PDA

Tüm Versiyonu Göster : Rapala Yapımı

Bir Dost
09-11-2005, 12:18
Rapala yapımı
Arkadaşlar benim amatörce bir kaç denemem oldu güzelde oluyor....

Gerekli malzeme:10 cm*5 cm ebetında ahşap parça kayın veya söğüt olabilir
20 cm çelik tel
2 adet fırdöndü
2 adet 3lü iğne (zoka iğnesi)
0 numara zımpara
2 adet parlak pul(kırmızı olması iyi)
cam boyası 3 veya 4 renk ve buna uygun boya fırcası
burna takılmak üzere hazırlanmış (çekilişte su üstü veya dip isteğe göre gidecek kaşık)normal çay kaşığına şekil verilerek yapılabilir(kaşık kısmı ,sapı kesilecek)
az miktarda selülozik vernik (sprey daha uygun)

yapılışı: kısaca bahsedicem.. ahşap parcayı balık sırtı konumuna gelecek şekilde törpüleyin veya edinirken böyle alın süpürge sapı ile yapmıştım ilkini...parcayı boydan iki eşit parçaya kesin (kıl testeresi veya demir testere ile)
parçalardan birinin iç kısmını boydan 2 mm derinlikte kanal açılacak ve ortaya yakın bir yerden aşağıya da bir kanal açılacak açılan bu kanalların içine baş kıç ve orta kısımlardan düğümlü uçlar çıkartılacak (0 şeklinde buralara fırdöndü takılacak)
ve parçaları kesileldiği şeklinde japon yapıştırıcı ile yapıştırın.
0 numara zımpara ile hem şekil hemde pürüzleri halledin
şimdi balığa seçtiğiniz renkteki cam boyalarını uygulayın sarı yeşil ve siyah kırmızı tonlar yeterli olacaktır oranı ;uygulama ve balık cinsine göre değişecektir.
boya sonrası 24 saat bekletilmelidir parlak pullar yine yapıştırıcı ile göz olarak yapıştırılacak ve selülozik vernik uygulandıktan sonra gün ışığında bir gün boyunca bekletin rastgele.....(rapalanızın üzerine anason kokusu sürerseniz dahada güzel iş yapacaktır)
ALINTIDIR

levrek
09-11-2005, 15:30
Can arkadaşım ,
fotoğraf çekme imkanın varsa merakla bekliyor,imalatını

aserkansatı
09-11-2005, 16:16
Hepsini anladım Can da bu anasonu çözemedim baba , akşamcı mı bu balıklar... :D

Anıl ÜNALAN
09-11-2005, 17:23
Abi sen sonuçta nasıl bir görüntü çıkyo bi resimle gösterebilirmisin...

ilhan
09-11-2005, 17:45
:dans: ile yaptığın Rapalanın Resmini isterizzzzzzzzz :helal: :helal: :helal:

levrek
09-11-2005, 18:31
Dizzy arkadaşım buradan alabilirsin,[Only Registered Users Can See Links]

HALDUN YALIMLI
09-11-2005, 21:27
CAN BABA verdiğin rapala yapım tarifi için çok teşekkürler,ellerine sağlık çok güzel olmuş.Bir konuya dikkat çekmek istiyorum;Başka kaynaklardan alıntılar olabilir,derlemeler olablir,başkasının tecrübeleri olabilir,bunların hepsi nihayetinde bizlere bir durum söz konusu olduğunda yardımcı ve yol gösterici olacaktır.Lütfen yapılan alıntıları,derlemeleri ve başkalarının anlatımlarını belirterek not düşerek yazarsak şaibelere ve bizleri yeni tanımaya başlayan arkadaşlarıızın aklında soru işareti oluşmasına mahal vermemiş oluruz.Kesinlkle burada bulunan ve sitemizin bir bilgi hazinesi haline gelmesinde emeği geçen hiçbir arkadaşımızın böyle bir yola baş vuracağınıda düşünmüyorum.

aserkansatı
09-11-2005, 22:07
Ben bu konuları tam bilemiyorum.Sadece alıntıdır mı yazmalıyız yoksa sitenin adını mı vermeliyiz?

ilhan
09-11-2005, 22:19
Ben bu konuları tam bilemiyorum.Sadece alıntıdır mı yazmalıyız yoksa sitenin adını mı vermeliyiz?

