PDA

Tüm Versiyonu Göster : Pilker ile avlanma şekli

levrek
19-03-2007, 20:34
Selam arkadaşlar,
kısada olsa size pilker le olan av şeklini anlatmaya çalışacağım.(konunun açıldığı yeri bulamadığımdan dolayı bu başlık altından devam ediyorum).
Malzeme olarak öncelikle tercih edeceğimiz kamış boyu, 1.60-1.80 metre arası tek parçalı olmalıdır ,çekerleri ise 30 ile 60 lb. arası olanlar daha kullanışlıdır.Makine olarak benim görüşüme göre çıkrıklar daha verimlidir,misina seçiminde ise Monoflament olmalıdır,kalınlığı ise size kalmıştır,lakin 0.50 - 0.60 arası iyi bir kalınlıktır.
Kullanma şekline gelince,tekne üzerinde takımı denize bırakıp pilker dibe değer değermez seri bir şekilde yukarıya doğru,kamışı denize 90 derecelik bir açıdan 120 derecelik bir açıya getirdikten sonra tekrar 90 dereceye getirirken misinayı sarmaya devam ediyoruz,yani kamış bir yandan bir aşağı bir yukarı hareket ettirilirken bir yandan da misinayı (bedeni) makineye sarılmaya devam ediyoruz,taki pilker yüzeye gelinceye kadar.Kamışı ya koltuk altına sıkıştırarak yada bele takılan kamışlıkla av şekli yapılır.İsteğe bağlı olarak bedene pilkerin yarım metre üstüne 3-4 adet kısa köstekli iğnesiz rougle de takılabilinir.
Avlanma yerleri genelde resiflerdir,iri balıklara resif yüksekliğinin her kademesinde ulaşmak mümkündür,genelde 60 ile 85 metrelerde hatırı sayılırlara denk geldim.
Takımın hazırlanması oldukça kolaydır,aşağıda fotoğraflardan görülebileceği kadar (gece çekimlerinden dolayı kusura bakmayın) genelde kullandığım ağırlıklar 150 ile 350 gram arasında olmuştur.Pilker in baş kısmına dynema ipini bir kat daha örüp, tekli iğnemizi bağlarız,isteğe göre çekeri yüksek olan klipsli fırdöndülerede takılabilir.Pilkerin kıç kısmınada üçlü kancamızı taktıktan sonra bedene çift fırdöndü ile montajını tamamlarız.
Genelde iri mercan,frangiri,lahoz ,akya,palamut ve tombik hedef avdır,sevgilerimle

cevat2
19-03-2007, 20:42
teşekkürler ben sormuştum iki konu içinde resim açılmadı

aganta borina borinata
20-03-2007, 06:57
bilgi için teşekkürler erol abi...

resim ekleme konusunda bi haftadır sorun var... bazı arkadaşlar imageshack aracılığıyla sorunsuzca ekliyorlar resimleri...

rastgelsin...

