PDA

Tüm Versiyonu Göster : Misina Temizliği

hunter2005
10-11-2005, 20:55
Merhaba Arkadaşlar
Aşağıdaki vereceğim linkte misina temizliği hakkında bilgiye ulaşabilirsiniz.
Saygılarımla;
FARUK ULUTÜRK
[Only Registered Users Can See Links]
Bu bahsettiğim linkte yazıyı bulmanız için forum sayfasındaki 13/04/01
tarihli " denizde avdan sonra kullanılan misinaların temizlenme metodu " forum bölümünden ulaşabilirsiniz.
NOT:
Java sıkıntısı çıkan kullanıcılar için ayrıca alt bölümde size dökümanı gönderiyorum.
Yollayan--: FARUK ULUTÜRK 13/04/01:

DENİZDE AVDAN SONRA KULLANILAN MİSİNALARIN KENDİ SİSTEMİME GÖRE TEMİZLENME METODU

MANTAR YADA HERHANGİ BİR PLASTİK MALZEMEYE SARILI OLAN MİSİNA İÇİN

1.Küçük bir leğenin içersine temiz su ilave ederim.
2. Boş 25cl veya 30 cl 'lik şişeye ucunda takım varsa takımı ayırıp misinanın ucunu şişeye bağlamadan misinanın tamamı bitinceye kadar sararım.
3.Boş şişeye tamamı sarılmış olan misinayı su dolu olan leğenin içersine koyarım.
4. Plastik kasnak veya mantarı elime alarak misinaya sarma işlemi yaparım .Bu esnada boş şişeye sarı olan misina suyun içersinde döne döne boşalır ve boşalma esnasında mantara sarılı olan misinayı bir elimle sararken hem misinayı durulamış vede misinada bulunan tuz ve diğer yabancı maddeleri üzerlerinden atmış olurum.

Not: Bu işlem hem misinanın tüm temizliğini sağladığı gibi misina üzerinde oluşan gamıda almış oluyor derim uygulayın ve görün daha sonra görüşünüzü tartışırız.

SPİN MAKİNA YADA ÇIKRIK MAKİNA ÜZERİNE SARILI OLAN MİSİNA İÇİN

1.Küçük bir leğenin içersine temiz su ilave ederim.
2. Makinayı kamışın tamamını açmadan kamışa güzelce monte ederim.
3. Kamışa monte edilen makinanın sarma telini açarım .
4. Kamışa monte edilmiş makinanın sarma telini açtıktan sonra çıkan misinanın ucunu kamıştaki ilk halkadan geçirip içi boş olan şişeye tamamı bitinceye kadar üzerine sararım.
5. Boş şişeye tamamı sarılmış olan misinayı su dolu olan leğenin içersine koyarım.
6 Kamışı elime alırım.Makinanın sarma telini kapatırım.Bir elimle misinayı tutup bir elimlede makinayı çevirmeğe başlarım.Su dolu olan leğenin içersindeki şişenin üzerine sarılı olan misina makinayı çevirdikçe leğenin içersinde döne döne boşalarak temizleme işlemini misina bitinceye kadar devam ederim.Bu işlem bana çok pratik geldiği için her avdan sonra mutlaka ve mutlaka yaparım denemenizi tavsiye ederim.

aserkansatı
11-11-2005, 00:25
Bu temizliğin önemini bilmediğim dönemler de tuzlu suyun çürütmesiyle kopan misinalar yüzünden çok balık kaçırdım.Takdir edersiniz ki kaçan balık da büyük oluyor... :( Faruk arkadaşın anlattığı yöntemi bilmesem de zahmetli işlemler sonucunda ben de misinalarımı tuzdan temizlemeye başladım ve rahata erdim.Çok önemli bir konu ve bence sabitlenmeli...

Taygun KOCABIYIK
11-11-2005, 01:30
Bende küçükken (10-11 yaşındayken) Misinalarım çürüyo diye her avda 1 olta alırdım nerdeyse sonradan öğrendik ki tuzlu su düşmanmış bize. Şimdi faruk abinin anlattığı kadar ayrıntılı olmasada ufak bir yıkama operasyonu yapıyom.

(serkan abi senin kırarmıyım konu artık sabit)

levrek
11-11-2005, 05:06
Faruk arkadaşımın metodları ile misinalarımız senelerdir pırıl pırıl valla,bir de kamış ve makinalarınıza WD 40 denilen spreyi sıktınız mı tamamdır işlem.

WD 40 veya benzeri ürünler,yapı marketlerinde rahatlıkla bulabileceğiniz,temizleyici,koruyucu,kayganlaştırı cı ve pas sökücü bir spreydir.

Bir Dost
11-11-2005, 09:36
ben şimdiye kadar hiç temizlemiyordum bu teknikler iyi oldu herkese teşekkür ederim

HALDUN YALIMLI
19-11-2005, 17:29
FARUK abi ellerine sağlık,ben bu kasnaklara dikkat çekmek istiyorum.İlk bu kasnakları kullanmaya başladığımda misina atılırken kasnaktan sarılı olarak atma olayını bende denedim kolaylık gibi görünsede zamanla sürtünmeyle misinaya zarar verebileceğini konusunda konuşmuştuk zaten kendisi eski tüfek hala bugün bile nerede benim eski mantarlarım diye söylenir durur.Nitekm doğru bir tane gerçektende kasnakların kenarlarına atış sırasında sürtümeden dolayı azda olsa misinaya gam yaptırıp aşındırıp incelmesine ve liflenmesine sebep oluyor arkadaşlar.Hala kasnaktan atma taraftarıysanız kasnağınızın uç kısmını ince zımpara ile zımparalayın ve çapak kalmamasına özen gösterin önemli olan elde olan malzemenin değerini bilmek derim ben.SAYGILAR

aganta borina borinata
07-09-2006, 13:07
FARUK abi ellerine sağlık,ben bu kasnaklara dikkat çekmek istiyorum.İlk bu kasnakları kullanmaya başladığımda misina atılırken kasnaktan sarılı olarak atma olayını bende denedim kolaylık gibi görünsede zamanla sürtünmeyle misinaya zarar verebileceğini konusunda konuşmuştuk zaten kendisi eski tüfek hala bugün bile nerede benim eski mantarlarım diye söylenir durur.Nitekm doğru bir tane gerçektende kasnakların kenarlarına atış sırasında sürtümeden dolayı azda olsa misinaya gam yaptırıp aşındırıp incelmesine ve liflenmesine sebep oluyor arkadaşlar.Hala kasnaktan atma taraftarıysanız kasnağınızın uç kısmını ince zımpara ile zımparalayın ve çapak kalmamasına özen gösterin önemli olan elde olan malzemenin değerini bilmek derim ben.SAYGILAR

üzerinden hayli zaman geçmiş ama her zaman faydalı olacak bi konu...

biz adana da kasnak kullanmıyoruz...özellikle ben bi kez denememden sonra bi daha elime almadım... kasnak misinayı gerçekten mahvediyor...ve balığı çekerkende eğer elinizde sararak çekiyorsanız çok sorunlu oluyor...o yüzden bizler kavak ağacından yapılmış tahtaları tercih ediyoruz...ancak daha sert ağaçları kullananlar da var...sert ağaçlarda misinaya zarar verebiliyor...

ağaç bence herzaman kasnaktan iyidir...atış mesafeside oldukça uzun...

rastgelsin...

levrek
07-09-2006, 20:50
Sevgili Doğan,
mümkünse daha aydınlatıcı olur düşüncesi ile bir iki fotoğraf çekebilir misin?Bu kavak ağacından olan doğal tahta parçalarını merak eden arkadaşlarımız illaki olacaktır,sevgilerimle

aganta borina borinata
08-09-2006, 06:51
umarım yarın ekleyebilirim...

rastgelsin...

aganta borina borinata
12-10-2006, 08:30
1782

adana da elle kullandığımız takımları böyle bir ahşap malzemeyle kullanıyoruz...bu şekilde hazırlanmış bi takım; atma mesafesini uzatır, misinaya kasnaktan çok daha az zarar verir, misinanın sarım hızını arttırır, balığı elinizde sararak çekecekseniz; balığa karşı daha kontrollü ve reflekslerinize karşı daha duyarlıdır, kasnağa karşı daha uzun ömürlüdür...vallahi satıyormuş gibi anlatıyorum bende...

diyeceğim şu ki; ben kasnağı ilk elime aldığımda sanki elime ilk defa olta alıyormuş gibi hissettim kendimi... bi iki attım baktım iş yok kasnakta...tabi birazda alışkanlıklara bağlı...ben balığı misinayı sağarak çekmiyorum direk tahtaya sararak çekiyorum (tabi kıyıdan ve tekneden sığ sularda ) bu şekilde balığın tepkilerine daha iyi karşılık verebiliyorum...ama kasnakta bu neredeyse mümkün değil...

aslında bu tahta eminim herkes tarafında bilinen bi şeydir..ama nedense kullanan çok az ...genelde kasnak kullanılıyor (adananın dışında)

erol abi geçmiş konuları kontrol ederken karşılaştım...vallahi utandım...çok özür dilerim...fotoğrafı gene yoktu bende elimden geldiği kadar çizdim...

not: ölçüler kendi elime göre hazıladığım tahtalardan alınmıştır...herkes kendi eline göre hazırlamalıdır...

rastgelsin...

mozdil
28-11-2006, 15:02
Misina temizliği yaparken aşağıda fotoğrafı bulunan ürünün bir benzerini kullanıyorum

Yapımı basit. 1 lt’lik pet şişe kapağını deliyor ve bir vida takıyorum. Daha sonra misinayı ya bir bant ile şişe üzerine yapıştırıyor veya bağlıyorum. Sonra devamında matkap (akülü vidalama / tornavida) yardımı ile misinayı sarmaya başlıyorum. Sarım bitince suyun içinde (kova) bir gün tutuyorum. Ertesi gün tekrar makineye sarıyorum. Arada sırada bir şişeden başka bir şişe üzerine sarıp misinanın sarılma (kullanılma) yönünü değiştiriyorum

levrek
28-11-2006, 18:35
Eyvallah Murat,matkapla çevirmek işi hiç aklıma gelmemişti,artık el ile dolamaya paydos...

katiti
28-11-2006, 21:32
Sistem çok güzel de benim bunu yapmam için balık takımlarının arasına bir matkap veya akülü vidalama almam lazım :D. Sanırım bir süre daha elle sarmaya devam. Ama paylaşım için teşekkürler, elinde imkan olanlar elle uğraşmaz bundan sonra...

mozdil
29-11-2006, 10:29
Eğer devir hızı kontrol edilemeyen bir matkap kullanıyorsanız aman dikkat diyeyim. Çok hızlı sarıyor. Bir anda her şey bir birine girebiliyor. En ideali akülü tornavida.

Sistem çok güzel de benim bunu yapmam için balık takımlarının arasına bir matkap veya akülü vidalama almam lazım :D. Sanırım bir süre daha elle sarmaya devam. Ama paylaşım için teşekkürler, elinde imkan olanlar elle uğraşmaz bundan sonra...

Yapı marketlerde zaman çok güzel kapmanyalar yapıyorlar. 30-50 YTL arasında almak mümkün olabiliyor.

turna
29-11-2006, 20:41
Verilen bilgilerin hepsi birbirinden değerli.tatli suda farketmez ama,deniz için çok önemli,ben bu yüzden bir makina feda ettim ondan sonrada her av dönüşü bütün takımları leğen de suya koyup sabah toplurum,

Taygun yeni avatar da dikkatimden kaçmadı bilesin.

mozdil
01-12-2006, 07:22
Bu arada matkabın başka bir kullanımından bahsedeyim. :)

Özellikle ince misina kullanmayı tercih ettiğim avlarda 010 – 012 gibi ölçülerde misinaları, ayrıca kurşun bedeni olarak kullanacağım misinaları matkap ile örüyorum. Böylece daha dayanıklı olduğunu düşünüyorum. Bu şekilde örülmüş bir misina aynı markanın iki kat kalın olan misinasından daha dayanıklı oluyor. Yine çinekop gibi dişli balıklarda çift kat kullanılan misinalarda da bu yöntem izlenebilir.

Önce kullanacağım, ihtiyaç duyduğum ölçüde misinayı kesiyorum ve her iki ucuna halka olacak şekilde birer düğüm atıyorum. (Kurşun yuvası şeklinde ancak daha küçük)

Daha sonra misinanın halka oluşturulmuş uçlarından birini, tercihan duvara çakılmış bir kancaya diğer ucunu da matkap üzerinde bulunan kancaya takıyorum. Matkap üzerinde kullandığım kancayı ise iğne kısmını kestiğim ve ağzını içeriye doğru büktüğüm 3 numara bir iğne ile yapıyorum.

Devamında gerekli montaj sağlandıktan sonra matkap ile misinayı çevirmeye başlıyorum. Çevirme işleminde misinanın ne gergin ne de gevşek olmaması gerekiyor. Gergin tutarsanız artan gerilim ile misina kopabiliyor. Gevşek tutarsanız da birbirine dolaşmaya başlıyor. Yeteri kadar turdan sonra (ki bu deneyim ile kazanılıyor) matkap üzerindeki uç ile diğer ucu misinayı bir birine dolaştırmadan birleştiriyor ve düğüm atıyorum. Bu aşamadan sonra işin zor kısmı geliyor. Çevirimle gam alan misina sürekli dolaşma eğilimine giriyor. Bu nedenle dikkatli bir şekilde misinaya düğüm atınca iki ayrı parçasının (bir halka gibi düşünün, -halkaların-) birbirine değmemesine ve gergin durmasına dikkat ediyorum. Düğüm attığım yerden başlayarak misinanın birbirine sarılmasına yardımcı oluyorum. Güzel bir şekilde pot yapmadan sarılınca ve birkaç kez sıvazlayınca elinizde örülmüş bir misinanız oluyor.

Çevirme sayısının deneyim ile kazanılacağından bahsetmiştim. Eğer az çevirirseniz misina bir birine tam olarak sarılmıyor, gevşek kalıyor. Çok çevirirseniz de yukarıda ifade etmeye çalıştığım gibi gerginliği kontrol altında tutmanız gerekiyor. Kullanılacak olan matkabın devir ayarlı olması önemli. Tercihan akülü vidalama kullanmak daha isabetli olur diye düşünüyorum. Normal matkaplar çok yüksek devirli olduğu için bir anda misinayı kopartabiliyor. (Kontrol altında dikkatli bir şekilde kullanılırsa olabilir.)

Kurşun bedeni olarak kullanımda ise düğüm yerlerine ince makaron geçirip sıcak hava tabancası ile (hobby boy) daraltınca takılma vs. de yaşanmıyor.

Bu arada balık avcılığı hobim boyunca, yıllar itibarıyla kazandığı tecrübeleri, bana sürekli aktaran ve yukarıdaki yöntemi de öğreten sürekli balık avı partnerim, sevgili Aydın kardeşime de teşekkür ediyorum.

Not: Mert sana bir matkap aldıracağım. ;)

katiti
01-12-2006, 09:50
Valla Murat Abi yakacaksın sen beni bu gidişle. Annem evden atacak malzemeler yüzünden :D. Bir tarafta olta malzemeleri, bir tarafta dalış malzemeleri, bir de araya matkabı falan ekledik mi annem o matkapla gözlerimi oyar herhalde :D.

Ama sistem güzel gerçekten, özellikle şu örgü olayında kafama takılan, daha doğrusu geliştirilebilecek birkaç fikir geldi. Tabii bunları yapmak için zaman ve malzeme gerek. Farklı dönüşe sahip dişliler ve bir ana mil ile 3 katlı örgü bile yapılabilir sanırım :D.

mozdil
01-12-2006, 09:59
Ama sistem güzel gerçekten, özellikle şu örgü olayında kafama takılan, daha doğrusu geliştirilebilecek birkaç fikir geldi. Tabii bunları yapmak için zaman ve malzeme gerek. Farklı dönüşe sahip dişliler ve bir ana mil ile 3 katlı örgü bile yapılabilir sanırım :D.

Biraz daha geliştirdik mi kuaförlere bile satarız. :D

Taygun KOCABIYIK
01-12-2006, 16:27
Murat abi harika matkap olsa hemen denerdim ama sanırım iyi bir kampanya buldurup matkap aldırıcaksın bize :)

igmsva
01-12-2006, 19:44
murat süper yaaaa teşekkürler

mozdil
20-12-2006, 19:34
Misina temizliği yaparken aşağıda fotoğrafı bulunan ürünün bir benzerini kullanıyorum

Yapımı basit. 1 lt’lik pet şişe kapağını deliyor ve bir vida takıyorum. Daha sonra misinayı ya bir bant ile şişe üzerine yapıştırıyor veya bağlıyorum. Sonra devamında matkap (akülü vidalama / tornavida) yardımı ile misinayı sarmaya başlıyorum. Sarım bitince suyun içinde (kova) bir gün tutuyorum. Ertesi gün tekrar makineye sarıyorum. Arada sırada bir şişeden başka bir şişe üzerine sarıp misinanın sarılma (kullanılma) yönünü değiştiriyorum
Bu da benim yaptığım.
[Only Registered Users Can See Links] ([Only Registered Users Can See Links])

kturkol
20-12-2006, 20:39
murat bey çok pratik ve etkili bir yöntem anlatmışsınız teşekkür ederiz.

aganta borina borinata
15-01-2007, 13:13
ben de nette gezerken bu ürüne rastladım...

rastgelsin...

aganta borina borinata
15-01-2007, 13:16
bi de bu var unutmuşum...

rastgelsin...

aganta borina borinata
17-01-2007, 08:23
ilk linkte video görüntüleri de var...

rastgelsin...