PDA

Tüm Versiyonu Göster : 15 nisan(çanakkale çatlatan ekibi)tago&seko

discus
15-04-2007, 20:44
eeveett yaklaşık 1 aydır taygun la hem beraber balık avlayabilmek hemde tanışabilmek için fırsat kolluyoduk..haftalardır sayın ustam ismail abimizin caanıııım fotolarının vermiş olduğu şevkle iğnelerimizi bilemiş beklerken kısmet bugüne oldu.3 gün süren bir program ile nihayet gideceğimiz yerin kararını verdik, balıklova..sabah 5.30 gibi tagola buluşup yola koyulduk.heyecan büyük amaç 22 çupra yani ismail ustamın rekorunu egale etmek (tabi hile var biz iki kişiyiz ama 2 acemi 1 ismail usta anca yapar:) ) narlıdereden yemlerimizi aldık(mamun madya boru kurdu) ee dedik ya rekor kıracaz malum çeşni gerek biraz geçte olsa deniz kıyısında yerimizi aldık.saldık oltaları suya yaklaşık 1 saat beklememize karşın aradığımız vuruşlar malesef yok.yanımızdakinlerinde ufacık isparoz ları cebe indirdiğini, acemi balıkçı bir bayanında balık yerine kendini yakaladığını :helal: :helal: görünce hemen toparlanıp yer değiştirdik.ancak ikinci yerdede 2 saat beklememize rağmen gene tık yok.rekor kırcaz ya aldı bizi bir korku.allahtan aklıma daha önce birkez gittiğim bir mera geldi toplanıp hemen kaçtık oraya aman allahım müthiş bir yer heryer yemyeşil deniz çarşaf balıkçıda çok.hemen yanaşıp biraz bilgi aldık.oda neee millet lidaki alıp beğenmeyip denize atıyomuş.aman yarabbi hemen oltalar suya.başladık beklemeye lakin tık yok.50 metre ötemizde oturan aileden kadının ani hareketini görünce başladık seyretmeye.aklımız sıra dalga geçecez ya ama nafile mat ablacım ellerin dert görmesin nasıl verdin ağzımızın payını kaba lidakile arkadan birde ufakça bişey.biz hala denizi seyrediyoz yok şu yemi takalım yok şuraya atalım derken birden bir zil sesi hooop bir kaba lidakide bende.görseniz resmen dans ediyoz tagocumla balık çıkıyo ya arka arkaya heyecan tekrar dorukta..ama zaman geçmaya başladı etrafta kimse kalmadı biz hala inatla bekliyoz.bu arada hemen bir sucuk mangal ohh karınlarımızda doydu.ama baktık bişey yok 2 gibi geçtik çiftlik yanlarına ordada ters esince aklımıza güzelbahçeye gitmek geldi ve ordayız esinti karşıdan geliyo hemen suya atıık oltaları anında bir vuruş bende ama almadım arkadan tagoda aynı tıkırtı veeee işte tagonun o ilk muhteşem mırmırııı.başkada bişey yok.
ee şimdi diceniz nerde sizin rekor..
malesef arkadaşlar birkez daha anladıkki ustaların bileği öyle kolay kırılmıyor..:( :'(
ismail hocam allah seni başımızdan eksik etmesinki o fotolarına daimi bakabilelim malum ya daha biz çok bakarız...:P :P senbizim ilham aşkımızsın..
NOT:fotoları sevgili arkadaşımız taygun ekliyecektir..

igmsva
15-04-2007, 20:48
serkan heyecan olmuş, güzelde bir gün geçirmişsiniz, sucuklar falan valla helal olsun. demekki biraz daha bekliyeceğiz çipuralara demekki braz daha vakit var....

discus
15-04-2007, 20:51
serkan heyecan olmuş, güzelde bir gün geçirmişsiniz, sucuklar falan valla helal olsun. demekki biraz daha bekliyeceğiz çipuralara demekki braz daha vakit var....
yok hocam daha ümit olmadığı için sabahtan oraya gitmedik oysa sabah baya yaptığını öğrenince içim baya burkuldu:( birdahikine sabahtan oraya gidip ordanda güzelbahçeye mırmıra gitmeyi planlıyoz tabi bu sefer sizleride aramızda görürsek adıma çok sevinirim

igmsva
15-04-2007, 20:56
yok hocam daha ümit olmadığı için sabahtan oraya gitmedik oysa sabah baya yaptığını öğrenince içim baya burkuldu:( birdahikine sabahtan oraya gidip ordanda güzelbahçeye mırmıra gitmeyi planlıyoz tabi bu sefer sizleride aramızda görürsek adıma çok sevinirim
serkan az kaldı geliyorum izmire inşallah.....

giritli
16-04-2007, 09:07
Serkan güzel bir gün geçirmişsiniz...sucuk mucuk afiyet bal şeker olsun...lop lop et olsun...birdahakine inşallah mangalda cızırdayan çupiler olur...

