PDA

Tüm Versiyonu Göster : Takılmayan kurşunlar

giritli
15-03-2007, 16:46
Adını hatırlayamadığım bir sitede gördüm ve ilgimi çektiler...sanırım bol miktarda olta koparanların ve suda kalan kurşunun denizlere verdiği zararlardan muzdarip olanların da ilgisi çekecektir...

giritli
15-03-2007, 16:49
bu da takılmayan kurşunun bir başka modeli...kurşunun üst kısmında sanırım plastikten içi hava dolu bir parça var...

yilmaz
15-03-2007, 16:49
onur dosya açılmadı.merak ettim şu kurşunu.

giritli
15-03-2007, 16:50
arkadaşlar fotoğraflar siteden kaynaklanan bir problem nedeniyle görünmüyor sanırım...sorun düzelir düzelmez yeniden ekleyeceğim...

Güven ÖZYELDAN
15-03-2007, 22:33
[Only Registered Users Can See Links] kardeşim rauf kaptanımın tarifi ile resim sorununu burdan çöz istersen resim eklemede malesef sorunumuz var tago fırsat bulduğu anda bunu çözecektir sanırım....

giritli
16-03-2007, 07:42
Güvencim teşekkürler kardeşim....

1.resim [Only Registered Users Can See Links] ([Only Registered Users Can See Links])

giritli
16-03-2007, 07:45
bu da üst kısmında içi hava dolu plastik bir parça olan modeli

2.resim[Only Registered Users Can See Links] ([Only Registered Users Can See Links])

aganta borina borinata
16-03-2007, 08:03
onur ilk resimdeki bence çok faketmez gibi...ama ikinci resimdeki iş görür... bizim buralarda "tespih kurşun" ya da "dizi kurşun" dediğimiz kurşunlar var...geçen gün nette aradım resmini ama bulamadım... iki kat misinanın üzerine dizilmiş küçük kurşunlardan oluşan bi çeşit... küçük kurşunlar silindir şeklinde... ince uzun ve hareketli bi şekli olduğundan takılma oranı çok düşüyor... ben bu kurşunu akıntılı sularda, otlu yerlerde ve kayalık yerlerde kullanıyorum... aslında yüksek ihtimalle sizin oralarda da vardır... bi ara resmini çekip eklerim...

rastgelsin...

giritli
16-03-2007, 08:20
Doğancım ilk resimdeki kurşun her atışta zeminde dik duruyormuş...
bu sebepten ötürü takılmıyor olabilir...ama bende ikincisini daha çok beyendim açıkcası...internette taratınca buldum amatörbalıkçı adlı siteden bulmuşum...yazılana göre yunanistandan gelmiş kurşunlar...bildiğim kadarıyla sen kendi kurşunlarını dökebiliyordun...birkaç denemeden sonra her ikisini de yapabilirsin sanıyorum...yapıp deneme şansın olursa haberlerini bekliyoruz...

aganta borina borinata
16-03-2007, 08:38
Doğancım ilk resimdeki kurşun her atışta zeminde dik duruyormuş...
bu sebepten ötürü takılmıyor olabilir...ama bende ikincisini daha çok beyendim açıkcası...internette taratınca buldum amatörbalıkçı adlı siteden bulmuşum...yazılana göre yunanistandan gelmiş kurşunlar...bildiğim kadarıyla sen kendi kurşunlarını dökebiliyordun...birkaç denemeden sonra her ikisini de yapabilirsin sanıyorum...yapıp deneme şansın olursa haberlerini bekliyoruz...

vallahi kardeş ben senede bir defa kurşun döküyorum... onu da yaklaşık üç ay önce döktüm... ilk resimdeki kurşunla bence uğraşmaya değmez o tipteki diğer kurşunlardan farkı yok kanımca... ama ikincisini kurşunu traşlayarak yapmak mümkün... sanırım av merketi com da buna benzer bi kurşun vardı...

yukarıda bahsettiğim tespih kurşun takılma oranı daha fazla olan yerlerde çok işe yarıyor... ortası delik küçük kursunları bi misinaya dizerek yapabilirsiniz... ama atış mesafesi kısalıyor... senin eklediğin ikinci kurşun sanırım tespih kurşundan daha uzak mesafelere ulaşabilir... bi ara deneyeceğim...

rastgelsin...

