PDA

Tüm Versiyonu Göster : CAPARİ bağlamak

Rauf
12-02-2007, 13:54
Değerli arkadaşlarım capari bağlamak daha evvelde bahsettiğim gibi cok zor bir iş değil vidioda da görüceğiniz gibi biraz sabır dikkat ve bağladıkca el alışkanlığı kazanmak bu işi zevkli hale getirecektir.öyle bir an gelicekki bağladığınız capariye bakıp hakkaten güzel oldu diye kendinize paye cıkarıcaksınız.zaman gectikce ve tecrube kazandıkca capariyi değişik meteryallerden bağlamak yeni şeyler deniyeceksiniz.hazırladığım birinci bölümde malzemelerden bahsettim ikinci böümde simli capari yapımı hakkında bir gösteri var görüntüler biraz karanlık cıktı bu ilk denemem olduğu icin mazur görün bundan soraki cekimlerin daha net ve aydınlık olmasını deniyeceğim.bunlardan sonra cekiceğim vidiolar.sırasıyla tüğlü.hem tüğlü hem simli,capari bağlama üzerine olucaktır.bbirde genelde piyasada cokca bulunan ip kullanmadan bağlanmış capariler vardır onun hakkındada bir gösterimiz olucak.ilgilenen arkadaşlara şimdiden kolay gelsin.
[Only Registered Users Can See Links]
Mazemeler ve araclar.

Rauf
12-02-2007, 13:56
ikinci bölüm simli capari bağlamak.
[Only Registered Users Can See Links]
bu bölümü tekrar,tekrar seyrederseniz bağlama işinin ne kadar basit olduğunu görüceksiniz.

aganta borina borinata
12-02-2007, 14:07
ellerine sağlık rauf kaptan...çok iyi olmuş vallahi...

rastgelsin...

gokseldbuga
12-02-2007, 14:18
Rauf abi, güzel çalışma, 4 X 4 lük olmuş, saolasın

Taygun KOCABIYIK
12-02-2007, 14:19
Rauf abi harika olmuş çok teşekkür ederim
çapari konusunda aydınlanmış bulunuyoruz an itibariyle :)

katiti
12-02-2007, 14:40
Rauf Abi ellerine sağlık, teşekkür ederiz...

cevat2
12-02-2007, 14:44
rauf abi hakikaten sabır işi eline sağlık ,bende 3-4 dükkan gezip markalı iğne ve isimli hazır köstek alıp hazırlıyorum istanbulda istavrit kışın az olduğu zaman ince takıma vuruyor buda boğazda zorluk yaratıyor en ufak takılmada kurşunu çift kat kasa bağıda yapsan kopuyor yanındaki ile karışşa ince köstek bozuluyor ama sandal ile daha iyi takılma karışma derdi yok köstekler 0.11 veya 0.12 yeşil simli iyi iş yapıyor yanına 5-6 takım alman ve bol kurşun....

cevat2
12-02-2007, 14:48
belki iyi misina kullan diyen çıkar ama en tenha yerde 20 kişi dipdibe olunca adam misinayada acıyor en sağlamı senin gbi hazırlamak fakat senin sandalın var bir takımı uzun süre kullanabilirsin biz her akşam hazırlamaya 4-5 takım kafayı yeriz herhalde

lidaki
12-02-2007, 21:03
Rauf abi eline koluna sağlık çok güzel olmuş valla...:)

Rauf
12-02-2007, 21:21
belki iyi misina kullan diyen çıkar ama en tenha yerde 20 kişi dipdibe olunca adam misinayada acıyor en sağlamı senin gbi hazırlamak fakat senin sandalın var bir takımı uzun süre kullanabilirsin biz her akşam hazırlamaya 4-5 takım kafayı yeriz herhalde

Haklısın cevat ben genel olarak capariyi tekneden kullanıyorum ve birincisi hazır capariler benimgibi dört bucuk metre teknesi olanlar icin kullanışlı değil takımı tekneya almak cok zor ve dolaşma riski büyük takımı kendi yapmamın birinci sebebi bu .iğne sayısı olarak 8-10 arasını gecmez ve kurşun ile beraber takımın boyu yaklaşık bir bucuk iki metredir .ikincisi ıstavrit icin pek capari yapmam benim takımlar kolyos,palamut.tırsi ve ceşitli büyüklükte sırtı takımlarını teşkil eder kullandığım iğneler 4-6 nr arası düz uzun pala galveniz olur şimdiye kadar sinek iğnesinden bağladığım capari cok azdır kullandığım misinalar iğne bedeninde 0.25 ila 0.35 sırtı caparilerinde 0.40-0.60 kalınlıklarındadır genelde.vidio cekiminde ki ölcüler bilhassa büyük tutulduğunun sebebi daha iyi görünmesini sağlamaktı.kısmen bizim dolmalık parmakların müsait bıraktığı ölcüdede başarılı olduk :) :D hayırlı günler dilerim.
[Only Registered Users Can See Links] ([Only Registered Users Can See Links])
sırtı icin bağlanmış iki örnek capari tüğlü ve simli