Tagoooooooo....hani abicim fotolar....

nadir demirbuğa
16-04-2007, 10:11
serkancım sağlık olsun . yakındır bol balıklı günler. ama yinede temiz hava, sucuk falan afiyetler olsun. hadi bakalım inşallah rekora.....

katiti
16-04-2007, 10:27
Başlıyor balık başlıyor, çok beklemeye gerek kalmayacak :). Güzel bir gün olduğu belli. Tago artık bize yüz vermez, bizde yemek helva-ekmek çünkü :D...

Uzm.Dr.Rastgele
16-04-2007, 11:07
Serkan'ım, güzel anlatımın için teşekkürler.Acil olarak bu başlık altında fotoları bekliyoruz...:D

discus
16-04-2007, 11:11
Başlıyor balık başlıyor, çok beklemeye gerek kalmayacak :). Güzel bir gün olduğu belli. Tago artık bize yüz vermez, bizde yemek helva-ekmek çünkü :D...
kardeş inşallah bir dahakine beraber gidecez zaten plan yaparken diğer hocamlarla beraber senin adınıda andık...

discus
16-04-2007, 11:14
Serkan'ım, güzel anlatımın için teşekkürler.Acil olarak bu başlık altında fotoları bekliyoruz...:D
ishak abicim fotolar tayguncumda...eeee malum astsolistler geç çıkar.:P :P
o değilde ismail abinin şöyle fotolu falan cevabını bekliyom..valla tokatını ense kökümde hissettim bile şuan:deli: :D epeydir gözükmüyor..

mete
16-04-2007, 11:36
Arkadaş yakaldıklarınızla rekor kıramasanızda yinede güzel bir gün geçirmişsiniz birkaç balık yakalayıp nefsinizi köreltmişsiniz.
Ben Ağustostan önce hiçbir yere gidemiyorum burda göl kenarlarında deniz hasretini gidermeye çalışacağız :'(

katiti
16-04-2007, 13:11
kardeş inşallah bir dahakine beraber gidecez zaten plan yaparken diğer hocamlarla beraber senin adınıda andık...

İnşallah :).........

