PDA

Tüm Versiyonu Göster : Yetti gari.....

Uzm.Dr.Rastgele
01-01-2007, 18:02
Sevgili arkadaşlarım, haftalardır elime olta değmediği için '' yetti gari '' deyip,baraber balığa gittiğim arkadaşlarımdan bir olan Tahir'i arayıp , kıyıdan bir organizasyon yapmak için bir teklif götürdüm.Zaten bayram izinine çıkmadan önce bayram için bir şeyler yapaliriz diye de konuşmuştuk.Nasip olursa yarın sabah 07.00 gibi buluşup şanşımızı deneyeceğiz. İnşallah yağmur filan yağmaz da,en azından bir şey tutamasak bile biraz hava almış ve sterisimiz atmış oluruz.Evde otur allah otur....Kocadım valla.....:D

turna
01-01-2007, 18:11
İshak fazla canını sıkma,bereketli avlar olsun.

CaTSiLeNcE
01-01-2007, 18:20
rastgele İshak abii...Gittiğiniz yer hakkında bizi bilgilendirebilir misin??

Uzm.Dr.Rastgele
01-01-2007, 18:28
Mehmet Hocam evde otur otur...Vallahi '' kısmetini bekleyen ev kızı ''gibi oldum:D Nasip bakalım en azından temiz hava almış ve yazın gezdiğimiz meraları bir ziyaret etmiş olacağız.Alah büyük bakarsın bir takoz çuprada yolunu şaşırıp selam verebilir belki.....:)

Sevgili Ersen, tam olarak nereye gideceğimize sabah rüzgarın yönüne bakarak karar vereceğiz.Ama inşallah bir aksilik çıkmaz ve nasip olurda gidersek dönüşde ayrıntılı av raporu vereceğim......

Taygun KOCABIYIK
01-01-2007, 18:53
İshak abicim haydin rastgele hava yağmur diyor aman dikkat ıslanma

gokseldbuga
01-01-2007, 19:20
Ishak abicim rastgelsin, biz de biraderle bayramin son gunu gidiyoruz anca

katiti
01-01-2007, 22:24
İshak Abi rastgelsin şimdiden, ben bayramı evde tamamlayacağım görünen...

aganta borina borinata
02-01-2007, 08:05
ishak abi...gene patlatacaksın gibi geliyor bombayı...

rastgelsin...

gokseldbuga
02-01-2007, 18:04
Ishak abicim gitmişsinizdir diye peşinen soruyorum, mamun bulabildiniz mi? ben şimdi yemci Aahmeti aradım, mamun kimsede yok diyor, bilginiz varmıdır

Uzm.Dr.Rastgele
02-01-2007, 19:15
Daha önce bahsettiğim üzere 02.01.2006/çarşamba günü işyerinden arkadaşım olan Tahir'in gurubuna katılarak kıyıdan balığa gitmeye karar vermişdim.Nitekim bugün Tahir iki arkadaşını da aldıktan sonra saat:07.30 gibi gelerek benide aldı ve düştük yollara.Havanın durumundan dolayı hiç bir yerde ne canlı ne de dünden kalma mamun bulamadık.Narlıdere semtindeki yemcilerden 150 adet sülünez ve 5 paket de boru kurdu alarak soluğu 1 nci limandaki balıkçılarda aldık.Oradan da 2 kilo papalina alarak balıklıova'ya vardık.Benim ölçülerime göre zaten geç çıkılmış bir saat'ın üzerine birde balıklıova'da çaylı puaçalı sabah kahvaltısının üstüne velhasıl saati yaptık, 09.00-09.30 gibi.Oradan hadi hayırlısı bakalım dedim kendi kendime.Çünkü sabah suyu çoktan kaçmışdı.Belki gün ilerleyince öğleye doğru belki bir şeyler alabiliriz diye kendi kendime ümütleniyordum.Gerence taraflarına vardıktan sonra dur burasımı iyi ,yok şurası daha iyi derken ,bir yer beğenildi ve oltalar suyla kavuşturuldu.İlla velakin olta atığımız mekanda rüzgar arkamızdan denize doğru estiği için,sular süper çekilmişdi.At-çek yemleri kontrol filan derken,sıkılıp yer değiştirmeye karar vermişdik ki;başladı herkez eşyalarını toplamaya.Bu sırada Tahir arkadaşımın kamışına ''kendi gelen'' tarzından bir pembe yanaklı-Türkan Şoray dudaklı yapışmış ve bekliyormuş.Hadi gitmekden vazgeçtik ve tekrar at-çek yapıyoruz.Yeminle tık yok.Taktığım sardalyalar veya sülünezler aynen geri geliyordu.Hadi toplanıp başka yere gidelim dedik.Tam toplanırken Tahir'in son topladığı kamışda 1-1,5 kilo civarı gelecek bir ahtapot kolunu taktırmış ve o da '' kendi gelen'' tarzında bekliyormuş.Tahir'e bende yardım ettim ve ahtabotu aldık,toplandık ve başka bri mekana gittik.Orasının cephesi tam batıya bakıyor ve rüzgarı kısmen direkt kısmende yandan aldığı için deniz çalkalıyordu.At allah-çek allah akşamın saat:18.00 yaptık ve koca deniz kurumuşcasına süklüm püklüm geri döndük.İki kamış kullandım ve koca gün bekledim.Bir defa dahi tık demedi.Deniz köpüre köpüre karaya doğru gelirken,aynı anda da karadan denize doğru çok sert bir rüzgar esti günboyu.Daha önce böyle dandik bir hava hiç görmedim.Velhasıl hiç bir şey de alamadan geldiğimiz günlerden biri oldu.

