PDA

Tüm Versiyonu Göster : Kendim yapmaya çalıştığım zıpkın

ilhan
06-11-2005, 17:16
ikinci el aldığım zıpkının adiliğinden vede el yapı işlere hevesim olduğu için zıpkın yapmak istedim umaram başarılı olurum. Daha öncede iki adet arbalet
yapmıştım arbaletler gayet etkili olmuştu. Su altında Zıpkınla dalış denemesi yapmamama rağram içimden geldi zıpkın yapmak istedim.

Tetik grubu konusunda biraz zorlandım yapmak istediğim tetik grubu var resimlerini ekliyeceğim.

Her türlü Yorumlarınızı bekliyorum.

[Only Registered Users Can See Links]

Taygun KOCABIYIK
06-11-2005, 20:44
ilhan abi maşallah süper zıpkın yapmışsın helal olsun
tetik grubundan kastın ne anlayamadım ama kromdan yapılmış ahşap tüfek tetik mekanizmaları satılıyor onlardan alıp takabilirsin.
1-2 soru sormak istiyorum
Uzunluğu ne kadar?
hangi ağaçtan kullandın?
şimdilik aklıma gelen bunlar

niXiz
06-11-2005, 21:58
Tebrikler Başarılı bi çalışma ! :)

ilhan
06-11-2005, 22:04
Taygun kardeş sağolasın
Ağaç ceviz ağacı
Uzunluğu 90 cm belirli bir ölçü yok kafandan göz karırı ayarlıyorum. lastiğin geçtiği delik ile sişe takılacak yer 70 cm olacak inşallah.

Taygun şu ahşap tüfek mekanızmaları nerede satılıyor ve fiyatı ne kadardır.
Tetik gurubu derken şişin mekanızmaya geçerek sabitlemesi ve parmak yardımıyla düşürmesi. kat ettiğim bu idi.
Kafamda bir tetik grubu var unun kartondan portafinin resmini çekip buray koyarım..

Anıl ÜNALAN
07-11-2005, 00:01
Vallaha ne diyim çok sanatkar sın...

Anıl ÜNALAN
07-11-2005, 00:03
Ayrıca çok titiz biri olduğunu anladım monitör tertemiz.:D

ilhan
07-11-2005, 02:16
Arkadaşlar ayrı ayrı teşekkür ediyorum beni gazlıyorsunuz iyicene.
inanın hiç anlamam zıpkın işinden yorum ve yardımlarınızı bekiyorum.

Lastiği germe konusundaki denemelerim ile tüfeğin boyunun biraz kısa olduğunu anladım. Karnıma lastiği germekte zorlanıyorum.gerilse bile şişe zor geçecek gibi.
suyun altında nasıl olur bilmiyorum tabii.:)
Dereyi görmeden paçaları sıvadım gibime geliyor... (Zıpkın ile hiç tetik düşürmeden zıpkın yapmak biraz zor)

aserkansatı
07-11-2005, 05:50
Seni tebrik ederim İlhan, emek vermiş yapmışsın.Ben uğraşamazdım valla...Bravo...

ilhan
07-11-2005, 17:39
İnşallah tam olarak bittiğinde su altındada deniyeceğim. Sudan koruması için nasıl bir vernik yada boya önerirsiniz.?

aserkansatı
08-11-2005, 00:33
Ayrıca çok titiz biri olduğunu anladım monitör tertemiz.:D
Anıl çok güldüm esprine.Bu gün okulda aklıma geldi yine güldüm.Sen çok yaşa :D

ilhan
08-11-2005, 00:40
Monitör 6 senelik. işim gereği sürekli bilgisayarlar ile uğraştığımdan evde fazla bilgisayar başına geçmem oyüzden fazla yıpranmamış. Başak burcu olarak biraz titiz olalım artık. :)

aserkansatı
08-11-2005, 00:45
Yok İlhan monitöre lafım yok o olabilir de bana cevap çok sevimli geldi.Çok güldüm.

Bir Dost
08-11-2005, 09:37
Merhaba ilhan kardeş öncelikle en dayanıklı vernik dyo nun yat verniğidir.bunu kullanmanı tavsiye ederim yalnız püf nokta şu verniği kullanmadan önce tahtayı emprenye denen koruyucuya yaklasık 5 dakika yatır bu tahyanın ömrüne ömür katacak ve çürümesi imkansız hale gelecektir 1 gün kuruduktan sonra yat verniğini kullan tek kat yetmez 2 yada3 kat 12 saat arayla vur ve ömür boyu kullan adamım yada açık arttırmayla burda sat bu yaptığın için sana :helal: :helal: :helal: olsun :teşekkkür :teşekkkür :teşekkkür :teşekkkür

levrek
08-11-2005, 15:02
Hudutt arkadaşımdan başka bende şunları önerebilirim;vernik katlarını mümkün olduğunca ince ve sık atılması önemlidir.Hatta imkanın olursa bunları bir komprösör ile yaparsan daha homojen olur,sevgilerimle

ilhan
08-11-2005, 15:31
Bilgiler için Teşekkürler.
Tetik mekanizmasını hallettikten sonra birtek ince zımpara ve boyama işi kalacak. Ve tabi en önemlisi suyun altındaki performansı :) ilk denemem olduğu için eksikklerimi daha sonraki denemelerimde tamamlayacağım.

levrek
08-11-2005, 16:26
İlhan arkadaşım,
suya girince haber verde biz çıkalım,hehe,şaka bir yana aman dikkat et kendine ,belkide önce karada iken bir kaç boş atış yapsan daha iyi mi olur acaba?

ilhan
08-11-2005, 16:39
İlhan arkadaşım,
suya girince haber verde biz çıkalım,hehe,şaka bir yana aman dikkat et kendine ,belkide önce karada iken bir kaç boş atış yapsan daha iyi mi olur acaba?