Taygun KOCABIYIK
16-04-2007, 15:49
Evet 1 aya yakın süredir Serkan abimle balık avı planları kurup duruyorduk. Sabahtan balıklıovada 2 koy denedik ama pek balık yoktu daha doğrusu hiç balık yoktu aslında olabilirdi ama yosunlar öyle büyümüş ki maşallah kurşun içine düştü mü imkanı yok çıkmıyor. Gerencede harika bir yerde oltalarımızı atmaya başladık. Bir yandan yeşillik bir yandan dere bir yandan deniz ohhh allahım bu ne güzellik diyorum birde sandalye buldum oltamı atıyorum oturuyorum keyfimiz yerinde tek eksik balık. Az ilerde bir bayan kaba lidaki çekiyor vay anasını sayın seyirciler modunda izliyoruz ardından bir karagöz yada ısparoz çekiyor uzak mesafeden tam kestiremiyoruz. Tam helal olsun nasıl tuttu falan derken arkada atıp unuttuğumuz bir oltaya balık vuruyor serkan abi gidiyor ve kaba lidaki kendini kıyıda buluyor. ümitleniyoruz ama arkası olmuyor. Bu sırada yanımıza gelen bir gruptan aralarında dalgıç olan birisiyle tanışıp sohbet ediyoruz ve sitemize davet ediyoruz. sonra açlık baş gösteriyor anında yakılan bir ateşin üzerinde sucukları pişirip ekmek arası yapıyoruz ohh karnımızda doydu sonra tekrar olta başına bir kırlangıç yakalıyorum ama boyutları malesef yemek için çok küçük hatıra fotosu alıyorum ve tekrar cumburlop suya o güzelliği anlatamam yüzgeçleri harika fakat utangaç arkadaş karada açmadı onları o yüzden fotoda yok. ardından hava bozuyor ve balık çiftlikleri bölgesine gidiyoruz burdada ot balıkları + ufak hatta çok ufak ısparoz karagöz yavrucukları rahat bırakmıyor. Serkan abiden sinyal geliyor hadi tago gidelim efendi gibi güzelbahçede ısparoz tutalım bari akşam tavada balık olsun diyor. atlıyoruz arabamıza ve güzelbahçeye doğru yola çıkıyoruz. yolda bir ara urla iskelede şansımızı denemeye yelteniyoruz fakat urla çok kalabalık olduğundan vazgeçiyoruz. Önümüzdeki hafta için hayaller kurarak güzelbahçeye geliyoruz rüzgar sert esiyor hemde tam karşıdan eh ne yapalım diyoruz son şansımız burası sallıyoruz oltaları. ilk vuruşlar sert oluyor iri ısparoz diye hevesleniyoruz. Yemleri değiştirip tekrar sallıyorum oltayı ve küüüüt birşey asılıyor çekmeye başlıyorum heycan dorukta iri birşey geldiğini anlıyor serkan abi tago in aşağı diyor bulunduğum yerden deniz seviyesine iniyorum ve canım mırmırımı karaya alıyorum ilk olarak adam gibi bir mırmır tutmanın verdiği gazla devam ediyorum tabi benden gazı alan serkan abide aynen devam fakat birdaha ne gelen oluyor ne giden rüzgar çarpınca dayanamayıp eve dönüyoruz. Harika bir gün geçirdik balık az olsada gezdik temiz hava aldık ben vizelerimin ve site sorunlarının stresini attım eh 1 tanede güzel balık yakaladım 1-0 olsun benim olsun diyorum. Bu arada gerencede suda unuttuğum kıbrıs takımıma duyduğuma göre kiloluk bir topan yakalanmış o balığı ve takımımı bana iade edecek kişiye balığın yarısını veriyorum haberi olsun :deli: :D neyse artık uzatmadan fotolara geçiyorum.

UZUN SÜRE BİZİ BEKLETEN ARKADAŞ SONUNDA GELİYOR

[Only Registered Users Can See Links]

BUDA YAKINDAN BİR BAKIŞ (serkan abinin elleri biraz büyük balık küçük değil)

BUDA KIRLANGIÇ ARKADAŞIMIZ UMARIM BÜYÜYÜP TEKRAR BENİM OLTAMA GELİR :)

EH KARNIMIZ ACIKTI

İŞTE MIRMIRIM (ne didimi kaldı ne gerencesi ne ıldırı hiç bir yerde tutama gel güzelbahçede tut :D )

katiti
16-04-2007, 16:08
Sucukların kokusu buraya kadar geldi valla :)...

discus
16-04-2007, 16:32
hakkat ya yorgunluktan ben zaiyatları yazmayı unutmuşum.
1)tagonun suda ekmeği üzerinde harika bir kıbrıs takımı
2)sabah ilk siftahta benim eski emektar bir makinanın misina tutup saran yayın infilak etmesi
3)kayalık üzerinde balık arama çalışmasında derinliğin içinde gözden kaybolan bir adet 2 çanlı zil
4)daha 5 aylık karbon kamışın yüzüğünü tamir edecem derken elimde kalması
5)tagonun valla sayısını(2-3) unuttuğum kurşunları..
anam anam anam batmışız biz yaavv..
bu arada dalgıç arkadaşımız 1 mt boyundaki yılan balığını ve taygun cömertce mırmırını bana ikram etti kendilerine dünkü yazımda teşekkür etmeyi unutmuşum özür dilerim arkadaşlar.nazik davranışınız için tekrar teşekkürler...

discus
16-04-2007, 16:34
Sucukların kokusu buraya kadar geldi valla :)...
mert sana söz 22 yada 23nisan farketmez beraber olursak sana kendi ellerimle sucuk pişirecem.hem busefer ızgarayı almayıda unutmam....:P

yilmaz
16-04-2007, 16:56
keyfi bile yeter taygun. darısı bidahaki ava.