Yalnız, bu ikinci gittiğimiz yerde elinde eşyalarla başka bir yerden bu mekana gelen 3 kişi ile muhabbet etme fırsatım oldu.Sabahtan hava daha müsaitmiş ve bahse konu o 3 kişi tahminime göre geceden o civara gelmişler ve sabah çok erken saatte düzgün balık almışlar.Torba içinde tahminime göre kilo üstü bir levrek,yine kiloya yakın tahmin edebildiğim koca bir sargoz ve iki adet 300-400 gr civarı çupra vardı.

CaTSiLeNcE
02-01-2007, 20:40
sanırım havadan yana şansınız yokmuş ama havalar da hep tatillerde bozar..

gokseldbuga
02-01-2007, 21:45
Ishak abicim canın saolsun, bahar gelince gideriz bol bol, nası olsa her hafta araba gidiyor :) . Biz bu bayram evde kaldık, yağmur sorun değil de yemcilerde yem yok, artık C.tesi gidicez

mufi
03-01-2007, 10:47
Aaahh İshakcım.. güzel kardeşim..üzüldüm ya..dogru düzgün bir şey alamamışsın.
ama olsun ..sonuçta istekli olmak en önemlisi... abem..şeytanın bacagı bir gün kırılacak..

varior
03-01-2007, 12:20
İshak abi, balık alamamışsın ama en azından çıkıp biraz deniz havası alma şansın olmuş..Bizde o da olmadı, evde oturduk bayram boyunca, bugünde işbaşı yaptık maalesef... Ekildik tabi bu arada, evli arkadaşların çıkması zor olduğu için gelemediler.. :( Artık hafta sonunu bekleyeceğiz.. yağmur çamur olmazsa tabi..

katiti
03-01-2007, 14:10
İshak Abi geçmiş olsun, artık kııyının mevsimi geçti zaten abicim. Bu saatten sonra ancak çok sert, köpüren havada levrek veya sargoz aranır, onun dışında kıyıdan birşey olmaz yaza kadar...

mufi
03-01-2007, 15:53
Mert cim ama şöyle sakin koylarda yani insanların uğramadıgı yada nadiren uğradıgı rüzgar almıyan yerlerde kefal olabilir. hele birde ki ben sadece yoncaköy ü biliyorum. sahil kayalıklarının altından sıcak kaynak suyu denize karışıyor ise... eyvallah kefalde var levrekte... hatta ahtapot ta ama
maalesef başka yerler hakkında bilgi yok...
mesela izmir civarında demircili gibi deniz altında fay lanma olan yerlerde mutlaka sıcak su çıkışları olur %80 olasılıkla bu durumda o bölgedeki suyun etrafa nazaran daha ılık olmasını saglıyor ve kış ortasında bile sürüler halinde kefal olabiliyor..bayram öncesi yoncaköyde sag tarafta kaynakların takribi 100 metreden fazla açıgında orta da binlerce kefal guruplar halinde oynaşıyordu..ama benim hafif tek iğneli sistem tabii oraya kadar yetişmedi..bulundukları yerin derinliği 70/80cm kadar ..işte böyle.
iş odurki.. bakir sahillerde sahil şeridine yakın deniz dibinden sıcak/ılık yeraltı suyu kaynaklarının oldugu yrleri bulabilmek..
ayrıca duydugum kadarı ile davutlar yarım adası sahil şeridinde de dip kaynakları var ve bu mevsimde kıyıya yakın balık tutanlar varmış..

