PDA

Tüm Versiyonu Göster : Evdeyken

ADNAN
04-02-2007, 17:15
Kardanda güzel balık resmi izlerim. Balığa gidemediğim için benim bakakaldığım resimleri sizlerle payşlaşmak istedim.

Taygun KOCABIYIK
04-02-2007, 17:49
Adocum hatırlarsan en üstteki resimdeki balıkları biz tutmuştuk :D nüfus eskiyor mu ne acaba :D
2 çupranın olduğu resim İsmail üstadımızın çanakkaledeki maceralarından biri
minekoplu resim bizim ilhan abinin avı
eeeee sonuncu çupralar nerden geldi yoksa bizden habersiz karaburunda mı tuttun bunları :D

ADNAN
04-02-2007, 18:05
Tago resimlerin nerden geldiğini biliyorumda kayıt etmişim izliyorum:D :D :D

varior
04-02-2007, 18:26
Adnan abi bende balığa gidemezsem evde deli oluyorum.. Hemde plan program yapmışsan.. Malum hava şartları bugünlerde engelliyor.. Ancak bilgisayarda balık oyunu ile balık tutarak bu kederimi biraz olsun hafifletmeye çalışıyorum.. :) bugün 35 kğ.lik bir turna, 6 kğ. levrek, 9 kğ. sazan yakaladım.. Şampiyonaya katıldım, turnuvaya girdim vs. vs.. bayağı boş vaktim varmış bee.. :D

sony playsation2 de bir balık oyunu var diye biliyorum, joistikleri titreşimli balık vurduğunda çektirme yapıyor.. Bundan bir tane edinmek lazım, boş günlerde iyi olur..

ADNAN
04-02-2007, 18:39
savaş malum benim oğlanın rahatsızlığından dolayı ara vermek zorunda kaldım, kısmet mart ayının 15 inden sonra kara avı programları yaparız kısmet olursa

varior
04-02-2007, 18:42
İnşallah abi, önce sağlık diyorum.. Yaz gelsinde bizim maceralarda başlar inşallah.. Şimdilik arkadaşların maceralarını ilgiyle izliyorum, yazın site şenlenecek bence..

aganta borina borinata
05-02-2007, 08:58
ikinci resimdeki çupralar bana çiftlik balığı gibi geldi...hele üstteki kesin çiftliktir yahu...bu şekilde defolu balıklar genelde hep çiftliklerden çıkarlar...

minekop çok güzel...bi buralarda karakulak deriz bu balığa...

rastgelsin...

gokseldbuga
05-02-2007, 11:09
sonuncular çiftlik, şöyle bi iğdeler açsın ( Ishak amcaya gönderme:dans: ) sonra bol bol ava gideriz

Taygun KOCABIYIK
05-02-2007, 11:21
Abicim bende sizleri balıktan anlar bilirdim :D yahu son resimdekiler çupranın kralı cam gibi anlındaki sarı çizgiye bakın hele altın gibi
hele 2. resimdekiler hakiki deniz ötesi birşey olmuşlar al yanakları görmüyormusunuz cam gibi parlak pullar zaten tutan kişi ismail abi olunca çiftlik olması gibi bir ihtimal yok karnındaki özür ise zıpkın yarası ;) :artist: :dans:

Yinede son sözü İSHAK abimiz söylemeli :D

Uzm.Dr.Rastgele
05-02-2007, 11:57
Çiftlik çuprası:

1-Rengi deniz balığının rengi gibi açık beyaz renge yakın olmaz, mat olur.
2-Yanağındaki pembelik,eskilerinde alyanak diye tanımladığı renk yerine,çiftlik çuprasında bu renk sarıya veya belirli belirsiz biraz portakal rengine benzer.
3-Kafa yapısı ve bedenine göre daha orantısız olarak büyükdür.Beden şiş ve tıknaz formundadır.Kuyruk ve yüzgeçler deniz çuprası kadar geniş ve doğal değidir.
4-Çoğu çiftlik çuprasının beden yapısına bakıldığında.deniz çuprasındaki o dizayn ve uyum görülemez.Hatta bazılarının bel omurgalarında eğri büğrülük görülebilir.

