PDA

Tüm Versiyonu Göster : surf makina için yardım

giritli
30-01-2007, 10:16
Herkese selamlar....Geçen ay aldığım LINEAEFFE international deluxe spring 3,90 lık kamışımla kullanmak için surf makina araştırıyorum...epeyce bir araştırmadan sonra birkaç marka model aklıma yattı ama almadan önce bu konuda tecrübe sahibi dostlarımdan tavsiye almak istiyorum...
1.tercihim shimano aero technium xt 10000 veya xta 12000
[Only Registered Users Can See Links] 44244&ASSORTMENT%3C%3East_id=1408474395181626&bmUID=1159459098312

giritli
30-01-2007, 10:19
shimano aero technium xta 12000

giritli
30-01-2007, 10:22
3.tercihim shakespeare K2 powerplay FD7000
[Only Registered Users Can See Links]

giritli
30-01-2007, 10:34
diğer seçeneklerim ise balzer tidec II surf
balzer the rock surf 870
dam quıck space 665 FD
cormoran seacor big ben 6Pi 6000
cormoran match master feeder 6Pi

ismail çakır
30-01-2007, 10:36
onur kardeşim,
her üç makinada at-çek için çok uygun makina bence en ekonomik
olanını tercih edebilirsin. inşallah gönlündeki balıkları yakalamak nasip olur.
selamlar.

giritli
30-01-2007, 10:36
shimanolar türkiyede çok pahalı ama yurtdışı sitelerde araştırma yapıyorum...burdaki DAM parasına yurtdışından shimano alabiliyorum sanırım...
bunların dışında marka ve model tavsiyesinde de bulunabilirsiniz tabiyki...
sonuçta tecrübeyle sabit bilgilere her zaman itimat etmişimdir...:D

katiti
30-01-2007, 10:37
Onurum gözünü karartmışsın bakıyorum :D. Şimdiden hayırlısı olsun. Üçü de güzel göründü bana. Bir de mümkün olursa eline alıp incele derim. Shimanoları bilmiyorum ama Sheakspeare'de yedek kafa varmış, o bir artı bence...

katiti
30-01-2007, 10:39
onur kardeşim,
selamlar.

İsmail Abi ne yaptın, bu makineler 600-700 g ağırlığında, bunlarla at-çek yapsak kolu orada bırakırız bir saat içinde :D :D :D...

giritli
30-01-2007, 10:39
onur kardeşim,
selamlar.
ismail abicim çok teşekkür ederim ama bunların en ekonomiği bile pahalı...
mesela ilk resimdeki shimanonun türkiyedeki satış fiyatı 1.250-1.500 ytl :oha: civarında....mağaza sahibi bunu alanın fotoğrafını çerçeveletip dükkanına asacakmış....:D :D :D

giritli
30-01-2007, 10:42
Onurum gözünü karartmışsın bakıyorum :D. Şimdiden hayırlısı olsun. Üçü de güzel göründü bana. Bir de mümkün olursa eline alıp incele derim. Shimanoları bilmiyorum ama Sheakspeare'de yedek kafa varmış, o bir artı bence...
vallaha mertikom shimano ve sheakpeare i inceledim veeee....shimano ya hayran kaldım....satıcıyla konuşmaya başlarken kolu çevirdim ve bıraktım....bizim konuşmamız bittiğinde kol hala dönmeye devam ediyordu...:oha: :deli:

giritli
30-01-2007, 10:43
İsmail Abi ne yaptın, bu makineler 600-700 g ağırlığında, bunlarla at-çek yapsak kolu orada bırakırız bir saat içinde :D :D :D...
ismail abicim mertikom çok doğru söylemiş...benim kullanım tarzım çoğunlukla at ve bırak olucak abi...:D

