PDA

Tüm Versiyonu Göster : Hava pompalı Livar

levrek
26-04-2007, 10:51
Selam arkadaşlar,
Ege de havaların yavaş yavaş ısınmaya başlaması ile tutulan balıkların gerektiği gibi muhafaza edilebilmesi bakımından konuyu yeniden gündeme getireyim dedim.Geçtiğimiz haftasonu avımdan sonra,artık buzlukların ufaktan ortalara çıkması gerektiğini düşünüyorum.
Bundan başka altta seyyar olarak, ister yemlik canlı balık için ister livar için kullanabileceğiniz basit bir düzeneği fotoğrafladım.
Motor,kaliteli büyük boy bir adet pil ile 30 saat çalışmaktadır.İki hız kademesi mevcuttur,sevgilerimle
[Only Registered Users Can See Links] ([Only Registered Users Can See Links])

katiti
26-04-2007, 11:05
Erol Abi motor bildiğimiz akvaryum motoru mu, yoksa başka bir malzeme mi?

levrek
26-04-2007, 12:42
Mert cim, bildiğimiz akvaryum motorun pil ile çalışanı...maalesef Tr. de bulamamıştım,ama araştırmakta yinede fayda var derim

sbasaran
26-04-2007, 13:13
erolcum; bu livar hakkında daha detaylı bilgi istiyorum.

giritli
26-04-2007, 13:35
Erol abicim bilgi için çok teşekkürler...bende epeyce akvaryum motoru mevcut eski günlerden kalma...bunlardan birini pille çalışır hale getirebilirsem sizleri de bilgilendiririm abi...

igmsva
26-04-2007, 16:29
erol hocam gerçekten çok güzel, fikir için teşekkürler

gerence
26-04-2007, 17:21
Erolcuğum ; o tür bir livara benim de ihtiyacım var. Motoru nreden tedarik ettin ? Adresini verebilirsen ben de bir tane almak istiyorum... Mükemmel bir fikir.

levrek
26-04-2007, 19:16
Yusuf abi,motoru İzmir de dolaştığım akvaryumcularda bulamayınca yurtdışından bir arkadaşıma getirttim,fiyatı 8.5 euro.Lakin bundan 15 sene önce akvaryum merakım var iken yerli yapım yine büyük boy pille çalışan bir tanesini bulup almıştım.Belki biraz daha dolaşılırsa bulunabilir,ya da İstanbuldan getirtilebilinir,sevgilerimle

mozdil
27-04-2007, 06:54
Sipariş varmeden önce var mı diye sorun
[Only Registered Users Can See Links]

Bu arada [Only Registered Users Can See Links]

gıracemi
27-04-2007, 06:58
suyu değiştirme sıkıntısına son :) erol abi bu sisteme patent alsan abi :)

mozdil
27-04-2007, 10:34
suyu değiştirme sıkıntısına son :) erol abi bu sisteme patent alsan abi :)

Suyu belki sık değiştirmiyorsunuz ancak yine de değiştirmek zorundasınız. Zira gerek suyun ısınması sonucu gerekse sudan çıkarken çeşitli nedenlerle bazı balıklar ölebiliyor. Ölü bir organizmada bakteriler hemen faaliyete geçer. Kovada bir ölü balık olunca da hali ile su bozulmaya başlıyor.

gerence
27-04-2007, 17:59
Bu konuda da paylaşımlar için ; hem fikir babası Erol'a hem de linkleri gönderen Murat arkadaşıma teşekkür ediyorum. Büyük bir sorun çözülmüş oldu böylece. Tavsiyelere uyacağım...

gıracemi
27-04-2007, 18:22
yok murat abi biliyorum söylediklerini, evde akvaryum var benim 2 senedir balık besliyorum.. kısa süreli de olsa güzel bi çözüm demek istedim sadece :)

gerence
27-04-2007, 21:03
Murat kardeşim, benim niyetim yakaladığım balıkları akvaryumdaki gibi canlı tutmak değil. Balıkları tutmakta kullandığım yemleri canlı tutabilmek bir süre için ve bu iş için de sık sık havalansın diye su değiştirmemek. Zaten yemlerin bulunduğu kabı da yazın teknenin gölge bir yerinde muhafaza ediyoruz her zaman... Yine de uyarın iyi oldu bunu yapacak yeni arkadaşlara.. Herkese kolaygelsin...

turna
27-04-2007, 21:28
Bu motorların başka markaları var büyük akvaryumcularda bulunuyor fiyatı 10 ila 15 ytl arası değişiyor.yani kör işi.bende canlı yemlik balık için kullanıyorum .Ankara da çok var.

gerence
27-04-2007, 21:44
Sağol Turna kaptan,İzmir de de vardır mutlaka, hafta içi arayıp bulacağım... zaten bizim canlı tutmaya uğraştığımız yemlik küçük iskorpitler 9 canlı ..hafif nemli srin bir yere saatlerce yaşabiliyorlar:)))

Rauf
28-04-2007, 23:13
Bu konuda bir önerim var ama olurmu bilmem denemek lazım bildiğiniz üzere akvaryum hava pompaları titreşim yaparak calışır.bizim kapı zilleri vardır titreşim yaparak calışırlar onların elektirik gücü düz akım 6 yada 12 volt olmalı buna hava pompası bağlıyarak pilli olarak calıştırabiliriz gibi geliyor bana .aklınızda bulunsun.

turna
30-04-2007, 14:11
Rauf bey hava pompası 15 ytl, kapı zilide 15 ytl, ayrıca masraf yapıp yeniden pompa icat etmek hiçde ekonomik değil gibi geliyor.Bu konuda denenmiş bir şey varmı.?