Alintı olduğunu vede kaynağı yazmaz isek alıntı yaptığımız bilgiyi oluşturan arkadaşan veya guruba haksızlık etmiş oluruz.
Herzaman dikkat edemiyoruz alıntıları belirtmeye ama özen göstermemiz gerekiyor.

HALDUN YALIMLI
10-11-2005, 00:05
Arkadaşlar ilginize teşekkür ediyorum sizlerinde dediği gibi alıntılara herzaman dikkat edemiyoruz ama lütfen bu hasas konu üzerinde dikkatle duralım İLHAN'ın dediği gibi başkalarının emeklerine ve tecrübeleri ile edindiği bilgi birikimlerine haksızlık yapmış olmayalım.Sizlerde burada bir çok konu açıp bilgiler veriyorsunuz ben bu bilgilerin başkaları tarafından kendilerne maletmelerine sonuna kadar karşıyım ve sizlerin hakları için nasıl mücadele ediyorsam başkalarının haklarına da o kadar saygı duyuyorum.CAN BABA'nın verdiği bilgileri,EROL ABİ'NİN teknik detaylarını,SERKAN KARDEŞ'in tahta balığı anılarını,TAYGUN'un av maceralarını kimseye yedirmem malettirmem çünkü biz bir takım olduk kanaatindeyim ve bu takımda yer almak isteyen herkes de takım arkadaşını ve haklarını korumak zorunda olduğunu düşnüyorum.HERKESE SAYGILARIMLA

Bir Dost
10-11-2005, 07:59
Arkadaşlar bu konuda haklısınız benim alıntı yaptığım sayfalara zaten alıntıdır diye ekliyorum bu üsteki yazıda eklemeyi unutmuşum şimdiden özür dilerim düzeltilmiştir

aserkansatı
11-11-2005, 00:26
Önemli değil biz seni tanıyoruz kardeşim. ;)

balıkcı
15-11-2005, 07:35
Balıkcı dostlar bende nasıl rapala yapılır hakkında bir kitap var (yabancı dilde) ben bu kitaba bakarak bir çok rapala veya wobbler yaptım isterseniz sizlerede resimli ve şablonlu olarak yardım etmek isterim.
ama moderatörün izni olması lazım çünki 10,a yakın resim göndermem gerek şayet moderatörümüz uygun görürse hemen işe koyulup sizlere yardımcı olmak isterim. herkese selam ve saygılar
selim öner(balıkcı)

levrek
15-11-2005, 14:47
Sayın Selim Bey,kitabınız hangi dildedir acaba?

balıkcı
15-11-2005, 15:39
merhaba levrek kitabım almanca yazarı Hans nordin kitabın ismi Wobbler

levrek
15-11-2005, 16:19
Aman, kitabın almanca olmasına sevindim,modla şimdi konuştum,cevabını en kısa sürede iletecek. :)

HALDUN YALIMLI
15-11-2005, 16:35
Balıkcı dostlar bende nasıl rapala yapılır hakkında bir kitap var (yabancı dilde) ben bu kitaba bakarak bir çok rapala veya wobbler yaptım isterseniz sizlerede resimli ve şablonlu olarak yardım etmek isterim.
ama moderatörün izni olması lazım çünki 10,a yakın resim göndermem gerek şayet moderatörümüz uygun görürse hemen işe koyulup sizlere yardımcı olmak isterim. herkese selam ve saygılar
selim öner(balıkcı)
Nezaketinizden dolayı size teşekkür ederim.Bu sayfa hepimizin bizler bilgilerimizi herzaman herkesle paylaşma taraftarıyız ayrıca sizin gibi değerli bir katılımcımızın bizlerle tecrübe ve blgilerii payaşmak istemesi konusunda benim verecek olduğum cevap sitemiz ve katılımcılarımzın bilgi dağarcına bir damla katkı yapacak olan her türlü konuya tüm içtenliğimle sitemiz ve katılımcılarımız adına herzaman evet olacaktır.Tüm site ve katılımcılar adına size tekrar teşekkür ederim değerli bilgilerinizi her zaman sitemizde bizlerle paylaşabilirsiniz.