Rauf
16-03-2007, 09:43
Onur gen carkadaşım resimler cıkmış cok memnun oldum ben hep böyle eklerim

giritli
16-03-2007, 10:09
Rauf abicim açıkcası diğer yönteme göre bana da çok kolay geldi...

yalcinicli
16-03-2007, 15:11
Bir süre önce yaptıklarımla olduca benzer ürünler.
Takılmamasının yanında atış esnasında iğneler kurşunun arka tarafındaki bedene de dolaşmıyor. El yapımı işlerden zevk alan arkadaşlara öneririm.

[Only Registered Users Can See Links]

[Only Registered Users Can See Links]

harslan
16-03-2007, 16:48
arkadaşlar o kurşunların fotolarını ben çektim, banada sağ olsun bir balıkçı abim yunanistandan getirdi, daha önce takıldığım sitede paylaşmıştım, sizede niye takılmadığını açıklıyayım üstteki resimdeki kurşun her atılıştı zeminde dik duruyor,alttakide yuvarlak olduğu için kayalara ve yosunlara takılmadan çıkıyor, kaptan paylaşım için teşekkürler

harslan
16-03-2007, 16:51
vallahi kardeş ben senede bir defa kurşun döküyorum... onu da yaklaşık üç ay önce döktüm... ilk resimdeki kurşunla bence uğraşmaya değmez o tipteki diğer kurşunlardan farkı yok kanımca... ama ikincisini kurşunu traşlayarak yapmak mümkün... sanırım av merketi com da buna benzer bi kurşun vardı...

yukarıda bahsettiğim tespih kurşun takılma oranı daha fazla olan yerlerde çok işe yarıyor... ortası delik küçük kursunları bi misinaya dizerek yapabilirsiniz... ama atış mesafesi kısalıyor... senin eklediğin ikinci kurşun sanırım tespih kurşundan daha uzak mesafelere ulaşabilir... bi ara deneyeceğim...

rastgelsin...

reis dökebilirsen harika olur yunanistanda fiyatları çok pahalı, ben ikisinide kullandım çok verimli, özellikle karagöz

varior
16-03-2007, 22:20
Yalçın abi resimlerinizi bizimle paylaştığınız için teşekürler, burdaki kurşun modellerinde sanırım "hacıyatmaz" taktiği ele alınmış, yanlış mı düşüyorum.. Takılma oranını en aza indirgemek isteniyor sanırım..

balıkcı
16-03-2007, 22:42
arkadaşlar o kurşunların fotolarını ben çektim, banada sağ olsun bir balıkçı abim yunanistandan getirdi, daha önce takıldığım sitede paylaşmıştım, sizede niye takılmadığını açıklıyayım üstteki resimdeki kurşun her atılıştı zeminde dik duruyor,alttakide yuvarlak olduğu için kayalara ve yosunlara takılmadan çıkıyor, kaptan paylaşım için teşekkürler
Bence ilk resimdeki kurşunun takılmaması için dik durmuyor,o kurşunun iki yanında olan kanatlar sayesinde dipten normal kurşuna göre daha hızlı yukarı doğru çıkıyor buda dipte olan yosunlara,kayalıklara vs takılmasını minimuma indiriyor.

İkinci resimdeki hortumlu kurşuna gelince ismi,,tiröle hölzer,,olarak geçer bu kurşun işte dik durandır takılma konusuna gelince o kurşunda diğer kurşunlar gibi takılır,bu iki kurşunuda uzağa atma şansınız normal kurşunlara göre düşüktür.

balıkcı
16-03-2007, 22:46
Yalçın senin yapmış olduğun sistem bana daha çok sazan avında boile için olan sistemleri andırdı,boile takımında kurşuna giren plastik çubuk değilde daha çok silikondan hortum kullanılıyor.

cevat2
16-03-2007, 23:12
bende ilişken çok olan yerlerde gezer kurşun kullanıyorum ama yuvarlak değilde daha uzun ovallerden her mağazada yok kasa bağınıda yaparken çift kat misina yapıyorum takılınca kurtarma şansı biraz daha fazla

giritli
17-03-2007, 10:57
Hakancım açıklamalar için çok teşekkürler...Sanırım Doğan bu işin üstesinden gelir ve yakın zamanda deneme haberlerini alırız...

Yalçın abi paylaşım için teşekkürler...fiber parçanın üzerinde derecelerdekine benzer çizikler gördüm sanırım...fiberi kurşunun içine ısıtarak mı geçiriyorsun...bu parçayı nereden temin edebiliriz...yani tam olarak neyden bozma bu fiber...sanırım kolay kırılan ya da çatlayan bir parça olmasa gerek...
bir de kurşuna 100-150 gr demişsin...hazırı varmı yoksa satılıyormu...zira bizim buralarda ben 75 gr dan ağır gezer kurşun bulamadım...