% 100 Denzi çuprası:
1- İster lidaki olsun ,isterse takoz çupra olsun;mutlaka yanaklarında ''gurup rengini '' andıran bir doğal pembeleik/kırmızılık vardır.
2-Renk berrak bir renk olup,balığın renginin berraklığı ve beyazlığı çiftlik çuprası ile deniz çuprasını yanyana koyunca adeta göz kamaştırır.
3-Vucudu kafaya göre uyumlu olup;Kuyruk genişliği ve yüzgeçlerin genişliği ilk bakışda farkedilecek kadar aşikardır.

Malum olduğu üzere bir çok yöremizde,balık çiftlikleri vardır.Bu balık çiftliklerinden gerek ''Boylama'' yapılır iken,gerekse ''Hasat'' yapılırken veya hava şartları sonunda yaşanan olumsuzluklar nedeniyle,ister istemez denize doğal ortama balık kaçmaktadır.

Tutulan bir çupra eğer yakın bir zaman da kafesden kaçmış ise,hemen hemen
yüzde yüz kafes balığın özelliğini taşıdığı net olarak görülebilir.Kafesden kaçan bir balık eğer bir şekilde yakalanmayıp doğal ortamda beslenmeye başlar ise; ilk önce karşılaştığı bu doğal ortamdaki beslenme çeşidinden dolayı rengi açılamaya başlar.Ama yanağında yer alan o doğal rengin yerini alması ve tam bir deniz çuprası beden yapısına sahip olmas için belki aylar geçmesi gerektiği kanaatindeyim.

Hepimizinde deneyimlerimizden bildiğimiz gibi doğal deniz ortamı çuprasının bedeni tombiş ve şiş değildir.Aksine zayıf dır.

Şimdi bu yorumlar ışığında sizlerde rahatça deniz veya havuz çuprasını ayıt edebileceğinizi sanıyorum.
Bana göre bunlar tam deniz çuprası olduğunu tahmin ettiğim balıklar.

Uzm.Dr.Rastgele
05-02-2007, 12:05
Bana göre bu resimde yer alan balıkların her ikisininde deniz çuprası olduğu yönünde bir izlenim uyandı.Gerek yanaklarındaki bariz renk ve gerekse yan yüzgeçlerin uzunluğu yönünden....Ama üstte yer alan balığın vucut formundaki deformasyon nedeniyle tam bir şey diyemiyorum.Çok eskiden havuzdan kaçmış balıkta olabilir, veya doğuşdan beden şekli öylede olabilir....

En son olarak ve en önemli olarak şunu söylüyebilirim.......

-Ne olursa olsun, benim tuttuğum çupra olsun....:D

Çünkü hamlıktan fenalık geldi artık.:deli: Ah bu iğdeler......Kahretsin bir türlü açmak bilmedi...:P
(Aslında iğdelerin açmaya başlamasıı, bize baharın oturduğunun ve balığın kıyıya yürüdüğünün işareti olarak algılıyabiliriz....)

gokseldbuga
05-02-2007, 13:45
Son resimden bahsediyor isek ki ben onu kasdetmiştim, içinde 2 tane deniz olabilecek çipura var, gerisi çiftlik. Balığın parlaması, beyaz olması vs, kabul etmekle beraber fotoğrafın çekilişini de hesaba katmanız gerekir, ben size öyle bir ışık açısı veya flaş patlatırım cam gibi parlar, tabii bu benim görüşüm

gokseldbuga
05-02-2007, 13:49
2. resimdekilerin ikisi de deniz

Rauf
05-02-2007, 17:05
Çiftlik çuprası:

2-Yanağındaki pembelik,eskilerinde alyanak diye tanımladığı renk yerine,çiftlik çuprasında bu renk sarıya veya belirli belirsiz biraz portakal rengine benzer.
3-Kafa yapısı ve bedenine göre daha orantısız olarak büyükdür.Beden şiş ve tıknaz formundadır.Kuyruk ve yüzgeçler deniz çuprası kadar geniş ve doğal değidir.
4-Çoğu çiftlik çuprasının beden yapısına bakıldığında.deniz çuprasındaki o dizayn ve uyum görülemez.Hatta bazılarının bel omurgalarında eğri büğrülük görülebilir.

