PDA

Tüm Versiyonu Göster : Mercan Avinda Hangİ Kancalari Kullanmali

mercan
09-01-2007, 20:43
:deli: :deli: Mercan avında kullanılabilecek iğne çeşitleri hangileri olmalı.kendi takımlarımdan sıkıldım. kullandığım takım Mustad 1251 c 7 no iğne

katiti
09-01-2007, 20:49
Ben sürekli 1251 serisinden kullanıyorum ama 7 numara bence çok küçük, meraya ve balığa göre 1 ila 4 numara arası iğneleri tercih ediyorum. Mercanda kullanacağınız iğnelerin düz olmasında fayda var bence...

mercan
09-01-2007, 20:57
7 no iğneden değişik büyüklükte sığ sularda mercan tuttum ama hiç kaçırmadım balığı.

Rauf
09-01-2007, 22:19
:deli: :deli: Mercan avında kullanılabilecek iğne çeşitleri hangileri olmalı.kendi takımlarımdan sıkıldım. kullandığım takım Mustad 1251 c 7 no iğne
Hüsnü kardeşim ben senelerce kırma mercan icin iki tip iğne kullanırım ikiside galveniz,uzunpala ve caprazdır 2310DT 18 nr bu iğneyi mercanlar irileştiği zaman ağustos ayında veya ağustos ayından sonra kullanırım sebebi daha kalın yapıda olması ve 300-400 gr lık mercanda acılmazlar.diğerini yani 1523D 8nr olanı balık yeni başladığı zaman kullanırım öbüründen ayrı tek özelliği ince oluşudur ve damağa daha rahat saplanır.bağzanda bu iğnenin bir numara daha ufağını kullanırım.mercan icin benim kullandığım köstek ölcüleri (kırma mercan) klipsli pırdöndü ile ilk iğnenenin arası 500cm ilk iğne ile ikinci,ücüncü iğneler arası 12cm ücüncü iğne ile hırsız iğnenin arası (dördüncü iğne) 13cm bu iğnenin hemen dibine kurşun halkası yaparım.iğne bedenleri iğne boyu ile birlikte 6-7 cm yaparım (1-2-3 iğneler) hırsız iğnenin bedeni 12-13 cm olur benim kullandığım ölcüler bu diyebilirsinki iğne beden uzunlukları kısa evet bile bile kısa yapıyorum 30-40 metre derinlikte balık vuruşları daha iyi anlaşılıyor.umarım cizimsiz tarifim anlaşılmıştır selamlar arkadaşım rast gele.[Only Registered Users Can See Links] ([Only Registered Users Can See Links])URL=[Only Registered Users Can See Links]][Only Registered Users Can See Links][/URL]

Uzm.Dr.Rastgele
10-01-2007, 07:14
Hüsnü kardeşim, eğer yem olarak buru kurdu,sülünez kullanacaksan bence mustad 496/3 den şaşma derim.Küçüğüne de büyüğünüde affetmezsin.Eğer mamnu kullanacaksan mamunların büyüklüğüne göre 496/1 veya 496/01 iyi sonuç verir.Eğer teknede yeminiz sardalya ise o zaman da uzun saplı olan 1251/c serisinden 2 numara işini görür.Bu verdiğim ölçüler benim senelerdir kullandığım ölçülerdir.Takdir yine de sana ait tabiki...

mercan
10-01-2007, 08:49
rauf abi ilk fırsatta deniyecem.

mercan
10-01-2007, 08:53
teşekkürler ishak bey. sizinkinide deniyecem

HALDUN YALIMLI
10-01-2007, 09:21
Hüsnü bey, değerli abilerimin önerilerine ek olarak mustad 225'in 5-4-3 seçeneklerini değerlendirebilirisin. Taktığın yem iğnede güzel duruyor, mercana alternatif balıklarıda yakalayabiliyorsun ve sağlam bir iğne. RASTGELSİN.

aganta borina borinata
10-01-2007, 14:06
ben bu tür balıklarda kısa palalı çapraz beyaz iğneleri kullanırım... galiba 2-3-4 uygun boy olur...

rastgelsin...

mercan
11-01-2007, 17:16
arkadaşlar hepinize bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.

mercan
11-01-2007, 17:39
arkadaşlar birde bedende ve köstekte hangi misinaları kullanmalı.
BU ARADA ÜSTEĞMEN OLMUŞUZ.