Rauf
16-04-2007, 19:27
sevgili serkan ve taygun kardeşlerim güzel bir günü deniz kenarıda balık tutma cabasıyla gecirmek sucuk ekmek yemek sezonun ilk günlerinden birisinde az da olsa o heyecanı hissetmek fırsatını yaşamıssınız sizleri tebrik etmek isterim bu tatil gününü kimbilir neler feda ederek gitmişsinizdir.candan selamlar gelecek sefere rastgelsin diyelim.

discus
16-04-2007, 19:30
sevgili serkan ve taygun kardeşlerim güzel bir günü deniz kenarıda balık tutma cabasıyla gecirmek sucuk ekmek yemek sezonun ilk günlerinden birisinde az da olsa o heyecanı hissetmek fırsatını yaşamıssınız sizleri tebrik etmek isterim bu tatil gününü kimbilir neler feda ederek gitmişsinizdir.candan selamlar gelecek sefere rastgelsin diyelim.
rauf abi teşekkürler.neler feda etmedikki normalde işim dolyısıyla sezon başladığından ben pazarları çalışıyorum ama sırf bugün için patronla cumartesi çalışıp işi bitirdik.şimdide bu pazar için uğraşıyom inşallah bi aksilik çıkmazda organizasyona katılabilirim..

mufi
16-04-2007, 19:55
bu arada hemen bir sucuk mangal ohh karınlarımızda doydu...

Balıgı boş ver Serkan sadece bu satır yeter... hemde deniz kıyısında

discus
16-04-2007, 19:58
haklısın muvaffak abi hala tadı damağımda bu arada ismail abinin konumuzu görüntülediğini gördüm abi sen büyüksün affedersin.densizlik ettik biliyom

mufi
16-04-2007, 20:00
İŞTE MIRMIRIM (ne didimi kaldı ne gerencesi ne ıldırı hiç bir yerde tutama gel güzelbahçede tut :D )

[Only Registered Users Can See Links][/QUOTE]

hay aksi..Tago yine yakışıklı çıkmışsın..

ismail çakır
16-04-2007, 20:03
çok değerli genç arkadaşlarım. avınız değilse bile gününüz çok güzel geçmiş. balık her zaman olur.. ama dostluklar daim olsun.bugünlerde balığa gidemedim. enson gittiğmde 1 çıpra 1 karagöz almıştım. başka olmamıştı. bizim iğdeler çiçeklerini döktümü ne?
rastgelsin... herşey gölünüzce olsun...
eski arşivden bir resim ekliyorum. yeni değildir... .[Only Registered Users Can See Links]

discus
16-04-2007, 20:07
çok değerli genç arkadaşlarım. avınız değilse bile gününüz çok güzel geçmiş. balık her zaman olur.. ama dostluklar daim olsun.bugünlerde balığa gidemedim. enson gittiğmde 1 çıpra 1 karagöz almıştım. başka olmamıştı. bizim iğdeler çiçeklerini döktümü ne?
rastgelsin... herşey gölünüzce olsun...
eski arşivden bir resim ekliyorum. yeni değildir... .[Only Registered Users Can See Links]
valla abi resmi görünce birden gözlerim pööörtlemişti.:oha: sizin orda dökülen çiçekler bizim buralardan çıkmaya başladı galiba abi.:D

gokseldbuga
16-04-2007, 22:06
ekleme abi ekleme, beni öldürüyorsun İsmail abi, ağlamak istiyorum:'(

gokseldbuga
16-04-2007, 22:11
Tagocum bugün sana gönderdiğim linke baktın dimi, merak eden arkadaşlar için açıklayayım i resmi yapıştıramıyorum çünkü başka bir forum sitesinde yayımlanmış ayıp olmasın.
Bizim gittiğimiz Akbüke devamli giden, ismen tanıdığım bir arkadaş, hafta sonu geceden botla herzamanki yerine giderek 25 parça mımır (bunların 10 tanesi Güvenle benim tuttuğum büyüklükte) , 5 çipura, 5-6 lidaki, daha gerisini hatırlamıyorum zaten gözlerim kamaştı. Nasip Tagocum, o kadar saat bekle tutama, gel İzmirde tut.