Taygun KOCABIYIK
03-01-2007, 17:08
İshak abicim geçmiş olsun demiyorum çünkü evde oturmak yerine mis gibi deniz havası almak bile çok güzel ve şöylede bir durum var yanında olta atan arkadaşın balık tutmayı başarmış onun sevincine ortak olmak bile güzel (onur abi sayesinde bu duyguyu son zamanlarda bolca tattım :D )

Uzm.Dr.Rastgele
03-01-2007, 17:28
Kaşıntı halimi dersiniz,hamlık had safhada mı dersiniz veya kuyruk dikeldimi dersiniz...ne dersiniz deyin.Ben artık o duruma geldim.Hepimizin de bilidiği gibi suların soğuması ile kıyıdan bize hitap eden balık türleri derine kaçtı.Yani sular ısınıncaya kadar kıyıdan kolay kolay tık olmaz.Bununda tam olarak gerçekleşmesi için iğdelerin çiçek açmaya başlaması gerekir.Bu zamanlarda illede balık avlamak için 2 seçenek karşımıza çıkıyor.
1- Sağlam giyinip kendin gibi ''kafadan sabıkala'' :deli: bir arkadaş bulucaksın , soğuğa dayanacaksın ve illede poyraz alan bir yer bulup o havada gece levrek vs. arayacaksın....(Bu en zor seçenek.Kiloluk levrek alıp gelmekte var.Gecenin ayazını yiyip boş gelmekte var.)

2-Uygun hava bulup Tekne ile balığa çıkacaksın.(Lodos hariç)

Bu iki seçenek dışında hani kıyıdan gündüz gideyimde gözüm görsün,hem üşümeyiyim hemde balık tutayım diyen arkadaşlarıma ''başarılar'' dilerim.:D Benim uzmanlık alanım dışında kaldığı için sakin yörelerde ''kefal'' yaparmı yapmaz mı tam bir şey diyemiyorum.Bu hususda müracaat sevgili Muaffak abime diyorum.

Taygun KOCABIYIK
03-01-2007, 17:38
İshak abicim şöyle bir gün gerence yada ıldıra gidip hem olta atsak hem sucuk ekmek yapsak nasıl olur? :) Onur abi nasıl olsa tutar bişeyler neşemiz yerine gelir bizde dönüşte balıklıova köyünden kilosu 6 liralık çupradan alır eve boş dönmeyiz :D
Nasıl olsa bizde bu kaşıntı varken evde oturamayız bari neşemizi bulalım :D

Uzm.Dr.Rastgele
03-01-2007, 17:57
İshak abicim şöyle bir gün gerence yada ıldıra gidip hem olta atsak hem sucuk ekmek yapsak nasıl olur? :) Onur abi nasıl olsa tutar bişeyler neşemiz yerine gelir bizde dönüşte balıklıova köyünden kilosu 6 liralık çupradan alır eve boş dönmeyiz :D

Olmaz mı abisi.....Siz istersiniz de ben hayır diyebilirim mi ? Ama balık tutacağımızı hiç zannetmem.Bizimkisi açık havada sucuk ekmek partisi olur:D
Eh laf olsun diyede oltalarımızıda yanımıza almamızda fayda var tabiki....:)

gokseldbuga
03-01-2007, 19:51
abi, gene deli olcan biliyorum ama iddia ediyorum Akbukte yaz kış balık var, devamlı takip ediyorum. Atlayıp gidicez Akbuke, çıkıcaz yola saat 5 te 7 de oradayız, alıcaz birkaç parça. Yol 180 km benzin de 80ytl tutuyor benim arabayla, gözünüz alıyorsa atlar gideriz, yok uzak derseniz, gideriz Ildıra oturur deniz havası alırız napalım. Işte o hastalıktan hepimizde var, ben duramam iğdelere kadar, dikerim bi iğde ağacı seraya 1 hafta sonra çiçek açar, zaman geldi demektir :deli:
Levrek derseniz, ben de Ishak abi gibi rapala , at-çek hiç denemedim, 1 tane ufak silikon aldım ama öyle duruyor. Siz de takip ediyorsunuzdur, son haftalarda çıkanlar da tekne ile öyle ahım şahım av yapamadılar, ne Foça ne Kuşadası ne de Ildır torik çiftliği, adam başı 2 şer üçer çekip geliyorlar. Göksel 2 haftada 1 gidelim derseniz, atlarız gideriz Akbüke yada 1 sonraki Güllük körfezine hadi bakalım balık olmasın. Kış aylarında balık çiftliklerinin yanında balık olmaması mümkün değil zaten hem bizim 2 hafta önce tuttuklarımız hem de Onurun Ildırdan yakaladıkları bunu gözteriyor, haaa yaz gibi değil ama olsun adam 2 kilodan fazla balık tuttu Ildırda. Eskiden gondermiş olduğum Akbuk haritasini bir inceleyin , körfezin coğrafi konumu, karşısında sürürüyle balık çiftliği olması şansı artırıyor. Az gideriz öz gideriz ama balığa çıkarız , ben evde duramam

canakkale
03-01-2007, 21:43
arkadaslar !! mart ayinda nasipse canakkaleye gelicem yani memleketime 2 haftaligina ve tabiri caizse 24 saat baliktayim özellikle kilitbahirde kale altinda bilenler varsa vera cafe-barut iskelesi derler bizim orda.sadece levrege bakicam hayirlisiyla inanin can atiyorum can!! bu cok acaip bir duygu cok!!! Allahima sükürler olsun bana balikcilik hevesini verdigi icin diyorum:) :) :)

balıkcı
03-01-2007, 21:49
Volkan balık için yanıyor arkadaşlar,şimdiden hazırlıklara başladı bu gün yeni bir rapala almış çok güzel bir şey bence tam deniz için,levrek veya lüferde iyi iş görür diye düşünüyorum izine kadar 20-30 rapala yapar takım çantasında bununla beraber iki kamış ve bir iki makinada ekleyecek gelecek günlerde malzemelerine,siparişi bizzat bana verdi bakalım iyi iki kamış bulmaya çalışacağız artık bir ikide makina aldınmı volkancığım kimse tutamaz seni.

canakkale
03-01-2007, 21:55
yasa selim abi !!!! aynen yazdiklarin gibi olcak insallah!!! sen beni zaten burda formula-1 pilotu gibi yetistiriyorsun teoriler senden icraatlar benden bak neler yapicam inanki cok sabisizlaniyorum!!!:)

mufi
04-01-2007, 05:43

haklısın nedn olmasın...hafta sonu için başla org.yapmaya...:)

mufi
04-01-2007, 05:48
abi, gene deli olcan biliyorum ama iddia ediyorum Akbukte yaz kış balık var, devamlı takip ediyorum. Atlayıp gidicez Akbuke, çıkıcaz yola saat 5 te 7 de oradayız, alıcaz birkaç parça. Yol 180 km benzin de 80ytl tutuyor benim arabayla, gözünüz alıyorsa atlar gideriz, yok uzak derseniz, gideriz Ildıra oturur deniz havası alırız napalım. Işte o hastalıktan hepimizde var, ben duramam iğdelere kadar, dikerim bi iğde ağacı seraya 1 hafta sonra çiçek açar, zaman geldi demektir :deli:
Levrek derseniz, ben de Ishak abi gibi rapala , at-çek hiç denemedim, 1 tane ufak silikon aldım ama öyle duruyor. Siz de takip ediyorsunuzdur, son haftalarda çıkanlar da tekne ile öyle ahım şahım av yapamadılar, ne Foça ne Kuşadası ne de Ildır torik çiftliği, adam başı 2 şer üçer çekip geliyorlar. Göksel 2 haftada 1 gidelim derseniz, atlarız gideriz Akbüke yada 1 sonraki Güllük körfezine hadi bakalım balık olmasın. Kış aylarında balık çiftliklerinin yanında balık olmaması mümkün değil zaten hem bizim 2 hafta önce tuttuklarımız hem de Onurun Ildırdan yakaladıkları bunu gözteriyor, haaa yaz gibi değil ama olsun adam 2 kilodan fazla balık tuttu Ildırda. Eskiden gondermiş olduğum Akbuk haritasini bir inceleyin , körfezin coğrafi konumu, karşısında sürürüyle balık çiftliği olması şansı artırıyor. Az gideriz öz gideriz ama balığa çıkarız , ben evde duramam

arkadaşlar yukarıdaki ifadeleri teyit ederim zira Torbalı balıkçıları devamlı akbük tarafına gidiyor hatta size gittiklerin yerlerin resimlerini yollıyayım elleri boş dönmüyor..
ben çok önemli(hastalık vs.) gibi bir olay olmaz ise katılırım.....:)

mufi
04-01-2007, 05:58
01 ...hepimizin bildiği kıyıdan avcılık yerleri
02.. de ise hem kıyıdan hemde 70/80 m tekne ile açılınca dip balıgı tutulan yerler ..iki adet koy... rüzgar almıyor...ifadeye göre çok sakin yerler..

kırımlı
04-01-2007, 06:18
rastgelsin ishak abi ...maceralarını sabırsızlıkla bekliyoruz....

gokseldbuga
04-01-2007, 08:07
Muvaffak abi ilk resimde soldaki kucuk adacigin solu biim avladigimiz yer. Yalniz burada cok erken gitmek laizm zira gece cok iyi balik yapiyor

katiti
04-01-2007, 10:22
Muvaffak Abi kefal olur, özellikle de çevrede sıcak su kaynağı varsa. Ama onlar bile bu mevsimde kıyıdan biraz açıkta gezer. Yine de kıstırdın mı güzel av yapabilirsin kefalden yana...

katiti
04-01-2007, 10:25
arkadaslar !! mart ayinda nasipse canakkaleye gelicem yani memleketime 2 haftaligina ve tabiri caizse 24 saat baliktayim özellikle kilitbahirde kale altinda bilenler varsa vera cafe-barut iskelesi derler bizim orda.sadece levrege bakicam hayirlisiyla inanin can atiyorum can!! bu cok acaip bir duygu cok!!! Allahima sükürler olsun bana balikcilik hevesini verdigi icin diyorum:) :) :)

Şimdiden rastgelsin, sabretmesi bile zor:) ...

Uzm.Dr.Rastgele
04-01-2007, 18:10
rastgelsin ishak abi ...maceralarını sabırsızlıkla bekliyoruz....

Abdülhamit kardeşim, sen maceradan bahsediyorsun ; ben ise kuruduk diyorum.:( 50 kuruşluk isparozu bulsak göğsümüze madalya diye takacak hale geldik.İnşallah havalar ısınmaya başlayınca hem tatlı sucular hem de tuzlu sucular tam gaz faaliyete başlıyacağız...Şimdilik balığa gittiğimizde '' sadece çevremizi gezelim görelim tarzında '' belgeselçilik yapıp geliyoruz.:D

varior
04-01-2007, 20:08
pazar günü balığa gidiyorum, her gittiğimde kıyıdan balık almışımdır eğer balık çıkmasın Mert'den bilirim, karışmam.. :D Şaka bir yana, ben balığa mevsim hava şartları filan hiç bakmadım bugüne kadar (yağmur hariç) eğer müsaitsem gittim.. Daha hiç denizden boş dönmedim Allah'a şükür.. Ufak tefek de olsa bişeyler çıkıyor.. Yada buralar çok bereketli... :)

katiti
04-01-2007, 21:49
Akdeniz'in suyu bizim bu taraflara göre daha sıcak olduğundan balık davranışları daha farklıdır tahminim (kıvırmaya başlayayım şimdiden ;) :D). Oradaki balık sular tam soğumadığından derine inmemiş olabilir.

MEHTERAN
05-01-2007, 05:06
Sağlık olsun be abicim. Havası yeter genede stres atmışsınız. daha ne olsun.İri ve güzel avlar dileğimle.