balıkcı
15-11-2005, 16:45
balıkcı dostlar moderatörden okey aldım sizlere rapala yapımında yardımcı olmaya çalışacağım ama benim bunları hazırlayıp siteye sunmam biraz zaman alır(en fazla bir hafta) ben genede hazır olanları siteye göndereceğim
herkese sevgiler,saygılar
selim öner(balıkcı)

balıkcı
15-11-2005, 18:03
selam balıkcı dostlar ben rapala yapımına bu resimlerle başlamak istedim
herkese sevgiler

levrek
15-11-2005, 18:04
Selim bey, merakla bekliyoruz,kolay gelsin.

balıkcı
15-11-2005, 19:43
şablonlar 1

balıkcı
15-11-2005, 19:44
şablonlar 2

balıkcı
15-11-2005, 19:48
şablon 3 detaylı anlatım bir dahaki sefere şimdi işe gitme zorumluluğum var

ilhan
15-11-2005, 20:42
Balıkçı yaptığın rapalalar orjinalleri aratmayacak kalitede. tebrik ederim...

levrek
15-11-2005, 20:56
bizlerde ön hazırlıklarımızı yapmış oluruz bu arada,sevgilerimle

Taygun KOCABIYIK
15-11-2005, 21:14
ilhan abiye katılmamak mümkün değil rapalalar süper tebrik ederim.

Bir Dost
16-11-2005, 04:40
tek kelimeyle güzel bir işçilik ellerine sağlık

balıkcı
16-11-2005, 06:34
balıkcı dostlarım şimdi işe tahtadan başlamak istiyorum.
Her tahtanın kendine göre işlenme şekli vardır bizim yapmak istediğmiz rapalalar için en uygun olan tahta çeşitleri ise başta balsa ve abachi,dir balsa türkcede,de aynı adla geçiyor abachi,nin ise başka bir adı olabilir.
ama bunun yanında çam ağcı, kızıl çam ağcı,da olabilir tabiki bunların içinde en verimlisi işlemek bakımından(kesmek, törpülemek) balsa,dır çok hafif olmasının yanında çokta kolay işlenir çok kolay şekil alır resimde görmüş olduğnuz benim yapmış olduğum wobbler,ler balsa tahtasından yapılmıştır.

woblerin ağız kısmına takılan benin kürek diye adlandırdığım(türkcede başka bir ismi varsa bana yazmanızı isterim) kısımda ben aliminyumdan faydalandım çünki işlemi çok kolay 10cm,den ufak wobblerler için1.5mm daha büyükler için 2mm,lik
aliminyum,la çalıştım.
bunun yanında plastik,prinç sarı,bakırdanda faydalanabilinir eğer wobblerin çabuk dibe inmesini isteyen arkadaşlara prinçi tavsiye ederim.

vidalara gelince ufak wobblerler için 9x2mm orta boylar için 12x4 büyük boylar için 15x6 vida gerekli yanlız vidaların baş kısımları yuvarlak ve delikli olması gerek(tabiki gene bu şekil vidaların türkce isimlerini bilmiyorum kusura bakmayın) bu vidaların şekilerini bir dahaki resimlerde siteye göndereceğim.

boya olarak ben her türlü boyadan faydalandım suluboya,lakboyası,oje boyası
anlıyacağınız her türlü boya yanlız son olarak kulanacağınız lak boyasınla birbirini tamamlaması gerek yoksa ilk vurmuş olduğnuz boya pütür pütür olur ve wobblerinizi tekrardan işleme almanız gerekir

bunların yanında ufak bir testere tahtayı törpülemek için törpü 400,600 ve 1000lik zımpara kağıdı.
Ve en önemlisi çok kuvetli bir yapıştırıcı benim kulandığım iki kompanentli bir yapıştırıcı bunların coğunu bauhaustan,praktikadan veya daha başka yerlerde bulabiliriz.