Rauf
17-04-2007, 06:23
rauf abi teşekkürler.neler feda etmedikki normalde işim dolyısıyla sezon başladığından ben pazarları çalışıyorum ama sırf bugün için patronla cumartesi çalışıp işi bitirdik.şimdide bu pazar için uğraşıyom inşallah bi aksilik çıkmazda organizasyona katılabilirim..

Sizin gibi calışan insanların nasıl güclüklerle karşılaştıklarını bildiğimden veya tahmin ettiğim icin öyle yazdım allah işinizi gücünüzü rast getirsin ilerde sakin bir emeklilik nasip etsin selamlar arkadaşım.

giritli
17-04-2007, 08:10
Tagocum karnını doyurmuşsun yine helal olsun...adam doğuştan komando kardeşim:D ...acıktımıydı Allah ne verdiyse bişeyler bulup buluşturuyor(midye vs) veee langırt köy sandığı:D ...Allah muhafaza hiçbişey bulamasa "açııım açıııım diye bizim kafamızın etini yiyor":P ama bu sefer sucuk olayı işi bitirmiş...önümüzdeki hafta nasipse daha bol ve irileri denk gelir inşallah...

haa unutmadan Tagocum...kırlangıcı tutan iğne bana tanıdık geldi;)

katiti
17-04-2007, 08:25
Yaa işte siz Çanakkale çatlatan derseniz İsmail Abi de şak diye yapıştırır fotoğrafı böyle :D...

giritli
17-04-2007, 08:32
Yaa işte siz Çanakkale çatlatan derseniz İsmail Abi de şak diye yapıştırır fotoğrafı böyle :D...
vallaha Mertikom çat ne kelime...ÇATUUUUUUURRRT diye tokat gibi geldi cevabı....:D :D :D
Farkettiysen beş parmak manasında balıklar 5 tane...:(

discus
17-04-2007, 12:09
valla haklısınız ama malesef o foto eskimiş.sanırım nazarımız deydi olucak:deli:

giritli
17-04-2007, 12:22
valla haklısınız ama malesef o foto eskimiş.sanırım nazarımız deydi olucak:deli:
Hani bi reklam vardı falım nazar sakızımıydı neydi...reklamdaki elemanlar "hoooooooooooooooo" diyorlardı...işte ben İsmail abinin fotoları her gördüğümde yüzümde aynı ifade beliriyor artık...:D

bide aynı reklamda "nazara nazar kaç yazar" diyolardı slogan olarak...İsmail abinin de benim gözümdeki sloganı "İsmail abiye nazar kaç yazar"...;)

velevki nazara geldi diyelim...olsa olsa levrekler ve çupiler biraz çeker...ama yinede 500 gr.dan aşağı olmaz kanımca:oha:

discus
17-04-2007, 12:26
onur hocam zaten bir çupra bir karagöz gene almış.ee deik ya biz iki acemi o yek başına usta en az aldığı dönemde dahi geçemedik.kimbilir belkide ismail abim hevesimiz bozulmasın diye asıl tuttuklarından bahsetmemiştir..:D

giritli
17-04-2007, 12:36
Serkancım kanımca balıklar bu tarafa kaçıyorlardır...ama bilmiyorlar ki yağmurdan kaçarken doluya tutulacaklar:D :D

bilene bilene bi haller olduk vallaha...japon çeliğinden beter oldum vallaha...höt diyen çupiye ... dicem...:D

Taygun KOCABIYIK
17-04-2007, 13:40
Tagocum karnını doyurmuşsun yine helal olsun...adam doğuştan komando kardeşim:D ...acıktımıydı Allah ne verdiyse bişeyler bulup buluşturuyor(midye vs) veee langırt köy sandığı:D ...Allah muhafaza hiçbişey bulamasa "açııım açıııım diye bizim kafamızın etini yiyor":P ama bu sefer sucuk olayı işi bitirmiş...önümüzdeki hafta nasipse daha bol ve irileri denk gelir inşallah...

haa unutmadan Tagocum...kırlangıcı tutan iğne bana tanıdık geldi;)
Abicim mırmırı tutan iğnede tanıdıktı ama yuttuğu için fotoda iğne miğne görünmüyor :)

Herkese iyi dilekleri için teşekkür ederim artık önümüzdeki hafta için bilenmeye başladım antremanı bu hafta yaptık maça çıkmak için geri sayıma başladık.

giritli
17-04-2007, 13:45
harbiden ne iğneymiş ama...karada teknede hiç farketmez...;)