giritli
30-01-2007, 10:47
bu arada alıcağım surf makinanın dişlilerinin çok sağlam olmasını istiyorum çünkü kim ne derse desin katitide de kullanmayı düşünüyorum....kafa yapısının oldukça büyük olması nedeniyle oltayı sudan toparlamak çok daha kolay ve çabuk olur diye düşünüyorum...sırtı için mertikomun aldığı gibi ufak tefek şirin çok pahalı olmaya ama işimi görecek bir cep çıkrığı alıcam ayrıca...:D

ismail çakır
30-01-2007, 11:15
mesela ilk resimdeki shimanonun türkiyedeki satış fiyatı 1.250-1.500 ytl :oha: civarında....mağaza sahibi bunu alanın fotoğrafını çerçeveletip dükkanına asacakmış....:D :D :D
onurcuğum,
bune be. 1.500 ytl. servet bu yahu bir makinaya bu parayı ben veremem ama alır ve buralara gelırsen bir bakabiliriz. mertin bahsettiği ağırlığı telore deriz ama fiatı ııh.
selamlar

giritli
30-01-2007, 11:22
abi satıcı fiyatını söylediğinde adamın suratına bir bakışım vardı kiiiiiii.....:oha:
adam içimden 7 cettine sövdüğümü anlamıştır sanırım...:D

giritli
30-01-2007, 12:18
yurtdışı internet sitelerinde yaptığım araştırmalara göre shimano aero technium xt 10000 in fiyatı 360 £ den 230 £ e düşmüş....eBay da bir tane buldum 180 £...yani nerdeyse 2/3 fiyat farkı var...

HALDUN YALIMLI
30-01-2007, 15:05
bu arada alıcağım surf makinanın dişlilerinin çok sağlam olmasını istiyorum çünkü kim ne derse desin katitide de kullanmayı düşünüyorum....kafa yapısının oldukça büyük olması nedeniyle oltayı sudan toparlamak çok daha kolay ve çabuk olur diye düşünüyorum...sırtı için mertikomun aldığı gibi ufak tefek şirin çok pahalı olmaya ama işimi görecek bir cep çıkrığı alıcam ayrıca...:D

Onur kardeşim yazını nasıl yorumlayacağım bilemiyorum. Ama makinelerle ilgili bilmen gereken hangi makina nerede kullanılır? Alacağın makineyi nerede kullanmak istediğin konusu yada ne için hangi makina?Makineler hakkında biraz detay sor satıcılara. Alacağın makinayı nerede kullanacağın konusunda konuş mesela yada hangi makina nerede kullanılır şeklinde. Makinalar ile ilgili çok yazılar var sitede bunlarada göz gezdir istersen.

Surf makinası başlı başına farklı bir amaca hizmet eder. Bu makina tamamen oltayı maksimum uzaklığa atabilmek için dizayn edilmiştir. Böyle bir makineyle katiti yapılmaz.

Makinenin kafa yapısı büyük olması demek misinayı çabuk toplayacağın anlamını taşımaz. Misinayı süratli sarabilmek için makinaların üzerindeki devir sayısı baz alınır.

Sırtı içinse Mert'in aldığı çıkrık en küçük boy. Mert de sırtıda ne randıman vereceği konusunda tecrübe etmeden bir şey diyemiyor. Bu sebeple sırtı konusunda da yazılanları okursan fikir sahibi olabilirisin. Bu konu ile ilgili sırtı çekeceğin durumda söz konusu, yüzeyden mi,dipten mi? Her iki durumdada orta karar bir makine olmalı.