balıkcı dostlar eğer bir yada iki tane wobbler yapmak isterseniz bu masrafa değmez derim çünki bu parayla iki tane orjinal wobblerde alabilirsiniz ama ben çok wobblere sahip olmak istiyorum derseniz o zaman wobblerleri bu yöntemle çok ucuza maledebilirsiniz.
bütün dostlara sevgiler, saygılar -----devamı gelecek
selim öner(balıkcı)

balıkcı
16-11-2005, 07:10
merhaba balıkçı dostlar şayet malzemeler tamamsa ilk iş olarak ilk resimde görüldüğü gibi tahtamızın üzerine yandan başlamak üzere şablonlarımızla çizimi gerçekleştiririz (iki yan tarafada çizim gerek) ve şablonun şeklini alıncaya kadar törpülemeye başlarız şekil gerçekleştikten sonra ikinci resimde görüldüğü şekilde şablonla çizip (sadece üst taraftan cizim yapıp) törpüleyip şekli almasını gerçekleştiririz wobblerin alt kısmına gelince yukarı taraftan daha ince olması gerek.
artık wobblerimiz bir balık şeklini alması lazım bu kararı wobblerimizi yukarıdan aşağıya, yandan ve baştarafından kuyruk tarafına bakarak karar verip 400lük zımpara kağıdı ile biraz zımparalarız şayet yamukluk yada çıkıntı görürsek bunu öteki yanına göre zımpara yaparak düzeltiriz-----devamı gelecek
herkese selam,saygılar
selim öner(Balıkcı)

balıkcı
16-11-2005, 07:37
Not: balıkcı dostlar malzeme alımında acele etmeyin benim konuyu tam olarak bitirmemi bekleyin wobbler yapımı konusundan sonra sizlere daha ucuza gelen ölü balıkla av yapmak için bir sistemi,de siteye göndereceğim.
ben kendim ölübalık sistemi ile av yapıyorum çok da verimli oluyor.
herkese seviler,saygılar
selim öner(balıkcı)

balıkcı
17-11-2005, 06:12
Wobbler yapımı,nın devamı

balıkcı
17-11-2005, 06:53
wobbler yapımı,nın devamı

balıkcı
17-11-2005, 07:38

balıkcı
17-11-2005, 08:02

balıkcı
18-11-2005, 05:31
Balıkcı dostlar bu son resimle wobbler yapımını bitiriyoruz
anlaşılmayan her hangi bir konu olursa tekrardan site aracılığı ile bana sorabilirsiniz.

Not:size söylemiş olduğum ölü balık sistemi,ni eğer arzu ederseniz siteye gönderebilirim (tabiki moderatörün izni ile ) bu sistemi,de resimlerle sizlere anlatabilirim.
herkese sevgiler,saygılar
Selim Öner(Balıkcı)

levrek
19-11-2005, 06:51
Selim Bey, öncelikle geçmiş olsun diyorum,onca zahmetle hazırlamış olduğunuz anlatımlar için tekrardan teşekkür ederim.
Benim en sevdiğim av şekli,yüzey ve downrigger ile orta su seğirtmesi ya da diğer bir deyişle sırtıdır.Bugüne kadar hep hazır aldığım Wobbler leri kullandım,bunları incelediğimde de kimilerin (gaga) küreklerinin boylarının aynı olmasına rağmen genişliklerin farklı oluşuydu.Benim merak ettiğim konu,kürek diye tabir ettiğiniz bizim burada gaga olarak kullandığımız metal veya plastik malzemenin montaj şekli.
Yazınızda belirtiğiniz gibi gaganın açısına bağlı olarak derine dalma oranı değişiyor,peki gaganın genişliği acaba hareket şekillerini mi ortaya çıkarıyor?
Çünkü bazı marka olamamış,fason üretimlerden satın aldığım Wobbler ler, biçim ve gaga olarak bire bir markalılarla (Yozuri-Rapala-Shakespeare-Berkley-Manns gibi ) aynı olmasına rağmen,yüzme hareketlerinde özellikle de 3 km/saat lik bir hızda hareketlerinin bozulmasıydı.Her ne kadar bu konuyu inceledimse de teknik olarak bir açıklamasını bulamadım.Acaba bu konuda bir fikriniz var mıdır? sevilerimle