Eczaci-1
17-04-2007, 14:58
serkan bizde gölete gittik assas papurla kefal avladık 20 tane falan arkadaşlar dediler bunları burada yrmrk daha tatlı oluyormuş hemen temizledik bol kızgın yağın içine nar gibi kızardı birde yanına mevsim salata hakikaten güzel oluyor
tavsiye ederim tuttuğunuz balığı tuttuğunuz yerde pişirin hafiyet olsun rastgelsin

ADNAN
20-04-2007, 19:22
MERT kardeşime aynen katılıyorum (ekmek+helva)

Taygun KOCABIYIK
20-04-2007, 19:30
Abicim tamam kış aylarında helvayı yiyorduk iyi gidiyordu ammaaa artık domates salatalık peynir zeytin yeriz yahu :) gerçi sen olduktan sonra kuru ekmek bile et gibi gelir adama :);)

giritli
21-04-2007, 08:18
Abicim tamam kış aylarında helvayı yiyorduk iyi gidiyordu ammaaa artık domates salatalık peynir zeytin yeriz yahu :) gerçi sen olduktan sonra kuru ekmek bile et gibi gelir adama :);)
Tagocum bu haftaki siparişini almış bulunuyorum kardeşim...:D :D :D

Uzm.Dr.Rastgele
26-04-2007, 19:54
Tago'cuğum şu an durduğun yer benim için mubarek bir yer....

Eylül ayından itibaren sakin havada orası gece muazzam mırmır yapar.Eğer esiyorsa da gece levrek yapar....Orada ve azıcık daha eve doğru olan yerde senelerce olta salladım....

[Only Registered Users Can See Links] ([Only Registered Users Can See Links])

gokseldbuga
26-04-2007, 20:15
Tagoyu geçiyorum da Adnan abi, kimse beni Mert'in ekmek-helvayla doyduğuna inandıramaz, o cebinde getiriyordur çukulata, bonbon şeker. Dur bakalım yaz geldi, nasıl olsa suya girecek o zaman bünyedeki kilo değişimine tanık olacağız

giritli
27-04-2007, 07:30
Valla beyler acil rejim farz oldu...zira yazın denize tşörtle giricem kanımca:D
en son 80 dim...şimdi korkuyorum...:oha:

katiti
27-04-2007, 10:14
Tagoyu geçiyorum da Adnan abi, kimse beni Mert'in ekmek-helvayla doyduğuna inandıramaz, o cebinde getiriyordur çukulata, bonbon şeker. Dur bakalım yaz geldi, nasıl olsa suya girecek o zaman bünyedeki kilo değişimine tanık olacağız

Kardeşim sen ister inan ister inanma, ben balığa gittiğimde yemek de aramam su da :D...

mufi
27-04-2007, 15:20
Valla beyler acil rejim farz oldu...zira yazın denize tşörtle giricem kanımca:D
en son 80 dim...şimdi korkuyorum...:oha:

80 mi .. :confused: hadi canım.. inanmam

mufi
27-04-2007, 15:22
Kardeşim sen ister inan ister inanma, ben balığa gittiğimde yemek de aramam su da :D...

aynen ben de.....sadece yazın 2 litre soguk su artı akşama doğru.B..a;)

discus
27-04-2007, 15:26
aynen ben de.....sadece yazın 2 litre soguk su artı akşama doğru.B..a;)
afiyet olsun abim benim ama b..a tekle kalmaz gibime geliyooo nedersin?..;) :D :D

giritli
27-04-2007, 15:33
80 mi .. :confused: hadi canım.. inanmam
bende inanamıyorum ama maalesef öyle abicim...belki 1-2 kilocuk geçmiş bile olabilirim....ama tabi çoğu kas olduğu için belli olmuyor:P :oha:

mufi
27-04-2007, 15:39
afiyet olsun abim benim ama b..a tekle kalmaz gibime geliyooo nedersin?..;) :D :D

kalıııır.... yada çok keyif olursa .enfazla 2 olur o kadar.. benim prensiplerim var..

gokseldbuga
27-04-2007, 16:42
tabiii sen su altında yiyorsun dimi, direl şişe geçirmece, geçen seneki zıpkın fotoların geliyorda aklıma, hafta hafta şekil değiştiriyodun :deli: