PDA

Tüm Versiyonu Göster : yetti gari 2

Uzm.Dr.Rastgele
05-01-2007, 13:31
sevgili arkadaşlarım,bayramın 3 ncü günü yetti gari deyip arkadaşlarla beraber ümüitsizce dahi olsa karadan bir gerence taraflarına çıkarma yapmışdım.Tek kelime tam bir fiyasko ile sonuçlanmıştı.Tık bile duymadan tek bir parça sülünez bile yediremeden,eve kös kös dönmüştüm.:oha:

Herhalde allahın sevgili kuluyum ki,yarın için çeşme taraflarından tekne ile çıkmak için bir teklif geldi.Eh bende ne diyeyim; istemem yan cebime koy cinsinden eh bakarız dedim..:D

Velhasıl ya bugün akşamdan yada sabah erkenden çeşme mercankoy tarafından ''bir aksilik olmaz ise '' bir sefer gözüküyor.Posedidon bugün bir türlü açılmadı.Ama Meterolojiden baktığım kadarı ile hava iyi gözüküyor.

Bu hafta sonu imkan bulup da balığa gidecek olan arkadaşlarıma şimdiden ol şans diliyorum.Herkeze restgelsin.....

Lethe
05-01-2007, 13:37
bol şans İshak abi.meteorolojiye göre hava çok uygun.umarım unutmayacağın bi gün geçirirsin.raporunu bekliyoruz..rastgele..

aganta borina borinata
05-01-2007, 13:38
bu yetti gariler seri çekilmez umarım...güzel haberler bekliyorum...

rastgelsin...

Taygun KOCABIYIK
05-01-2007, 15:56
bu yetti gariler seri çekilmez umarım...güzel haberler bekliyorum...

rastgelsin...
Bu güzel dileklere aynen katılıyorum Rastgelsin İshak abicim

katiti
05-01-2007, 15:58
İshak Abi rastgelsin şimdiden :)...

balıkcı
05-01-2007, 16:02
İshak bey rastgelsin.

turna
05-01-2007, 19:35
İshak şansın bol olsun,inşallah bütün kurtlarını dökersin de bizde bol bol resimlerini seyrederiz.rastgele.

igmsva
06-01-2007, 15:44
ishak hocam maceralarını dört gözle bekliyorum. umarım stresini atmışsındır.

erdem
06-01-2007, 17:35
abi sana şimdiden bol şans rastgelsin umarım yetti gari dedirtmez sana bu av

Uzm.Dr.Rastgele
07-01-2007, 10:58
Bu anı yazımı yazmadan önce bana iyi bir av geçirmem için temennilerde bulunan arkadaşlarıma teşekkürler.Sözüme başlamadan önce,''nasipden ötesi asla olmaz '' diye bir atasözümüzü anarak başlamak isterim.

Epeyden beri def gibi gerilmiş olarak kurtlarımızı dökeceğimiz bir av macerası hayaliyle bayramın 3 ncü günü kıyıdan gitmiş ve tam hüsran ile dönmüşdüm.Hiç aklımda yok iken sitemizde MercanKatili35 nick ile yeni üye yaptığım Erdal beyin bir telefonu ile 05.01.2007 tarihinde hemde geceyi denizde geçirmek üzere balığa çıkmaya karar verdik.poseidon sitesi İzmir ve civarını o gün için ''koyu mavi'' renkde yani denizi tahta gibi veriyordu.Ağzımızın suyunu akıta akıta 1 patlak kıpır kpır mamun ve 150 adet sülünez alarak Çeşme mercan koya vardık.Her zaman çıktığımız kamaralı ve yanları korumalı polyester tekne, Ertaç abi nin sırtı çekerken bir anlık dalgınlığı ile kıyıdaki kayalardan hasar gördüğü için karaya çekilmişdi ve biz Erdal beyin kayınbiraderinin 5,5 metre uzunluğundaki teknesi ile balığa çıkcaktık.
Neyse hazırlıkları yaparak tekneye bindik ve Ertaç hoca mızın kaptanlığında koydan çıkmaya başladık.Açığa ulaştıkça havanın hiç de posidonun verdiği gibi olmadığını hemen 15 dakikada anladık.Hava resmen kuzey ve kuzeydoğu yönünden 3-5 şiddetinde esiyor ve bizde ilerlerken ha bre ''Resmen Dandik'' diyeceğim teknede serpinti almaya başladık.Ve yeke'yi 50 metre yönünden kırarak paşa limanı tarafına yöneldik.Ertaç hoca daha önceki tecrübelerinden hareketle bizi bir yere demir attırdı.Oranın karşısında kayalardan denize sıcak su akıyormuş.Burası belki mırmır ve çupra yapabilir umuduyla oltaları denize salladık.İlle velakin burasıda aynı yönden esen rüzgarları aldığı için,başladık hepiniz suya düşmüş sıçan gibi olmaya.Ben en sonunda yarım saat sonra dayanamadım ve beyler allah aşkına toplanıp kıyıya dönelim.yoksa hasta olacağım demem ile demir aldık ve yine serpinti yiye yiye saat 02.00 gibi kıyıya vardık.Karaya vardığımızda başda ben olmak üzere hepimiz resmen donumuza kadar ıslanmış olduğumuzu gördük.Sünnet çocuğu gibi paytak paytak yürüyerek soluğu ertaç beyin yazlığında elektirik sobasının başında aldık.Hadi üst baş değiştirme falan.Sabah 06,00 da buluşmak üzere anlaşarak.Erdalın yazlığına geçtik.Islak kedi yavrusu gibi yattığım yerde titrerken kendi kendime ulan İshak sende '' şeye sürülecek akıl yok'' diye hayıflanarak azıcık kestirme fırsatı buldum.Derken sabah oldu ve bu kötü giden kem talihimizi kırarız diye evde gerçekten güzel bir kahvaltı yaparak.06.45 gibi tekrar yola çıktık:) .Aman allahım bu lanet havanın bize garezi olduğunu yine anlamamız çok kısa sürdü.:( Hava azıcık sakinliyeceğine aynı gaz esmeye devam ediyordu.Neyse bu dafa evden naylon filan aldığımızdan o naylon parçaları ile eh bir parça korunarak da olsa geldik herzaman avlandığımız bölgeye.:dans: Tekne emanet ve başkasına ait olduğu için ne Ertaç hocam nede Erdal bey hakkında pek bilgi sahibi değildi.Topun içinden ipi geçirdik ve ipi sıkıca çapanın zincirine bağladık ve çapayı attık.İpin hepsini salarak,çapayı tutturduk ve teknenin başına sıkıca bağladık.Ve salladık oltaları.Havanın bu tür tekneler için sert olduğu ve de ipin kısa kaldığı için acayip sallanıyorduk.O an tekneye yarm kilo yoğurt ve 1 kilo suyu yanyana kou.4 dakikada olsun sana köpüklü yayık ayranı.:D
Baktık sallantı acayip rahatsız edici,Ertaç hoca Eral beye seslenerek orada boşta kalan ip ip varya al onuda çapanın ipine ilave demesiyle,Erdal burunda sıkıca bağlı olan ipi çözdü ve azıcık uzatmak için ipleri elinde eveleyip gevelerken......Çapanın denizde olan ipini elinden kaçırdı.:deli: Lanet ip saniyeler içinde denize gömüldü ve gittttttiiiiiiiiiiiiii.Kaldık sap ipi ipsiz ve çapasız.:oha: Erdal beyde oldu moral -1500.:deli:
Ertaç hoca ve ben onu sakinleştirerek olur böyle şeyler...Bunlar bir tecrübedir filan dediksede onun moralı çok bozulmuştu.Zaten yolda gelirkende teknenin yanında asılı olan koruma amaçlı iki motorsiklet lastiğide biz dalgadan hoplar zıplarken düşmüş gitmiş.Velhasıl külliyen zarar.:deli: Haa bu arada başladık sert poyrazda sürüklenmeye ve rüzgar alan yönlerimiz yine oldu sırık sıklam.
Daha sabahın 08.00-08.30 civarı yani balığın tam oynayacağı saat de.motoru çalıştırıp.başladık dönüş yoluna....Tam mercan koyun ağzının açıklarında yaklaşık 20-25 metre derinlikte avlanan tanıdık bir tekneye yanaşıp bir ara onlara ip atarak kıçdan bağlandık ve yaklaşık bir 20 dakika daha şansımızı denedik isede ne biz nede ip atarak bağlandığımız tekne huzur içinde oldu.Çünkü ara bağlantı ipi çok kısa olduğu için,birbirimize bir iki dafa hafifçe dokunduk.Velhasıl onların huzurunu bozmamak için hemen onlardan ayrıldık ve kös kös ıslak ve mutsuz bir biçimde kıyıya döndük.
Kıssadan hisse:
1 -Meteroloji siteleri her zaman her bölge için doğru tahmin yapamıyabilir...
2-Teknede ''İp hayat kurtarır'' denizcilik atasözünü hiç unutmuyarak,her zaman yedek ip bulundurulmalı...
3- Mümkün ise mutlaka bir adet yedek çapa ve zinciri bulundurulmalı...
4- En önemlisi her model ve her cins tekne ile ''Her mevsim'' balığa çıkılmaz.