Çok güldüm yaa kesinlikele dikkat etmem gerek suyun içindeki durumları bilmiyorum oyüzden karada denemeler yapmam şart karada denemeler yapıp video ya çekecem ve buda sizinle paylaşacağım.:)

levrek
08-11-2005, 17:26
Eyvallah İlhan,
bak asıl bu merak konusu oldu şimdi ,kamera otomatik çekimde olucak herhalde demi;)

Taygun KOCABIYIK
10-11-2005, 03:49
Karada zıpkın kullanmak suda kullanmaktan 100 kat daha tehlikeli sakın ama sakın karada zıpkın kurmayın. Bende zıpkın merakıda olduğundan dolayı bu konularda az çok bilgim var karada kurulu bulunan zıpkın tabanca tüfekten daha tehlikeli aman aman diyim dikkat.

levrek
10-11-2005, 07:14
Tago cum söylediğin iyi oldu,o zaman ben olay bitinceye kadar evde oturuyorum

ilhan
10-11-2005, 18:23
Karada zıpkın kullanmak suda kullanmaktan 100 kat daha tehlikeli sakın ama sakın karada zıpkın kurmayın. Bende zıpkın merakıda olduğundan dolayı bu konularda az çok bilgim var karada kurulu bulunan zıpkın tabanca tüfekten daha tehlikeli aman aman diyim dikkat.

Taygun kardeş ikazını dikkate alacağım.
daha önceden arbalet yaptığım için tecrüben var karada kurulan zıpkın çok teklikeli biliyorum ve onun için baraj kenarında kimsenin olmadığı yerlerde deneme yapacağim. Buarada askerliğimide yapmış diri olarak silahları nasıl kullanacağım konusunda gayet dikkatliyimdir.
Taygun şu krom tetik mekanizmasını nerden bulabilirim. bilgin varmı.
teşekkürler.

nazımyılmazlar
28-11-2005, 04:02
cok güzel görünüyor su anda aslında kafa kısmını kalın yapmıssınız onun yerine gövdeyi biraz daha kalın yapabilirdiniz cünkü gövde ince kafa kalın düz bir orantı yapabilseydin bence daha güzel olurdu.el isi göz nuru kullandıgın zaman nasıl oldugunu yazarsan sevinirim basarılı calısmalar kolay gelsin.

Bir Dost
29-11-2005, 08:10
nasıl gidiyor tetik kısmını halledebildin mi?

ilhan
29-11-2005, 17:23
nasıl gidiyor tetik kısmını halledebildin mi?

Tetik kısmını... istanbuldan tornacı arkadaşın kuzeni izmirde laser kesim yapıyormuş çizimlerini gönderdim bu hafta içinde kesim yapılarak gönderilecek sanırım. tetik olayı bittikten sonra koruyucusu kolay bakalım sonuç ne olacak...

aganta borina borinata
08-09-2006, 09:50
ilhan kardeş...zıpkını bitirebildiniz mi...karada yapacağınız alıştırmaların pek faydası olacağını sanmıyorum...zıpkının sudaki hareketlerinin karadakiyle çok fazla benzerliği yoktur...bi de ağaçtan yapmaya çalıştığınız zıpkın suyun kaldırma kuvvetinden etkilenecektir ve kullanımı zorlaşacaktır...yapacağınız koruma uygulamaları da ( vernik vb.) zıpkın kızaktan hareket ettikçe aşınacak ve o bölge tahrip olacaktır...pek kullanışlı olacağını sanmıyorum ama gene de neticeyi merak ediyorum...

rastgelsin...

atomik07
09-09-2006, 13:10
ilhan abi sen şu zıpkın işini bitir, dene hemen ben dağıtım için disbritör olaylarını halledeyim. Antalya bayisi ben oliym abi bu zıpkınların.Birde isim koyarız biter olay

mufi
09-09-2006, 13:50
İlhan kerdeşimin ugraşıları çok güzel bir şey....ortaya çıkacak olan nesne ziyade aslında bana göre ..yapılan iş ve çaba verilen el emeği önemlisi.. zira bende el işne meraklıyım...
sitesine bir bakarmısınız hele ....zamanında insanımız bir adet ok ve yay yapmak için ne eziyetlere katlanmış.ve ne kadar zaman geçmiş...bir de düşünün o emeklerin karşılıgı savaşta sayısız adette .. okları ha babam at gitsin...