eşref sürek
13-02-2007, 01:24
abi eline sağlık çok güzel yeni bir şey öğrenmek bende çaparimi kendim yaparım senden bir farkım kırmızı iplik yerine hanımların kullandığı kırmızı oje kullanıyorum ayrıca ojelerin simli olan çeşitli renkleri mevcut rastgele

Rauf
13-02-2007, 06:11
abi eline sağlık çok güzel yeni bir şey öğrenmek bende çaparimi kendim yaparım senden bir farkım kırmızı iplik yerine hanımların kullandığı kırmızı oje kullanıyorum ayrıca ojelerin simli olan çeşitli renkleri mevcut rastgele

Eşref arkadaşım evet tüğ veya simi iğneye direk misina ile bağlamakta bir capari bağlama şeklidir ve piyasada bu şekilde bağlanmış cok capari ceşiti vardır sonradan bağlanan bölüm fosforlu boya ile veya göz alıcı renklerde oje ile boyanır bu şekilde bağlama türünü de ilerde bir vidio gösterisi olarak sitemize ekliyeceğim.ama orjin olarak bağlama şekli merserize iple bağlanma şekli dir en ufak bir tarifi aşağıda resimde ekliyorum.benim vidioda capari bağlamaya başlarken iğne ile iğne misinasını evvela iki kazık bağı ile bağladım hatırlarsan bundan sonra tüğü bağladım bu ilk bağladığım düğüm capari tüğünü palaya doğru cekip sıkıştırır ken tüğün altına giriyor ve tüğü hafifce yukarı kaldırıyor direk misina ile bağlanan caparide bu olmaz ama sadece şim veya değişik organze kurdelalarından cıkarılmış iplikleri bağlıyacaksanız direk misina ile bağlaya bilirsiniz selamlar.
[Only Registered Users Can See Links] ([Only Registered Users Can See Links])

levrek
13-02-2007, 09:17
Rauf abi ellerine sağlık,zannedersem bundan böyle forumdaki tüm arkadaşlar kendi imalatlarını kullanacaklardır,sevgilerimle

Uzm.Dr.Rastgele
13-02-2007, 13:11
Rauf hocam ellerine ve emeğine sağlık.....Sende ben de,bilgisayar konusunda
teknoloji cahili olsak bile sora sora bağdat bulunur misali bir şeyler öğrenip; bu öğrendiklerimizi kullanarak insanlara bir şeyler vermeye ve onlarla birşeyler paylaşmaya çalışıyoruz......

Bence bundan daha güzel bir şey olabilir mi....?:D :dans: :dans: :dans:

Rauf
13-02-2007, 17:59
Rauf hocam ellerine ve emeğine sağlık.....Sende ben de,bilgisayar konusunda
teknoloji cahili olsak bile sora sora bağdat bulunur misali bir şeyler öğrenip; bu öğrendiklerimizi kullanarak insanlara bir şeyler vermeye ve onlarla birşeyler paylaşmaya çalışıyoruz......

Bence bundan daha güzel bir şey olabilir mi....?:D :dans: :dans: :dans:

Rica ederim ustam o senin hoş görün.benim yaptıklarım senden öğrendiklerim daha cok öğreneceğim var senden.sana bir e mail attım bilgilerinize rastgele.

kya55
14-02-2007, 11:38
Rauf hocam emeğiniçin teşekkürler.Çok faydalı oldu bizim için..

Rauf
14-02-2007, 11:46
Rauf hocam emeğiniçin teşekkürler.Çok faydalı oldu bizim için..

ilerde vakit buldukca daha başka meterial lerden de bağlama vidioları cekicem faydalı olabilirsem ne mutlu rastgele.

yilmaz
14-02-2007, 12:13
ellerine sağlık rauf abi çok güzel olmuş çaparilerin.bende teknede kullanmak için 25 li tüy çapari hazırladım. yaza hazırlık uskumru ve kolyoz için.

Rauf
14-02-2007, 19:53
ellerine sağlık rauf abi çok güzel olmuş çaparilerin.bende teknede kullanmak için 25 li tüy çapari hazırladım. yaza hazırlık uskumru ve kolyoz için.

teknen büyük herhalde yılmaz kardeşim yoksa nasıl alıcan o kadar capariyi iceri.rastgele.

amatör balıkçı
15-02-2007, 20:29
Rauf bey,çok teşekkürler bende her ikiside aynı anda bağlansa olmazmı diye soracaktım ama açıklamanızla cevabı aldım,tekrar teşekkürler,SELAMLAR.

varior
15-02-2007, 22:19
Rauf abi, ellerine sağlık, kendimi Chesse&Peche izliyorum zannettim tek farkı sayende Türkçe birşeyler duymak oldu.. Gerçekten çok teşekkürler, anlatım süper.. Hep hazır alıyordum ama bir kerede olsa çapari yapmayı deneyeceğim, kendi yaptığım çapari takımıyla balık alırsam sayende çok mutlu olacağım.. :)
Mesajında diğer bağlantılardan bahsetmişsin, ben genelde el oltalarını kendim bağlarım, ancak kurşun bağlantısı kısmı hakkında daha detaylı bilgiler almak isterdim doğrusu... Bırakma için, dip oltası için, sallama için.. :) çalışmalarınızı dört gözle bekliyorum... Sağlıcakla..

eşref sürek
16-02-2007, 00:26
abi çok teşekkürler bir şeyi bilmek kadar paylaşmakda önemli ben yeni birşey öğrenmeyi severim hele senin gibi bir öğretmen olursa rastgele

Rauf
16-02-2007, 08:19
Rauf abi, ellerine sağlık, kendimi Chesse&Peche izliyorum zannettim tek farkı sayende Türkçe birşeyler duymak oldu.. Gerçekten çok teşekkürler, anlatım süper.. Hep hazır alıyordum ama bir kerede olsa çapari yapmayı deneyeceğim, kendi yaptığım çapari takımıyla balık alırsam sayende çok mutlu olacağım.. :)
Mesajında diğer bağlantılardan bahsetmişsin, ben genelde el oltalarını kendim bağlarım, ancak kurşun bağlantısı kısmı hakkında daha detaylı bilgiler almak isterdim doğrusu... Bırakma için, dip oltası için, sallama için.. :) çalışmalarınızı dört gözle bekliyorum... Sağlıcakla..

savaş işte elimizden şimdilik bu kadar geldi daha iyi görüntü ve daha değişik konular da da calışıcam.inan bu capari hic zor değil devamlı dene bozuk olsun carpık olsun ama bir zaman gelir sen bile bu kadar nasıl iyi bağladığına hayret edersin yeterki hatalı bağladığın zaman nerelerde hata yaptığını bil ve tekrarında daha düzgün bağlamaya gayret et.selamlar.

blaster87
05-03-2008, 23:40
hocam videodaki arkadaki forum reklamı beyaz olduğundan tam anlayamadım aslında bilginize.

nidya78
11-04-2008, 21:22
Videolar için çok teşekkürler. Sayenizde bende ilk takımımı hazırladım. Yarın ik takımımı denyeceğim. Bir de kösteklerin bedene nasıl bağlandığını anlatırsanız çok sevinirim.

turna
12-04-2008, 18:46
nidya 78,aramıza hoş geldin,imza ayarlarını yaparsanız sizin kim olduğunuzu öğrenmiş oluruz.bizler de nasıl hitap edeceğimizi bilelim..

nidya78
13-04-2008, 10:23
:D ilk takım iş yapmadı ama yılmadım yeniden deneyeceğim. köstekleri çok kalın bağlamışım sanırım ondan dolayı iş yapmadı. bu arada bağlamayı öğrendim ya köstekleri işi arap misaline çevirdim. çeşit çeşit kçstek hazırladım. hatta bi tanesi çok ilginç oldu yavru balığa benzedi. bu bukle bukle olan bulaşık süngerlerinden kullandım sim yerine. resmen yavru balık oldu. ama iş yapmadı malesef :D

emrshn
25-10-2009, 08:36
Selamlar..Bende Balıkçılığa Yeni Başlamış birisiyim..Fakat Linkler Geçersiz Sanırsam Bayağı Önce İşlendi BU konu Linkler Yenilenirse Çok Seviniim..Herkeze Rast gelsin..Ayrıca Bu Forum Sayesinde Atma Tekniğimi Geliştirdim Şİmdi 100 metreye yakın atışlar Yapıyorum Emeği Geçen Herkeze Sonsuz Tşklr..