% 100 Denzi çuprası:
1- İster lidaki olsun ,isterse takoz çupra olsun;mutlaka yanaklarında ''gurup rengini '' andıran bir doğal pembeleik/kırmızılık vardır.
2-Renk berrak bir renk olup,balığın renginin berraklığı ve beyazlığı çiftlik çuprası ile deniz çuprasını yanyana koyunca adeta göz kamaştırır.
3-Vucudu kafaya göre uyumlu olup;Kuyruk genişliği ve yüzgeçlerin genişliği ilk bakışda farkedilecek kadar aşikardır.

Malum olduğu üzere bir çok yöremizde,balık çiftlikleri vardır.Bu balık çiftliklerinden gerek ''Boylama'' yapılır iken,gerekse ''Hasat'' yapılırken veya hava şartları sonunda yaşanan olumsuzluklar nedeniyle,ister istemez denize doğal ortama balık kaçmaktadır.

yüzde yüz kafes balığın özelliğini taşıdığı net olarak görülebilir.Kafesden kaçan bir balık eğer bir şekilde yakalanmayıp doğal ortamda beslenmeye başlar ise; ilk önce karşılaştığı bu doğal ortamdaki beslenme çeşidinden dolayı rengi açılamaya başlar.Ama yanağında yer alan o doğal rengin yerini alması ve tam bir deniz çuprası beden yapısına sahip olmas için belki aylar geçmesi gerektiği kanaatindeyim.

Hepimizinde deneyimlerimizden bildiğimiz gibi doğal deniz ortamı çuprasının bedeni tombiş ve şiş değildir.Aksine zayıf dır.

Şimdi bu yorumlar ışığında sizlerde rahatça deniz veya havuz çuprasını ayıt edebileceğinizi sanıyorum.

Yukarıdaki resmi ben göndermiştim maalesef ben ntutmamıştım focalı bir balıkcı dostum tutmuş bana yollamıştı selamlar İshak ustamın konu hakkındaki yazısından sonra niye cıpra uzmanı olduğu anlaşıldı selamlar.

Güven ÖZYELDAN
05-02-2007, 17:12
abicim çeksek şöle bir kaç cupi ben onları yerken ayır ederimde tutamadığımız için yorum yapamıyorum :D adocum sende fazla bakma o resimlere gözlerden ve kalpten olmayasın allah muhafaza ......:D

ADNAN
05-02-2007, 20:24
hehe hee bu hafta sonu kimse balığa çıkamadı, belli oldu herkez balık resimleri arıyormuşşş, herkez 2-3 üncü resimlere bakıyor 1 numardakiler bizim karaburun avımızdan ahhh anılar...diğerleri bak bak geç :D :D :D

ADNAN
05-02-2007, 20:28
arkadaşlar, 4. resim kasa içindekiler bence deniz sanılsın diye içine istavrit atmışlar.:D bence aslanlar gibi havuz ...:D

gokseldbuga
05-02-2007, 20:44
o da üreme adnan abicim:camoka:

Taygun KOCABIYIK
05-02-2007, 20:53
arkadaşlar, 4. resim kasa içindekiler bence deniz sanılsın diye içine istavrit atmışlar.:D bence aslanlar gibi havuz ...:D
Havuz mavuz sen o kadar çuprayı balıkçı tezgahının dışında bir yerde gördün mü abicim :D tutan tutmuş biz ne kadar tırmaladıysak olmadı inşallah havalar hafif ısınınca tutucaz

Rauf
05-02-2007, 21:36

adnancım maalesef onlar havuz değil (4resim) bundan2 ay evveldi yanılmıyorsam sen dahil msn den konuşurken cıpralar daha gelmedi falan diye konuşuyordunuz bende size focalı bir balıkcı arkadaşım focada bunları yakalamış bana yolladı diye bu fotoğrafı yollamıştım.bunu yollıyan kişi focadan şevki avcı diye bir ağbim usta profosyenel bir balıkcıdır yeni focada tanımıyan yoktur onun cıpraları ciflikten alıp resmini cekiceğini hic sanmıyorum selamlar.sevgili kardeşim.