Uzm.Dr.Rastgele
07-01-2007, 11:12
Şeytana uyup da, bu mevsimde balığa gittiğimiz teknenin modeli aşağı yukarı bu modelde idi.Yalnız takma motorlu değildi.Motor teknenin ortasında yer alan ve çok güzel yol yapan dizel bir motordu.Üstünde aşağıda resmi görülen tekne gibi brandalı filan değildi.

Uzm.Dr.Rastgele
07-01-2007, 11:15
Benim hayalimde olan ve her mevsim hiç çekinmeden ağız tadı ile balığa çıkılıp keyf/amatör balıkçılık yapılabilecek tekne modellerinden biri....
Allah'ım büyük...belki de bir gün nasip olabilir...

igmsva
07-01-2007, 11:32
ishak hocam valla iyi cesaret sizdeki. deniz asla şakaya gelmez ve kesinlikle ondan korkmak lazım ki tedbiri elden bırakmayacaksın. ayrıca resimdeki gibi bir aletle bahsettiğin havada cıkmak hepten cesaret. geçmiş olsun. kıyıya yakın bölgelerde sağnak denilen anlık sert rüzgar vurmaları cok tehlikeli olabilir bu tip teknelerde ağırlık(salma) olmadığı için alabora olma ihtimalide olabilirdi. allah korusun....kendin iyi bak umarım hasta olmazsın.

gokseldbuga
07-01-2007, 17:02
Ishak abicim, mercanköy ne tarafta bilmiyorum fakat c.tesi biz balığa çıkarken balıklıova, içmeler feci dalgalı ve rüzgarlı idi, Gerence ve Ildır yöresinde ise deniz tabak gibiydi, sonradan aynen meteorolojinin dediğigibi 2-4 esmeye başladı fakat Ildır korunaklı bir yer olduğundan biz etkilenmedik, oysa Ildır'ın açığında dalgaların kıpır kıpır oolduğunu gördüm. Hiç ısrar etmeseydiniz keşke ilk denemeden sonra, hiç şakası yok abicim.

turna
07-01-2007, 18:13
İshak kardeş,bu balık CILIK cılık iş işte,maceralı bir gün geşirmişsiniz olur böyle şeyler,canını sıkma inşallah en kısa zamanda muradına eresin.Paylaşım ın için teşekkürler.

Uzm.Dr.Rastgele
07-01-2007, 18:13
Mercan koy denilen mevkii;Senin balık tuttuğun Ildır'dan düz devam edersen Reisdere denilen mevkiye gelirsin.Onun azıcık ilerinden biz tekneyle çıkıyoruz.O yoldan düz devam edersen seni aynen çeşme/ılıcaya götürür zaten.Olta atıığımız mevki ise ıldır ve gerence nin çok çok karşılarında yer alan yaklaşık 50-60 metyre derinliğinde bir yer.Bizim olta attığımız mercan merasının tam kuzeyinde gerence koyu ve onun girişindeki tepedeki taş ocağı gözüküyor.Doğumuzda ise ıldır kalıyor.Kuzey ve kuzey douğu yönünden esen yıldız-Poyraz İzmir iç körfezini ,Güzelbahçeyi, Gülbahçeyi kısmen,Balıklıovayı ve mordoğan ı uçururken; Ildır ve gerence yöresi senin de dediğin gibi Arkadaki dağların rüzgarı kesmesi yüzünden Kıyı oldukça sakin kalıyor.Ama senin olta attığın mekan çarşaf gibi iken yine senin olta attığın mekanın yaklaşık 500-600 metre ilerin dağı aşan poyrazı aldığı için köpük köpük çalkalıyabiliyor.