balıkcı
19-11-2005, 08:38
Erol bey yüzey olarak suyun üstünü kastediyorsanız o zaman gagası olmayan wobblerleri yapmanızı tavsiye ederim herhalde levrek avında levreğin küçük balıkları kovaladığı zaman wobbleri kulanmayı düşünüyorsunuz.
gaga önemli olmasına rağmen wobblerin vucut yapısıda (geniş,ince ve eğri olması) önemlidir tabiki bunları çeşitli şablonlarını sizlere gönderdim.
bu wobblerlerin gaga kısımlarını biraz kuvvetli aliminyumdan yaparsanız belki wobblerinizden daha çok verim alırsınız .
ben wobbleri at çek,te kulanıyorum siz galiba bir bot,la yüzdürmek istiyorsunuz
şayet bunu kastediyorsanız (saate 3kmh) ben hiç bot,la wobbler denemedim ayrıca bende mevcut olan bir dvd,de suyun üzerinde levrek avında adlı filmde wobblerlerin daha çok açık renkleri ile avlanıyorlar mesela yaldızlı beyaz olanları belki size yardımcı olur.
wobblrin içten montesini 11-17-2005 saat 00.12 de siteye göndermiş olduğum birinci resimde var sizlere üç resim daha gönderiyorum.
siz gene anlamadığnız taraflarında bana danışabilirsiniz tabiki seve seve anlatmaya çalışırım.
saygılar,sevgiler
Selim Öner(balıkcı)
Not: ayrıca benim kürek diye adlandırdığım sizden gaga olarak öğrendiğim kelime için teşşekürler

levrek
20-11-2005, 01:16
Selim Bey,göndermiş olduğunuz bu son üç resimle olay bitmiştir.Kafamda bir soru işareti kalmamıştır.Hele hele ölçüleride olunca.
Evet, ben genellikle tekneden çekiyorum wobbler leri,avlanacak balık türüne,mevsimine,bölgenin yapısına,yöredeki küçük yem balık tiplerine , havadaki ışığın durumuna ve tekne hızına göre değiştiriyorum.
Wobbler lerin birbirinden farklı yüzme aksiyonları, hız arttıkça değişmemelidir,sadece hızlanır ya da yavaşlar ama aksiyon şekli aynı kalır.Örneğin kimi wobbler yaralı balık aksiyonu verir,hızlandıkça hareketi de hızlanır ama aksiyonu aynı kalır,sevgilerimle

levrek
20-11-2005, 07:25
Arkadaşlar,
Selim beyin yapay balık imalatına başka bir alternatif olarakta, plastik malzemeden ya da polyester esaslı da olabilecek bir link veriyorum,vakit sıkıntısından dolayı çevirisini yapamadım,ama ilgilenen arkadaşlar mutlaka çevirebilir umuduyla , sevgilerimle

levrek
21-11-2005, 05:19
Affedersiniz linki eklemeyi unutmuşum, [Only Registered Users Can See Links]

Bir Dost
29-11-2005, 09:11
el emeği göz nuru diyecek tek bir kelime dahi bulamıyorum

kerimoglu67
23-01-2012, 21:44
Affedersiniz linki eklemeyi unutmuşum, [Only Registered Users Can See Links]

sn.üstad ,
verdiğiniz link sanırım kullanım dışı.
ayrıca tüm yazı ve çizimler sonunda ben hala bu sahtelerin sudaki yüzüş ve özellikle DENGE konusunda soru işaretleri taşımaktayım. sn.balıkçı dostumuz muhtemelen durgun suda at-çek tarzında deneme yaptı. Ayrıca ağızda kürek yapılarının alüminym gibi yumuşak bir metalden yapılması tekneden sırtı avında su direnci ile karşılaşınca eğilmez mi ve sonucunda da sahtenin yüzüşü bozulmaz mı?burada her ne kadar tekne hızı düşük tutulsa da sert bir metale gerksinim olur .bununda montaj sırasında gerk eğme işleminde gerekse küçük olduğundan matkapla delme işleminde bir sabit mengene gibi düzeneğe ihtiyaç olacağı kanaatindeyim.
ama çizimlerin hakkını teslim etmek isterim.Ellerine sağlık yapanın.
Sizlerden esinlenerek mutfaklarımızda kullandığımız ekmek-et kesme tahtasının plastik ve beyaz olanından ,kalınlık en az 2 cm. olacak şekilde deneme yapmayı planlıyorum.Tabii vakit bulabilirsem

saygılarımla

MAVİ FENER
23-01-2012, 22:07
Değerli arkadaşım Birdost;
Paylaşım ve bilğilendirmen için teşekkürler....