Rauf
18-03-2007, 05:09
Resimlerini gördüğüm bu takılmayan kurşunu yapmak zor değil yanlız bilemediğim icin soruyorum fiber denizde yüzme vasfına sahipmi sahipse o zaman öğle fiber boruyu nerede bulabiz kamışlarda kullanılan fiber borulardan bağzıları balıkcılık malzemesi satılan yerlerde var ama resimdeki şeffaf eğer pilastik borudan olursa ki bunu bulmak daha kolay o zaman istediğiniz ağırlıkta o tip kurşunlar piyasada var sadece deliğini pilastik borunun capı kadar büyütüp ve boruyu şeffaf celik yapıştırıcı ile yapıştırmak zor olmaz.

CaTSiLeNcE
18-03-2007, 10:28
Doğan o dediğin tespih kurşunlardan geçen bir malzemecide gördüm ve bir tane aldım..Bir ara fotosunu çekip gönderirim..Gerçekten dediğin gibi akıntılı ve yosunlu yerlerde çok işe yarıyor...Biz ırmakta küçük nohut kurşunlardan yapıyoruz tespihi.. çok verimli..

yalcinicli
19-03-2007, 06:36
Yalçın abi resimlerinizi bizimle paylaştığınız için teşekürler, burdaki kurşun modellerinde sanırım "hacıyatmaz" taktiği ele alınmış, yanlış mı düşüyorum.. Takılma oranını en aza indirgemek isteniyor sanırım..
Savaş, öyle de denilebilir. Hem arkada kalan borucuk daha uzun mesafe katetmesinde de etkili.

Yalçın senin yapmış olduğun sistem bana daha çok sazan avında boile için olan sistemleri andırdı,boile takımında kurşuna giren plastik çubuk değilde daha çok silikondan hortum kullanılıyor.
Selim, bilirsin bir şeyi bulamayınca oturup kendin üretmek zorunda kalırsın. Bu amerikayı yeniden keşfetmek oluyor ama yapacak başka bir şey yok. Aslında döküntülük meralarda çipura için düşünmüştüm, hiç denemesem de sazan için de kullanılabilceğini kesin.

Yalçın abi paylaşım için teşekkürler...fiber parçanın üzerinde derecelerdekine benzer çizikler gördüm sanırım...fiberi kurşunun içine ısıtarak mı geçiriyorsun...bu parçayı nereden temin edebiliriz...yani tam olarak neyden bozma bu fiber...sanırım kolay kırılan ya da çatlayan bir parça olmasa gerek...
bir de kurşuna 100-150 gr demişsin...hazırı varmı yoksa satılıyormu...zira bizim buralarda ben 75 gr dan ağır gezer kurşun bulamadım...
Onur, bu malzeme tıbbi malzeme satıcılarında tanesi 1 YTL. alınabilen kan pipetleri. Oldukça dayanıklı, ancak zorlayıp bükmeye uğraşırsan elbette kırılacaktır. Sadece fiberin çapından 0.5 mm. kadar daha büyük bir matkapla kurşuna delik açtım ve uygun bir yapıştırıcı ile yapıştırdım. Onur ana misinan ince ve kaliteli bir ürün olduktan sonra 50 gr. lık bir kurşunla dahi yapılabilir ve uzak atışlarda olduça başarı elde edilebilir.

Saygılar, sevgiler...

giritli
19-03-2007, 07:20
Yalçın abicim açıklamalar için çok teşekkürler...en kısa zamanda deniycem bu tekniği...gerçi benim uzağa atmak gibi problemim yok ama bir nebze daha uzağa atmaktan zarar gelmez sanırım...:D

freediver
05-05-2007, 22:23
bu da üst kısmında içi hava dolu plastik bir parça olan modeli

2.resim[Only Registered Users Can See Links] ([Only Registered Users Can See Links])

bu resimdeki kursun takilmaz falan degil bal gibi takiliyor...
Bende de var..Buradan alip Izmir de denedim....
Bu kursun söyle takilmaz!
Bu kursun Alman Balzer firmasinin bir mamülü ve Almanya da genelde tatlisu avciligi yapildigi icin ona göre tasarlanmis...
Buradaki göller genelde yapay göl ve dipleri otluk ve bunun icin bu kursun formundan dolayi otlarin arasindan kolayca siyrilip cikiyor...Üstteki hava dolu kisimsa yemin otlarin arasina girmesini önleyecek kadar bir yüzerlilik sagliyor...
Ama kisa bir süre sonra su almaya da basliyor.