Bir üstadın lafı var. DENİZ PARASI OLANI SEVER diye. Hepimiz en iyi donanımla en iyi balığı yakalamayı isteriz, ama donanımla birlikte işin diğer boyutlarınıda ele almak lazım nerede, ne zaman, hangi yemle, hangi balık ve birazda şans. Bütün bunlarla beraber işin ekonomik boyutu da bir çoğumuzun hevesini kursağında bırakıyor. RASTGELSİN.

mozdil
30-01-2007, 16:02
Öncelikle bir Shimano fanatiği olarak doğru bir seçim olduğunu ifade etmek isterim. Yazarken utanıyorum ama 8 tane makinem var. Farklı amaçlarla kullanıyorum. Bunun karşısında da 7 tane kamış… Makinelerin 4 tanesi Shimano. Abu, DAM yanlarına bile yanaşamaz. Daiwa’lar için bir yorum yapamayacağım. Ancak fanatiklik derecesinde Daiwa düşkünü olan arkadaşlarım var. Bu arkadaşlarım E-Bay’dan kullanılmış Japonya üretimi Daiwa topluyorlar. Temizliyorlar ve seyrediyorlar. Bir kaçı elimden geçti, muhteşem makineler olduğunu ifade etmek isterim.

mesela ilk resimdeki shimanonun türkiyedeki satış fiyatı 1.250-1.500 ytl civarında....mağaza sahibi bunu alanın fotoğrafını çerçeveletip dükkanına asacakmış.... Satıcı Shimano Stella’nın fiyatını bilmiyor galiba. Magnezyum/Titanyum alaşımlı olan en son Ebay’da 999$’a gidiyordu. Sadece Magnezyum olanlar bile şu anda 700$ civarında. Eğer satıcıyı doğru tahmin ediyorsam, yurtdışında 100$ etiket olan makineye ~ 250$ etiket koymuştu. Stella’yı herhalde 2000$ civarında satışa koyar.

Haldun’nun yazdıkları çok doğru. Dikkate almak gerekir.

Makinenin kafa yapısı büyük olması demek misinayı çabuk toplayacağın anlamını taşımaz. Misinayı süratli sarabilmek için makinaların üzerindeki devir sayısı baz alınır. Shimano’nun sayfasında (kataloglarında) bir tur çevrildiğinde kaç cm misina sardığı yazar. Yukarıda senin bahsettiğin makineler ağır balık çekmek içindir. Hızlı olmazlar. Devir sayısı düşüktür.

mufi
30-01-2007, 16:47
Onur benden sana tavsiye.. madem sordun.. ben olsam:
3.tercihim shakespeare K2 powerplay FD7000... gibi bir makina alırdım
ama buradaki özellik kafanın arkadan öne doğru konik olması...ve makaranın ön
aynasının iç kısmının(misinaya bakan tarafı) açısı dik olmaması /egimli olması ki misina daha kolay boşalsın.. ama başka markada olabilir...
mesela bana göre sen aşagıdaki makinaları bile aynı iş te kullanırsın

[Only Registered Users Can See Links]İ%20AR6500
yada CORMORAN BIG BOSS 10Pi 6000 Makina
daha ucuz gibi..

aganta borina borinata
31-01-2007, 08:40
Onur kardeşim yazını nasıl yorumlayacağım bilemiyorum. Ama makinelerle ilgili bilmen gereken hangi makina nerede kullanılır? Alacağın makineyi nerede kullanmak istediğin konusu yada ne için hangi makina?Makineler hakkında biraz detay sor satıcılara. Alacağın makinayı nerede kullanacağın konusunda konuş mesela yada hangi makina nerede kullanılır şeklinde. Makinalar ile ilgili çok yazılar var sitede bunlarada göz gezdir istersen.

Surf makinası başlı başına farklı bir amaca hizmet eder. Bu makina tamamen oltayı maksimum uzaklığa atabilmek için dizayn edilmiştir. Böyle bir makineyle katiti yapılmaz.

Makinenin kafa yapısı büyük olması demek misinayı çabuk toplayacağın anlamını taşımaz. Misinayı süratli sarabilmek için makinaların üzerindeki devir sayısı baz alınır.