katiti
20-03-2007, 09:09
Selam arkadaşlar,
kısada olsa size pilker le olan av şeklini anlatmaya çalışacağım.(konunun açıldığı yeri bulamadığımdan dolayı bu başlık altından devam ediyorum).
Malzeme olarak öncelikle tercih edeceğimiz kamış boyu, 1.60-1.80 metre arası tek parçalı olmalıdır ,çekerleri ise 30 ile 60 lb. arası olanlar daha kullanışlıdır.Makine olarak benim görüşüme göre çıkrıklar daha verimlidir,misina seçiminde ise Monoflament olmalıdır,kalınlığı ise size kalmıştır,lakin 0.50 - 0.60 arası iyi bir kalınlıktır.
Kullanma şekline gelince,tekne üzerinde takımı denize bırakıp pilker dibe değer değermez seri bir şekilde yukarıya doğru,kamışı denize 90 derecelik bir açıdan 120 derecelik bir açıya getirdikten sonra tekrar 90 dereceye getirirken misinayı sarmaya devam ediyoruz,yani kamış bir yandan bir aşağı bir yukarı hareket ettirilirken bir yandan da misinayı (bedeni) makineye sarılmaya devam ediyoruz,taki pilker yüzeye gelinceye kadar.Kamışı ya koltuk altına sıkıştırarak yada bele takılan kamışlıkla av şekli yapılır.İsteğe bağlı olarak bedene pilkerin yarım metre üstüne 3-4 adet kısa köstekli iğnesiz rougle de takılabilinir.
Avlanma yerleri genelde resiflerdir,iri balıklara resif yüksekliğinin her kademesinde ulaşmak mümkündür,genelde 60 ile 85 metrelerde hatırı sayılırlara denk geldim.
Takımın hazırlanması oldukça kolaydır,aşağıda fotoğraflardan görülebileceği kadar (gece çekimlerinden dolayı kusura bakmayın) genelde kullandığım ağırlıklar 150 ile 350 gram arasında olmuştur.Pilker in baş kısmına dynema ipini bir kat daha örüp, tekli iğnemizi bağlarız,isteğe göre çekeri yüksek olan klipsli fırdöndülerede takılabilir.Pilkerin kıç kısmınada üçlü kancamızı taktıktan sonra bedene çift fırdöndü ile montajını tamamlarız.
Genelde iri mercan,frangiri,lahoz ,akya,palamut ve tombik hedef avdır,sevgilerimle

Erol Abi bunlar reklam kokan hareketler, anladın sen onu ;) :D :D ...

levrek
20-03-2007, 19:20
Selam arkadaşlar,

[Only Registered Users Can See Links] ([Only Registered Users Can See Links])

Uzm.Dr.Rastgele
20-03-2007, 19:26
Erol'cuğum verdiğin bilgiler için sağol...İnşallah bir gün dener ve netice alırım...

cevat2
20-03-2007, 19:40
bir nevi at çek olayı anladığım kadarıyla belli bir derinlikte sürütme gibi kullanılmıyor ozaman

levrek
20-03-2007, 21:43
Evet Cevat Bey,tekneden dipe,dipten yukarıya doğru,yani dikey hareketle at-çek şekli.

mufi
21-03-2007, 06:13
Erolcum eline sağlık. yanlız bir konuda takıldım sistemi devmlı çekerek yüzeye
alırsak çok kısa zamanda derinlik kaybolur yani dipten yukarı ya kadar tarama yapılıyor. ama bazı balıklar sabit derinlikte geziyor ise.. ve belkide bomboş olan orta sulardan geçerek gelecektir zaman kaybı olur...mu?:dikkat: :soru:
takımı dipten mesla 1m yukarıda aşagı/yukarı hareket ettirsek dip balıkları için daha verimli olmazmı?

levrek
21-03-2007, 06:33
Muvaffak abi,orta suda gezinen palamut,tombik veya sarı kuyruk gibi balıkları da avlamak gayesiyle su yüzeyine kadar çekmeye devam edilir,sevgilerimle

mufi
21-03-2007, 06:42
ok tabii bu arada bir balık bulucunun da teknede olmasında büyük fayda var.. kollar boşa yorulmasın..(kıyamam ben sana)

sbasaran
21-03-2007, 06:42
bilgiler için teşekkürler erol. benim de bir sorum olacak. bu işlemleri yaparken tekne motor gücüylemi yoksa akıntı veya rüzgar kuvvetiylemi hareket ediyor olacak.

levrek
22-03-2007, 06:39
Süleyman abi, şayet demir atma olasılığı varsa atılır,yok ise akar halde yapılır,tabiki akma hızınında belli bir sınırı vardır,sevgilerimle

Rauf
23-03-2007, 05:19
Evet Cevat Bey,tekneden dipe,dipten yukarıya doğru,yani dikey hareketle at-çek şekli.