Kozer
30-04-2007, 15:04
Selam arkadaşlar , Erol Bey bahsettiğiniz pompalardan ankarada hemen hemen her akvaryumcuda var.Bende turna avına hep canlı yemle gittiğim için 2 tane aldım gerçekten çok kullanışlı iş görüyor tanesi 10 milyondan satılıyor. birde benim akvaryumcu abimden öğrendiğim bir sistem var nedir derseniz canlı yemlik balıkları Akvaryumcuların kullandıkları uzun torbalar var, onların içerisine koyuyorsunuz ve oksijen tüpüne bağladığınız küçük bir hortumla içine oksijen basıp ağzını sıkıca hava kaçmayacak şekilde bağlıyoruz bu torbadaki canlı yemler inanın iki üç gün canlı kalıyor.

Rauf
30-04-2007, 15:31
Rauf bey hava pompası 15 ytl, kapı zilide 15 ytl, ayrıca masraf yapıp yeniden pompa icat etmek hiçde ekonomik değil gibi geliyor.Bu konuda denenmiş bir şey varmı.?

Mehmet bey sizin bahsettiğiniz pompa batarya ilemi calışıyor.selamlar

turna
30-04-2007, 19:15
Rauf bey mesaj 9 da ki [Only Registered Users Can See Links] adresindekinin aynı (atom 2 )iki pil yuvası var paralel bağlamalı olduğu için tek pil ilede çalışıyor.

turna
30-04-2007, 19:20
Kozer,akvaryumcuların uzun torbaları balık taşımak için av yerinde torbanın ağzını açınca bir saat içinde bütün balıklar havasızlıktan ölür.

Rauf
30-04-2007, 22:08
Rauf bey mesaj 9 da ki [Only Registered Users Can See Links] adresindekinin aynı (atom 2 )iki pil yuvası var paralel bağlamalı olduğu için tek pil ilede çalışıyor.

Verdiğiniz bilgiler icin teşekkürler ben erol bey bulamadım değince böyle bir fikir düşünmüştüm.verdiğiniz linkten bu hava motorunun resmini ekliyorum ilgi duyanlara duyrulur.
fiatıda inanılmaz 6 ytl.

aganta borina borinata
01-05-2007, 08:24
erol abi unutturmuştun bu konuyu yahu...ellerine sağlık...

rastgelsin...

turna
01-05-2007, 19:00
Rauf bey niyeti bozdum,bu fiyata bir adet yedek alacağım.(Kimse duymasın 15 ytl almıştım.)

Rauf
02-05-2007, 07:44
Rauf bey niyeti bozdum,bu fiyata bir adet yedek alacağım.(Kimse duymasın 15 ytl almıştım.)

ne yalan söyleyim onun benim ihtiyacım olsa bende alırdım sigara parası.amma örnrk ama.:)

Wetblue
03-05-2007, 08:17
Dostlar selam, tesadüf gördüm buluşu işe yarayacağı kesin. Ben uyguladığım bir şeye benzettim önereyim. Aynı bunun gibi bir soğuk saklayıcım var ava yazın giderken pet şişelerde buz yapıp içine koyarım deniz suyunuda ilave edince akşama kadar balıklar üşütüp hasta olacak kadar soğuk kalıyor. Motorsuz livarı böyle yaptımdı bende . Denemesi kolay ve pratik. Rasgelsin....

turna
03-05-2007, 18:43
bu alet kapıda teslim olarak 13,86 ytl, her şey dahil.eh o zaman bende hesaplı almışım.

freediver
07-05-2007, 23:34
Selam arkadaşlar,
Ege de havaların yavaş yavaş ısınmaya başlaması ile tutulan balıkların gerektiği gibi muhafaza edilebilmesi bakımından konuyu yeniden gündeme getireyim dedim.Geçtiğimiz haftasonu avımdan sonra,artık buzlukların ufaktan ortalara çıkması gerektiğini düşünüyorum.
Bundan başka altta seyyar olarak, ister yemlik canlı balık için ister livar için kullanabileceğiniz basit bir düzeneği fotoğrafladım.
Motor,kaliteli büyük boy bir adet pil ile 30 saat çalışmaktadır.İki hız kademesi mevcuttur,sevgilerimle

Ben baliklarin neden canli kalmasi konusunda takintiliyim.Ben baliga gidince baliklari bez torbama koyar orada bekletirim.Sadece yemlik kücük baliklarimi livarda bekletirim.Yazin ise yanima kendi suyumdan haric 4 tane 0,5 lik buz tutmus sise alip.baliklari koydugum torbanin icine atarim.Ya da livarimi denize sallarim.

Kara ya da deniz farketmez tüm hayvanlarin tazesi ama birazda dinlenmisi lezzetli olur.Bir cuprayi canli canli alip aninda öldürüp pisirip yiyin baska bir gün ise yine baska bir cuprayi öldükten sonra 1 gün buzdolabinda (buzlugunda degil) bekletip yiyin.Farki göreceksiniz.

Bana bu konuda mantikli bir aciklama getirirseniz sevinirim

gerence
08-05-2007, 00:53
Sevgili Freediver arkadaşım ;
Kimsenin yakaladığı bütün balıkları canlı tutma konusunda bir iddiası yok ki:D galiba konuyu dikkatli okumamışın;)
Canlı olarak tutmaya çalışılanlar; avda kullanılacak canlı balık yemler;)

levrek
08-05-2007, 08:09
Selam Cumhur,
ilk olarak Yusuf abininde dediği gibi "Canlı olarak tutmaya çalışılanlar; avda kullanılacak canlı balık yemler" için bu tip bir livara ihtiyaç duyduk.
İkincisi ise bilimsel olarak [Only Registered Users Can See Links] linkinden ve
[Only Registered Users Can See Links] [Only Registered Users Can See Links]
linkinlerinde bu konu oldukça detaylı olarak açıklanmıştır.

Denizde livar içinde kalan balıklar,kısa bir süre sonra ölmektedir,çünkü suyun yüzey sıcaklığı dip sıcaklığından oldukça farklıdır,örneğin bu geçtiğimiz pazar günü sonar 19,7 c dereceyi gösteriyordu.

Yine de linklere bakacak zamanı bulamayanlar için kısadan hisse;
Balık bozulmada üç esas durum söz konusudur; enzimatik, bakteriyel ve oksidatif değişmeler. Enzimatik faaliyetler sonucunda balık etinde özellikle koku değişmeleri göze çarpmaktadır.
Balık bozulmasının esas etkeni bakteriyel faaliyettir. Tüm bu otolotitik ve mikrobiyal bozulmalar balığın yakalandığı zamanki durumu, avlama mevsimi, avlanma bölgesi, avlanma yöntemi, balığın büyük yada küçük oluşu gibi pek çok faktörden etkilenmektedir. Genel olarak balık bozulması balığın depolandığı sıcaklığa bağlı olarak gelişmektedir ve balık bozulmasında esas etkili faktör depo sıcaklığıdır. Balık bozulmasından sorumlu bakteriyel, ensimetik ve kimyasal işlemler düşük sıcaklıkta normal sıcaklığa göre daha yavaş seyretmektedir.
Balıkların tazeliğini korumak için ilk tedbirler balıkçı teknesinde başlamaktadır. Bozulma büyük ölçüde sıcaklığa bağlı olduğundan avlanan balık sıcaklığın en kısa zamanda 0 C ile -1 C civarına indirilmesi gerekmektedir.
Etkili bir soğutmanın yapılabilmesi, ürünün başlangıçtaki mikroorganizma yükü, kimyasal bileşimi, sıcaklık, bağıl nem, depo içersindeki havanın hızı ve depo atmosferinin bileşimi gibi faktörlere bağlıdır. Bu faktörlerin en önemlisi sıcaklıktır. Sıcaklık ne kadar düşük ise muhafaza süresi o kadar uzun olmaktadır.
Soğutma teknolojisinde; kırılmış buz, su-buz karışımı, soğutulmuş deniz suyu, kuru buz ve soğutulmuş hava gibi soğutma yöntemlerinden herhangi biri seçilerek ürünlerin belirli sürelerde depolanması sağlanabilmektedir.

umarım yardımcı olabilmişimdir,sevgilerimle

Wetblue
08-05-2007, 13:10
Bu Konuda Bir Gözlemimi Aktarmak Isteri. Kolyos Yada Orkinos Gibi Baliklarda Kanin Canli Iken Akitilmasi Lezzeti Kesin Etkiler Bu Nedenle Av Sonrasi Daha Katilaşma Başlamadan Orkinoslarin Kuyruğu Kesilir Kolyozlarinda Temizlenmesi Faydali Olur. Kabuklularda Ise Kimyasal Yapilari Gereği "bildiğim Kadai Ile" ölümleri Sonrasi Etlerinde çözülmeler Başladiğindan Lezzzeti Ve Aromasi Değişir. Ben Yengecin Canli Iken Yada Hemen Yeni ölmüşken Daha Lezzetli Olduğunu Iyi Bilirim. Istakozlar Ha Keza. Yaban Tavşani Malum Avlandiğinda Kara Yatirilip Kani Alinir Yoksa Acimtirak Olur. Dostlukla Kaliniz.