Rauf
11-01-2007, 19:24
arkadaşlar birde bedende ve köstekte hangi misinaları kullanmalı.
BU ARADA ÜSTEĞMEN OLMUŞUZ.

Üsteğmenliğin kutlu olsun aslında cok daha büyük rütbede olman gerekirdi arkadaşım.Benim mercan kösteklerim 0.30 veya 0.35 olur derin su icin 0.50 den başlar kırma mercana el oltası ile calıştığımdan ana bedenim 0.50 olur genelde ama 0.60 da kullanırım marka olarak krokodil markayı secerim hem uygun fiattadır hemde başına bişi gelirde kullanılmaz duruma gelirse atarım gider üzmez beni.ağbi hep biz anlatıyoruz bide sen anlat bakalım sistemini.selamlar

katiti
11-01-2007, 19:44
Ben beden ve köstekler için 0,32 kullanıyorum. Açıkçası ince misinalar daha çabuk gam yaptığı için çok verimli olmuyor. Bu nedenle iyi bir 0,30-0,35 arası misina sorunsuz çalışacaktır bence...

Taygun KOCABIYIK
11-01-2007, 21:18
Abicim bu hanozlar 0,50 misinayıda gam yaptırır :(
iğne meselesine gelince ben 505/5 kullanıyorum ufak büyük ayırt etmeden tutuyor.

Rauf
11-01-2007, 21:34
[Only Registered Users Can See Links] ([Only Registered Users Can See Links])
Taygun arkadaşım şu kokar cıpralardan kösteğini korumak istiyorsan iğne bağlantı yerlerini resimdeki gibi yapmaya mecbursun.bunun yerine üclü pırdöndü deneme emin ol bu sistem kesinlikle iğne bedenini o balığın gelirken yaptığı dönmeden korur sana garanti ederim.Eğer bu sistemden diğer balıklar oltaya yanaşmaz diye düşünme boncuklar cok minik olduğu icin hic fark etmiyor.

katiti
12-01-2007, 09:25
Rauf Abi yeri gelmişken yazayım, son 4-5 avdır ben resmini vermiş olduğun sistemde bedenle avlanıyorum. Hatta bu sistemin hazır fırdöndülerinden aldım ve onlarla hazırladım takımı. Ne yazık ki beklediğim verimi alamadım. Hatta bir avda ufak balık sardığında sadece kösteklerin değil, bedenin bile gam yaptığına şahit oldum. Ayrıca bir başka sorun da köstekleri sürekli bedene dolaşması oldu ne yazık ki (köstekleri çok uzun tutmamama rağmen). Açıkçası sistem avda sorun çıkarmıyor ama gam yapma olayını da engelemiyor. Bu nedenle ben eski sisteme dönmeyi düşünüyorum bundan sonra...

mercan
12-01-2007, 10:02
arkadaşlar benim mercan takımını 5 li hazırlıyorum.ana misina 60 lık kullanıyorum. takımlarımı ise 40 lık ve fosforlu küçük boncukları takıyorum. kurşun olarak 125 gr ile başlayıp akıntının durumu ve derinliğe göre 200 gr kadar çıkıyorum. Genelde mercan en alttaki ve onun üzerindeki kancaya geçtiği için oltayı çok gergin bırakmadan yatırıyorum.

