PDA

Tüm Versiyonu Göster : Katılım hakkında

ADNAN
11-03-2007, 15:13
sevgili site üyelerimiz, siteye girdiğimde yeni konulara baktığımda, aşağı yukarı 3-5 kişi nin açtığı konulara yine aynı arkadaşlar konuyla muhattap oluyorlar. 1400 kişi olduk . Kısaca şöyle demek istiyorum ''Nerde bu millet,nerde bu üyeler, nerde bu balıkçılar'';)

cevat2
11-03-2007, 15:24
katılıyorum size adnan bey bu aralar zayıf gidiyoruz

cevat2
11-03-2007, 15:34
dün istanbul tuzlaya giitim haftasonu belki tekne ile izmarit yaparız diye fakat hava çok bozuktu birde bu aralar sahil güvenlik çok sıkıştırıyormuş teknecileri miço kağıdı ve yangın sön.,can yeleği için aman vermiyormuş balığa fazla çıkan olmadığı için malzemecilerde moralsizdi miço kağıdı olanın yanında biz avlanamıyormuyuz teknede kişi sayısı ne kriterlere veriliyor denizcilik ile ilgili bir sürü site geziyorum hepsi eğitim imtihan anlatıyor açıklaması tatmin edici bir yer bulamadım

Güven ÖZYELDAN
11-03-2007, 21:53
sayın abicim bu konuya malesef sık sık deyiniyoruz fakat arkadaşların fazla umursama diyeceğim katılıma malesef katılan 50 kişi kadarız zaman zaman artıyor 2-3 yazışma sonra onlarda kayboluyor belki sadece zaman içinde girip gezintiden sonra kapatıyorlar ama arkadaş bir yorum yap yav bu senin 10 dk alır 1 sigara yak yaz bir kaç kelime sonra kapat bilmediğimiz birşey varsa bizde öğrenelim umarım bu seferki açtığın konuda bunu sağlarız sevgiler abicim...

ADNAN
11-03-2007, 22:44
işte bu dur bir sigara içimi kadar zamanda bildiğin konular hakkında 2-3 kelime yaz yeter, 1400 kişide 50 kişi katılımcı çok yetersiz sadece ''ben rastgelsin e üyeyim'' demek yeterli değil...

giritli
12-03-2007, 07:28
Vallaha doğru söze ne hacet...Yalnız aman deyim beyler öyle sigara migara kelimelerini kullanmayalım...sonra gereksiz yere sigara karşıtlarının tepkisini çekmeyelim...onun yerine çay içimi sürede diyelim de ne şiş yansın ne kebap:D :D :D

Uzm.Dr.Rastgele
12-03-2007, 11:36
Havalar düzelip de insanlarımız balığa gitmeye başlayınca katılımın artacağı ümidindeyim......:D

katiti
12-03-2007, 12:54
Adnan Abi kanayan yaramıza değinmişsin, ne yazık ki şimdiye kadar çözüm bulamadık. İnşallah bundan sonra bulunur...

dün istanbul tuzlaya giitim haftasonu belki tekne ile izmarit yaparız diye fakat hava çok bozuktu birde bu aralar sahil güvenlik çok sıkıştırıyormuş teknecileri miço kağıdı ve yangın sön.,can yeleği için aman vermiyormuş balığa fazla çıkan olmadığı için malzemecilerde moralsizdi miço kağıdı olanın yanında biz avlanamıyormuyuz teknede kişi sayısı ne kriterlere veriliyor denizcilik ile ilgili bir sürü site geziyorum hepsi eğitim imtihan anlatıyor açıklaması tatmin edici bir yer bulamadım

Cevat Abi plakalı teknelerin amatör balıkçıyı balığa çıkarması yasaktı en son ama şu anki durum farklı mı bilmiyorum. Kişi sayısı kriterleri de güvenlik amaçlı olarak tekne boyuna vs. bağlı olarak belirleniyor.

giritli
12-03-2007, 13:42
Mertikom plakalı tekne deyince "nasıl trafik sicili varsa" onlarda da deniz taşıtları sicili gibi bir yere kaydolmuşmu oluyorlar...Eğer öyleyse plakasız tekne olmaması gerekmez mi...bir de ben bugüne kadar plakasız tekne nerdeyse görmedim....bu plaka dediğin 35. ile başalayan oluyor demi...