Sırtı içinse Mert'in aldığı çıkrık en küçük boy. Mert de sırtıda ne randıman vereceği konusunda tecrübe etmeden bir şey diyemiyor. Bu sebeple sırtı konusunda da yazılanları okursan fikir sahibi olabilirisin. Bu konu ile ilgili sırtı çekeceğin durumda söz konusu, yüzeyden mi,dipten mi? Her iki durumdada orta karar bir makine olmalı.

Bir üstadın lafı var. DENİZ PARASI OLANI SEVER diye. Hepimiz en iyi donanımla en iyi balığı yakalamayı isteriz, ama donanımla birlikte işin diğer boyutlarınıda ele almak lazım nerede, ne zaman, hangi yemle, hangi balık ve birazda şans. Bütün bunlarla beraber işin ekonomik boyutu da bir çoğumuzun hevesini kursağında bırakıyor. RASTGELSİN.

dün tam bu konuda yazarken siteye ulaşım konusunda sorun çıktı...ve mesajı ekleyememiştim...ama haldun aşağı yukarı benim yazdıklarımın tamamını daha iyi bi ifadeyle anlatmış...

bunlara ek olarak...ben av malzemelerimi hemen hemen her seferinde ihtiyaç duyarak aldım...bizim gibi tutkunlar bi yerlerde konuyla ilgil malzemeleri gördükleri zaman kadınların mücevherat dükkanlarındaki gibi bakakalıp inceliyoruz...ve gönül bütün dükkanı komple almak istiyor...

tavsiyem şu ki elinizdeki malzemelerle işinizi sorunsuz olarak çözüyorsanız yenilerine helede böyle pahalı malzemelere pek yaklaşmayın derim ben...zira bunun sonu yok...ama genede ekonomik durumunuz eleveriyorsa gönlünüzden ne geçiyorsa alabilirsiniz...

rastgelsin...

mufi
31-01-2007, 09:51
Dogancım a katılıyorum. aslında basitbir long cast makinada işimizi görür..
şimdi şunu dikkate alalım bizler bu sahillerde her daim bol balık bulan insanlar değiliz.. işin gerçeği bu.. TV den seyredip dolduruşada gelip çok pahalı makinalar almanın anlamı yok derim..
ben Türkiyede duymadım ki her gidişinde bir gölden 3/5 tane 3/5 kg lık sazan tutan.. ve '' ah keşke çok iyi makina ve kamış olsaydıda kaçırmasaydım'' diyen..
millet el oltası/kasnak ile ne balıklar tutuyor...hepimizin belki başından geçmiştir..
arkadaşlar benden hepinize tavsiye ..boşuna çok masraf yapmayın.. hem aile hem ülke ekonomisine zarar..
bence bukadar çok kamış ve makina düşüneceğimize.. ve para harcıyacagımıza makinamıza kaliteli misina baglıyalım ve düğümleri iyi atalım. aynı balıgı alırız...

Taygun KOCABIYIK
31-01-2007, 09:54
Muvaffak abicim seni çok Unakıtan gördüm yahu :D
Surf casting makinaların özelliği uzağa atabilmek işin esprisi bu normalden uzağa yapılan atışlar kış aylarında büyük avantaj sağlar diye düşünüyorum çok pahallıya kaçmadan bir makina alınabilir.

ramazanuçar
31-01-2007, 10:01
şimdi şunu dikkate alalım bizler bu sahillerde her daim bol balık bulan insanlar değiliz.. işin gerçeği bu.. TV den seyredip dolduruşada gelip çok pahalı makinalar almanın anlamı yok derim..
ben Türkiyede duymadım ki her gidişinde bir gölden 3/5 tane 3/5 kg lık sazan tutan.. ve '' ah keşke çok iyi makina ve kamış olsaydıda kaçırmasaydım'' diyen..
millet el oltası/kasnak ile ne balıklar tutuyor...hepimizin belki başından geçmiştir..
arkadaşlar benden hepinize tavsiye ..boşuna çok masraf yapmayın.. hem aile hem ülke ekonomisine zarar..
bence bukadar çok kamış ve makina düşüneceğimize.. ve para harcıyacagımıza makinamıza kaliteli misina baglıyalım ve düğümleri iyi atalım. aynı balıgı alırız...:helal: :helal: :helal: :helal: :helal: :helal:

balıkcı
31-01-2007, 10:06
[QUOTE=moz]Öncelikle bir Shimano fanatiği olarak doğru bir seçim olduğunu ifade etmek isterim. Yazarken utanıyorum ama 8 tane makinem var. Farklı amaçlarla kullanıyorum. Bunun karşısında da 7 tane kamış… Makinelerin 4 tanesi Shimano. Abu, DAM yanlarına bile yanaşamaz. Daiwa’lar için bir yorum yapamayacağım. Ancak fanatiklik derecesinde Daiwa düşkünü olan arkadaşlarım var. Bu arkadaşlarım E-Bay’dan kullanılmış Japonya üretimi Daiwa topluyorlar. Temizliyorlar ve seyrediyorlar. Bir kaçı elimden geçti, muhteşem makineler olduğunu ifade etmek isterim.

Doğru şu anda shimano açık ara önde ama bundan 20-25 sene evvel D.A.M ın yanına kimse yaklaşamıyordu,ayrıca dönem dönem abu da iyi makinalar üretti bu her marka için geçerli,shimano şu anda önde gibi görünsede son zamanlarda kaliteden ödün vermeye başladılar,özellikle 50 euro civarındaki makinalarında.

ismail çakır
31-01-2007, 10:08
bence bukadar çok kamış ve makina düşüneceğimize.. ve para harcıyacagımıza makinamıza kaliteli misina baglıyalım ve düğümleri iyi atalım. aynı balıgı alırız...
muvaffak bey.
hislerime tam tercüman olmuşsunuz. bu sözleriniz üzerine söyleyecek söz kalmamış. ben ekonomi ile bunları kastetmiştim. teşekkürler ve selamlar.

mozdil
02-02-2007, 08:30
Eğer Ebay'dan almayı düşünürsen aşağıda linkini vereceğim kişi ücretsiz sevkiyat yapıyor ve güzel aletler var.
[Only Registered Users Can See Links] peche

giritli
02-02-2007, 09:02
Eğer Ebay'dan almayı düşünürsen aşağıda linkini vereceğim kişi ücretsiz sevkiyat yapıyor ve güzel aletler var.
[Only Registered Users Can See Links] peche
Murat abi ilgine çok teşekkür ama eBay dan alırsam şayet ingiltere ya da amerikadaki arkadaşlarımdan yardım istemeyi düşünüyorum...çünkü bazı malların açıklama kısımlarında sadece ingiltere içine gönderilir diyor...

mozdil
02-02-2007, 12:17
Ben bu şahıstan daha önce mal aldım (makine değil) Türkiye'ye de gönderiyor. Bu arada İngiliz Pound'unun değerinin yüksek olmasından dolayı makineler İngiltere'de daha pahallıdır. En azından benim gözlemim böyle

Aziz Azizoğlu
11-12-2008, 06:05
Onur kardeşim siz doğruyu bulmuşsunuz
Güle güle kullanın derim ben
Saygılar

eylulruyam
21-08-2009, 22:21
arkadaslar bana acil bir makina lazım bu arada kamış olarak bunu aldım ama şimdi makina lazım 200ytlye kadar verebilirim saglam uzun ömürlü bir makina lazım deniz kıyısından atıyorum ne kadar uzaga atarsam tabi o kadar iyi benim için...ilgilenirseniz sevinirim bu arada seçtigim kamışı göstereyim sizlere yorumlarsanız sevinirim....[Only Registered Users Can See Links]

rahatol_gs
18-11-2009, 16:25
haftaya hisardan shımano modellerini alıyorum inşallah.
eğer beklerseniz ve kullanma fırsatım olursa ayrıntılı bilgi verebilirim.