Rauf
12-01-2007, 10:49
Rauf Abi yeri gelmişken yazayım, son 4-5 avdır ben resmini vermiş olduğun sistemde bedenle avlanıyorum. Hatta bu sistemin hazır fırdöndülerinden aldım ve onlarla hazırladım takımı. Ne yazık ki beklediğim verimi alamadım. Hatta bir avda ufak balık sardığında sadece kösteklerin değil, bedenin bile gam yaptığına şahit oldum. Ayrıca bir başka sorun da köstekleri sürekli bedene dolaşması oldu ne yazık ki (köstekleri çok uzun tutmamama rağmen). Açıkçası sistem avda sorun çıkarmıyor ama gam yapma olayını da engelemiyor. Bu nedenle ben eski sisteme dönmeyi düşünüyorum bundan sonra...

mert kösteklerini kaclık misinadan yapıyorsun .birde iğne bedenlerinin uzunluğu 7cm den uzunmu.özellikle şunu belirteyim üclü hazır pırdöndüler bu boncuklu ve arasında ufak pırdöndülü takım gibi calışmaz.onun icin ben üclü hazır pırdöndüleri kullanmıyorum.daha evvel cok kullandım aynen senin dediğin gibi dolanıyor.

katiti
12-01-2007, 12:30
Rauf Abi misina 0,32. Köstekler 7 cm'den uzun olmaması gerek, ölçmedim gerçi :). Benim kullandıklarım klasik 3lü fırdöndü değil yalnız. bir ara resmini yollarım. Senin sistemde düğüm attığın baş ve son kısımlar da fırdöndü, fakat aradaki dik duran fırdöndü yine halkadan geçmiş şekilde serbest.

katiti
13-01-2007, 20:09
Kullanıp da pek verimli bulmadığım fırdöndünün resmini ekledim. Görüldüğü gibi normal 3lü fırdöndülerden biraz daha farklı...

Rauf
14-01-2007, 05:53
Kullanıp da pek verimli bulmadığım fırdöndünün resmini ekledim. Görüldüğü gibi normal 3lü fırdöndülerden biraz daha farklı...

mert kardeşim işte anlatmak istediğim buydu bu üclü pırdöndü daha kaliteli ama iş görmemesi normal bizim basit üclü pırdöndülerde iş görmemişti onun icin boncuklu sistemi denemen lazım bunlar kasıyor birtaraftan kuşun ağırlığı bir taraftan balık asılınca dönme duruyor dolanıyor selamlar.

turna
14-01-2007, 13:31
Hüsnü komutan tebrikler,inşallah generalliğe kadar yükselirsin.Benimn oğlumda hava kıd üsteğmen.

assos
06-03-2007, 14:30
Merhaba,
Ben de Ishak Bey'e katılıyorum. Mustad 496 Serisini şiddetle tavsiye ederim.
Yine aynı tipte olan VMC modeli de mevcut, aynı şekilde iş görecektir.
3-4 no'larını rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Ama, (evet aması da var) kendini çabuk tüketen iğnelerdir, takımınızı belirli aralıklarla yenilemenizi tavsiye ederim.
Rastgelsin,

Uzm.Dr.Rastgele
06-03-2007, 16:17
Serdar kardeşim, genelde balığa çıktığımda kullanacağım takımlar her zaman önceden hazırdır.Avlanma esnasında da bir kaç defa takım değiştiririm.Ama çok şahid olmuşumdur ki; arkadaşım işi bitince takımını toplar ve çantasına koyar.Diyelim 15 gün sonra yine aynı arkadaş ile balığa gittik diyelim, bakarım oltasını açıyor ve o 15 gün önce zaten ucunun keskinliği gitmiş iğnelere ,birde paslanma eklenmiş......Ve aynen o hafta da kulanmaya devam......Eh ben nasip olurda o kişiden biraz daha düzgün bir şeyler almışsam başlar....Ooooooo amma ballısın.........Aslında balla ve şekerle alakası yok.Olay tamamen sistem meselesi.....Neyse lafı çok uzattım......

Uzm.Dr.Rastgele
06-03-2007, 16:21
Önceden hazırlıklı olmakta her zaman fayda vardır............:D

cevat2
06-03-2007, 16:31
bravo hocam balıkçı adamın hali başka bende her takımdan 3 er tane hazır tutmaya çalışırım çantamda abi resimdeki takımlar da fırdöndü sayısı fazlamı bildiğimiz 3 kösteklimi

Uzm.Dr.Rastgele
06-03-2007, 17:45
Cevat'ım,aynen bildiğimiz üstte kasnakta yada kamışda sabit bağlı olan klipse takmak için fırdöndü var ....Sonra sırayla aşağıya doğru bildiğimiz 3 tane köstek ve en aşağıda yine bildiğimiz kurşun takma yeri var.....

Yani, seninde benimde yıllardan beri bildiğimiz ve kullandığımız takım şekli.....
Burada benim dikkat çekmek istediğim olay şu: Hani hep duyarız ya....Abi sabah balığa kaçacağız....Akşam saatlerce takım bağladım.....Yine duyarız.....Abi benim takım bitti....Sende yedek varsa versene vs.. gibi:D
Canım kardeşim, madem biz bu işi seviyoruz ve tutkunuyuz...Eeeee, balığa gitmediğimiz günler torbaya mı girdi....Vakit buldukça aç çeyizlerini ve ileriki günler için yap hazırlık....;)

cevat2
06-03-2007, 17:53
aynen bende akşamları yeni bilgiler varmı diye nette dolaşıp aradada takım yapıyorum kafama yatan yeni tip takımları uygulamaya çalışıyorum hangisi iyi iş yapar diye istatistik ben resimlerde yanıldım 3 lü fırdöndü kullanıp köstekleri bağladın zannettim hani rauf abi mercana yapıyor ya boncuklu 3lü fırdöndülü ben yaptım ama denemedim sanki balıklar takımın farkına çabuk varır gibi geliyor ondan sordum

Taygun KOCABIYIK
06-03-2007, 17:58
İshak abinin çantasını daha önceden gördüğüm için alışık olduğum bir manzara bu harika bir düzen ve pratiklik
İshak ustanın genellikle kullandığı her modelin 2-3 boyu mevcut istediğini anında takabiliyorsunuz :)

katiti
06-03-2007, 20:55
İshak Abi resimleri hangi dükkanda çektin :D. Ben de yedek takım yaparım da sen aşmışsın olayı abicim valla :D...

mufi
07-03-2007, 05:56
İshakcım harikasın.. bede aynı senin gibi her şeyim hazırdır. da yanlız ben düz poşet kullanıyorum.. sen o orjinal poşetleri nereden tedarik ettin ? aç/kapa devamlı kullanılır..

igmsva
07-03-2007, 06:30
ishak abicim düzenine hazırlığına bayıldım. abi slogan ne " DAİMA HAZIRIZ " işte budur..........:artist:

aganta borina borinata
07-03-2007, 07:03
vallahi işin açıkçası ben her balıktan döndüğümde bütün takımları keserim...tekrar balığa çıkarken bi gün öncesinde takımları bağlarım...hazır bağlı takım tutmam cantada...çelik bedenler bi kaç at çek takımı dışında çantada bağlı halde duran hiç takımım olmaz...

bunun sebebi..benbalığa gittiğimde neyle karşılaşacağımı bilmiyorum..balığın ne olduğu büyüklüğünün ne olduğu felan... o yüzden her ortam için hazır takım bulundurmaya çalışsan yüzlerce takım bağlamam lazım...oysa avlağa gittiğimde duruma uygun takımı bağlamak en fazla iki dakikamı alıyor...

tabi bunun bi sebebide kıyıdan genellikle tek iğneli takım kullanmam... tekneden kullandığım köstekli takımlarda balık zarar vermezse av sonuna kadar gidiyor zaten...

rastgelsin...

Uzm.Dr.Rastgele
07-03-2007, 07:05
Sevgili Mert, ''kahretsin'':P biliyorsun benimde artık digital bir fotoğraf makinam var....Onunla evin salonunda sehpanın üstünde çektim....Akşamları eğer misafir gelmiyecekse ve benim oğlana ders takviyesi yapmıyacaksam; çeyizlerimi sererim sehpanın üstüne....Ve başlarım bir iki takım bağlamaya....
Dolayısıyla hem stres atmış hemde ilerideki günler için hazırlık yapmış olurum...
Üstelik mercankatili35 Erdal kardeşim ile Çupra dedesi Mehmet'im de benim abonem....Her ikisininde takım ihtiyacı tarafımdan karşılanıyor....

Muaffak abim, sende bir ara kemeraltı çarşına inersen, kızlar ağası civarında plastik poşet vs. satan dükkanlara uğrar isen bu ''kilitli ''denilen poşetlerden almanı tavsiye ederim.Ben 3 sene önce bir kutu aldım ama en azından elimde kalan poşetler beni daha 5 sene filan idare eder.Çünkü kutu içinde 1000 tane vardı.Ağzı kilitli olduğundan bu takımları hazırlayıp teknede o nemli ortamda bıraksan dahi etkilenmiyor.Daha önce normal poşete bağlıyordum.Teknede bıraktığımızda bir-iki hafta sonra gittiğimizde sıfır takımlardaki iğnelerin paslandığını gördük.Üstelik kutu ile alırsan çok çok hesaplı oluyor.Bilgilerine...

Sevigili Doğan'ım benim gözler eskisi kadar net göremiyor.Tahminime göre bana birde artık yakın gözlüğü lazım olacak galiba...İşte bu yüzden mümkün olduğu kadar bol çeşitli iğneli takım hep çantamda hazır olmak zorunda.Üstelik gece bir yere gittin diyelim.....El feneri yardımıyla iğne bağlayacak yaşı ben geçtim abisi......

assos
07-03-2007, 07:09
Arkadaşlar,
Yazılan yazıları okudukça güzel ve doğru bir forumda olduğumu anlıyorum.

Ishak Bey'in yöntemi tarafımdan da uygulanmakta olup gayet kullanışlıdır.
Ben de takımlarımı genelde önceden evde hazırlarım. Bu arada hem sefere hazırlık yapmış hem de her hangi bir psikoloğa gitmeden, kendi kendime terapi uygulamış olurum. Naylon poşetlerin üzerlerine kısa bilgiler yazarım ki av esnasında zor durumda kalmayalım..
Selamlar,

Uzm.Dr.Rastgele
07-03-2007, 07:13
Serdar'ım, hakikaten bu işler ile severek uğraşmak resmen ''terapi etkisi yapıyor'' bende......Onları hazırlar, tekrar tekrar kontrol eder ve her takımı küçük poşetlere koyarım.Daha sonra da her takımın ,ait olduğu ve üstünde bilgilerin yer aldığı daha büyük poşete koyarım ki,üstüne bakınca içindeki hazır olan takımların ne cins olduğunu anlıyayım....

turna
07-03-2007, 18:40
İshak hocam sistem çok güzel,Bende aynı sistemi kullanıyorum,yalnız ben yaptıklarım dolaşmasın diye kartona sarıp posete öyle koyarım,birde poşetlere delik zımbası ile delmeni tavsiye ederim,bazı iğneler naylon işinde paslanıyor veya rengi değişiyor.

aganta borina borinata
08-03-2007, 07:04
iğnelerin paslanmasını önlemek için satılan bazı ürünlerin içerisinden çıkan nem alıcıları (ayakkabılar - ilaçlar vb) kullanabilirsiniz... nerede bulabileceğinizi bilmiyorum ama bu malzemeyi satanlarda var... eğer bu malzemeyi bulamıyorsanız o zaman iğnelerin olduğu kutunun içerisine bi peçete ya da benzeri bişeye sarılmış pirinç koyunuz...bunları belirli aralıklarda değiştirirseniz iğnelerin nemlenmeden dolayı paslanmalarını önemli ölçüde azaltmış olursunuz...

rastgelsin...

Taygun KOCABIYIK
08-03-2007, 14:48
Kutuda duran iğneler için pudra yada un iş görebilir fakat bu şekilde bağlanmış iğneler için en güzeli ishak ustamın kullandığı kilitli poşetler sanarım.