Eğer öyleyse bizim çıktığımız teknelerin hepsinde plaka vardı...amatör balıkçıya herhangi bir cezası varmıdır acaba...ya da amatör balıkçı belgesi olana ceza uygularlarmı acep...?

ATLANTİS
12-03-2007, 14:20
sevgili site üyelerimiz, siteye girdiğimde yeni konulara baktığımda, aşağı yukarı 3-5 kişi nin açtığı konulara yine aynı arkadaşlar konuyla muhattap oluyorlar. 1400 kişi olduk . Kısaca şöyle demek istiyorum ''Nerde bu millet,nerde bu üyeler, nerde bu balıkçılar'';)Abi biraz sabret derim hele bir sezon açılsın zira ne denizde balık nede paylışılacak malzeme var bir iki aya kalmaz yazıcak veya gönderecek fotolar çok olucak!
öyle umuyorum:D

mufi
13-03-2007, 09:12
Sahi arkadaşlar limanlarda baglı olan teknelere bakınca burun kısımlarında bir sürü rakkam var hadi ilk rakamı anladık il numarası diyelim ya digerleri neyi ifade ediyor????:soru: :dikkat:

katiti
13-03-2007, 14:42
Mertikom plakalı tekne deyince "nasıl trafik sicili varsa" onlarda da deniz taşıtları sicili gibi bir yere kaydolmuşmu oluyorlar...Eğer öyleyse plakasız tekne olmaması gerekmez mi...bir de ben bugüne kadar plakasız tekne nerdeyse görmedim....bu plaka dediğin 35. ile başalayan oluyor demi...

Eğer öyleyse bizim çıktığımız teknelerin hepsinde plaka vardı...amatör balıkçıya herhangi bir cezası varmıdır acaba...ya da amatör balıkçı belgesi olana ceza uygularlarmı acep...?

Onurum o dediğin numaralar yani plaka yalnızca profesyonel balıkçı teknelerinde olur. Amatörlerin teknelerinde yoktur. Evet bizim kiraladığımız tekneler hep bu tekneler olduğundan hepsinde numara görmen normal. Ama SG yakalarsa ceza yazar. Bunun cezası bildiğim kadarıyla balıkçıya yazılıyor ama kesin birşey söyleyemeyeceğim...

er35han
13-03-2007, 16:59
sevgili site üyelerimiz, siteye girdiğimde yeni konulara baktığımda, aşağı yukarı 3-5 kişi nin açtığı konulara yine aynı arkadaşlar konuyla muhattap oluyorlar. 1400 kişi olduk . Kısaca şöyle demek istiyorum ''Nerde bu millet,nerde bu üyeler, nerde bu balıkçılar'';)
:) Adnan abicim seninle aynı fikirdeyim ancak ben çuvaldızı kendimize batırmalıyız diye düşünüyorum.Sitemize yeni üye olan ve forumlara katılan arkadaşlara sadece bir hoşgeldin yapıp orada bırakıyoruz.Bence üyeler arasında tanışma kaynaşma için birkaç ayda bir ufak organizasyonlar, tanışma yemekleri yapılmalı. Üye olduğumdan bu yana forumlarda sohbet edip birşeyler paylaştığımız arkadaşlarımdan ancak 3 yada 4'üyle birebir tanışma imkanım oldu. Dışarıdan katılan biri bir davet , bir teklif görmediği sürece bu sohbetlere katılmak istemez biraz uzak durur gibime geliyor. En azından aynı ilde yada bölgede ikamet eden arkadaşlar için o ilde biraraya gelebilecekleri bir ortam hazırlanmalıki sitemiz ve bağlarımız güçlensin.5 kişinin beraber olduğu bir tanışma yemeği ve balık av sohbetinin geri dönüşü, kesinlikle birdahakine 15-20 kişinin katılımı olacaktır.Site içindeki çekirdek grup ,başka arkadaşlarıda bu yemekli ortamlara getirecek olursa sitemiz genişleyecek ve katılımımız daha da artacaktır diye düşünüyorum. Siz ne dersiniz?:soru:

ADNAN
13-03-2007, 19:24
Kanayan yara, evet bence siteye katılımların daha fazla olması gereken zaman , karadan da tekneden de balık yok havalar da müsait değil işte tam fırsat saldırın siteye bilgileri paylaşalım, bilmediklerimizi öğrenelim kaynaşalım derim ...organisazyonlar yapalım,av programları yapalım ....:dans: :dans:

Rauf
14-03-2007, 04:27
Sahi arkadaşlar limanlarda baglı olan teknelere bakınca burun kısımlarında bir sürü rakkam var hadi ilk rakamı anladık il numarası diyelim ya digerleri neyi ifade ediyor????:soru: :dikkat:

bu konuda daha evvel sitemize bağzı şeyler yazmıştım kısaca tekrar değineyim balıkcı teknelerinde kıc yan bordada bağlı olduğu liman ve numarası yazar orta yan bordalarında profosyenel balıkcı olduğu icin ruhsat numarası yazılıdır baş tarafındada o teknenin ismi yazar.gecen sene tesadüfen sahil koruma tarafından ikaz edildikten sonra denizdeki bütün gemilerin (sahil güvenlik iki metrede olsa gemi gemidir) diyor şişme botunuz bile olsa motorlu veya motorsuz siz amatör veya profosyenel olarak balıkcılık yapsanız teknenizi liman başkanlığına kayıt ettirmek zorundasınız.bunlar avrupa uyum yasaları cercevesinde son iki senedir özellikle uygulanmasına ilgili birimler tarafından takip ediliyor ve uymayanlar hakkında cezai işlem uygulanmaktadır bilgilerinize.selamlar.

giritli
14-03-2007, 06:54
Rauf abicim bilgiler gayet aydınlatıcı olmuş teşekkürler...yalnız bizim buralarda orta yan borda da yazan ruhsat numarasına ya ben hiç rastlamadım ya da vardıda ben dikkat etmemişim...bizimkilerde genellikle liman nosu ve ismi yazıyor gibi geldi bana...

Rauf
14-03-2007, 07:04
Rauf abicim bilgiler gayet aydınlatıcı olmuş teşekkürler...yalnız bizim buralarda orta yan borda da yazan ruhsat numarasına ya ben hiç rastlamadım ya da vardıda ben dikkat etmemişim...bizimkilerde genellikle liman nosu ve ismi yazıyor gibi geldi bana...

arkadaşım belki bölgesel olarak değişebilir ama burada alanyada böyle unutmassam resmini cekerim
[Only Registered Users Can See Links] ([Only Registered Users Can See Links])
amatörlerin genelde böyle oluyor selamlar

giritli
14-03-2007, 07:06
Hah işte benim gördüklerimde böyleydi abi...amatör deyince balık avlamak avlamak yasak mı oluyor...ya da şöyle sorayım abi...amatörle profesyonel arasında tekneyle yapabilecekleri yönünden ne farklar oluyor...saygılar...

Rauf
14-03-2007, 07:24
Hah işte benim gördüklerimde böyleydi abi...amatör deyince balık avlamak avlamak yasak mı oluyor...ya da şöyle sorayım abi...amatörle profesyonel arasında tekneyle yapabilecekleri yönünden ne farklar oluyor...saygılar...

