PDA

Tüm Versiyonu Göster : Yeni icat kıyıdan balonla balık avı Levrerçiler Yaşadınız

bdağdeviren
18-04-2007, 14:10
Kıyıdan balık avcılığı yapan arakaşlar. Oltalarınızı denize sallayıp beklerken bu sistemen sizin için balıktutar.
Gerekli Malzemler;
Tutacağınız balığa ve yeme göre iğne 6 adet
100 lük misana beden için
60 misana kol için
60 lık misinaya oltalar bağlanır kol uzunluğu bir kulaç
sonra En ucata 5 kulaç boşluk verilip ,bedene sıralanır iğneler arası 3 kulaç .
Oltanız hazır Şimdi.
İğneleri yemleyin oltanın en ucuna irice bir balon şişirip bağlayın.
Bu sistemin çalışması için en can alıcı durumu RÜZGARIN KARADAN DENİZE DOĞRU ESMESİdir. Çünkü balonu bıraktığınızda rüzgar balonu açığa doğru sürükleyecek ve ineleri çekerek açığa götürecer böylece 6 yüzen iğneniz avcı balıkları bekleyecek. Hadi Rasgele......

aliefe
18-04-2007, 14:45
güzel yöntemmiş teşekkürler

gıracemi
18-04-2007, 16:14
bu sistemi daha önce duymuştum.. bu sistemi yarattığını savunan arkadaş adını paragat olarak koymuştu '' çok gülmüştüm ''.. paylaşımın için teşekkürler.. bence kullanılabilir, kollar biraz daha ince misina seçilirse zargana ve çıplak denilen balıkta kesin işe yarar...

giritli
18-04-2007, 16:18
Bülent abi paylaşım için teşekkürler...Kürşat sistemi bende daha önce duymuştum,banada tanıdık geldi...

americer
18-04-2007, 22:34
çok güzel bir sistem, teknedende rahatlıkla kullanılacak bir takım olarak düşünüyorum buna benzer takımla yabancı av kanlında orkinoz avlanıldıgını gördüm işe yarıyor bilgi için teşekkürler rastgele

bulentakici
18-04-2007, 22:40
benim bir arkadaşım daha pratik bir yöntem bulmuş geçen gün şahit oldum. eleman bi tane baya büyük bir uzaktanm kumandalı model yat almış. bunun ucuna bağlamış düzeneği adam levreğe çıkıyo :) . bu da var diyeyim ben :)

MEHTERAN
19-04-2007, 06:12
Aynı sistemi Sakarya nehrinde görmüştüm, ama balonsuz. Adamlar nehrin bir ucundan diğer ucuna bu şekilde takım koymuşlar, ve uçlarınıda çok kalın kazıklara bağlamışlar iğnelerde dalak ciğer ve sülük vardı. Oralarda adına BARİKAT deniliyormuş. Aşağıdan yukarıya doğru giden yayının hiç şansı yok. çeşit çeşit yem mutlak birine gelirmiş. Adamlar iki tane yakalamışlardı hemde bobeç bobeç. Şimdi aynı sistemi bizde öğrendik. Arada hanım köye gittiğimde bir iki yayında biz alıp geliyoruz. Çünki Kütahya da yayın yaşayacak ne nehir var nede büyük göl. Saygılarımla.

Uzm.Dr.Rastgele
19-04-2007, 07:55
Kıyıdan balık avcılığı yapan arakaşlar. Oltalarınızı denize sallayıp beklerken bu sistemen sizin için balıktutar.
Gerekli Malzemler;
Tutacağınız balığa ve yeme göre iğne 6 adet
100 lük misana beden için
60 misana kol için
60 lık misinaya oltalar bağlanır kol uzunluğu bir kulaç
sonra En ucata 5 kulaç boşluk verilip ,bedene sıralanır iğneler arası 3 kulaç .
Oltanız hazır Şimdi.
İğneleri yemleyin oltanın en ucuna irice bir balon şişirip bağlayın.
Bu sistemin çalışması için en can alıcı durumu RÜZGARIN KARADAN DENİZE DOĞRU ESMESİdir. Çünkü balonu bıraktığınızda rüzgar balonu açığa doğru sürükleyecek ve ineleri çekerek açığa götürecer böylece 6 yüzen iğneniz avcı balıkları bekleyecek. Hadi Rasgele......

Bülent'in dediğini ben yerli av kanalımız '' yaban TV'de '' seyrettim.....Yanılmıyorsan Marmara bölgesinde kullanılıyor.Olay şu:

Kişilen bir yarım ada gibi yerde bulunuyorlar....Market poşetlerinden daha büyük bir poşete takımın ucunu bağlayıp, bırakıyorlar...Yalnız, arkadan o kadar çok kuvvetli rüzgar esiyor ki, akıllara durgunluk...Arkadan esen bu rüzgar haliyle büyük çöp poşetini balon gibi havalandırıp uçuruyor ve denizin içine konduruyor....Takımı yavaş yavaş saldıkça için hava ile dolu poşette takımı haliyle açığa sürüklüyor.....

Yani karada dururken bir nevi bir nevi paragat serilmiş oluyor....Poşet rüzgarın şİddeti ile ha bre denizin içinde suya temas ederek ileliyor...ilerliyor.....Daha sonrada saldıkları takımı tekrar geri toplamak için tersine işlem yaparak takımı gei toplayıp saldıkları makaraya bu defa sarıyorlar.

Çıkan balıklar yüzey ve orta su balıkları....Benim gördüğüm balıklar....Palamut,uskumru vb idi

gıracemi
19-04-2007, 22:14
ishak abi öyle bi anlattın ki acayip iştahlandım.. bu sistemi denemezsem mangal yakmak nasip olmasın..

ilhanmania
24-04-2007, 22:15
uzaktan kumandali yat olayi yaratici gercekten :) ;)

americer
25-04-2007, 04:27
sevgili bülent abi bu icat kafama takıldı,bu icadın resmini çizip , yem olarak canlı yem olurmu takım karışmazmı başka hangi yemleri bu takımda kullanabiliriz bigi verirsen sevinirim.teşekkürler...rastgele

bdağdeviren
07-05-2007, 19:20
sevgili abdullah kardeşim
Ben bu sisteme canlı karadesi kuyruğundan takar levrek için kullanıyorum şu sıralar karakulak çıkıyor onada erkek karades takıyoruz her yörenin balık yemleri biraz farklı oluyor. Sardalya takabilirsin. Canlı balık takmadığım için ne sorunla karşılaşacağımı bilmiyorum. Ama balık ufak olursa tahminim hiç bir sorun çıkmayacaktır. Rasgele