Erol ustam bu sistem acaba sarı kuzu zamanı iş yaparmı (avcının 200-300 gr büyüklüğü) hic denedinizmi biz genelde silikon balıktan yaptığımız ve altına 300gr lık kurşun bağladığımız capari ile dibe vurdura vurdura gezeriz selamlar.

cevat2
23-03-2007, 07:19
rauf abi elindeki silikonların fotolarını koyabilirmisin bir çok çeşit var hangisi tatlı suda hangisi tuzlu suda iş yapar karar veremiyor insan ,rapala çeşitleri ile bayağı bilgilendik bu silikonlarıda ona göre alalım ben denizde daha denemedim elimde miste twisterin bayağı bir modeli var kullanan arkadaşlarda tecrübelerini yazarsa iyi olur.küçük zarganalardan hazırladım 5 tane ,kurşunu yukarı koydum fırdöndü altınada 5 adet çapari gibi zargana,balıklarıda 60 cm bedene bağlayıp,fırdöndü ve üstüne kurşun bu şekilde verim alınırmı

katiti
23-03-2007, 09:03
Erol ustam bu sistem acaba sarı kuzu zamanı iş yaparmı (avcının 200-300 gr büyüklüğü) hic denedinizmi biz genelde silikon balıktan yaptığımız ve altına 300gr lık kurşun bağladığımız capari ile dibe vurdura vurdura gezeriz selamlar.

Rauf Abi kurşun yerine bir pilker bağlayarak deneyebilirsin belki...

Rauf
23-03-2007, 12:09
rauf abi elindeki silikonların fotolarını koyabilirmisin bir çok çeşit var hangisi tatlı suda hangisi tuzlu suda iş yapar karar veremiyor insan ,rapala çeşitleri ile bayağı bilgilendik bu silikonlarıda ona göre alalım ben denizde daha denemedim elimde miste twisterin bayağı bir modeli var kullanan arkadaşlarda tecrübelerini yazarsa iyi olur.küçük zarganalardan hazırladım 5 tane ,kurşunu yukarı koydum fırdöndü altınada 5 adet çapari gibi zargana,balıklarıda 60 cm bedene bağlayıp,fırdöndü ve üstüne kurşun bu şekilde verim alınırmı

CEVAT ARKADAŞIM her balık icin başka sistem kullanılıyor mesela kuzu balığı icin capari yapmak istiyorsanız sabah ve akşam olmak üzere balığın değişik renkler saldırdığını gecen yaz tespit ettim.
mesela yukardaki renkere akşam vuruyor 18-20 saatleri arası tabi yaz saati durumuna göre kırmızının ceşitli renkleri olabilir diğeri şeffaf simli
sabah ise yukardaki renklerin daha cok beyaz yeşil sarı fosforlu olanına rağbet ediyor büyüklük olarak 6 cm yi seciyoruz
buda tekneden levrek icin kullanılan diğer bir model.kısacası yerine ve balığın cinsine göre bunlar değişir ve arttırılabilir.selamlar.

levrek
23-03-2007, 22:17
Rauf abi,aynen Mert inde dediği gibi,örneğin fotoğraflarda görünen kırmızı başlı kurşunun ağırlığı 300 gramdır.Bu takım düzeneği ile sırtıya gelen tüm balıkları avlamak mümkündür,sevgilerimle

Rauf
24-03-2007, 05:38
teşekkürler erol kardeşim.

HALDUN YALIMLI
24-03-2007, 07:20
Cevat abi bu sahte yemleri nerede ve ne şekilde kullanmayı düşünüyorsun bunlarla ilgili bilgi verirsen senin istediğin cevaplar daha kolay verilebilir. RASTGELSİN

Rauf
24-03-2007, 09:54
Rauf Abi kurşun yerine bir pilker bağlayarak deneyebilirsin belki...

Mert kesin denicem ama bakalım bulabilecekmiyim alanyada erol kardeşimin dediği kırmızı başlı 300 gr olanından.