir süre sonra eriyormuş.
Benim amacım internetten izlediğim videolardaki sistemi uygulayabilmek.

Yani örnek veriyorum sülünesi bütün olarak bu yem şişine geçirip etrafını güzelce iple sararak bütün olarak iğneye takmak. İp sayesinde hem yemin düşmesi gibi bir sorun kalmayacak, hemde ufak balıklar yemi tırtıklasa bile başarılı olamayacak. Ama ip eriyorsa ufak balıklar yine yaptıklarını yapacaklar.

Tanrıdağı
12-11-2009, 13:12
Yem ipiyle ilgili geçenlerde sohbet esnasında birşey duydum doğrumu teyit etmek isterim.
Bu ipler suda bir süre sonra eriyormuş.
Benim amacım internetten izlediğim videolardaki sistemi uygulayabilmek.

Yani örnek veriyorum sülünesi bütün olarak bu yem şişine geçirip etrafını güzelce iple sararak bütün olarak iğneye takmak. İp sayesinde hem yemin düşmesi gibi bir sorun kalmayacak, hemde ufak balıklar yemi tırtıklasa bile başarılı olamayacak. Ama ip eriyorsa ufak balıklar yine yaptıklarını yapacaklar.

imbat üstadım.yem ipi suda erimiyor sadece ışığı birebir geçirdiği için görünmez bir hal alıyor.ayrıce sertleşme yada çözülmede yapmıyor.ben mırmırda özellikle bu yöntemle avlanıyorum.ve inan tahnin edemeyeceğin kadar iyi bir verim aldım.ayrıca iri mamun yada teke bulur ve bu yemle avlanırsam mutlaka yem ipi kullanıyorum.küçük balıkların yemi bozma yada araklama şansı %1 lere kadar düşüyor.saygılar.

Necati ARAT
12-11-2009, 13:27
imbat üstadım.yem ipi suda erimiyor sadece ışığı birebir geçirdiği için görünmez bir hal alıyor.ayrıce sertleşme yada çözülmede yapmıyor.ben mırmırda özellikle bu yöntemle avlanıyorum.ve inan tahnin edemeyeceğin kadar iyi bir verim aldım.ayrıca iri mamun yada teke bulur ve bu yemle avlanırsam mutlaka yem ipi kullanıyorum.küçük balıkların yemi bozma yada araklama şansı %1 lere kadar düşüyor.saygılar.

Mustafa bey bu yem ipi 0,20 misina gibi ince ve mastik gibide elastik bir madde mi??
Nereden bulunur??
ne kedarı kaç tl dir.??

Tanrıdağı
12-11-2009, 13:49
Mustafa bey bu yem ipi 0,20 misina gibi ince ve mastik gibide elastik bir madde mi??
Nereden bulunur??
ne kedarı kaç tl dir.??

evet necati bey tarifi bu kadar net yaptığınıza göre zaten daha önce görmüş yada kullanmış olmalısınız.yalnız dikkat edilecek tek bir püf noktası var.yem ipleri asla güneş altında kalmamalı.bu riski ortadan kaldırmak için mutlaka tanıdık bir malzemeciden temin edin.mesela benden bir tavsiye isterseniz.hisarönünde çağlar av var.orada esmer bir arkadaş var ismi hayri.yem ipi ister ve göztepeden elektrikçi mustafaya alıyorum derseniz,3tl karşılığında bu malzemeyi temin edip kullanabilirsiniz.malzemecilerde ortalama fiyatı 5ile 8 tl arasında değişiyor.

Taygun KOCABIYIK
12-11-2009, 14:11
Bilgi için teşekkürler.
Bu arada 2 yıl önce çekmiş olduğumuz borukurdunun iğneye bütün halde takılmasıyla ilgili görüntüyü ilk mesaja ekledim.

Necati ARAT
12-11-2009, 14:43
evet necati bey tarifi bu kadar net yaptığınıza göre zaten daha önce görmüş yada kullanmış olmalısınız.yalnız dikkat edilecek tek bir püf noktası var.yem ipleri asla güneş altında kalmamalı.bu riski ortadan kaldırmak için mutlaka tanıdık bir malzemeciden temin edin.mesela benden bir tavsiye isterseniz.hisarönünde çağlar av var.orada esmer bir arkadaş var ismi hayri.yem ipi ister ve göztepeden elektrikçi mustafaya alıyorum derseniz,3tl karşılığında bu malzemeyi temin edip kullanabilirsiniz.malzemecilerde ortalama fiyatı 5ile 8 tl arasında değişiyor.

Mustafa bey çok teşekkür ederim..
Çağlar avı iyi bilirim O esmer abiye de biz kendi aramızda OBAMA nın amcası deriz..
Faruk abiyide tanırız..

Bir ara görmüşlüğüm var malzemeyi ancak almışlığımda yok kullanmışlığımda..

Ayrıntılı Püf noktaları için teşekkürler ..
Sağlıcakla kalın..
Rastgelsin..

Necati ARAT
12-11-2009, 14:45
Bilgi için teşekkürler.
Bu arada 2 yıl önce çekmiş olduğumuz borukurdunun iğneye bütün halde takılmasıyla ilgili görüntüyü ilk mesaja ekledim.

Taygun görüntüleri izledim..
Paylaşım için teşekkürler..