Anlatayım onurcum şimdi amatör olarak avlanan teknelerde liman kaydı şart balıkcılık yapan teknelerde hem liman kaydı hem ruhsatlı olması lazım ruhsatta burada kısıtlandı yok anca birisinin teknesiyle beraber devir alıcan taksi plekası gibi yanlız tekneyi sürende bağzı evraklar aranıyor mesela amatör olarak olta balıkcılığı yapan kimseler ADB (aMATÖR DENİZCİ BELGESİ) sahibi olması gerekli bunuda imtehanla sınavla danizcilik federasyonun actığı sınavla alıyorsun profosyenel balıkcılar icin daha başka belge gerekli şimdi aklımda değil.sen amatör balıkcı teknesiyle başkasının teknesiyle balığa cıkabilirsin bunda yasak yok yalnız tekneyi sürenin ve teknenin kayıtlı ve adb olan birinin olması lazım yakalanırsa cezayı tekne sahibi yer bu durum balıkcı teknesi ile cıksanda yine teknenin teknik donanım ve belgelerinin tam olması aranır senin icin bir yasak zöz konusu değil eskiden su ürünlerinden amatör balıkcı belgesi alınırdı oda kalktı mecburi değil.konuyu anlatmışımdır umarım iyi günler.

giritli
14-03-2007, 07:56
Teşekkürler Rauf abicim...daha aydınlatıcı olamazdı...saygılar...

amatör balıkçı
14-03-2007, 10:26
Sevgili kardeşim Onur tam sana cevap yazacaktım baktım Rauf bey benim yazacaklarımın aynısını yazmış,ister amatör balıkçı teknesi ile ister prof.balıkçı teknesiyle çık tekne donanımı ile ilgili her eksiğin cezası tekne sahibine yazılır,senin sadece bir can yeleğin olması gerekir.

amatör balıkçı
14-03-2007, 10:33
Aklıma şimdi geldi bu yeni bir uygulama herhalde ne kadar mantıklı bilmiyorum ama teknede 4 oltadan fazla olta atılmayacakmış benimde S.G. ile birkaç kez istişarem olmuşyu ordan biliyorum birde ilçe tarım müdürlüğündende aynı şeyi söylemişlerdi bana.

lidaki
14-03-2007, 17:32
Adnan abicim yürekten katılıyorum. Ben ilk katıldığım sıralarda 8-10 kişi arasında muhabbet ediyor gibi gelmişti.Ama sonra baktım hakketen bi dünya üye var. Mesela işyerinden iki arkadaş var üye abicim yazın iki - üç satır bişey yok. Gerçi bende pek katılımcı saymıyorum kendimi zira çocuktan ve hanımdan fırsat bulduğumda yazmaya çalışıyorum:( :( :(

giritli
15-03-2007, 07:37
Sevgili kardeşim Onur tam sana cevap yazacaktım baktım Rauf bey benim yazacaklarımın aynısını yazmış,ister amatör balıkçı teknesi ile ister prof.balıkçı teknesiyle çık tekne donanımı ile ilgili her eksiğin cezası tekne sahibine yazılır,senin sadece bir can yeleğin olması gerekir.
Bülent abicim yinede teşekkürler....Fazladan bilginin kimseye bir zararı olmaz...
"senin sadece bir can yeleğin olması gerekir" derken bunun sorumluluğu amatör balıkçıya ait anlamında mı söyledin onu anlayamadım...

Şayet öyleyse o kadar takım taklavatın arasına birde can yeleğini ilave edersek yandık abi...:D :D

Birde şu en fazla 4 olta meselesine takıldım abi...SG ve Tarım Müd.söylüyor demişsin...bunun yasal bir dayanağı varmı acaba...yoksa sadece şifaen talep edilmiş birşeymi acaba...bence teknenin istihap haddi ne kadarsa o kadar kişi olta atabilir ama tek kişi için bu sınırlamayı getirmiş olabilirler tabi...Saygılar...

gokseldbuga
15-03-2007, 07:43
benim bildiğim karadan da 1 kişi en fazla 4 olta atabilir?

giritli
15-03-2007, 07:54
Bu konuyla ilgili sirkülerde herhangi birşey yazıyormu bilemiyorum ama yazmıyorsa bile çevrede başka avlanan amatörler varsa şayet en azından onlara duyulması gereken saygı babında zaten 4 ve hatta 3 oltadan fazla kullanmamak gerekir diye düşünüyorum....