Rauf
09-03-2007, 07:39
Benim köstekleri saklama şeklim biraz değişik bende ishak dostum gibi boş zamanlarımda bana lazım olan ve her zaman cokca kullandığım takımlarımı hazırlarım yanlız benim iğnelerim mustadın 1523 D serisi iğneler olur bunlar capraz ve galvenizdir paslanmaz ama genelde eğer o gün balık iyi ve bereketli bir avsa zaten o takımın o işi bitmiştir atarım bağzan balık bol olduğu zamanlar 2-3 köstek kullandığım olur o zaman az calışmış takımı atmam.galveniz olduğu icin paslanma problemim olmaz.yanlız büyük balık icin kullandığım celik bronz iğneler vardırki bunları evvela tatlı suda yıkar kurutur ve yanımda bulunan ince makine yağı ile yağlar öyle saklarım.saklama bicimi fotoğrafcılarda bulunan ufak resim albümlerini kullanırım baya gözü vardır 36 adet bağlanmış takımı saklaya bilirim bu albumü teknede yoğurt kutusu icinde kapalı olarak saklar eksildikce tamamlarım.selamlar.
fotoğrafcıda bulunan ufak albüm 1 ytl
köstekleri yerleştirdiğim gözler.

mufi
09-03-2007, 09:22
Sevgili Mert, ''kahretsin'':P biliyorsun benimde artık digital bir fotoğraf makinam var....Onunla evin salonunda sehpanın üstünde çektim....Akşamları eğer misafir gelmiyecekse ve benim oğlana ders takviyesi yapmıyacaksam; çeyizlerimi sererim sehpanın üstüne....Ve başlarım bir iki takım bağlamaya....
Dolayısıyla hem stres atmış hemde ilerideki günler için hazırlık yapmış olurum...
Üstelik mercankatili35 Erdal kardeşim ile Çupra dedesi Mehmet'im de benim abonem....Her ikisininde takım ihtiyacı tarafımdan karşılanıyor....

Muaffak abim, sende bir ara kemeraltı çarşına inersen, kızlar ağası civarında plastik poşet vs. satan dükkanlara uğrar isen bu ''kilitli ''denilen poşetlerden almanı tavsiye ederim.Ben 3 sene önce bir kutu aldım ama en azından elimde kalan poşetler beni daha 5 sene filan idare eder.Çünkü kutu içinde 1000 tane vardı.Ağzı kilitli olduğundan bu takımları hazırlayıp teknede o nemli ortamda bıraksan dahi etkilenmiyor.Daha önce normal poşete bağlıyordum.Teknede bıraktığımızda bir-iki hafta sonra gittiğimizde sıfır takımlardaki iğnelerin paslandığını gördük.Üstelik kutu ile alırsan çok çok hesaplı oluyor.Bilgilerine...

Sevigili Doğan'ım benim gözler eskisi kadar net göremiyor.Tahminime göre bana birde artık yakın gözlüğü lazım olacak galiba...İşte bu yüzden mümkün olduğu kadar bol çeşitli iğneli takım hep çantamda hazır olmak zorunda.Üstelik gece bir yere gittin diyelim.....El feneri yardımıyla iğne bağlayacak yaşı ben geçtim abisi......

İshakcım verdiğin bilgiye teşekkürler de..!! Hehe..:D :D benim çantada da aynen ufak fener. ve boynumda daimi yakın gözlük:D :D ..gözlüksüz olmuyor birader...

gokseldbuga
09-03-2007, 13:54
Ben de Rauf abi gibi 1523d kullaniyorum, ufak ilaç kutularım var , iğnelerimi ve firdöndüleri onlarda saklarım
Kilitli poşet
Tam Kızlarağası hanı girişinin ( Çağlar av tarafından) karşısında, Besa adlı ufak bir dükkandan 16 cm lik uzunluğu olanın 300 tanesini 7,5 ytl ye aldım (bugün). 600 lük kutular halinde satılıyor,
bilginize

ünalmusa
28-08-2007, 22:46
degerlı bılgıler ıcın tesekkurler

OKANIL
21-08-2011, 15:35
Arkadaşlar hepinize bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.