PDA

Tüm Versiyonu Göster : 23 Nisan Gerence raporu

gokseldbuga
23-04-2007, 16:39
Evet bu hafta balığa çıkmayacak gibi görünmeme rağmen, abimin Özdereden dönmesi ile bu sabah saaat 4 te balığa gidelim dedik. Öncelikle Özdereye gidip abimin oltalarını aldık. Sabah kalktığımda şiddetli rüzgarı farkedip hava raporlarına bakınca biraz tadım kaçtı çünkü Ege 5-7 fırtınamsı rüzgar diyordu. Nitekim Özdere de berbat rüzgarlıydı. Özderede hiç durmadan Gerenceye gittik sabah 8 sularıydı. Oltaları yemleyip suya attık. Rüzgar diyemiyorum çünkü berbat bir fırtına vardı, deniz resmen kudurmuş, deniz mavi değil dalga ve fırtınadan bembeyazdı. Oltalarda tık olmayınca, akşam evlilik yıldönümü kutlamasını düşünüp biraz kestireyim dedim, 2 saat uyumuşum, tık yok. 7-8 kayabalığı 1 tane ufak dil, suya iade edildi. Saat 5 te dönüşe geçtik. Nitekim kışın da her hafta sonu balığa gitmiş ve nevaleyi çıkarmış olmamıza rağmen en verimsiz avımız bu oldu. Aah şu kazıklı biraz daha yakın olsa ne olurdu sanki ...

Uzm.Dr.Rastgele
23-04-2007, 16:55
Göksel'im, dünkü havayı yaşadıktan sonra; bugün öğleye doğru kalkıp da, salonun camından denize bakınca, kendi kendime iyiki dünden balık işini halletmişim diye düşündüm...Çünkü, mevsim geçişinin yaşandığı bu günlerde bu tür fırtınaların olması normal....Senin şanssızlığın böyle bir günde ''balık'' planlamış olmandır....Abisi dünkü hava papiya liman dı....Aksilik bu ya...bugün ise fırtına...

Neyse, Göksel'im önümüz yaz.....Elbet rövanşı alacağız çupilerden....

Bence dün balığın ''o güzel havaya'' rağmen yeme bakmamasının nedeni ,gelecek olan fırtınayı hissetmesi olabilir....

Taygun KOCABIYIK
23-04-2007, 17:14
Göksel abicim geçmiş olsun diyorum bu gün hava gerçekten berbattı. Neyse artık başka sefere.
Bu arada bir sorum olacak. Bilhassa ishak abi sana geliyor. Gittiğimiz her yerde aşırı yosunlanma var yani oltayı attığımda gidip içine düşüyor çekmek mümkün olmuyor eskiden böyle değildi oralar neden böyle oldu?

Uzm.Dr.Rastgele
23-04-2007, 18:12
Tago'cum, bahsettiğin ''zeminin eriştelik'' olduğudur.....O kıyılarda ve başka kıyılarda tabanı eriştelik olan yerlere ''otluk'' ; otun olmadığı sadece kumluk olan yerler e de '' aynalık'' diye tabir ediyoruz...Attığın takım eğer eriştelik içine düşüyor ise ya yerine değiştirmen yada ''aynalık'' diye tabir edilen yere düşmeye çalışman gerekir.

Tabanın yer yer eriştelik ve yer yer aynalık olması ''doğal'' bir olaydır....Çıplacık sadece kumun olduğu zeminde kolay kolay zaten balık barınmaz.....

Dalan arkadaşlarım daha iyi bilecektir....Balık ya taşlık-kayalık yani '' draganalık'' diye tabir edilen yerde yada '' eriştelik'' olan yerde gezdiği kanaatindeyim....

(Not: Takım eğer eriştelikde takılı ise ve oltandaki misinan mesela 0.40
/kaliteli bir misina ise çoğu zaman ottan kurtulup gelecektir.... Ama draganalık/taşlık zeminden kurtulup gelmesi azıcık zor olacaktır.....Belki takımın tek iğnesi takıldıysa o kopacak ve diğer 2 iğne ve kurşun geri gelecektir....)

Taygun KOCABIYIK
23-04-2007, 18:50
İshak abicim takım kurtuluyor kurtulmasına ama otun içine düşünce bekle babam bekle oluyor ne gelen var ne giden sinir oluyorum :)

giritli
23-04-2007, 19:53
Gökselcim geçmiş olsun kardeşim...inşallah bir dahaki sefere intikamını hep birlikte alırız...:D
Bence dün balığın ''o güzel havaya'' rağmen yeme bakmamasının nedeni ,gelecek olan fırtınayı hissetmesi olabilir....
İshak abicim birşey sorucam...fırtınayı hisseden balık daha bir iştahlı vurmazmı oltaya...

Uzm.Dr.Rastgele
23-04-2007, 21:08
Onur'um, balığın yeme iştahla basması olayı fırtına öncesi değildir....Benim bildiğim fırtınalı havalardan sonra ''deniz kalmaya'' başldığında o olay olur derler di büyüklerimiz...

İşte bundan hareketle 1-2 dakika internette gezinerek, büyüklerimizden öğrendiklerim doğru mu diye araştırdım....Aşağıdaki linkte de balığın çıkacak fırtınayı önceden hissettiğini ve ''fırtına çıkmadan önce'' kendini garanti ve güven almaya çalıştığını anlatan bir çalışma var....Bu çalışmayı okuduktan sonra aşağıdaki satırlar dikkatimi çekti ve buraya kopalıyorum....

......
Bazen de bir yengecin, pavuryanın karnının altına bir taş parçası alarak ağırlaşmaya çalıştığını, nadir olarak görebildiğiniz balıklarında telaşlı bir şekilde yol aldığını gözlersiniz.

.........

Not: yıllardan beri balığa giderim ve her gittiğimde de ilk defa deniz görüyormuş gibi elimden geldiğince denizi gözlemlemeye çalışırım..Yukarıdaki satırları okuduktan sonra, bu hafta sonu billur gibi berrak ve çarşaf gibi dümdüz deniz kıyısında gördüğüm şey aklıma geldi...Kıyıdan hemen 1 - 2 metre mesafede deniz içinde yer alan kaya-taş parçaları üzerine yapışık olan deniz kestaneleri dikkatimi çekmişdi.Nedeni ise , tüm sahil boyunca bir çok deniz kestanesi gördüm ve işin ilginci hepsinin üstünde yarım leblebi büyüklüğünde minik minik taşlar olmasıydı.Cahilliğimi bağışlayın. ...Sayısız defa deniz kestanesi gördüm ve hiç çekinmeden de elimle yerinden çıkartarak çok defa da tutup süs eşyası yapmak için yerlerinden çıkarmışdım....Ama, ilk defa, sanki işi gücü olmayan bir kişi denize girmiş ve hemen hemen bütün deniz kestanelerinin o sert dikenlerinin üstüne benim gördüğüm minik minik taş parçacıklarını yerleştirmişlerdi...Nasıl diyeyim, sanki deniz kestaneleri adeta kendilerini kamufle etmeye çalışmışlar yada sanki değişik bir görünüme girip süslenmeye çalışmışlar gibi geldi bana...Yada yukarıda yazılı bulunan ifadeler çerçevesinde kendilerini çıkacak fırtınaya karşı kamufle etmeye çalışıyorlardı allah bilir...

[Only Registered Users Can See Links]

katiti
23-04-2007, 21:24
İshak Abi ve Onur fırtına ve balık tepkisi ile ilgili şöyle derler ama denemek gerek:

Poyraz fırtınası alımında (öncesinde), lodos fırtınası kalımında (sonrasında) güzel balık yapar...

Göksel ben de bugün Çeşme'de olmama rağmen suya girmekten vazgeçtim, hava kötüydü gerçekten...

kturkol
23-04-2007, 21:31
Evet bu hafta balığa çıkmayacak gibi görünmeme rağmen, abimin Özdereden dönmesi ile bu sabah saaat 4 te balığa gidelim dedik. Öncelikle Özdereye gidip abimin oltalarını aldık. Sabah kalktığımda şiddetli rüzgarı farkedip hava raporlarına bakınca biraz tadım kaçtı çünkü Ege 5-7 fırtınamsı rüzgar diyordu. Nitekim Özdere de berbat rüzgarlıydı. Özderede hiç durmadan Gerenceye gittik sabah 8 sularıydı. Oltaları yemleyip suya attık. Rüzgar diyemiyorum çünkü berbat bir fırtına vardı, deniz resmen kudurmuş, deniz mavi değil dalga ve fırtınadan bembeyazdı. Oltalarda tık olmayınca, akşam evlilik yıldönümü kutlamasını düşünüp biraz kestireyim dedim, 2 saat uyumuşum, tık yok. 7-8 kayabalığı 1 tane ufak dil, suya iade edildi. Saat 5 te dönüşe geçtik. Nitekim kışın da her hafta sonu balığa gitmiş ve nevaleyi çıkarmış olmamıza rağmen en verimsiz avımız bu oldu. Aah şu kazıklı biraz daha yakın olsa ne olurdu sanki ...
Gökselim şimdilik geçmiş olsun. birdahaki sefere hep beraber senin şu kazıklıya gidelim en iyisi. İshak beyin de tanımladığı gibi bizim gittiğimiz heryer silme eriştelikti. at bekle sonrada takıldığı yerden çıkaracağım diye uğraş dur.

Ayrıca ishak bey bilgiler için teşekkürler.

giritli
23-04-2007, 22:26
İshak abicim araştırma için teşekkürler...Mertin söylediğini bende duymuştum...bugünkü fırtına lodos muydu acaba hiç dikkat ettinizmi?

Poyraz fırtınası alımında (öncesinde), lodos fırtınası kalımında (sonrasında) güzel balık yapar...

eşref sürek
24-04-2007, 01:27
güzel bir gün geçirmiş temiz hava almışsın hep balık tutacak değiliz bazende hava alınır ailenle nice mutlu senelere rastgele

mufi
24-04-2007, 06:23
güzel bir gün geçirmiş temiz hava almışsın hep balık tutacak değiliz bazende hava alınır ailenle nice mutlu senelere rastgele

evet aynı şeyleri ben yazacaktım. arkadaşımız yazmış aynı dilekleri paylaşıyorum

Uzm.Dr.Rastgele
24-04-2007, 07:46
İshak abicim araştırma için teşekkürler...Mertin söylediğini bende duymuştum...bugünkü fırtına lodos muydu acaba hiç dikkat ettinizmi?

Onur, özdere ve gerence taraflarında bile fırtına var ise ki; bunların cepheleri lodos'u alacak yöndedir...Artık değerlendirmeyi sen yap....

gokseldbuga
24-04-2007, 11:54
Sabaha karşı kuzey ve kuzeydoğudan sabah ise öglene kadar Kuzeyden esiyordu. Öğleden sonra şiddetini azaltmış ise de, gene de esti deli gibi

discus
24-04-2007, 12:57
göksel hocam genede güzel bir gün geçirmişsindir tebrik ederim abi