Gittiğim kıyı avlarında ben en fazla 2 olta kullanıyorum şahsen....Bunu yapmamın sebebi de şansımı ikiye katlamak değil sadece farklı takımlar kullanmak isteyişim oluyor...bir takımı avlanılan meranın özelliklerine göre 3 köstekli sarkıtma takım ya da tek iğneli gezer kurşunlu takımdan yapıyorum... ikinci takımımı ise dipkıbrıslı yapıyorum...Açıkcası bunlar bana yetiyor...

cevat2
15-03-2007, 08:05
onur 4 olta ve çapari hariç en fazla 6 iğneye müsaade var sirkülerde ben 4 kamış kullanıyorum ama 14 yaşında oğlum yeme zile yardım ediyor yoksa dediğin gibi 2 olta yeter birine bakarken öbürünü kaçırıyorsun tabii balık bolluğunda

aganta borina borinata
15-03-2007, 08:19
amatör balıkçılık sirkülerinde bir amatör balıkçı için olta sayısı cevat beyin bahsettiği sirkülerde belirtilmiş... kişi başı 4 olta çapari hariç 6 iğne ile sınırlandırılmış...bu amatör balıkçı için teknede kıyıda yada iç sularda aynıdır... ancak teknede için belirlenmiş başka bi uygulama varsa konuda bilgisi olan arkadaşların bilgi vermesi çok iyi olur...

bu arada daha önce haldunla bu konuda konuşmuştuk ama sitede yazdık mı hatırlamıyorum... kıbrıs denen takımda toplam iğne sayısı 6 adedi geçerse sirkülere göre yasak bi takımdır...çaparinin tarifi tam olarak yapılmıştır...

rastgelsin...

gokseldbuga
15-03-2007, 08:39
Biz sirkülerimizi de tahmin ederim egemen devletlerden adapte etmişizdir, senin her yanın eğri olsun ama sen büğrüyü bul. Sen onca trole gırgıra izin ver avmarketlerinde boy boy tırıvırı satışına izin ver ama kullanımı yasak olsun ,kıyıdan av yapanlara olta sınırlaması getir.
Benim 3 kamışım oldu toplamda, abim ise 7-8 olta atar, bunların herbirine mamun, borukurdu, madya, yengeç, sübye, sardalya takar, bazıları tek gezer kurşundur (madyalar, sübyeler) , bazıları köstekli (mamunlar ) bazıları dip kıbırısıdır (sardalya).
Bunun şansı artırmakla da ilgisi vardır, bir çeşit mazmuzlama da diyebiliriz, ama bence hepsinden ötesi stil olarak bakabiliriz, daha doğrusu ben bu şekilde gözlemledim. Bu şekilde alışmış ve nasıl oluyorsa hepsine yetişiyor ben mümkün değil idare edemem. Oltalarını atar, ya ufak bir sopa diker başlarına ya da kayalar üzerine bırakır , çayını kahvesini koyar seyreder. Çevredeki amatörler açısından Onur' a katılırım , yada gider başka bir alanda atarım 2-3 tanesini,
Balık avlamak nasip kısmet işidir, sen takım yapmayı biliyorsan, yemini düzgün takıyorsan , kısacası avcılığın temek kurallarını yerine getirip oltaı suya attıysan gerisi kısmetine kalmııştır, ister 10 olta at ister 1 tane

giritli
15-03-2007, 08:56
Benim yaptığım kıbrıslarda iğne sayısı altıyı geçiyor...9-10 adet sinek iğneden yapıyorum takımı...yani benim kullandığım takım şu durumda yasaklılar listesinde...peki kefal için yapılan kıbrısların öteden beri gelen dedelerimizden gördüğümüz belli bir standardı olmuyormu...benim bildiğim dükkanlarda satılan hazır takımlarda da 9-10 civarı iğne oluyor...bilemiyorum ama 6 iğne sınırı sarkıtma tipi takımlar için geçerli olsa gerek diye düşünüyorum...bundaki kasıt sanıyorum ki 6 iğneden fazla yapılan sarkıtma takımın neredeyse paragatın işini göreceğinin düşüncesinden kaynaklanıyor...sirküleri hazırlayanlarında bundan yola çıkarak böyle bir sınırlama getirdiklerini düşünüyorum....bence bu iğne sınırlandırması kıbrıs tipi takımlar için tartışılır gibi geliyor bana...

çünkü işim kanunlar,tebliğler vb.ile çok fazla ilgili olduğundan şunu biliyorum ki kanun şöyle der "lafzın açık olmadığı yerde ruhuna bakılır" yani kanunda,tebliğde,sirkülerde ya da benzeri bir hükümde söylenen şey yoruma açıksa,o hükmün ne amaçla çıkarıldığına bakılır...

öyleyse kefal takımlarının ya da diğer türlerin avcılığında kullanılan dip veya yüzey kıbrıslarının hepsinin max.6 iğneden ibaret olması gerekiyorsa , ya iğne boylarını büyütücez ya da takımı daha kısa tutucaz demektir...eh bu şekilde yapılacak takımın da amaca ne kadar hizmet edeceği tartışılır bence...

gokseldbuga
15-03-2007, 09:07
hep söylüyorum, sirküler mi vicdan mı, akıl mı, mantık mı, sirkülerdeki birçok maddenin efektifliği tartışılır, ben balık avlamaya gidiyorum, balıkla romantik anlar takılmaya değil, kendi tecrübeme göre gereği ne ise o kadar iğne takarım oltaya. Allah aşkına şurda topu topu yakaladığımız en fazla 5-6 çipura hadi yaz için 10 isparoz+sarpa+lidaki diye düşünelim kime ne zarar veriyorsun ki? Adam orda,denizin anasını ağlatmış kaldı ki sen doğaya saygılısın , koruyorsun , gözetiyorsun.
Hepimiz düşünen vicdan sahibi insanlarız, yasaklar mektubuna ihtiyaç yoktur, kaldı ki bu mektup küçük % için yazılmıştır ( bilgilendirme dışında).
Kurşun da denizler için çok zararlı mesela, her kurşun bırakışımda gıcık oluyorum ama sintinesini denize boşaltan adama da tutup 5000 10000 ceza kestiklerinde de her düşünen insan gibi ciddiyeti sorguluyorum.

giritli
15-03-2007, 09:08
onur 4 olta ve çapari hariç en fazla 6 iğneye müsaade var sirkülerde ben 4 kamış kullanıyorum ama 14 yaşında oğlum yeme zile yardım ediyor yoksa dediğin gibi 2 olta yeter birine bakarken öbürünü kaçırıyorsun tabii balık bolluğunda
Cevat abicim Allah bağışlasın...Sizde erken yaşta baba olup genç yaşta evladıyla birşeyler paylaşabilen şanslı babalardansınız anladığım kadarıyla...
14 yaşında demişsiniz...Abi senin oğlan koca adam olmuş artık yaaa:D :D
Hani niyetlense torun sahibi bile olursun;) :oha: :P
Bence oğlanın yeme zile bakıcak yaşı çoktaaaan geçmiş...Bana kalırsa oğlanın şarkı dinleme yaşı geçmiş artık şarkı söyleme zamanı gelmiş...Ne güzel işte abi sen 2 kamışa bakarsın oğlan 2 kamışa gül gibi avlanırsınız...:D :D :D

Saygılar,

cevat2
15-03-2007, 09:11
arkadaşlar derinlere gidersek işin içinden çıkamayız eloğlu trolle denizin dibini süpürüyor yasak falan dinlemiyor amatörün bir iki iğnesi ile hesap yapacaklar sirküler çıkarırken onları düşünsünler içimizi rahat tutup kıbrısıda çapari olarak düşünün çapari gibi bir seferde 10 balık çekmiyoruz ya

gokseldbuga
15-03-2007, 09:14
dediğim gibi abicim, bu sirküleri Yunanlardan Italyanlardan alıp bize uyarlamışlardır.
herşeyimiz düzgün ya, iğnelere kaldık

cevat2
15-03-2007, 09:20
sen bizi bir seyretsen ne tatlı kavgalar ediyoruz en çok tartıştığımız en ufak kıpırtıda baba vuruyor oğlum dalga yoksa zil öter yok illaki çekecek onu ama kuşadasında beni mat etti mırmır zili öttürmeden yakaladı birde atma dediğim yere atar her seferinde taktırır hadi iğne bağla takım yap şimdi bol bol takım hazırlıyorum taktıra kopara öğrenecek düğümleri öğrendi adam ayakkabısını annesine bağlatıyor balıkçı düğümlerini hepsini kendi yapıyor

giritli
15-03-2007, 09:36
sen bizi bir seyretsen ne tatlı kavgalar ediyoruz en çok tartıştığımız en ufak kıpırtıda baba vuruyor oğlum dalga yoksa zil öter yok illaki çekecek onu ama kuşadasında beni mat etti mırmır zili öttürmeden yakaladı birde atma dediğim yere atar her seferinde taktırır hadi iğne bağla takım yap şimdi bol bol takım hazırlıyorum taktıra kopara öğrenecek düğümleri öğrendi adam ayakkabısını annesine bağlatıyor balıkçı düğümlerini hepsini kendi yapıyor
Olsun abi seninde dediğin gibi tatlı inatlaşmalar bunlar...bu tür inatlaşmalar da olmasa gittiğiniz balık avlarının tadı tuzu olmaz zaten...önemli olan ortak bir paydada buluşabilmek bence...sizde bunu başarmışsınız zaten...darısı başımıza inşallah...

cevat2
15-03-2007, 09:36
doğan sirküler ayırmıyor tekne veyahut kara diye aynı kıriterler geçerli şimdi s.g. miço kağıdı yan.sön. can yel. kontrol ediyormuş çok sıkı bende bunu anlamıyorum şimdi plakalı teknede amatör olta atamıyor herhalde,plakasız amatör teknede de kişi sayısı na göre yine atamıyorsun kiralamak istedim geçen hafta ist.da herkes tırsmış şimdi kiralıklla balık tutamıyacakmıyız bilenler bir açıklasın lütfen beyler

Rauf
15-03-2007, 10:29
arkadaşlar bu konuda bildiklerimi yazayım amatör balıkcılar 1-ağ dökemez 2-paragat dökemez 3-balık satamaz4- teknesinde parayla kişileri taşıyamaz.ne yapabilir 1-capari yapabilir 2-kıbrıs oltası atabilir ve tabiki olta balıkcılığı yapabilir yani paragat cok oltalı bir takımdır yasaktır ama capari cok oltalı olaması paragat ile aynı sayılmaz birde dip oltaları veya olta takımları na 6 iğne ile sınırlama getirilmiştir o kadar.

gokseldbuga
15-03-2007, 11:18
Teşekkürler Rauf abi,

cevat2
15-03-2007, 11:35
iyide rauf abi biz sana misafir geldik 3 kişi bizi balığa çıkardın senin tekne liman kağıdında kişi sayısı varmı bunu s.g soruyormu farzet 4 kişi avlanıyoruz alanyada amatör balıkçı belgesini taşımak zorundada değiliz benim merak ettiğim konu bu bir arkadaşın teknesine binerken sayıya bakmak lazımmış tekne kağıdında 2 yazıyorsa avlanamıyormuşsun 3 kişi ,5.5mt altında ise ne tür belge lazım tekne için

gokseldbuga
15-03-2007, 12:02
Cevat abi, bir ara Foçada balıkçı tekneleri ile gezi tekneleri arasında bir sorun olmuştu bu konuda, profesyönel balıkçı teknesi para ile amatör balıkçı taşıyamaz fakat SG gelir de sorarsa, bu benim ahbabım , eşim dostum deyince karışmadıklarını okumuştum. Aynı şekilde gezi teknesi lisansı bulunan tekneler de balıkçılık turları düzenleyemez diye , balıkçı tekneleri karşı çıkmıştı, sonuçta ne oldu bilemiyorum

Rauf
15-03-2007, 13:32
iyide rauf abi biz sana misafir geldik 3 kişi bizi balığa çıkardın senin tekne liman kağıdında kişi sayısı varmı bunu s.g soruyormu farzet 4 kişi avlanıyoruz alanyada amatör balıkçı belgesini taşımak zorundada değiliz benim merak ettiğim konu bu bir arkadaşın teknesine binerken sayıya bakmak lazımmış tekne kağıdında 2 yazıyorsa avlanamıyormuşsun 3 kişi ,5.5mt altında ise ne tür belge lazım tekne için
[Only Registered Users Can See Links] ([Only Registered Users Can See Links])
Konuyu tam anlamamışım yukarda benim teknenin özel tekne belgesinde belirttiği üzere dört kişi taşıyacağı belirttilmiş sürücü dahil(azami) birde bu belgenin arkasında yazılı teccisat bölümü var buna göre eğer ben im teknede dört kişi bulunursa o zaman 4 tane can yeleği bulundurma mecburiyeti vardır birde ışıklı 20 metre salvolu can simidi.diğer bulundurulması gerekli şeyleri yazmıyorum .bu yazdıklarım sadece teknedeki insanlarla ilgili bölüm merak edenlere duyurulur.

eşref sürek
15-03-2007, 20:40
arkadaşlar konu başlığına göre katılımcı olayı gercekten bir sorun bu her yer için gecerli sitenizin muhabbeti güzel elimden geldiğince katılımcı olmaya çalışıyorum herkese rastgele

ADNAN
16-03-2007, 22:46
Katılımdan dolayı hepinize teşşekkür ederim.

cevat2
16-03-2007, 23:02
rica ederiz adnan bey biz hep buradayız

MEHTERAN
17-03-2007, 20:45
Evet hep buradayız. ama bazen denk gelemiyoruz. yani konuları okumakta geç kalıyor yada gözden kaçırıyoruz. Ama balık dostları olarak gönüllerimiz hep birdir. İşte bu dostluk ve sevginin bozulmaması dileğimle herkese sevgi ve saygılar sunarım.

erdekli yücel
02-04-2007, 15:28
selam mutı ben erdekli yucel soruna cevap hangi limana baglı oldugu uzerın de atıyorum (10 TG 001) anlamı sudur 10 nun annlamı su balıkesır tg nın anlamı trol ve gırgır 001 de liman defterine kayıtlı oldugum serı numaramdır hadi rasgele

erdekli yücel
03-04-2007, 17:51
abicim valla ne yalan söyleyeyim ben bu siteye yeni üye oldum yazdıklarımıza cevap gelmeyince insanın iştahı kaçıyor

discus
03-04-2007, 18:21
yücel arkadaşım yazdıklarına cevab vermeme gibi bir durum söz konusu olmaz.elbetteki okuyup ta ilgi çekenler cevabını verecekler belkide yeni sorular yönelticeklerdir.önemli olan konulara çeşitlilik katmak bu okuduğum konuda ise sanırım son noktayı sen koymuşssun zaten gerekli cevabı vermişsin merak etme teşekkürü hakkedene verirler.arkadaşım bildiğin başka diğer konularlada bizi aydınlatmaya devam edersen adıma sevinirim.öyle hemen küsüp kaçmak olmaz zaten konununda başlangıcı bu.hepimiz çalışan insanlarızki malumunuz bazen vakit bulamıyoruz.lütfen biraz daha sabır.... görceksin çok daha fazla paylaşımlarımız olacak... bu arada foruma girişlerde sorun olduğunuda göz ardı etmeyelim arkadaşlarımızın konu üzerinde çalışmaları nın devam ettiğini okudum..saygılar...

MEHTERAN
03-04-2007, 19:24
Sevgili yücel kardeşim. Öncelikle senin yazılarına arkadaşında söğlediği gibi ilgisini çeken arkadaşlar cevap yazacaklardır.Sanırım sitenin başındaki diyer konulara bakmıyorsun.paylaşımlarını bekliyoruz.saygı ve sevgilerimle