Uzm.Dr.Rastgele
07-01-2007, 18:17
Mehmet hocam vallahi doğru dedin.Ben zorladıkça bu iş balıkcılıktan çıktı ve '' cılık '' oldu.:D Bu hüsran zaten en az beni 2 hafta evde tutmaya yeter.:( Ama sonra o meşhır kaşıntı yine dayanılmaz hale gelir ve soluğu yine yeni bir seyrüseferde alırız.:D

Egeli
07-01-2007, 20:14
İshak bey duruma çok üzüldüm...
resmini gösterdiğin tekne benim de hayallerimde..
Artık başkalarına eyvallah demekten bıktım..
Temennine katılmamak elde değil...
dediğin gibi birgün bizede nasip olur :)

Rauf
07-01-2007, 22:35
İshak hocam bu av hikayeni ilgi ve merakla okudum her satırından sonra şimdi yakalıyacakları balığa gelecek diye merak icindeyken kakkaten yazının sonuna geldiğimi fark ettim böyle şanssız ve kısmetsiz bir gün inşallah bir daha yaşamassın dediğin cok doğru her tekneyle her mevsim balığa cıkılmıyor cıkacaksan cok şeylerin hep eveti olması lazım.inşallah bir dahaki sefere bu yetti garilerin bitmesi dileğiyle selam ve sevgiler.

levrek
08-01-2007, 07:06
Ah İshakcım ah,seni kim gaza getirdi bilmiyorum ama ,bu soğuklarda bizden geçmiş :D Dün Faruk ve bir arkadaşla beraber Seferihisar körfezinde tüm gün sırtı çekip rüzgarı ve soğuk havayı göğsümüze siper ettik,sonuç olarak bir adet barakuda-turna ,kısılan ses telleri ve akan bir burun.Dokuz çeşit Rapala denememe ve farklı mesafelerde kalama bırakmama rağmen Hanoz dışında bir şey yakalayamadım,üstelik uğurlu polar kazağımı giymiş olmama rağmen:D ,sevgilerimle

Uzm.Dr.Rastgele
08-01-2007, 07:35
Erol'cuğum doğru söze ne denir...Haklısın....Dün bizim ikinci adresimiz olan kalabaktan tekne ile çıkanlarda pek verim alamamış.Acayip akıntı varmış....

giritli
08-01-2007, 07:54
İshak abicim çok geçmiş olsun...Abi sen kaşıntın tuttuğunda bize söyle biz seve seve kaşırız seni:D ...Aman gözünü seveyim abicim,sana bişey olmasın,bize sen lazımsın...Deniz bu abi,başka birşeye benzemez,PARDON'u yok ki bunun;) ...Saygılar...

katiti
08-01-2007, 11:08
İshak Abi geçmiş olsun, bir dahakine daha bereketli olur inşallah. Pazar günü biz de çok güzel bir havada Karaburun'dan çıktık ama balıktan eser yoktu. Sanırım bu haftasonu bereketsizdi biraz herkes için...

ramazanuçar
08-01-2007, 12:39
ishak abi geçmiş olsun.inşallah bu tür talihsizlikleri birdaha yaşamazsın.

Uzm.Dr.Rastgele
08-01-2007, 14:04
Sevgili arkadaşlarım havanın durumundan dolayı ne urla nede karaburun taraflarından çıkan arkadaşlardan hiç düzgün balık haberi gelmedi.Urla taraflarından kulağıma gelen haberlerde aşırı akıntı olduğu ve koca teknede oltan atan sadece 2 kişi olan maliyeci arkadaşımın anlattığına göre oltalar defalarca karışmış ve bayağı sıkıntı çekmişler.
Beni zaten hiç sormayın,kepazeliğin bini bi para idi:( .Neyse allah büyük elbet bu çeşme bir dahaki sefere yüzümüze gülecektir inşallah.

Taygun KOCABIYIK
08-01-2007, 15:45
İshak abicim geçmiş olsun bizde karaburundaydık sabahtan akşama kadar kayda değer 1 mercan 1 karakupa yakalayabildim haaaaaaaaaa bol hatta çok bol kokar çuprası vardı onları unutmamak gerek. Hava karaburunda öğlene kadar biraz esiyordu ama sonra harika bir deniz ile baş başa balıksız ama bol muhabbetli güzel bir gün geçirdik.
İnşallah bu günlerin sonunda bizi bahar bekliyor işte o zaman yine çupralara göz açtırmıycaksın abicim biz şimdilik eski güzel anılarla avunalım :)

Uzm.Dr.Rastgele
08-01-2007, 21:18
Tago'cum mevsimi gelsin,gerenceye en az 10 kişilik çıkarma yapacağız inşallah.:D Sabah erken gidip komple sahili kaplıyacağız inşallah....İğdelerrrrrrrrrrrrrrr.Ah iğdelerrrrrrrrrrrrrr.:D