Uzm.Dr.Rastgele
06-02-2007, 06:53
Adnan'ım 4 ncü resimdekiler '' bana göre'' kesin deniz.......Baksana cam gibi balıklar abisi......

aganta borina borinata
06-02-2007, 07:06
Adnan'ım 4 ncü resimdekiler '' bana göre'' kesin deniz.......Baksana cam gibi balıklar abisi......

bence de öyle...ama ikinci resimdeki üstteki balık için hala kuşkuluyum...zıpkın yarasına hiç benzemiyor vallahi...doğal bi özür olabilir... ama ben ce ishak abinin dediği gibi kamp kaçağı olma ihtimali pek yüksek...

rastgelsin...

ismail çakır
06-02-2007, 15:47
adnan kardeşim.
açtığınız konu ile kimin bilgisayar başında kimin oltanın ucuyla çıpra balığı yakaladığını güzel test ettin. emeğine sağlık. o
iki çıpra resmini ben göndermiştim. burada ve yakınlarda çiftlik yoktur ve o özürlü olduğundan şüphe edilen balık 2.5 kilo idi. yakaladığımız zaman şaşırıp kalmıştık.biz o özürü zıpkın yarasına yorduk sidikliğinin oradan yaralanmış ve adeta denizin altında bulunan sağlık ekibi tarafından çok titiz bir şekilde ameliyat edilerek sidikliği ortadaki yüzgeçin yanında açılmış. iyileşen yaranın üzeri tamamen pullarla kaplanmış idi.
resimlerde görülen çıpraların tamamı doğal ortamda yetişmiş deniz çıpralarıdır.
selamlar.

Uzm.Dr.Rastgele
06-02-2007, 16:43
......açtığınız konu ile kimin bilgisayar başında kimin oltanın ucuyla çıpra balığı yakaladığını güzel test ettin. emeğine sağlık. .....

İsmail Hocam, sevgili abim anladığım kadarı ile bahse konu 2 çuprayı siz yakalamışsınız.Sizin adınıza sevindim ve aynı kalitede avlarınızın devamını da can ı yürekten dilerim.

Ama, kimin bilgisayar başında; kimin oltanın ucuyla çupra yakaladığını test ettik
demekle beni mi kastettin.Siz bizim büyüğümüzsünüz.....Haaa, olaki densiz bir şey yazmış isem af ola...:(

Acizane çupra ve levrek hakkında bizlerin de bilidiği şeyler vardır.Eksiğimiz var ise ki; mutlaka her balıkçının da vardır.Bunları yaşça bizden büyük ustalarımızın deneyimlerinden öğrenmeye hiç gocunmayız...
Ben sadece fikir beyan etmiş idim....:(

ismail çakır
06-02-2007, 17:01
Çiftlik çuprası:

% 100 Denzi çuprası:

ishak hocam.
alıntı yaptığım bölümde çıpra balığını okadar güzel anlatmışsın ki hiç yoruma gerek kalmamış. ama bu işe gönül veren biri iki çıpra arasındaki bariz farkları hemen ayırabilir. sizi kırdıysam özür dilerim. asla bilğiçlik taslayıp ukalalık yapmayı sevmem. bildiğimi de paylaşmasını severim. ben sizin ve diger arkadaşlarımın yazılarınızdan bilmediklerimi öğrenme fırsatı buluyorum. zaten bu forumun gayeside bu degilmi. asla bir arkadaşımı kırmak istemem. mühim olan bu yazışmaların iyi ve sağlam dostluklara vesile olmasıdır.
selamlar.

Uzm.Dr.Rastgele
06-02-2007, 18:08
Tek kelime söylüyorum...Abimsin....:D İsmail hocam, şimdiye kadar levrekçiliği sadece ve sadece sert poyraz havalarda hep yemli olta ile almışdım ve sadece de öyle olduğunu sanıyordum.O tür havalarda at-çek yaparak da levrek alınabildiğini senden öğrenmiş oldum....Son söz olarak ta; iyiki varsın ve iyiki hepimiz bu rastgelsin ailesinin birer üyesiyiz diyorum....Sevgilerimle....:D

ADNAN
06-02-2007, 18:14
İshak kaptanım , ismail abim balığa çıkamadığımız şu günlerde ne kadar güzel oldu en azından karadan yani evden :D deniz ve besi balıklarının arasındaki farklarıda iyice anlatmış olduk ishak kardeşim tarafından onunda ellerine sağlık, ismail abi kasa içindeki çipulardan ben uyuzum yaa:D :D mevzu harika :D ah diyorum ah ..çipunun havası bambaşka değil mi ?
:D